طبیعت گردی

راهنمای سفر به چادگان اصفهان

فهرست مطالب

چادگان شهری فوق‌العاده زیبا و خوش آب و هوا در کنار رودخانه زاینده رود است. چاد کلمه‌ای ترکی به معنی دره است. شهر چادگان اصفهان بین دره‌ای کوچک بنا شده از این رو به آن چادگان می‌گویند. چادگان آب و هوای معتدل و طبیعتی سرسبز و شگفت‌انگیز دارد.

به این شهر جواهر طبیعی اصفهان هم می‌گویند. طبیعت سرسبز این شهر کوچک بسیار متفاوت از بافت کویری اصفهان است. شهر زیبای چادگان در جایی که زمین صاف و بیابانی استان اصفهان به رشته کوه‌های زاگرس می‌رسد، واقع شده است. با من همراه شوید تا سری به چادگان که خود از بهترین جاهای دیدنی اصفهان است سر بزنیم.

چادگان کجاست؟

این شهر زیبا در 120 کیلومتری غرب اصفهان قرار دارد. ارتفاعات چادگان، بخشی از رشته کوه‌های زاگرس محسوب می‌شود. مردم این شهر، عمدتا ترک و تعداد محدودی هم لر هستند و به زبان ترکی قشقایی، صحبت می‌کنند. البته اکثر اهالی چادگان با زبان فارسی آشنایی دارند و به فارسی هم صحبت می‌کنند. کشاورزی و دامداری و صنایع دستی، اصلی‌ترین فعالیت‌ اقتصادی مردم این شهرستان است.

راهنمای سفر به چادگان اصفهان

جاهای دیدنی چادگان

در مسیر زاینده رود به اصفهان، چادگان اولین شهری است که به چشم می‌آید. آب و هوای معتدل و مرطوب و طبیعت سر‌سبز و ییلاقی، این شهر را به تفرجگاه جذابی برای مردم منطقه تبدیل کرده است. در سال‌های اخیر جاذبه‌های گردشگری و توریستی زیادی به این شهر اضافه شده و این شهر زیبا را به یک منطقه خاص گردشگری در ایران تبدیل کرده است. از زیباترین جاذبه‌های گردشگری چادگان، می‌توانم به موارد زیر اشاره کنم:

روستای انالوجه

در دامنه کوهی به نام دالانکوه در شهرستان چادگان اصفهان روستایی زیبا به نام انالوجه قرار دارد. این روستا آب و هوایی کوهستانی دارد و تابستان‌های آن بی‌نظیر است. مردم این روستا اصالتا شیرازی هستند و به زبان ترکی صحبت می‌کنند.

انالوجه


نشان دادن مکان روی نقشه

خانه معظم الملک

از معروف‌ترین جاهای دیدنی چادگان، خانه معظم الملک است. قدمت این خانه زیبا به دوره قاجار بر‌می‌گردد و در آثار ملی ایران ثبت شد. معماری خانه معظم الملک با آب و هوا و موقعیت منطقه تناسب دارد اما داخل خانه پر از نقاشی‌ها و تزییناتی شبیه به خانه‌های اروپایی در قرن گذشته است.

شیشه‌هایی رنگی بر دیوار ساختمان نصب شده که با تابش آفتاب رنگ آن‌ها بر حوض بزرگی که در حیاط قرار دارد منعکس می‌شود و صحنه بسیار زیبایی را رقم می‌زند.

معظم الملک

آرامگاه کاوه ضحاک

نزدیک به شهر چادگان روستایی به نام مشهد کاوه قرار دارد. به روایتی آرامگاه قهرمان شاهنامه، کاوه آهنگر، در این روستا قرار گرفته و از جمله جاذبه‌های گردشگری چادگان محسوب می‌شود.

آرامگاه کاوه

دهکده تفریحی زاینده رود

این دهکده تفریحی که دهکده چادگان اصفهان نیز نامیده می‌شود، در کنار سد چادگان ساخته شده. امکانات تفریحی ـ رفاهی بی‌شماری که در این دهکده قرار دارد آن را به یکی از زیباترین و پر رونق‌ترین جاذبه‌های گردشگری این منطقه تبدیل کرده است.

مراکز اقامتی، تجاری و ورزشی بی‌نظیری در این دهکده کوچک وجود دارد. اسکله قایقرانی، باشگاه سوارکاری، رستوران‌های سنتی، استخر و … از نمونه این مراکز هستند.

راهنمای سفر به چادگان اصفهان


نشان دادن مکان روی نقشه

سد و دریاچه زاینده رود

مهم‌ترین جاذبه طبیعی چادگان اصفهان و دریاچه زاینده رود است. سد زاینده رود حدودا 50 سال پیش روی رودخانه زاینده رود تعبیه شد تا آب شرب و کشاورزی شهرهای اطراف را تامین کند. اگر‌چه امروز سطح آب پشت سد بسیار پایین آمده و کاربردی در تامین آب شهرهای هم‌جوار ندارد، اما زیبایی خیره کننده چادگان مدیون این سد و دریاچه پشت آن است.

دریاچه سد زاینده رود

فصل مناسب برای سفر به چادگان اصفهان

آب و هوای شهر چادگان معتدل و مرطوب است. دریاچه‌ زاینده روز از گرمی هوا می‌کاهد و هوایی مرطوب و معتدل برای شهر به ارمغان می‌آورد. به دلیل آب و هوای معتدل، این شهر در تمام فصل‌های سال می‌تواند، مقصد مناسبی برای گردشگران باشد. البته از آن‌جایی که جاذبه‌های طبیعی چادگان زیاد است، بهار آن بسیار زیبا و دل‌انگیزتر خواهد بود، آب دریاچه در این فصل به بیشترین سطح خود می‌رسد و تفریحات آبی رونق پیدا می‌کنند.

آب و هوای کوهستانی مناطقی از چادگان این شهر را به یک مقصد مناسب برای سفرهای تابستانی نیز تبدیل کرده است. می‌توان گفت بهترین زمان برای سفر به شهر چادگان از فروردین تا مهر است.

راهنمای سفر به چادگان اصفهان

سوغات چادگان

این شهر فرهنگ‌های متنوعی دارد و مردم هر فرهنگ محصولی برای عرضه دارند. چادگان ترکیبی از فرهنگ مردم بختیاری، مردم قشقایی و اهالی اصفهان است. اگرچه محصولات دامداری و کشاورزی را می‌توانید به عنوان سوغات از این شهر تهیه کنید اما معروف‌ترین سوغات چادگان اصفهان، قالی و گلیم است.

از گذشته تاکنون بافت قالی و گلیم در این شهر رونق داشته و قالیچه‌ها و گلیم‌های بختیاری و قشقایی چادگان بسیار معروف است، به طوری‌که بعضی فقط برای خرید این قالیچه‌ها و گلیم‌ها به شهر چادگان سفر می‌کنند.

گلیم چادگان

آدرس و موقعیت چادگان اصفهان

مرکز شهر چادگان تقریبا در 120 کیلومتری غرب مرکز استان اصفهان قرار دارد. شهرستان‌های تیران و کرون در سمت شمال و شمال شرق این شهر قرار دارند. شهر فریدن در شمال غرب این شهر و فریدون شهر در غرب آن قرار دارد. استان چهارمحال بختیاری هم از جنوب با این شهرستان مرز مشترک دارد. اگر از اصفهان به سمت کوه صفه حرکت کنید و در در مسیر ذوب آهن اصفهان قرار بگیرید، پس از تقریبا 120 کیلومتر رانندگی به این شهر زیبا خواهید رسید.

بزرگراه شماره 62 که اصفهان را به غرب کشور متصل می‌کند، مسیر حرکت به سمت چادگان است. پس از حدودا 42 کیلومتر رانندگی در این بزرگ‌راه به خروجی شهر چادگان خواهید رسید که بعد از آن حدودا 35 کیلومتر با شهر فاصله دارید. پس از طی این زمان به چادگان خواهید رسید.

راهنمای سفر به چادگان اصفهان

فاصله اصفهان تا دهکده چادگان

دهکده چادگان در 128 کیلومتری مرکز اصفهان قرار دارد. پس از حدودا دو ساعت رانندگی از اصفهان، دهکده زیبایی که کنار دریاچه پشت سد زاینده رود قرار دارد، نمایان می‌شود.

این دهکده گردشگری، جاذبه‌های تفریحی و طبیعی فراوانی دارد. سد چادگان و دریاچه زیبایی که به وجود آورده است، ویلاهای متعدد، مجموعه تفریحات آبی، استخر، رستوران‌ها و مراکز تجاری فراوان از جمله جاذبه‌های گردشگری این دهکده زیبا به شمار می‌روند.

راهنمای سفر به چادگان اصفهان

ویلاهای کنار زاینده رود و آب و هوای معتدل و آفتاب چادگان این دهکده توریستی را به مکانی لذت‌بخش و خاطره‌انگیز تبدیل کرده است. باشگاه سوارکاری، سکوهای نشیمن خانوادگی در کنار زاینده رود، اسکله قایقرانی، پیست دوچرخه سواری، رستوران‌های متنوع و باند فرودگاهی از دیگر جاذبه‌های دهکده گردشگری و توریستی چادگان محسوب می‌شود.


نشان دادن مکان روی نقشه

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن