طبیعت گردی

چابهار سیستان و بلوچستان؛ گشتی در دریاکوچک و دریابزرگ

فهرست مطالب

سفر شاید راهی است برای دیدن و تماشاکردن هرچه بیشتر اتفاقات تازه؛ از آنجا که ما انسان‌ها خیلی زود به اطرافمان عادت می‌کنیم، گاهی دورشدن از محل زندگی و رفتن به مکان‌های دیگر فرصت بیشتری را برای دیدن و خلاقیت برایمان ایجاد می‌کند. اگر زمانی را برای رفتن به شهر زیبای چابهار در استان سیستان‌ و‌ بلوچستان در نظر گرفته‌اید، می‌توانید قبل از رفتن به چابهار دیدنی‌های این شهر را از چشم من نظاره کنید. این متن تجربه‌ای است که من در سفر به شهر زیبای چابهار داشتم. با ما در نابرو همراه باشید تا با جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان آشنا شویم.

چابهار سیستان و بلوچستان

زیبایی‌های شهر چابهار

شهر چابهار در یکی از مناطق شگفت‌انگیز ایران واقع شده ‌است. اگر یک‌ بار به این منطقه سفر کرده باشید، متوجه منظورم می‌شوید. انگار همه‌چیز در اینجا متفاوت است و زندگی در اینجا به‌شکلی دیگر جریان دارد. همه‌چیز همان‌طور است که باید باشد، مردم، طبیعت، دریا.

چابهار سیستان و بلوچستان

مردم بلوچ حتی بیشتر از کوه‌های مریخی و بندرگواتر شگفت‌زده و شیفته‌تان می‌کنند. از نوشتن درباره بلوچ و بلوچستان خسته نمی‌شوم ولی بیشتر قرار است تا تجربه بازدید از دریا‌کوچک و دریا‌بزرگ و فروشگاه صنایع‌دستی منطقه آزاد چابهار را بنویسم. البته نمی‌توان از دریای عمان نوشت و از مردم بلوچ سخنی نگفت.

(دوست دارید در مورد شهر سوخته هم بدانید؟؟!!)

چابهار سیستان و بلوچستان

دریاکوچک چابهار

از آنجا که فاصله شهر چابهار از بیشتر شهرهای ایران بسیار زیاد است، اگر به این شهر سفر می‌کنید پیشنهاد می‌کنم برای دیدن نقاط مختلف آن زمان بگذارید، چون ممکن است دیگر چنین فرصتی پیدا نکنید. به همین خاطر پیشنهاد می‌کنم برای دیدن قسمت‌های مختلف چابهار و اطراف آن زمان کافی در نظر بگیرید.

معمولا بیشتر مسافران ترجیح می‌دهند از دیدنی‌های داخل شهر دیدن کنند و در این متن هم من قصد دارم از تجربه دیدن زیبایی‌های این شهر جنوبی بنویسم. آدرس دریا‌کوچک چابهار را از هر کسی بپرسید، راهنمایی‌تان خواهد کرد. دریاکوچک اسکله‌ای است که برای ماهیگیری از آن استفاده می‌شود.

چابهار سیستان و بلوچستان

موقعیت مکانی دریاکوچک

اگر خیابان امام‌ خمینی شهر را پیاده‌روی کنید، از بلوک‌ بازار چابهار حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه تا دریاکوچک زمان می‌برد. چون دریاکوچک بیشتر برای ماهیگیری استفاده می‌شود و مکان مناسبی برای شنا و دیگر تفریحات آبی نیست، بیشتر مردم بومی در اینجا به چشم می‌خورند تا مسافران. نزدیک اسکله یک پارک هم قرار دارد که تنها مکانی است که می‌توانید در اطراف اسکله بنشینید و منظره زیبای دریای عمان را تماشا کنید.

امکانات چابهار سیستان و بلوچستان

تکاپوی زندگی در دریاکوچک

متاسفانه با اینکه اینجا مکانی شناخته شده و جاذبه گردشگری است، زباله زیادی به چشم می‌خورد و حتی در بعضی قسمت‌ها بویی نامطبوع هم به مشام می‌رسد. در بیشتر ساعت‌های روز می‌توانید ماهیگیران و قایق‌هایشان را در اسکله ببینید که برای صید ماهی و کار روزانه در تکاپو هستند.


دریا‌بزرگ چابهار بر خلاف دریاکوچک ساحل شنی دارد و می‌توانید در مسیر ماسه‌ای نسبتا تمیز ساحل قدم بزنید. در روزهای هفته اگر از دریابزرگ دیدن کنید، معمولا خلوت است و در روزهای پنجشنبه و جمعه ساحل دریابزرگ شلوغ‌تر از روزهای دیگر است.

تماشای ماهیگیران بومی در اطراف اسکله برای من تفریحی لذت‌بخش است و به بیانی دیگر در بازدید از شهرها ترجیح می‌دهم مکان‌هایی را برای گردش و گشت‌و‌گذار انتخاب کنم که بیشتر بین افراد بومی شناخته‌شده هستند. رفتارها و امور روزانه مردمی که در این زندگی غرق شده‌اند و بدون توجه به محیط اطرافشان مشغول کارند، تجربه‌ای جالب است.

جاذبه های چابهار سیستان و بلوچستان

ماهیگیران بر اثر استمرار روزانه کارشان چنان با مهارت کار می‌کنند که برای بیننده بسیار سهل و دست‌یافتنی به‌نظر می‌رسد، در حالی که ماهیگیر با گذشت روزها و سال‌ها این مهارت را به دست آورده است.

اگر روزهای پنجشنبه و جمعه به دریاکوچک بروید، کمی متفاوت‌تر از روزهای دیگر است. پنجشنبه‌ها که مدارس تعطیل است می‌توانید گروه‌های پسرانی را ببینید که برای شناکردن و شیرجه‌زدن به اینجا می‌آیند.

چابهار سیستان و بلوچستان

دیدن گروه‌های ده‌پانزده نفری پسرانی که با مهارت زیاد در آب شیرجه می‌زنند و ساعت‌ها در آب شنا می‌کنند، نشان می‌دهد که دریا و شناکردن در واقع تنها تفریحی است که مردم بومی دارند.

چابهار سیستان و بلوچستان

دریا‌بزرگ چابهار

دریا‌بزرگ چابهار بر خلاف دریاکوچک ساحل شنی دارد و می‌توانید در مسیر ماسه‌ای نسبتا تمیز ساحل قدم بزنید. در روزهای هفته اگر از دریابزرگ دیدن کنید، معمولا خلوت است و در روزهای پنجشنبه و جمعه ساحل دریابزرگ شلوغ‌تر از روزهای دیگر است. در اینجا می‌توانید بچه‌هایی را ببینید که مسافران و گردشگران را سوار شتر و اسب می‌کنند و در اطراف ساحل می‌گردانند.

چابهار سیستان و بلوچستان

در سیستان‌و‌بلوچستان بسیاری از کودکان از سنین مدرسه در کنار تحصیل به انجام کار پاره‌وقت مشغولند. گاهی اوقات می‌توانید آن‌ها را ببینید که در حال شستن اسب و شتر در دریا هستند.

چابهار سیستان و بلوچستان

ظهر پنجشنبه کنار ساحل دریابزرگ نشسته بودم که دیدم چند پسربچه در حال شستن اسب هستند؛ نزدیک به نیم ساعت اسب را در دریا شستند و من ازشان عکس گرفتم. صحنه‌ای بسیار جالب بود و لذت بازدید از دریابزرگ را برای من دوچندان کرد.

چابهار سیستان و بلوچستان

فروشگاه صنایع‌دستی منطقه آزاد چابهار

سیستان‌و‌بلوچستان سرزمینی است که مردمانش بسیار هنرمند و اصیل هستند. این را می‌توانید در ظاهر مردم بلوچ، در غذاهایشان و در زندگی‌هایشان ببینید.

جاذبه های چابهار سیستان و بلوچستان

سوزن‌دوزی بلوچی از هنرهای زنان بلوچی است که برای تزیین لباسهایشان استفاده می‌کنند. البته در گذشته در برخی از لباس‌های مردانه نیز از سوزن‌دوزی استفاده می‌شده است.

چابهار سیستان و بلوچستان

اگر به آشنایی بیشتر با هنر بلوچستان علاقه‌مندید می‌توانید از فروشگاه صنایع‌دستی چابهار که در منطقه آزاد قرار گرفته است، بازدید کنید. این فروشگاه شنبه تا پنجشنبه صبح و عصر باز است و در آن می‌توانید با انواع هنرهای بلوچی مانند سوزن‌دوزی و حصیربافی و کریشی‌بافی آشنا شوید و همچنین سوغاتی‌های ارزشمند از بلوچستان همراه با خود ببرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن