بازارگردی

بلوک بازار چابهار؛ بازار رنگین مردمان بلوچ با عطر سوچکی

فهرست مطالب

خیابان‌ها و بازار‌ها، از مکان‌هایی هستند که در هر لحظه‌اش اتفاق تازه‌ای جریان دارد و مکانی است برای دیدن و جاری شدن و فراموش کردن گذر زمان. بلوک بازار چابهار یکی از بازارهای شناخته شده و معروف چابهار است که اگر به این شهر سفر کرده باشید، حتما به این بازار رفته‌اید. در بلوک بازار چابهار می‌توان فرهنگ، هنر و زندگی روزمره مردم محلی را مشاهده کرد. اگر از دیدن و سفر کردن و خرید لذت می‌برید، پیشنهاد می‌کنم این مطلب را در نابرو درباره بلوک بازار چابهار که همانند شهر سوخته یکی از دیدنی های سیستان و بلوچستان است، تا انتها بخوانید.

بلوک بازار چابهار کجاست؟

قبل از این‌که از بلوک بازار چابهار و نحوه دسترسی به این بازار بگویم، بهتر است یادآوری کنم که چابهار در استان سیستان‌ و ‌بلوچستان واقع شده است. شهر چابهار در منطقه بلوچستان این استان قرار دارد و مردم محلی آن همگی بلوچ هستند. بلوچ‌ها مردمانی اصیلند و برخلاف بیشتر فرهنگ‌ها که دچار تغییر شده‌اند، فرهنگ مردم بلوچستان بسیار غنی است و تا حد زیادی بدون تغییر باقی مانده است.

بلوک بازار چابهار

بلوک بازار چابهار در خیابان امام خمینی شهر چابهار قرار گرفته است. در زبان بلوچی، بلوک به معنای پیرزن است و در گذشته این بازار را بیشتر زن‌ها و پیرزنان بلوچ می‌گرداندند؛ به همین دلیل این بازار را از همان زمان بلوک بازار می‌نامند. امروزه روز هم، وقتی وارد بازار می‌شوید، پیرزن‌های زیادی را می‌بینید که بساط کرده‌اند و محصولات مختلفی را می‌فروشند.


اولین محصول، ادویه‌های معروف این منطقه است که اغلب از پاکستان وارد ایران می‌شود و در اینجا به‌ وفور وجود دارد. از ادویه‌فروشی‌ها که بپرسید، برای هر غذا از خورش‌های مختلف تا ماهی و مرغ، ادویه‌های مخصوصی را به شما پیشنهاد می‌دهند.

معروف‌ترین بازار محلی ها

بلوک بازار تقریبا شناخته شده‌ترین بازار محلی چابهار است و از هر کسی بپرسید می‌تواند محل دقیق بازار را به شما نشان دهد. اگر به شهر چابهار سفر می‌کنید، پیشنهاد می‌کنم که حتما از این بازار دیدن کنید. بازدید از این بازار بسته به آن‌که شما چه نوع گردشگری هستید، از نیم ساعت تا چندین ساعت ممکن است زمان ببرد.

من معمولا اهل بازار رفتن و خیابان‌گردی برای خرید نیستم؛ اما بازدید از بازارهای محلی را که در آن‌ها زندگی، فرهنگ و روزمرگی‌های یک شهر جریان دارد، هیچ‌گاه از دست نمی‌دهم.

بازار محلی بلوک بازار چابهار

گاه ساعت‌ها در پستوهای بازار قدم میزنم تا در پیچ‌و‌خم‌هایی که تاکنون نرفته‌ام، قدم بگذارم و گاهی مدتی در گوشه‌ای می‌ایستم و جنب‌و‌جوش مردم را نگاه می‌کنم.

بلوک بازار چابهار

یک ویژگی خوبی که این بازارها دارند، این است که معمولا بازار آن‌قدر شلوغ است که کسی به دیگری توجه نمی‌کند و شما می‌توانید راحت در هر راسته بازار چندین بار قدم بزنید و کسی حتی متوجه حضور شما نشود.

مغازه های بلوک بازار چابهار

بلوک بازار چابهار، بازار رنگارنگ شهر

یکی از ویژگی‌های فرهنگی مردم بلوچ، حضور رنگ در تمامی جنبه‌های زندگی‌شان است. رنگ را می‌توانید از لباس و غذای مردم بلوچ گرفته تا شهر و خیابان‌ها و بازار آن‌ها ببینید. بلوک بازار هم از این قاعده مستثنی نیست.

بخشی از بازار در کوچه و بخشی از آن در خیابان و بخشی دیگر سرپوشیده است. از هر قسمتی که وارد بازار ‌شوید، از هر طرف چیزی رنگین نظرتان را جلب می‌کند. از میوه‌فروشی‌ها گرفته تا ادویه‌فروشی‌ها و یا لباس فروشی‌ها، رنگ در تمام قسمت‌های این بازار جریان دارد.

اغذبه فروشی در بلوک بازار چابهار

از آن‌جا که این بازار، بازاری محلی است، جدای از مسافران و گردشگران، اغلب مشتریان بازار، مردمان بلوچ و محلی‌ها هستند. در واقع بلوک بازار، بازاری است که بیشتر روستاییان و مردم چابهار برای تامین نیازهایشان به آن مراجعه می‌کنند؛ از خرید لباس و مهرهای سوزندوزی -که به آن تپه می‌گویند- گرفته تا پارچه و نخ و آویزهای زینتی و ادویه و میوه و حلواهای محلی. بنابراین عجیب نیست که بیشتر اوقات بازار شلوغ و پر رفت‌و‌آمد است.

باتوجه به اینکه تنها در روستای نوبندیان در بخش دشتیاری، بازار محلی وجود دارد مردم منطقه برای خرید مایحتاجشان یا به بازار دشتیاری باید بروند و با به بلوک بازار چابهار.

بلوک بازار چابهار

از بلوک بازار چابهار چه چیزهایی بخریم؟

همان‌طور که گفتم، این بازار از بازارهای محلی است. بنابراین اگر بلوچ نباشید، بخش زیادی از محصولاتی که در این بازار به فروش می‌رسد، به درد شما نمی‌خورد. ولی این بازار برای شما هم که از شهرهای بزرگ به این‌جا سفر کرده‌اید و فارس یا کرد یا ترک هستید، محصولاتی دارد که تنها در اینجا می‌توانید پیدا کنید.

بلوک بازار چابهار

اولین محصول، ادویه‌های معروف این منطقه است که اغلب از پاکستان وارد ایران می‌شود و در اینجا به‌ وفور وجود دارد. از ادویه‌فروشی‌ها که بپرسید، برای هر غذا از خورش‌های مختلف تا ماهی و مرغ، ادویه‌های مخصوصی را به شما پیشنهاد می‌دهند. از آن‌جا که قیمت ادویه‌ها در این‌جا چندان هم ارزان نیست، می‌توانید از فروشنده راهنمایی بگیرید تا مجبور نشوید از تمامی ادویه‌ها خریداری کنید.

بلوک بازار چابهار

یکی دیگر از چیزهایی که من در سفر به چابهار و بلوچستان حتما خریداری می‌کنم، سوچکی است که خرید آن را به شما هم توصیه می‌کنم. سوچکی، عودی است بسیار خوشبو که هم در ایران توسط مردم محلی و هم در کشورهای حاشیه خلیج فارس تولید می‌شود. این عود را مردم بلوچ، هم دود می‌کنند و هم در لباس‌هایشان قرار می‌دهند تا خوشبو شوند.

بازار محلی بلوک بازار چابهار

این عودها با توجه به وزنشان و تولید خارج یا داخل بودنشان، قیمت‌های متفاوتی دارند؛ اما مدت زمان زیادی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و هم‌چنین یک سوغاتی بسیار خوب و متفاوت است که هر کسی از داشتنش لذت می‌برد. در انتها پیشنهاد می‌کنم حلواهای محلی این منطقه را نیز تجربه کنید که در این بازار می‌توانید به راحتی پیدا کنید.

بازار محلی بلوک بازار چابهار

سخن پایانی

من در بازدید از شهر چابهار دو مرتبه به این بازار رفتم و هر بار به نحوی برایم لذت‌بخش و جالب بود. اگر با لباس فارس‌ها، به این بازار بروید، تقریبا همه فروشندگان متوجه می‌شوند که مسافر هستید و تلاش زیادی برای نشان دادن مهمان‌نوازی بلوچ‌ها می‌کنند و قیمت‌ها را مناسب‌تر حساب می‌کنند. حتی اگر می‌دانید که از این بازارها چیزی نمی‌خرید، پیشنهاد می‌کنم حتما برای یک مرتبه هم که شده از این بازار دیدن کنید. در ضمن فاصله بازار تا دریا کوچک، کوتاه است و با 10 دقیقه پیاده‌روی می‌توانید به اسکله بروید و کمی از شلوغی بازار فاصله بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن