تاریخ و تمدن

کاروانسرای سعدالسلطنه قزوین؛ تجسم قصه‌های کهن در دنیای امروز

فهرست مطالب

اگر گذرتان به خیابان امام خمینی قزوین افتاده باشد، چند قدم دورتر از ورودی بازار بزرگ قزوین، حوالی مسجدالنبی از هر رهگذری بپرسید، کاروانسرای سعدالسلطنه را به شما نشان خواهد داد. این بنا حلقه وصل به گذشته‌ها است. می‌گویند که کاروانسرای سعدالسلطنه بزرگ‌ترین کاروانسرای شهری در ایران و البته جهان است.

می‌توان گفت بهترین جا برای نفس کشیدن در هوای خنک، زیر چهارسوق‌ها و هشتی‌ها، قدم زدن روی سنگفرش‌های قدیمی و دست کشیدن روی آجرهای قرمز زیبا است. با این مطلب از نابرو همراه من شوید تا با هم گشتی در این بنای تاریخی بزنیم.

مجموعه سعدالسلطنه

کاروانسرای سعدالسلطنه سرایی از جنس زیبایی

با سرای سعد، حیاط‌ها، حجره‌ها، شترخان و گرمابه‌هایش می‌توان قصه بافت، شاعرشد و زندگی کرد. کجا می‌شود آسمان فیروزه‌ای را بالای آن گنبد کبود شترخان پیدا کرد؟ چهارسوق با نگارها و کنگره‌هایش، حال و هوای بکر و اصیلی دارد. با وارد شدن به اولین هشتی بزرگ، مجموعه‌ای از زیبایی‌های یک معماری اصیل و درخشان را خواهید دید. هشتی بی‌نظیر و دلربا با سادگی و لطافت به رهگذران خوش‌آمد می‌گوید.

مجموعه سعدالسلطنه

مرمت‌ها، چند سالی می‌شود زخم‌های کهنه سعدالسلطنه را مرهم گذاشته و با نورهای زیبایی که به دیوارهایش پاشیده‌اند، روحی تازه بر کالبدش دمیده‌اند. این بنا امروزه یکی از جذاب‌ترین بخش‌های گردشگری در منطقه قدیمی و اصیل خیابان امام و شهر قزوین است.

شهر فرنگ قزوین

حجره‌ها در سرای اصلی، قیصریه، حیاط‌ها و حتی در راسته‌های جنبی کاروانسرای سعدالسلطنه فعال و پر رونق هستند. کافه‌های رنگارنگ و دل‌فریب با چیدمان‌های اصیل، طراحی‌های زیبا و صندلی‌های لهستانی منحصربه‌فرد همراه قالیچه‌‌های گلی به رهگذران خوش‌آمد می‌گویند. سرآمد این کافه‌های سنتی، کافه نگارالسلطنه است که بی‌اغراق شهرتی جهانی دارد. خوردنی‌‌ها و نوشیدنی‌های این کافه‌ها، هر مسافر با هر سلیقه‌ای را راضی می‌کند.

مجموعه سعدالسلطنه

در فصل بهار با کاهو و سکنجبین و عصرانه‌های خوشمزه، تابستان‌ها با شربت شیرخشت و ریحون، پاییز با چای و قهوه‌ها‌ی بی‌نظیر و زمستان‌ها با آش‌ها و سوپ‌های خوش طعم پذیرای شما هستند. بساط کیک‌های خانگی و شیرینی‌های اصیل قزوین از جمله باقلوای معروف شهر، نان چایی و نون‌نازک و… هم به‌راه است. اگر دل در گرو هنر و هنرمند دارید، راسته درودگرها، خراط‌ها، خطاط‌ها، شیشه‌گران و… نیز برپا است. هم می‌توانید یک دل سیر تماشا کنید و هم دست به‌جیب شوید و از ملک هنر، سوغاتی برای یار ودیار ببرید.

مجموعه سعدالسلطنه

برنامه‌های فرهنگی

اهالی موسیقی دراین جمع بیکار ننشسته‌اند. اغلب در اعیاد ملی و مذهبی، صدای ساز و آواز از رستوران‌ها و کافه‌ها به گوش می‌رسد. جوان‌های قزوینی هم وجود کاروانسرا را مغتنم شمرده و کسب‌وکار، حرفه و هنرشان را در غرفه‌های سرا عرضه می‌کنند. خطاطی هنر بومی شهر قزوین است. هنرمندان خطاط همراه خراطی، نقاشی روی شیشه و ویترای، نجاری و سایر هنر‌ها گوشه‌کنار کاروانسرای سعدالسلطنه به چشم می‌خورند.

مجموعه سعدالسلطنه

در ایام نوروز و هفته قزوین که در ماه شهریور برگزار می‌شود، شهرداری قزوین جشنواره‌هایی را برگزار می‌کند که به خاطر تنوع در مهمانان از هنرمندان عرصه بازیگری گرفته تا خطاطان و…، بازدیدکنندگان زیادی را به خود جلب می‌کند.

مجموعه سعدالسلطنه

علاوه‌بر آن می‌توان کنار دیدن این مکان، سایر آثار دیدنی شهر قزوین را دید. از جمله این جاذبه‌ها، مسجد‌النبی، بازار سنتی قزوین، سرای طوطی و… هستند. اصالت و زیبایی اولین کلماتی هستند که در ذهن بیننده کاروانسرای سعدالسلطنه می‌نشیند. هر هشتی و طاقی از این سرا را که نگاه کنید، سراسر زیبایی‌ است. پنجره‌ها و درهای ارسی، طاق‌های گنبدی خشتی و کاشی‌های فیروزه‌ای رنگ در اندازه‌ها و اشکال مختلف، چشم‌های شما را نوازش می‌کنند.

مجموعه سعدالسلطنه

یکی بود یکی‌نبود زیر گنبد کبود، زیر این طاق بلند قزوین بود که کاروانسرای سعدش شهره خاص و عام و دیدنش برای هر مسافر و رهگذری سراسر لطف بوده و است. کافی است در قزوین، سری به خیابان امام یا پیغمریه بزنید تا وارد مجموعه‌ای عظیم و زیبا از معماری عصر صفوی شوید. این‌جا کاروانسرای سعدالسلطنه، زیباترین و بزرگ‌ترین کاروانسرای شهری دنیا است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن