طبیعت گردی

کویر کاراکال یزد کجاست؟

فهرست مطالب

کویر و زیبایی‌های بی‌پایانش دنیای عجیبی دارد! آیا تا به حال کویر و آسمان پرستاره‌اش را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کرده‌اید؟ اگر نه، پیشنهاد می‌کنم که برای یک بار هم که شده به سراغ  مناطق کویری بروید. مطمئن باشید پس از اولین سفرتان به مناطقی از این دست اعتیاد پیدا می‌کنید و دوست دارید تا هر از گاهی فارغ از تمامی شلوغی‌های شهر به سراغ زیبایی‌های بی‌بدیل کویر مانند کویر کاراکال بروید و به معنای واقعی کلمه استراحت کنید.

کویر کاراکال

ایران عزیزمان کویرهای زیادی را در دل خود جای داده است. یکی از این کویرهای زیبا کاراکال نام دارد که همه ساله ماجراجویان و گردشگران زیادی را به سمت خود می‌کشاند. جالب است بدانید که نام این کویر از گربه‌سانی که در منطقه زندگی می‌کند، گرفته شده‌است.

کاراکال یکی از گربه‌سانان زیبای منطقه است که به غیر از ایران در آفریقای جنوبی هم یافت می‌شود. این کویر در نزدیکی روستای صادق‌آباد قرار گرفته‌است. به‌همین‌دلیل علاوه‌بر نام کاراکال به کویر صادق‌آباد هم شهرت دارد. کویر کاراکال از جاهای دیدنی یزد محسوب می‌شود که سالانه گردشگران زیادی به آن سر می‌زنند.

کویر کاراکال

آشنایی با کویر کاراکال یزد

برای بازدید از کویر در روستای صادق‌آباد، باید بار سفرتان را برای عزیمت به شهر یزد ببندید. یادتان باشد که بار سفرتان را با تجهیزات عجیب و غریب سنگین نکنید. خوشبختانه کویر کاراکال دسترسی راحتی دارد و می‌توانید به راحتی و با استفاده از ماشین از مسیر آسفالت شده به مقصد برسید.

کویر کاراکال

با وارد شدن به این منطقه، پوشش گیاهی زیادی را مشاهده نخواهید کرد. بیشتر از هرچیزی شن‌های روان و آسمان بی‌کران کویر نظرتان را به خود جلب می‌کند. البته در بخش‌هایی از این منطقه درختچه‌های گز، گیاه ماسه‌پسند و بوته‌های نسیو خودنمایی می‌کنند. حیات‌وحش این منطقه بی‌نظیر است و می‌توانید ساعت‌ها محو تماشای زیبایی حیوانات و پرندگان شوید.

کویر کاراکال

شاید در نگاه اول همه چیز ساده به نظر برسد. اما این کویر زیبا تفریحات و سرگرمی‌های زیادی را در خود جای داده‌است. به همین خاطر می‌توانید برای سفرتان اقامتی چند روزه را در نظر بگیرید. شما کارهای زیادی برای انجام دادن در کویر کاراکال خواهید داشت. مثلا می‌توانید شترسواری در منطقه را امتحان کنید و یا اگر عاشق هیجان هستید، به سراغ سافاری و موتورسواری بروید.

پیشنهاد می‌کنم اگر به صورت دسته جمعی به کویر کاراکال رفته‌اید، غلت خوردن از بالای تپه‌های شن‌های طلایی منطقه را هم امتحان کنید. اگر هم روحیه درون‌گرایی دارید، می‌توانید قدم زدن در میان نخلستان منطقه را امتحان کنید. قدم زدن در میان سکوت و خلوتی، حسی است که قطعا جای آن در زندگی شلوغ شهری خالیست. خوشبختانه در کویر این امکان به شما داده می‌شود تا تجربه‌های تازه و منحصربه‌فرد به دست آورید.

کویر کاراکال

موقعیت و آدرس کویر کاراکال یزد

برای رسیدن به کویر کاراکال باید خودتان را به شهر یزد برسانید. پس از آن باید دل را به جاده‌های کویری منطقه بزنید و در سمت شهر بافق به حرکت درآیید. زمانی که به بلوار شهر بافق رسیدید، باید تا میانه راه جلو بروید و سپس به سمت چپ بپیچید. در ادامه 15 کیلومتر به سمت جلو حرکت کنید تا در نهایت تابلوی روستای صادق‌آباد را در جاده ببینید. برای اینکه راهتان را گم نکنید، در همان ابتدای حرکت به سمت روستای صادق‌آباد، به دنبال یک قلعه قدیمی در کناره جاده باشید.

کویر کاراکال

پیشنهاد می‌کنم که به اطراف جاده توجه کنید. زیرا در اطراف جاده زیبایی‌های زیادی جا خوش کرده‌اند. دیدن نخلستان‌های متعدد به همراه درختان پسته و انار را می‌توان به عنوان یکی از جاذبه‌های اولیه بازدید از  روستای صادق‌آباد نام برد.


این کویر زیبا تفریحات و سرگرمی‌های زیادی را در خود جای داده‌است. شما کارهای زیادی برای انجام دادن در کویر کاراکال خواهید داشت. مثلا می‌توانید شترسواری در منطقه را امتحان کنید و یا اگر عاشق هیجان هستید، به سراغ سافاری و موتورسواری بروید.

اقامت در کویر یزد

احتمالا پس از ورود به کویر و دیدن زیبایی‌های بی‌نظیرش تصمیم می‌گیرید که اقامتی چند روزه در آن داشته‌باشید. خوشبختانه این امکان برای گردشگران فراهم شده است. به همین دلیل نباید هیچ نگرانی از این بابت به دل راه دهید. زیرا می‌توانید از چندین اقامتگاه موجود در منطقه استفاده کنید. اولین و نزدیک‌ترین اقامتگاه به کویر کاراکال، یک اقامتگاه سنتی است که در دل روستای صادق‌آباد قرار گرفته‌است.  این اقامتگاه امکانات لازم را دارد و می‌توانید در طول سفرتان از رفاه لازم برخوردار شوید.

کویر کاراکال

مهم‌ترین مزیت وجود این اقامتگاه در این است که به شما اجازه می‌دهد تا برای چند شب به زیبایی‌های بی‌نظیر کویر خیره شوید. مطمئن باشید اصلا از دیدن آسمان صاف و پرستاره کویر سیر نخواهید شد. مشاهده عظمت آسمان در اقامتگاه سنتی منطقه در میان سکوت کویر کاراکال تا مدت‌ها ذهنتان را به خود مشغول خواهدکرد.

پیشنهاد دیگر هتل نیکان است که در شهر بافق واقع شده‌است. برای بازدید از این هتل باید به طرف میدان دانشجوی شهر بروید. این هتل هم امکانات لازم را دارد و می‌توانید در مدت زمانی کوتاه از اقامتگاه به کویر کاراکال برسید.

کویر کاراکال

فاصله یزد تا کویر کاراکال

اگر بخواهید زمان سفرتان به کویر یزد را از تهران حساب کنید، باید از شهرهای کاشان و اصفهان عبور کنید تا به یزد برسید که این بخش، طولانی‌ترین قسمت سفرتان خواهد بود. پس از آن باید از یزد به سمت شهر بافق به حرکت باشید. با یک برآورد کلی  از یزد تا بافق به 1 ساعت و نیم زمان نیاز است. اما روی هم رفته  برای حرکت از تهران تا کویر کاراکال باید خودتان را برای یک سفر 8 ساعته آماده کنید.

کویر کاراکال روی نقشه

شما می‌توانید با توجه به نقشه از دو طریق در بافق به کویر کاراکال برسید.

کویر کاراکال

اگر از مبدا سنگ آهن مرکزی حرکت کنید، باید در مسیر جاده سنگ آهن قرار بگیرید و با کمی پیش رفتن در جاده به سمت چپ بپیچید. اگر هم مبدا را بلوار انقلاب در نظر بگیریم، می‌توانید از میدان فاطمیه و میدان بهارستان خودتان را به جاده سنگ آهن برسانید و در ادامه در مسیری مستقیم به کویر کاراکال برسید.


نشان دادن مکان روی نقشه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن