شکم گردی

کافه روهیو سنندج؛ روی ماه پیش چشم شما

فهرست مطالب

چند سالی است که شهر سنندج پر شده از کافه‌های رنگارنگی که هرکدام قشر خاصی از مردم را نشانه گرفته‌اند. اغلب آن‌ها جوانان را به‌عنوان مشتریان اصلی خود مدنظر دارند و به‌همین علت فضای مناسبی برای خانواده‌ها نیستند. در کافه روهیو کنار جوانان، خانواده‌ها هم می‌توانند مطمئن باشند که فضایی گرم، سالم و صمیمی در انتظارشان است. به‌علاوه با نزدیکی این کافه به عمارت خسروآباد، اصلی‌ترین بنای تاریخی شهر سنندج، گردشگران هم به‌راحتی به آن دسترسی دارند. بنابراین می‌توان گفت این کافه از دیدنی های سنندج است. این متن من در نابرو را برای کافه‌گردی ناب از دست ندهید.

چرا روهیو

به‌گفته مدیریت کافه، روهیو در زبان کردی به‌معنی روی ماه و به‌عبارتی همان «ماه‌چهره» است؛ نامی که بی‌شک برازنده طراحی فضای داخلی آن است. اما برای اینکه چرا باید کافه روهیو را انتخاب کرد، جواب‌های متعددی وجود خواهد داشت. این کافه فضایی صمیمی و درعین‌حال سالم و خانوادگی، با طراحی داخلی جذاب، منوی خوب و کیفیت بالای نوشیدنی‌ها و غذاها است. در ادامه به توضیح بیشتر تجربه‌ای که از حضور در این کافه داشتم، می‌پردازم.

نمای کافه، نوید طراحی جذاب

حتی اگر بدون قصد رفتن به این کافه در حال بازدید از فضای اطراف آن باشید، بازهم توجه شما را جلب می‌کند. ساختمانی دوطبقه با پنجره‌هایی قدیمی که جلوی هر پنجره تعدادی گلدان رنگارنگ دیده می‌شود. بخش میانی نما، پنجره‌ای کشیده و عمودی با شیشه‌های رنگی وجود دارد که همان حس خاطره‌انگیز ارسی‌های پرتکرار در بناهای تاریخی شهر سنندج را در ذهن تداعی می‌کند. دو تابلوی گرد که طراحی جالبی دارند و در شب روشن می‌شوند، نام کافه را با رسم‌الخط کردی و لاتین کنار نمادی از ماه نشان می‌دهند. تا اینجا کلیت نما حس سنتی خاصی ایجاد می‌کند که با رسیدن به در کافه این حس تغییر می‌کند.

کافه روهیو

محو در طرح کاشی‌های پیش پا

بازشدن در با به‌صدا در آمدن یک زنگ همراه است. با ورود به کافه، فضای داخلی با خط پهنی از کاشی‌های رنگارنگ خودنمایی‌ می‌کند. کاشی‌هایی که از جلوی در تا دیوار روبروی‌تان کشیده شده است. این خط از کاشی‌ها در مسیر خود از بین دو ردیف جدا از چوب‌های درخت بامبو عبور می‌کند که زیبایی خاصی به منظره بخشیده است. روی دیوار‌های جانبی تابلوهایی با طرح‌های مینیمال و امروزی دیده می‌شوند که نقش‌برجسته و کلاژ هستند. سقف هم با نقوش رنگی روشنی که در شب روشنایی مناسبی فراهم می‌کنند، تکمیل شده است. در این فضا سه دست میزوصندلی دیده می‌شود که دو تا از آن‌ها دونفره و یکی چهارنفره است.

به‌نظر من این میزوصندلی‌ها انتخاب مناسبی برای نشستن نیستند، چون هم در گذرگاه همه مشتریان قرار دارند و هم نمی‌توانند حس دنج‌بودن را به‌قدر کافی ایجاد کنند. با این‌حال در ساعات شلوغی کافه، احتمالا به‌ناچار بعضی مشتری‌ها آن‌ها را انتخاب می‌کنند. کنار در ورودی، کانتر چوبی بلندی که با زیبایی از کنار هم قرار گرفتن چوب‌ها ساخته شده و پشت آن فضای صندوق کافه است، وجود دارد. درکل این فضا شروع خوبی برای حضوری کنجکاوانه در کافه است و به‌روشنی نشان می‌دهد در این کافه باید انتظار تلفیق سنت و مدرنیته را داشت. این فضا با یک در شیشه‌ای ریلی که در سمت چپ قرار دارد، از فضایی دیگر جدا می‌شود؛ موضوعی که به‌شدت حس ماجراجویی و کنجکاوی شما را برمی‌انگیزد.

فضای باز، اما به‌شدت دنج

چیزی که یکی از چند برگ برنده اصلی کافه روهیو است، اکنون پیش روی شما است، حیاطی بزرگ و با جزییات بسیار زیبا که لذت نشستن، خوردن و آشامیدن سفارش‌تان را دوچندان می‌کند. در لحظه اول ورود به حیاط، نقاشی‌ بزرگی با نقشی از کوچه یا خیابانی که اتفاقا یک کافه در آن به همین نام دیده می‌شود، شما را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. نقاشی بر دیوار روبه‌رویتان نقش بسته و ابعاد بزرگش باعث می‌شود چند دقیقه بخش‌های‌ مختلف آن را نگاه کنید. هنگامی‌که از تماشای نقاشی بزرگ فراغت پیدا کنید، کم‌کم متوجه صدای آبی خواهید شد که در حیاط پیچیده است.

مرکز حیاط آب‌نمایی جذاب که سه‌ کوزه را شامل می‌شود، محیط را به‌شدت تحت‌تاثیر قرار داده‌ است. البته اگر در شب به کافه بروید، شاید قبل‌تر چراغ‌های آب‌نما توجهتان را به خود جلب کرده باشند. روی دیوارهای حیاط ابیات یک شعر به‌خط نستعلیق پشت‌سرهم دورتادور دیده می‌شوند. با دنبال‌کردن آن‌ها متوجه پنجره‌های طبقه بالای کافه می‌شوید که تعدادشان سه‌ تا است.

چند میله مکعب‌ مانند فلزی در عرض حیاط به‌شکلی که از بالای میزها عبور کنند کشیده شده‌اند و فضایی برای آویزان‌کردن چند گلدان معلق و تعداد زیادی شی با ریسمان‌های رنگارنگ فراهم کرده‌اند. در حیاط شش میز با طراحی‌های متفاوت قرار دارند. هرچند طراحی یکی از میزها بسیار زیبا است، برای نشستن مناسب نیست؛ زیرا حدودی کوچک و به‌شدت سنگین است. سایر میزها کاملا پذیرفتنی و دنج‌اند؛ به‌خصوص میزی که بین کارکنان کافه، به میز درختی معروف است.

کافه روهیو

میز درختی گوشه دنج حیاط قرار دارد. این میز از آن جهت درختی نامیده می‌شود که میز مربعی آن دور تنها درخت داخل حیاط ساخته شده است و عملا با نشستن دور این میز، دور درختی نه‌چندان تنومند، اما پرشاخ‌وبرگ می‌نشینید. تنها نکته منفی حیاط کافه، دو کولر آبی هستند که برای سرمایش بار کافه و اتاق مدیریت در حیاط، پشت به فضای اصلی قرار دارند و می‌شد راهی برای جلوی‌ چشم‌ نبودن آن‌ها یافت. وقتی فضایی با چنین جزییات زیبایی وجود دارد، این اشیا به تصویر کلی آن ضربه می‌زنند.

بار کافه، کوچک اما پُرکار

از حیاط که به فضای بعدی بروید، بار‌ کافه روهیو را پیش روی خود دارید. یک بار نسبتا کوچک اما به‌شدت متراکم با وسایل و اشیا زیاد و به‌هم‌چسبیده که فضای خالی چندانی ندارد. امکان بازدید از بار چندان فراهم نشد و کارکنان استقبال نکردند، اما از دور و در همان نگاه اول کیفیت وسایل به‌کاررفته در بار خودنمایی می‌کند. طراحی کلی بار بسیار دقیق و با جزییات زیبا است. چند قهوه‌ساز کوچک با فنجان‌های‌ کوچک نمای بار را بسیار خاص و زیبا کرده‌اند. چون پله‌های رفتن به طبقه بالای کافه از بغل بار می‌گذرند، فرصتی برای دیدن بار ایجاد می‌شود. در راه‌پله متوجه خواهید شد شیشه‌های رنگی نمای بیرون، پنجره بزرگ راه‌پله بار است. راه‌پله عریض نیست و پله‌های بلندی دارد. اما با توجه به تعداد کم پله‌ها، خستگی زیادی ایجاد نمی‌کند.

اتاقی کوچک با‌ پنجره‌ای‌ به‌سمت رهایی

کف طبقه بالا پارکت است و بیشتر حالت سنتی و کلاسیک کافه را القا می‌کند. در این محیط که سمت چپ پله‌ها قرار دارد، دو دست میزوصندلی قرار گرفته که صندلی‌ها مبل‌ مانند اما به‌سبک سنتی‌اند. در روزهای تابستان هوای این اتاق گرم است؛ اما باتوجه‌ به اینکه دو پنجره دو طرف اتاق قرار دارد، یکی به‌سمت بیرون کافه و دیگری به‌سمت حیاط کافه، کم‌وبیش هوا در آن جریان پیدا می‌کند. به‌نظرم بد نبود اگر در این محیط وسیله سرمایشی مناسبی تعبیه می‌شد و به پنجره‌ها اکتفا نمی‌شد. در یکی از‌ گوشه‌های اتاق چندین قفسه دیده می‌شود که در آن‌ها اشیا دکوری جذاب و چندین کتاب جالب دیده می‌شود. بر دیوار بزرگ آن هم نقاشی بزرگی از کوچه‌ای قدیمی، تمام فضای دیوار را پوشانده است. باید خاطرنشان کرد که این فضا برای عموم نیست و نشستن در آن فقط با هماهنگی و تایید کارکنان و مدیر داخلی کافه ممکن است.

کافه روهیو

سالن اصلی طبقه بالا؛ تلفیقی از زیبایی‌ها

کف سالن کافه روهیو پارکت زیبایی دارد. در اولین نگاه کاناپه‌ای بزرگ که دم پنجره مشرف به حوض بزرگ عمارت خسروخان قرار دارد، دلربایی می‌کند. این میز، بهترین میز ممکن برای نشستن است. میزوصندلی‌ها دو نوع طراحی مختلف دارند. سه تای آن‌ها چوبی‌اند و طراحی اروپایی و غربی دارند؛ یکی دونفره، یکی سه‌نفره و آخری هم که نزدیک پنجره مشرف به حیاط داخلی است، چهارنفره است.

کمی آن‌طرف‌تر بازهم چوب‌های جذاب بامبو مثل حایلی کوچک فضایی جدید را نشان می‌دهند. در این فضا طراحی کلی برمبنای چوب درخت بامبو است و چهار دست میزوصندلی همگی از چوب درخت بامبو ساخته شده‌اند. نمای سقف هم با چوب درخت بامبو تکمیل شده است و چند چراغ جذاب در خود دارد. روی دیوارها نقاشی‌های سه‌بعدی دیده می‌شود. وجه تمایز طبقه بالا، دیوار بزرگ سالن است که با چند نقاشی بسیار زیبا و مجزا پوشیده شده است و مشتری‌ها اکثرا جلوی آن عکس یادگاری می‌گیرند.

منوی کافه؛ ساده اما جذاب

منوی کافه به چند بخش تقسیم شده است: قهوه‌ها، هات‌چاکلت‌ها، کیک‌ها، چای و دمنوش‌ها، میلک‌شیک‌ها، سردنوش‌ها، غذاها و سالادها، کوکتل‌ها، صبحانه و‌ نوشیدنی‌ها. از تقسیم‌بندی مشخص است کافه رسالت اصلی خود یعنی کافه‌ بودن را به‌درستی پیش برده و با کافه‌رستوران‌هایی که این روزها بسیار فراگیر شده‌اند، متمایز است. هفت بخش از ۱۰ بخش منو مخصوص نوشیدنی‌هایی است که در کافه ارائه می‌شود. عناوین غافل‌گیرکننده‌ای در منو نیست و همین باعث می‌شود حس کنید بیش از تولید عناوین، بر کیفیت تولید محصولات تکیه شده است.

در بخش قهوه‌ها انتخاب‌های خوبی وجود دارد و 12 نوع قهوه بیش از حد انتظار ظاهر می‌شود. از بخش قهوه، «دوپیو‌» را که همان «دوبل اسپرسو» است برای امتحان انتخاب کردم. اگر به قهوه علاقه دارید، «کن پانا» را هم به‌شدت پیشنهاد می‌کنم. در بخش هات‌چاکلت‌ها تنوع انتخاب‌ها راضی‌کننده‌تر است؛ چون به‌راحتی می‌توان گفت چیزی از قلم نیفتاده است. شش نوع هات‌چاکلت متفاوت کنار وایت‌چاکلت کافی است تا بتوان آن را کامل دانست. در بخش کیک‌ها با چهار نوع کیک روبرو هستید. البته به‌اشتباه در بخش کیک‌ها اسموتی روز قرار داده شده که اشتباه عجیبی است.

کافه روهیو

در کافه روهیو چهار نوع کیک جذاب برای انتخاب دارید: کیک روز، کیک گردو که به‌گفته پیشخدمت خشک و بدون خامه است، کیک گاناش که کیک شکلاتی کافه است و کیک شوکا که حاوی موز، اسپرسو، خامه و‌ گردو است. بخش بعدی چای و دمنوش‌ها هستند که گزینه‌های مختلف آن محشر است. ۱۵ انتخاب مختلف که گوناگونی آن از چای سیاه دمی تا دمنوش بلک‌بری را شامل می‌شود.

بخش شیک‌ها هم انتخاب‌های زیادی پیش رویتان می‌گذارد که در این بخش انتخاب من شیک براونی بود. اشتباه دیگری که در این بخش به چشم می‌خورد، قرارگرفتن ‌نوعی بستنی به‌نام کیوت‌بستنی در این بخش بود که به‌گفته پیشخدمت ترکیبی از بستنی و قطعات میوه تازه است. در بخش سردنوش‌ها انتخاب‌های متعددی در کافه روهیو دارید که هرکدام ترکیبی از یک نوع قهوه سرد است؛ مثلا آیس‌آمریکانو ترکیب قهوه آمریکانو و قطعات یخ است. در این بخش پنج انتخاب دارید. بخش بعدی غذاها و سالادها است. تعدد انتخاب‌ها برای کافه قابل‌قبول است و شامل پنه‌ آلفردو، سه‌ نوع تست مختلف، چیپس‌وپنیر، سه نوع سالاد شامل سزار، باربکیو و سالاد ویژه روهیو کنار سوپ روز و بشقاب چیکن می‌شود. در بخش انتهایی منو هم کوکتل‌ها را دارید که هفت انتخاب متفاوت را ممکن می‌کنند.

خدمات و کارکنان؛ صمیمی و وقت‌شناس

کارکنان برخوردی صمیمی و صبورانه داشتند. آن‌ها به‌خوبی فضاهای مختلف کافه را به شما معرفی و در شناخت منو کمک زیادی می‌کنند. به‌موقع برای ارائه منو حاضر می‌شوند و به‌موقع سفارش را از مشتری می‌گیرند. باوجود شلوغی کافه، سفارش‌تان به‌موقع می‌رسد. مدیریت فضاها به‌خوبی انجام می‌شود و از ازدحام جمعیت در کافه روهیو جلوگیری می‌شود.

کافه روهیو

نمره‌بندی اجزای کافه روهیو

بزرگ‌ترین نقطه‌قوت کافه روهیو فضای آن است. هرچند کیفیت محصولات خوب است، کیفیت نوشیدنی‌ها و غذاها را می‌توان متوسط دانست. اگر به فضا نمره‌ هشت از 10 داده شود، قطعا نمره خوراکی‌ها درمجموع شش از 10 و نمره خدمات و کارکنان هشت از ۱۰ خواهد بود. البته ناگفته نماند که اگر سفارش‌تان در کافه‌ای فقط در بازه قهوه‌ها باشد، می‌توان نمره نوشیدنی‌ها را تا ۹ هم افزایش داد. درمجموع می‌توان نمره هشت را با کمی ارفاق به کل مجموعه کافه داد.

روهیو را کجا پیدا کنید

این کافه تقریبا چسبیده به عمارت معروف خسروآباد سنندج است. پیداکردن این عمارت در سنندج اصلا کار سختی نیست. از میدان اصلی شهر به‌راحتی با تاکسی‌های خطی می‌توان به مقصد بلوار خسروآباد (شبلی) حرکت کرد و نزدیک ساختمان سازمان بهزیستی پیاده شد. کوچه کناری این ساختمان مستقیم شما را به حوض عمارت خسروآباد می‌رساند. دور حوض می‌توانید کافه را ببینید.

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. امروز من برای اولین بار رفتم کافه روهیو،واقعا عالی و بی نظیر بود،پیشنهاد میکنم حتماااا یه سر بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن