شکم گردی

کافه حاج رئیس و تجربه شب‌هایی فراموش‌نشدنی شهر ساحلی بوشهر

فهرست مطالب

برای افرادی که اهل شکم‌گردی هستند، یا عاشق جایی دنج برای خلوت و تنهایی، کافه‌های نابی وجود دارند که می‌توانند آرامش و حال خوب را کنار هم فراهم کنند. کافه حاج رئیس بوشهر یکی از همین کافه‌هاست که با یک بار سر زدن به آن حسابی پابند آن خواهید شد. اگر دنبال کافه‌های ناب در یکی از دیدنی‌ترین شهرهای ایران هستید، در این مطلب از نابرو برای آشنایی با کافه حاج رئیس از مکان های دیدنی بوشهر همراه من باشید.

کافه حاج‌ رئیس و شب‌های بوشهر

این کافه‌ بسیار زیبا و نوستالژیک در شهر ساحلی و زیبای بوشهر واقع شده است. اگر دلتان می‌خواهد تجربه‌ یک کافه‌ مدرن سنتی و عربی را یکجا داشته باشید، یادتان باشد به کافه حاج ‌رئیس سری بزنید.

مؤسس این کافه آقای قاسمی هستند که ساختمان متعلق به حاج رئیس را خریداری و در سال 1395 کافه را تأسیس کرده‌اند. این کافه از سه بخش مجزا تشکیل شده که در ادامه هر سه بخش به‌طور کامل توضیح داده خواهند شد.

کافه حاج رئیس در شهر ساحلی بوشهر

فضای بیرونی و کافه‌ کوچک عمو‌ رسول

ازنظر من، بهترین قسمت و خاطره‌انگیزترین بخش از کافه حاج ‌رئیس همین کافه‌ خیابانی و کوچک عمو رسول است. درست روبه‌روی درِ ورودی کافه حاج ‌رئیس کوچه‌ قدیمی و مسقفی را می‌بینید که کافه‌ عمو رسول در آن قرار دارد. در دو طرف این کوچه‌ باریک صندلی‌ها و میز‌های سنتی و تمام چوبی برای پذیرایی از میهمانان وجود دارد. شاید برایتان جالب باشد که ارتفاع این صندلی‌ها حتی به سی سانتی‌متر هم نمی‌رسد و میزها هم در همان حدود و اندازه ازنظر ارتفاع هستند که باعث می‌شود شما نزدیک به زمین قرار بگیرید.

‎اما برویم سراغ چای‌ ذغالی لبدوز و لبسوز عمو رسول که تنها یک بار نوشیدن آن شما را شیفته خود می‌کند. این چای روی یک منقل ذغالی حدود یک‌متری دم می‌شود. چای‌های عمو رسول در کافه حاج رئیس در استکان‌های کوچک دسته‌دار و به قول قدیمی‌ها کمرباریک و نعلبکی سرو می‌شود. همراه آن هم قاشق چای‌خوری برای هم زدن مقدار شکر قرار دارد. عمو رسول در چای‌های ذغالی خود همیشه کمی شکر می‌ریزد تا دیگر نیازی به استفاده از قند جداگانه برای شیرینی چای نداشته باشید.


این کافه علاوه‌بر اینکه انواع نوشیدنی و دسر و غذا را به مشتریان خود عرضه می‌کند، از گردشگرانی که به بوشهر می‌آیند نیز میزبانی می‌کند. ورودی اتاق‌های این هتل سنتی از حیاط کافه است.

قیمت یک استکان در کافه حاج رئیس چای دوهزارتومان است و اگر می‌خواهید آن را با نبات میل کنید، باید چهارهزار تومان پرداخت کنید.

اما از نخود گرم و خوراک لوبیاهای لذیذ عمو رسول جا نمانیم که ازنظر من بهترین و خوشمزه‌ترین خوراک لوبیای بوشهر را می‌توانید از این کافه و از دست عمو رسول بگیرید و میل کنید. قیمت هر کاسه از این خوراک لوبیا هم شش‌هزار تومان است.

لذت نوشیدن یک چای شیرین در کوچه پس‌کوچه های بوشهر در حالی که یک رادیوی قدیمی موزیکی قدیمی و عربی را پخش می‌کند، می‌تواند ناب‌ترین لحظه را در یک شهر جنوبی برای شما به ارمغان بیاورد. راستی این نکته‌ جالب را فراموش نکنیم که این کوچه یک کارگاه ساخت ادوات موسیقی را در خود جای داده است.

کافه حاج رئیس

بعضی شب‌ها صدای ضرب ساز کاخن به دست پدرام عطایی، از استادان این ساز در بوشهر، به گوش می‌رسد و می‌توان گفت درحالی که به کافه حاج رئیس می‌آیید اگر شانس با شما یاری کند، امکان شنیدن موسیقی زنده به‌دست استادان کاخن برای شما به وجود می‌آید.

فضای درونی و مدرن کافه حاج‌ رئیس

حال به فضای اصلی کافه حاج ‌رئیس وارد می‌شویم. درِ ورودی کافه یک درِ قدیمی و بازسازی‌شده به همراه دو کلون یا همان دق‌الباب بسیار زیباست. بالای این در عبارت کافه حاج ‌رئیس روی قطعه‌ای چوب کنده شده است.

وارد کافه حاج رئیس که می‌شوید، سمت چپ میز صندوق وجود دارد و سمت راست محیط اصلی کافه را می‌بینید. این قسمت از کافه با صندلی‌های چوبی و میزهای گرد شما را جذب خود می‌کند. روی دیوار رادیو و تلویزیون‌های نوستاژیک و قدیمی دیده می‌شود که ممکن است مشابه آن‌ها را در خانه‌ پدربزرگ و مادربزرگ‎‌های خود دیده باشید. حتی بعضی از آن‌ها روشن هستند و کار می‌کنند، اما نه به آن معنی که برنامه‌ای پخش کند و فقط ممکن است یک صفحه‌ برفکی را به شما نشان دهد.

کافه حاج رئیس

نورپردازی این قسمت از کافه حاج رئیس بسیار عالی و همراه با لامپ‌های کوچک نزدیک به سقف انجام شده که بعضی از آن‌ها عکس‌های تئاتر قرارگرفته روی دیوار را که به نظر می‌رسد تئاترهای موفق اجراشده در بوشهر ‌‌باشند نورپردازی ‌می‌کنند تا به‌خوبی به چشم مخاطب دیده شوند.

حیاط کافه حاج‌ رئیس

انتهای کافه دری چوبی با شیشه‌های قرمز و آبی می‌بینید که با گذشتن از آن  وارد حیاط کافه حاج ‌رئیس می‌شوید. اگر به عمارت طباطبایی‌ها در کاشان رفته باشید، حیاط کافه حاج ‌رئیس نیز همان حس را به شما می‌دهد؛ چراکه کمابیش همان کار با چوب و گچ‌بری‌ها را در آن خواهید دید. در این قسمت نیز میز و صندلی‌های چوبی برای افرادی که از نشستن در فضای باز و به‌خصوص حیاط این خانه‌ قدیمی می‌برند، قرار داده شده است.

این قسمت مناسب‌ترین بخش برای برگزاری جشن‌های شماست؛ چراکه محیطی با فضای کافی و سنتی را با بهترین منوی غذایی در اختیار شما می‌گذارد. فقط اینکه باید از چند روز قبل با مدیر کافه هماهنگی لازم را بکنید تا بهترین امکانات را در اختیار شما قرار دهند.

کافه حاج رئیس

هتل سنتی

کافه حاج رئیس علاوه‌بر اینکه انواع نوشیدنی و دسر و غذا را به مشتریان خود عرضه می‌کند، از گردشگرانی که به بوشهر می‌آیند نیز میزبانی می‌کند. ورودی اتاق‌های این هتل سنتی از حیاط کافه است. در و پنجره‌های سوئیت‌های این هتل به سبک سنتی و با آینه‌های رنگی چشم‌نواز طراحی شده‌ است.

متأسفانه به‌دلیل پربودن تمام اتاق‌های هتل ما نتوانستیم از درون هتل هیچ تصویری تهیه کنیم، ولی همان‌طور که شاعر می‌گوید: رنگ رخساره خبر می‌دهد از سر درون.

جاذبه های کافه حاج رئیس

قدمت و تاریخچه‌ ساختمان

این ساختمان با قدمت حدود 250 تا 300 ساله، متعلق به شخص خود حاج ‌رئیس بوده که برای تولد دخترش سند این ملک را به نام او می‌زند.

حاج ‌رئیس یکی از بزرگ‌ترین تاجران و رئیس تجارت‌خانه‌ آن زمان بوده که مراودات مالی بسیاری با قطر، بحرین ، امارات ، هند و اروپا نیز داشته است. هم‌اکنون تمام نوادگان این شخص در آمریکا زندگی می‌کنند.

منوی کافه حاج ‌رئیس

منوی این کافه از انواع نوشیدنی‌ها، صبحانه و غذاهای بوشهری و غیربوشهری تشکیل شده است.

در منوی دسر و نوشیدنی انواع قهوه، آبمیوه و دسرهای محبوب و خوشمزه‌ بوشهری قرار گرفته است. برای مثال از این دسر‌ها می‌توان به حلوای انگشت‌پیچ و خرما لورک اشاره کرد.

جاذبه های کافه حاج رئیس

در منوی صبحانه نیز آش ‌بوشهری، دوپیازه هندی و خاگینه هندی انتخاب‌های مناسبی هستند که از غذاهای خاص این اقلیم‌اند.

از قلیه‌ماهی، لخلاخ (دمپخت ماهی) و ماهی کم‌گرفته (شکم‌پر) تا قیمه بوشهری و دوپیازه میگو در منوی این کافه‌ بوشهری وجود دارد که با امتحان کردن هرکدام از آن‌ها طعم یک غذای بی‌نظیر بوشهری را خواهید چشید. در این منو چیکن‌بریانی و دال گوشت که از غذاهای هندی هستند نیز مشاهده می‌شود.

نشانی و ساعت کاری کافه حاج‌ رئیس

کافه حاج ‌رئیس در خیابان انقلاب (ششم بهمن)، خیابان آیت‌الله بلادی (خیابان کلیسا)، کوچه‌ روبه‌روی ناوایی واقع شده است و از ساعت 6 بعدازظهر الی 11 شب میزبان حضور گرم و صمیمانه میهمانان خود است.

اگر از شرق بوشهر می‌خواهید به کافه حاج ‌رئیس بیایید، بهترین مسیر این است که خود را به خیابان نواب‌صفوی که در میانه‌ شهر قرار دارد برسانید، سپس خیابان را به‌سمت شرق ادامه دهید، از چهارراه کشتیرانی بگذرید و به میدان انقلاب برسید، سپس وارد خیابان انقلاب شوید.

کافه حاج رئیس

پس‌از گذراندن حدود 200 الی 300 متر وارد خیابان معروف به کلیسا بشوید، نبش هتل پلاس شماره‌ دو کوچه‌ ورودی به کافه را خواهید دید.

اما اگر در ساحل زیبای بوشهر بودید و می‌خواستید به کافه حاج‌ رئیس بیایید، باید خیابان ساحلی خلیج فارس را تا پارک ساحلی و معروف به پارک تی‌‌وی بیایید، به خیابان انقلاب بپیچید، پس‌از پشت‌سر گذاشتن فروشگاه افق کوروش وارد خیابان کلیسا شوید و درنهایت ماشین خود را باتوجه‌به نبود جای پارک، در همین خیابان پارک کنید و این مسیر کوتاه را تا کافه پیاده‌روی کنید.

همچنین شما می‌توانید این کافه را در اینستاگرام بیابید: cafe_hajraeis

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن