شکم گردی

کافه گودو گل یاس تهران؛ کافه‌ای با حال‌وهوای قدیمی

فهرست مطالب

هر خیابان مهمی در این شهر کافه خودش و هر کافه‌ای مشتریان ثابتش را دارد. در بین این خیابان‌ها، خیابان نجات‌الهی یکی از آن جاهاییست که کوچه‌پس‌کوچه‌هایش پراز کافه‌های زیبا شده است. شاید دلیلش خانه‌های قدیمی و زیبایی باشند که هنوز دست‌نخورده‌اند و پیش از اینکه طعمه بساز‌بفروش‌ها بشوند، فرصت این را داشته‌اند که تغییر کاربری‌هایی شبیه به کافه داشته باشند.  بین کافه‌های خیابان ویلا، امروز در نابرو از کافه گودو یاس و دیدنی تهران حرف می‌زنیم. کافه‌ای که پاتوق خیلی‌ها شده و با حال خوش و فضای جذابش، مشتریان ثابتش را پیدا کرده است.

حال‌وهوای کافه

همین که از داخل خیابان به کوچه گل یاس می‌پیچی، حال‌و‌هوای خوب کافه پیدایش می‌شود. کوچه هنوز قدیمی‌ است؛ دیوارهای آجری دارد و پرچین‌های خانه‌هایش پر از گلدان است. اولین چیزی که هنگام ورود با آن مواجه می‌شوید، حیاط است. همین موضوع برای اینکه اول کار عاشق اینجا شوید، بس است. ماشین قدیمی کلکسیونی در یک گوشه قرار دارد و حوضی آبی‌رنگ با کلی چینی گل‌قرمزی گوشه دیگری هستند. دورتادور، صندلی‌ها چیده شده‌اند. اگر روز بروید، عطرو‌بوی گلدان‌ها با آن رنگ‌های دل‌انگیزشان بیشتر مسختان می‌کند. هرچند شب‌های کافه هم حال‌وهوای خودش را دارد.

اگر اهل نشستن در فضای بیرون نیستید، می‌توانید از پله‌های ایوان بالا بروید و وارد ساختمان شوید. راهرویی بلند و دو اتاق کنار هم، شبیه همان‌هایی که در خانه‌های بچگی‌مان می‌دیدیم و برایمان نوستالژی دارند، منتظرتان‌اند. دکور اتاق‌ها و وسایل سر طاقچه‌شان حس‌و‌حال قدمت خانه را بیشتر می‌کنند؛ طوری که بعد از چند دقیقه احتمالا فکر نمی‌کنید در کافه نشسته‌اید.

کافه گودو گل یاس تهران

اینجا به خانه‌تان بدل می‌شود؛ خانه‌ای که انگار شبیه همان تصور کلاسیکمان از خانه است. انگار در ذهن همه ما از همان روز اول، از همان کودکی‌ها، مفهوم خانه این شکلی شکل گرفته است؛ یک حیاط با حوض و دو تا اتاق روبه‌روی هم و پنجره‌های بزرگ رو به ایوان. کافه گودو یاس جایی است که این تصویر را از گوشه ذهنتان بیرون می‌کشد و زنده می‌کند. چندساعتی در آن تصور کلاسیک و نوستالژیکتان از خانه، می‌نشینید و آرام می‌گیرید.

کافه گودو گل یاس تهران

برخورد کارکنان

کارکنان کافه مودب‌اند و اغلب اوقات لبخند به لب دارند. اگر درمورد منو سوالی داشته باشید، آن را صادقانه و باحوصله جواب می‌دهند. سفارش‌ها سروقت و بی‌معطلی حاضر می‌شوند. کیفیت غذاها و نوشیدنی‌ها خوب است.


اگر اهل کیک‌خوردن باشید و طعم‌های جدید را دوست داشته باشید، پیشنهادم چیزکیک زعفران و پسته است. البته چیزکیک لیمویی و نوتلا و کیک باقلوا و خیلی کیک‌های دیگری هم دارند که همگی برای عاشقان شیرینیجات جذاب‌اند.

فقط یک نکته گاهی آزار می‌دهد و آن این است که حتی در صورت خلوت‌بودن کافه، نمی‌توانید به‌اندازه دلخواهتان بشینید. احتمالا آن‌قدر با همان لبخند همیشگی و ادبی که قضا نمی‌شود، سر میزتان می‌آیند و می‌پرسند چیزی احتیاج ندارید که خودتان متوجه می‌شوید وقت رفتن است. این درصورتی است که چنین کافه‌ای فقط جایی برای خوردن و نوشیدن نیست و نشستن و لذت‌بردن از فضا بخشی از آن است.

کافه گودو گل یاس تهران

منوی کافه گودو یاس

اولین چیزی که در منو کافه گودو یاس توجهم را جلب کرد، تنوع قهوه‌ها و نوشیدنی‌ها بود. قهوه‌ها به دو نوع عشیره و ماشین، تقسیم‌بندی می‌شوند. نوع ماشین همان‌هایی‌اند که در تمام کافه‌ها پیدا می‌کنید، مثل امریکنو، اسپرسو و لته و… . اما قهوه عشیره حسابش جدا و پر از خلاقیت است. دوستان کافه گودو یاس راه دور نرفته‌اند و به جای انواع قهوه‌های خارجی، قهوه‌های ایرانی را که در استان‌ها و شهرهای مختلف خودمان وجود دارند، در منویشان جا داده‌اند.

اسم‌هایی که برای این قهوه‌ها انتخاب کرده‌اند هم جذاب‌‌اند؛ مثلا دیلمی، جاشو، ناخدا و شیخ. این قهوه‌ها بیشتر به شهرهای جنوبی تعلق دارند. عطرهای خاصی مانند هل یا گل‌محمدی، طعم‌هایشان را حسابی پیوند زده‌اند با حال‌وهوای شهرهایی که ازشان آمده‌اند.

منوی کافه گودو یاس طیف بزرگی از نوشیدنی‌های ترش در خودش دارد. از تمر هندی گرفته تا آلوبخارا و زغال‌اخته. اگر اهل ترشیجات نیستید، عرقیات گیاهی‌شان را امتحان کنید. شربت‌های خوش‌آب‌و‌رنگی که حال جسم و جانتان را جا می‌آورند. بین این عرقیات سرد، من شربت ریحان و طعم خاصش را بیشتر از همه دوست دارم و فکر می‌کنم در کافه‌های دیگر تهران نمی‌توانم نظیرش را پیدا کنم.

کافه گودو گل یاس تهران

اگر اهل صبحانه‌خوردن در کافه‌اید، ساعت ۸:۳۰ تا ۱۱:۳۰ صبح می‌توانید برای صرف صبحانه به کافه گودو بروید. منوی صبحانه خیلی متنوع نیست؛ اما فضای زیبای کافه می‌تواند برای شروع روز گزینه خیلی خوبی باشد. املت، نیمرو، نان‌و‌پنیر، کره‌عسل و سینی ایرانی، گزینه‌هایی‌اند که در منو می‌بینید. اگر سینی ایرانی را سفارش دهید، می‌توانید صبحانه متنوع‌تری بخورید. داخل این سینی، کره، پنیر، عسل، گردو، مربا، تخم‌مرغ آب‌پز، خیار، گوجه و چای قرار دارند. البته چای قابل شارژ هم است.

اگر برای عصرانه به کافه می‌روید، برای شما هم منویی تعریف شده است. می‌توانید نان‌ و‌ پنیر و ریحان، آب‌دوغ‌‌خیار و نان و پنیر و هندوانه سفارش دهید. منوی عصرانه گاهی مطابق با فصل تغییر می‌کند.

کافه گودو گل یاس تهران

برای ناهار و شام نیز کافه گودو غذاهای متنوعی دارد: کشک‌وبادمجان، میرزاقاسمی، کباب‌دیگی و غذای روز که هر روز تغییر می‌کند. البته جمعه‌ظهرها هم می‌توانید پای ثابت آبگوشت‌های خوشمزه‌شان شوید.

اگر اهل کیک‌خوردن باشید و طعم‌های جدید را دوست داشته باشید، پیشنهادم چیزکیک زعفران و پسته است. البته چیزکیک لیمویی و نوتلا و کیک باقلوا و خیلی کیک‌های دیگری هم دارند که همگی برای عاشقان شیرینیجات جذاب‌اند.

کافه گودو گل یاس تهران

حدود قیمت‌ها

می‌شود گفت کافه گودو یاس از کافه‌های متوسط و تا حدودی گران تهران است. دمنوش‌ها از ۱۷ تا ۲۵ تومان، سردنوش‌ها بین ۲۰ تا ۲۵ تومان، سینی صبحانه ۵۰ تومان و غذاها بین ۴۰ تا ۸۰ تومان‌اند. این قیمت‌ها مربوط به سال ۹۸ هستند.

فعالیت‌های فرهنگی

کافه گودو یاس تلاش می‌کند روزهایی از هفته را به برگزاری رویداد یا نمایش فیلم اختصاص دهد. از بین این برنامه‌ها، سینمای روباز گودو بیشتر از همه مخاطب داشته و دارد. این سینما در پشت‌بام کافه است و شب‌های تابستان حس‌وحال زیبایی را برای مخاطبینش ایجاد می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن