شکم گردی

نوشیدنی‌های طبیعی و گیاهی در کافه گیاه ساوه

فهرست مطالب

در صورت تمایل به صرف ساعاتی در یک محیط نوستالژیک، زیبا و کم‌‌نظیر با نوشیدنی‌های فوق‌العاده خوش‌طعم و کاملا گیاهی که یادآور کودکی هستند، کافه گیاه ساوه یکی از پیشنهادهای جالب توجه خواهد بود. به منظور بهره‌وری از خدمات این محیط جذاب و خاطره‌بازی در آن باید به شهرستان ساوه سفر کرد. با من و نابرو در این سفر همراه باشید تا بیشتر با جاهای دیدنی اراک اشنا شویم.

آشنایی با شهرستان ساوه

شهرستان ساوه یکی از شهرستان‌های استان مرکزی ایران است. با توجه به اینکه ساوه از شهرهای باستانی ایران به شمار می‌رود، آثار باستانی بسیاری دارد. از جمله آن‌ها می‌توان به مسجد جامع، مناره مسجد جامع، گنبد چهارسوق و بازار ساوه اشاره کرد. به دلیل وجود باغات انار، ساوه به شهر انار نیز معروف است. فاصله زمانی تهران تا ساوه با وسیله نقلیه شخصی حدود ۱ ساعت و ۴۰ دقیقه است.

کافه گیاه ساوه

دسترسی به کافه گیاه

این کافه در خیابان جمهوری شهرستان ساوه، بین جمهوری ۶ و ۸ واقع شده است.

برای دسترسی به خیابان جمهوری می‌توان از مختلفی حرکت کرد که از جمله آن مسیرهای میدان مادر به سمت جمهوری، سه راهی استقلال به سمت جمهوری ، از فردوسی ۱۴  به جمهوری ۶ و از خیابان خدابنده واقع در کمربندی همدان به سمت جمهوری هستند.

منوی کافه گیاه  ساوه

در این کافه تنها نوشیدنی سرو می‌شود و هیچ‌گونه غذایی در این مکان طبخ و سرو نمی‌شود. بنابراین اگر دنبال کافه‌ای برای شکم‌گردی هستید، کافه گیاه برای شما مناسب نخواهد بود.

کافه گیاه ساوه

منو کافه گیاه بسیار ساده و انتخاب‌ها محدود است، در عین حال کیفیت حس می‌شود و نوشیدن طعم‌های طبیعی آن لذت‌بخش است. این کافه برای افرادی که رژیم‌های غذایی کم کالری و سالمی دارند هم انتخاب خوبی خواهد بود.

موسیقی در کافه گیاه

هنگام ورود به کافه اولین موردی که توجه شما را به خود معطوف می‌کند، موسیقی قدیمی کم‌نظیر، زیبا و اصیل ایرانی است که در فضای کافه گیاه پخش می‌شود؛ معرفی فرهنگ ایرانی، سازهای ایرانی و زبان فارسی کاملا در این موسیقی دیده می‌شود.

کافه گیاه ساوه

بنای کافه گیاه

بنای کافه گیاه، منزل پدری مالک کافه است که زمین آن را زمان محمدرضا شاه پهلوی تنها با یک بلیط بخت‌آزمایی برنده شد.

سپس بنایی شامل دو اتاق کوچک در وسط، یک دالان و یک حوض در حیاط آن ساخت. چندین سال بعد به منظور بازسازی، بنای قدیمی خانه تخریب و بنای کنونی با زیرزمین، قسمت مسکونی که محل سکونت مالک کافه است و قسمتی با مساحت ۳۵ متر مربع که کافه در آن احداث گردیده، ساخته شد.

سقف بنای کافه گیاه، سقف‌های طاق ضربی است که یکی از قدیمی‌ترین و سنتی‌‌ترین انواع سقف‌های رایج در ایران به شمار می‌رود. قسمتی از وسایل کافه که حالت نوستالژیک را به این کافه بخشیده است، از زیر زمین و منزل مسکونی پدری مالک کافه باقی‌مانده است و برای تکمیل وسایل کافه، وسایل دیگری نیز تهیه شده که کنار هم توانسته‌اند محیط کافه را به جایی با حس‌وحال ایده‌آل تبدیل کند.

کافه گیاه ساوه

ظاهر کافه گیاه

به طور کلی این کافه سه میز دارد. دو میز آن سمت چپ کافه و یک میز سمت راست قرار گرفته است که هنگام ورود هر سه میز کاملا قابل مشاهده‌اند. میزهای این کافه چوبی هستند و دور هر کدام سه صندلی قرار گرفته است. یکی از میزها با سماورها و یک ضبط صوت قدیمی تزیین شده و میز دیگر با یک تلویزیون قرمز رنگ قدیمی حال‌وهوایی قدیمی و خاطره‌انگیز پیدا کرده است.


در این کافه همچنین می‌توانید اقدام به فروش وسایل آنتیک و قدیمی کنید و اشیاء قدیمی را که  می‌توانند زینت‌بخش این مکان شوند و رنگ و لعاب جدیدی به محیط دهند، به فروش رسانید.

وسط کافه یک دوچرخه قدیمی با یک خورجین جاجیمی قرار گرفته است. سمت راست دیوار پوشیده از بشقاب‌های ملامینی قدیمی است و زیر بشقاب‌ها یک تلویزیون و جعبه تلویزیون قدیمی برای تکمیل این تصویر و حس نوستالژیک گذاشته شده که روی آن رادیو و گلدان‌های کوچکی قرار دارند.

کنار تلویزیون یک چهار پایه چوبی قرار دارد که تکیه‌گاهی برای چرخ چوبی قدیمی و محلی برای قرار گرفتن گلدان همیشه بهار است. در قسمت‌های مختلف این کافه هم آسیاب‌های دستی به چشم می‌خورد. زمان قدیم اهالی ساوه این آسیاب‌های دستی را سورکو نامیده‌اند. جنس این سورکو‌ها از سنگ است.

کافه گیاه ساوه

کمی جلوتر در فرورفتگی دیوار، کمدی فلزی با ظروف چینی و کریستالی قدیمی گذاشته شه است. در فرورفتگی دیوار مقابل کمد ظروف هم یک تلویزیون، آیینه و شمعدان‌های قدیمی قرار دارند.

دیوارهای سمت راست به سه قسمت تقسیم شده که قسمت وسط به وسیله ظرف فلزی، کتری، کاسه و بشقاب‌های لعابی و فلزی پر شده و زیر آن‌ها تلویزیون، چراغ نفتی، چرخ گوشت قدیمی و انواع سماور قرار دارد.

روی دیوار فوقانی یکی از میزها پول‌های کاغذی و سکه‌ای قدیمی مربوط به دوره پس از انقلاب چسبانده شده‌ است.

انتهای کافه ویترینی سنگ‌های قیمتی و انگشترهای عتیقه را دربر گرفته و کنار آن روی میزی زیور آلات دست ساز قرار دارند.

دیدنی های کافه گیاه ساوه

در قسمت پیشخوان نیز وسایل قدیمی بسیاری مانند نوارهای کاست، چراغ‌های نفتی، ظروف خاص قیمتی قدیمی، ترازو، تلفن و پنکه قدیمی قرار دارد.

این کافه محیطی سرشار از آرامش را برای خوشنویسان، نویسندگان و افراد علاقه‌مند به مطالعه ایجاد کرده است. افراد می‌توانند ساعت‌ها در کمال تمرکز و آرامش در محیط دنج این کافه به فعالیت‌های خود بپردازند.

کافه‌ای مناسب گیاه‌خواران

در این کافه هیچ‌گونه خوراکی غیرگیاهی پیدا نمی‌شود. می‌توان گفت این کافه دقیقا مختص گیاه‌خواران و گیاه‌دوستان است. همین مساله هم احساس آرامش را به گیاه‌خواران هدیه می‌کند.

دیدنی های کافه گیاه ساوه

فروش محصولات گیاهی

در کافه گیاه، کنار سرو نوشیدنی‌ها محصولات گیاهی نیز فروخته می‌شود. محصولاتی چون شیره انگور، باسلوق، انواع گیاهان برای دمنوش و چای در مرغوب‌ترین و ارگانیک‌ترین حالت ممکن برای فروش آماده است. محصولات گیاهی این کافه در قسمت پیشخوان به نمایش گذاشته شده‌اند.

فروش زیور آلات دست‌ساز

یک میز در قسمت انتهای کافه گیاه هم به فروش زیور آلات دست‌ساز بسیار زیبا که توسط یک خانم هنرمند ساخته شده، اختصاص داده شده است. این زیورآلات گزینه مناسبی برای هدیه و سوغاتی به شمار می‌روند. دستبند، گردنبند و گوشواره‌های سفالی، فلزی و مهره‌ای از جمله وسایلی هستند که می‌توانید در این بخش کافه تهیه کنید.

منوی کافه گیاه ساوه

مکانی مناسب ذوق کلکسیونرها

دیدنی‌های این کافه بیش از این حرف‌هاست. ویترینی پر از سنگ‌های قیمتی انتهای کافه قرار گرفته است که جلوه خاصی به آن داده است. به نظر می‌رسد مالک این مکان به کار خرید و فروش انگشترها و سنگ‌های قدیمی مشغول و در این حرفه تبحر لازم را دارد.

با وجود این سنگ‌ها می‌توان گفت این مکان، مکانی مناسب برای خرید سنگ‌های ارزشمند و استفاده از تجربیات اهالی این حرفه است. اگر به سنگ‌ها علاقه‌مند هستید حتما باید از ویترین سنگ‌ها در این کافه دیدن کنید. زیبایی بی‌حد و حصر آن‌ها چشم را می‌نوازد.

در این کافه همچنین می‌توانید اقدام به فروش وسایل آنتیک و قدیمی کنید و اشیاء قدیمی را که  می‌توانند زینت‌بخش این مکان شوند و رنگ و لعاب جدیدی به محیط دهند، به فروش رسانید.

توجه: این کافه سرویس بهداشتی ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن