شکم گردی

کافه چی گرگان؛ هم کافه، هم کتابخانه و هم سینما

فهرست مطالب

ایجاد یک محیط فرهنگی مناسب که هم به اندازه کافی جذاب باشد و هم بخش فرهنگی جامعه به معنای واقعی در آن رشد و پرورش کند، احتمالا دغدغه خیلی از افراد بوده و هست. کافه چی یکی از دیدنی های گرگان است که به تازگی در این شهر رشد کرده و گویی در این زمینه حرف‌هایی برای گفتن دارد. اینجا علاوه‌بر غذا، حال خوب نیز سرو می‌شود! برای آشنایی با این کافه با من در نابرو همراه شوید.

به دنبال نجات فرهنگ و هنر

در گرگان که عمده تفریحات مردم به طبیعت‌گردی محدود می‌شود که البته به جای خود اتفاق خوبی است، ایجاد محیط‌های فرهنگی و ارتقا بخش فرهنگی جامعه دغدغه بعضی افراد بوده است.

ایده ایجاد فضایی که در آن بتوان از گرایش فزاینده مردم به کافه‌نشینی و دورهمی‌های دوستانه به بهترین شکل استفاده کرد و این زمان را تبدیل به فرصتی ارزشمند برای تقویت بخش فرهنگی جامعه کرد، در ذهن خیلی از افراد به وجود آمده است. مثلا کافه‌ای که در آن بتوانید کنار قهوه‌ یا صبحانه‌ کتابی هم ورق بزنید یا به تماشای فیلمی کوتاه بنشینید.

کافه چی

اتفاق خوبی که همین چند وقت پیش در گرگان رخ داد، باعث شده تا کمی از این دغدغه کم شود و حسرت بودن در فضایی که رنگ و بوی تازه‌ای از هنر و فرهنگ داشته باشد، قدری التیام یابد. کافه چی آرام‌آرام شروع ساخته شد و همچنان با امید ادامه داد تا بالاخره یک روز از آن روزهایی که زندگی می‌رفت تا یک بار دیگر رنگ زیبا به خود بگیرد و دلتنگی‌ها قدری التیام یابد، با جشنی کوچک رسما آغاز به کار کرد تا با قفسه‌های لبریز از کتاب و فضای عالی برای دیدن فیلم‌های خوب، چراغ کورسوزننده فرهنگ این سرزمین را زنده نگه دارد و شاید هم بر نورش بیافزاید.

فضای کافه چی

کافه چی در دو طبقه ساخته شده، ساده و بی‌پیرایه، به دور از شلوغی‌های بسیاری از کافه‌های بازاری! اینجا سرشار از حس‌های ناب است، فقط عطر قهوه نیست که در فضای این کافه می‌پیچد، خوب که دقت کنید عطر دل‌انگیز کلمات و طعم شیرین چند صحنه از یک فیلم خوب نیز در فضا احساس می‌شود.

سادگی، تمیزی، آرامش و رنگ سبز نخستین چیزهایی است که به محض ورود به کافه چشمان شما را پر می‌کند.

کافه چی

چند میز با صندلی‌های لهستانی، تعداد زیادی گلدان که کنار در تمام شیشه‌ای کافه قرار داده شده‌ و دلشان لبریز است از نور آفتاب و قفسه‌ای بزرگ پر از کتاب. برای افرادی که کافه چی را از روی شناخت قبلی انتخاب کرده‌اند، قطعا یکی از میزهای نزدیک به قفسه کتاب جذاب‌ترین جای نشستن است.


منوی کافه چی یک برگ کاغذ گراف است که همراه با یک ذره‌بین به شما داده می‌شود! در کافه چی شما باید منو را با استفاده از ذره‌بین بخوانید، شاید مثل پدربزرگ‌ها.

کنار تعداد زیادی کتاب که در قفسه‌ها قرار گرفته‌اند، اجسام جالب دیگری نیز اینجا و آنجا روی قفسه‌ها جا خوش کرده‌اند که تماشای آن‌ها نیز می تواند لذت‌بخش باشد، چند دوربین قدیمی از جمله یک دوربین پولاروید مشکی، از همان‌هایی که شاید در وسایل قدیمی پدر مشابهش را دیده باشید، لابه‌لای کتاب‌ها به چشم می‌خورد.

کافه چی

اما کتاب‌ها، که همیشه به خودی خود داستانی جذاب بوده‌اند! از کلیدر تا جنگ و صلح تولستوی، از شاملو و یوشیج تا مثنوی و بوستان و گلستان، از ادبیات شمال اروپا تا ادبیات آمریکای جنوبی، اینجا قصه هست برای خواندن، راه هست برای رفتن، اصلا جهانی است برای گم شدن. وسیله نقلیه، نردبان چوبی بزرگی است که متصل به قفسه‌های کتابخانه حرکت می‌کند و می‌تواند شما را تنها در چند ثانیه از جهانی به جهان دیگر ببرد! وسواس به خرج ندهید، نخستین کتابی که توجه‌تان را جلب کرد، بردارید و شروع کنید، اما پیش از آن بهتر است از منوی جالب کافه چی نوشیدنی یا غذایی سفارش دهید تا همه چیز برای ایجاد یک حال خوش فراهم شود.

منوی رنگارنگ کافه چی

منوی کافه چی یک برگ کاغذ گراف است که همراه با یک ذره‌بین به شما داده می‌شود! در کافه چی شما باید منو را با استفاده از ذره‌بین بخوانید، شاید مثل پدربزرگ‌ها. به هرحال این هم یکی دیگر از چیزهای جالبی است که در کافه چی با آن مواجه می‌شوید.

جاهای دیدنی گرگان

بخش‌بندی منو نیز در نوع خود جالب است، بخش‌های مختلف منوی کافه چی عبارتند از: بخش قهوه که لیست بلندی از انواع نوشیدنی بر پایه قهوه را شامل می‌شود، بخش لب‌سوز که شامل چند نوع چای است، از چای دمی خودمان تا چای آلبالو و چای نعناع، بخش نوش‌دارو که شامل انواع جوشانده یا همان دمنوش‌هاست. بخش گرم‌نوش شامل شیرکاکائو، چای ماسالا، گرین‌تی لته و چند نوع هات چاکلت است. سردنوش‌ها شامل انواع اسموتی و موهیتو، نازنوش‌ها شامل انواع شربت با طعم و رنگ و بوی اصیل ایرانی، و ناشتایی نیز شامل انواع صبحانه‌های ایرانی و فرنگی است. در بخش‌های کیک و دسر، نوش‌بستنی، پیش‌خوراک، اسپرینگ‌رول و خوراک نیز موارد جذاب زیادی وجود دارد.

جاهای دیدنی گرگان

یکی از ویژگی‌های خاص کافه چی قیمت مناسب غذاها و نوشیدنی‌های آن است. کافه چی اعلام کرده است که با توجه به شرایط نامناسب اقتصادی این روزها و در راستای حمایت از مردم، هیچ کدام از آیتم‌های منو بالای ۳۹ هزار تومان نیست. این درحالی است که کیفیت غذاهای کافه چی کاملا استاندارد و مناسب است و به سختی می‌توان ایرادی به ترکیبات اولیه غذاها، طعم، نوع پخت یا نحوه سرو وارد کرد.

حالا زمان آماده شدن نوشیدنی یا غذا را می‌توان به بهترین نحو سپری کرد، شعار کافه چی این است:

در کافه چی می‌توانید، به جای کشیدن سیگار و قلیان؛

کتاب بخوانید،

موسیقی گوش کنید،

فیلم ببینید،

از نقاشی‌ها لذت ببرید،

قهوه میل کنید،

و کلی غذای خوشمزه نوش جان کنید.

در کافه چی کشیدن سیگار و قلیان ممنوع است.

به جای آن می‌توانید کتابی که برداشتید را باز کنید و شروع به خواندن کنید. وجود کتاب‌های خوب و مناسب در قفسه کتاب‌های کافه چی این فرصت را به شما می‌دهد که اگر تصمیم به خرید کتابی خاص دارید و قبل از آن دوست دارید قدری با آن آشنا شوید اینجا چند صفحه‌ای از آن را سر فرصت و با آرامش مطالعه کنید تا با فضای آن آشنا شوید.

جاهای دیدنی گرگان

لذت ورق زدن کتاب در نور آفتابی که از پشت پنجره خود را تمام و کمال پهن زمین کرده است، با عطر قهوه که کم‌کم در فضا می‌پیچد دو چندان می‌شود. اگر در طبقه پایین میزی برای نشستن انتخاب کرده باشید این بو را بهتر حس می کنید، به علاوه هرازگاهی نگاهی به پیشخوان کافه و مراحل آماده شدن نوشیدنی ، حس زنده بودن این فضا و حال خوش آن را دو چندان می‌کند.

کافه چی

طبقه دوم کافه چی؛ سینمایی در دل یک کافه

اما طبقه دوم کافه چی از دیدنی های گرگان مخصوص عاشقان سینما و موسیقی است، فضایی تیره و تاریک و کاملا مناسب برای تماشای فیلم. روی یکی از دیوارها نقاشی‌های جالبی در سبک پاپ‌آرت وجود دارد که با رنگ‌های شاد، زنده و هیجان‌انگیز به پرانرژی‌تر کردن این قسمت از کافه کمک کرده است.

اما اینجا غیر از دیدن فیلم، کنسرت هم می‌توانید بروید! همین جا، درست در همین فضا. روی پرده‌ای کمی پیش‌تر فیلم اکران شد، می‌توانید یک کنسرت ناب را تجربه کنید، کنسرتی در کافه. تماشای اجرای موزیسین‌های مورد علاقه‌تان درحالی که نشسته‌اید و از طعم دل‌انگیز غذای خوشمزه یا نوشیدنی خوش‌طعم‌تان لذت می‌برید، اتفاق خوبی است که می‌توانید در طبقه دوم کافه چی آن را تجربه کنید.

کافه چی

دیوار خاطرات کافه چی

یکی دیگر از بخش‌های جالب کافه چی دیوار خاطرات آن است، دیواری که بین طبقه اول و دوم قرار دارد و روی آن عکس‌های جالبی به چشم می‌خورند، عکس‌هایی که شاید برای خیلی از مشتریان این کافه نوستالژیک باشند. از تصویر دورهمی‌های کودکی در خانه مادربزرگ تا بازی‌های کودکی، وسایل و اسباب‌بازی‌های قدیمی و… . مرور این خاطرات قاب شده بر دیوار خاطرات کافه چی نیز در نوع خود جالب است.

کافه چی یک مجموعه است، مجموعه‌ای بی‌نظیر از عکس، فیلم، کتاب، موسیقی و طعم خوش. در کافه چی فقط غذاها نیستند که طعمی دلنشین دارند، اینجا طعم و رنگ و بوی همه چیز جذاب و دلنشین است. در کافه چی غذا و حال خوب هر دو با کیفیت بالا سرو می‌شوند.

نوشته های مشابه

‫4 نظرها

  1. بسیار زیبا نوشته شده بود و از خواندنش لذت بردم . وقتى توصیف مکان را مى خواندم ، حس مى کردم در فضاى کافه در حاد حرکت هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن