شکم گردی

باست کافه تهران؛ کافه‌ای دنج با سرگذشتی شنیدنی

فهرست مطالب

خیابان کارگر و کوچه‌ پس‌‌کوچه‌هایش بدون تردید بخشی از هویت تهران را در طی سال‌ها ساخته‌اند. آنچه در طول تاریخ نه‌چندان طولانی تهران بر این خیابان گذشته دیگر بخشی از حافظه‌ تاریخی مردم تهران و ایران است. خیابان کارگر با ساختمان‌هایش، با مردمی که در این ساختمان‌ها زیسته‌اند، در این خیابان‌ها نفس کشیده‌اند، میراث ناملموس شهرند. باست کافه در یکی از همین ساختمان‌ها واقع شده است؛ ساختمانی که آن روزها کسی خیالش را هم نمی‌کرد که روزی آن همه گچ و سنگ و فلز و رنگ از گوشه و کنارش جمع شود، میز و صندلی‌ها جایشان را بگیرد و تبدیل به یک کافه شود.

باست کافه روزگاری کارگاه مجسمه‌سازی برادران ارژنگ بوده است. این نام برایتان آشنا نیست؟ برای آشنایی بیشتر با باست کافه از دیدنی های تهران، در نابرو همراه ما باشید.

درباره برادران ارژنگ و ساختمان کافه

غلامرضا رحیم‌زاده را خیلی از ما به نام نمی‌شناسیم. اما آثاری را که او به همراه برادرانش خلق کرده دیده‌ایم. مجسمه نبرد گرشاسب با اژدها در میدان حر، میرزا کوچک‌خان در میدان شهرداری رشت، انوشیروان دادگر در کاخ دادگستری، آرش کمانگیر در کاخ سعدآباد و تعداد زیادی مجسمه‌های مشهور در جای‌جای ایران از آثار مشترک غلامرضا رحیم‌زاده، برادران و پسرخاله‌هایش هستند. غلامرضا بنیان‌گذار مجسمه‌سازی به شیوه امروزی‌اش در ایران است. او و خانواده‌اش به‌همراه هم قدم‌های بزرگی برای اعتلای این هنر در ایران برداشتند. حتی اولین کتاب آموزش نقاشی هم محصول این کارگاه است.

باست کافه تهران

بی‌شک کتاب‌های آبی‌رنگ ارژنگ را یادتان است. حتی تا زمان بچه‌های دهه شصت هم این کتاب در هر خانه‌ای پیدا می‌شد. هرچند هیچ جایی از این کتاب نامی از برادران ارژنگ وجود ندارد، این کتاب متعلق به این خانواده است.

تبحر خانواده رحیم‌زاده در مجسمه‌سازی و نقاشی، آن‌ها را تبدیل به خانواده ارژنگ کرد. درواقع این لقبی است که به یاد نقاش مشهور دوران ساسانی به آن‌ها داده شده است.

خانواده ارژنگ بعداز مهاجرت به تهران ساختمانی دوطبقه در خیابان کارگر را تبدیل به کارگاه مجسمه‌سازی‌شان کردند. به‌مرور آثارشان مورد توجه خانواده پهلوی قرار گرفت و سفارش ساخت پیکره‌ها و تندیس‌های زیادی را گرفتند. این مجسمه‌ها در این کارگاه ساخته و در جای‌جای ایران نصب شدند.

خانواده ارژنگ نام کارگاه را که هم‌زمان محل زندگی‌شان هم بود، نصرت گذاشته بودند. شاید به این دلیل که کمی بالاتر از خیابان نصرت واقع شده بود.

دیدنی های باست کافه تهران

امروز این کارگاه که سازنده بخشی از خاطرات همه ایرانی‌ها بوده، تبدیل به یک کافه و فضای کار اشتراکی شده است. همین است که باست کافه را از دیگر کافه‌ها و فضاهای کار اشتراکی متمایز می‌کند. باست کافه در آجر آجر بنایش قصه‌ای از ساکنان سابقش پنهان کرده است.

اگر دوست دارید بیشتر درباره این فضا بدانید، می‌توانید از راهنمای صوتی داخل کافه استفاده کنید. کافی است آن را داخل گوشتان بگذارید و به داستان ساختمان گوش کنید.

باست کافه و فضای کار اشتراکی

باست کافه دو طبقه و یک پشت بام دارد. طبقه اول فقط به کافه اختصاص دارد. می‌توانید پشت پنجره‌های بزرگ رو به خیابان کارگر بنشینید و نوشیدنی یا غذایتان را نوش‌جان کنید. اینجا جایی است که فضایی امن درمیان شلوغی خیابان کارگر و نصرت به شما هدیه می‌کند. گویی همچنان درمیان هیاهویی که زندگی و شور از سر و رویش می‌بارد نشسته‌اید، اما درعین‌حال از آلودگی‌های صوتی و دود و دمش آسایش دارید.

باست کافه تهران

طبقه دوم باست کافه بخش پرطرفدار آن است. اینجا هم می‌توانید سفارش غذا و نوشیدنی دهید و هم در فضای کار اشتراکی‌اش کار کنید. این فضا برای فریلنسرها طراحی شده است. یعنی افرادی که برای کارشان محل کار ثابتی ندارند و به‌طور معمول دورکاری می‌کنند.

اگر فریلنسر باشید، می‌دانید ماندن در خانه برای طولانی‌‌مدت چقدر ملال‌آور است. اینجور وقت‌ها فضاهای کار اشتراکی بهترین گزینه‌ها هستند.


باست کافه از آن دسته کافه‌هایی است که هم برای نوشیدنی و دسر منوی مفصلی دارد و هم برای غذاها. پنج نوع قهوه‌ دمی و هفت نوع قهوه‌ بر پایه اسپرسو را می‌توانید از منو سفارش دهید.

باست کافه برای کردن فضاهای زیادی در نظر گرفته است. اگر دلتان نور خوب روز را می‌خواهد، میزهای بلند کنار پنجره گزینه‌های خوبی هستند.

اگر کمی بیشتر به حریم خصوصی نیاز دارید، می‌توانید مبل‌های انتهای سالن را انتخاب کنید. اگر برای مدت طولانی با لپ‌تاپتان کار می‌کنید و نسبت استاندارد ارتفاع میز و صندلی‌ها برایتان اهمیت ویژه دارد می‌توانید به اتاق جلسات بروید و در سکوت آنجا و پشت میز بلند اتاق کار کنید.

باست کافه تهران

امکان رزرو اتاق جلسات برای قرارهای کاری و جلسات وجود دارد. به‌سادگی می‌توانید زمان نشستتان را اطلاع دهید و برای مدت زمان مشخصی حریم شخصی خودتان را داشته باشید.

یکی دیگر از قسمت‌های طبقه دوم که مورد علاقه خیلی‌هاست، بالکن است. بالکن هم برای سیگاری‌ها مناسب است و هم برای کسانی که بعد یک روز شلوغ کاری دلشان می‌خواهد کمی از پشت میزشان دور شوند و هوایی تازه کنند. تاب‌هایی که در بالکن هستند لحظات استراحتتان را زیباتر و کودک درونتان را دوباره زنده می‌کنند. می‌توانید به یاد بچگی‌ها حسابی زیر آسمان تاب بخورید و هم‌زمان به رفت‌وآمد و زندگی‌ای که در خیابان کارگر و زیر پایتان در جریان است نگاه کنید.

پشت‌بام باست کافه هم فضایی باز برای کسانی است که دوست دارند زیر آسمان غذا بخورند یا با دوستانشان معاشرت کنند.

باست کافه تهران

منوی باست کافه

باست کافه از آن دسته کافه‌هایی است که هم برای نوشیدنی و دسر منوی مفصلی دارد و هم برای غذاها. پنج نوع قهوه‌ دمی و هفت نوع قهوه‌ بر پایه اسپرسو را می‌توانید از منو سفارش دهید.

درمیان دسرها چاکلت لاوا با بستنی و آفگاتو‌ طرفداران زیادی دارند. چند مدل موکتل، شیک، اسموتی و انواع قهوه‌های سرد هم برای دوست‌داران نوشیدنی‌های سرد سرو می‌شود.

اگر اهل خوردن پیتزا باشید، شش مدل پیتزا انتظار شما را می‌کشد. اگر گیاهخوار هستید، نگران نباشید می‌توانید پیتزا گرین را انتخاب کنید.

باست کافه تهران

سالاد‌های باست کافه هم تنوع زیادی دارند. اگر اهل غذاهای سنگین نیستید یا برای استفاده از فضای کار اشتراکی این کافه را انتخاب می‌کنید، می‌توانید در طی روز با انواع سالادها سیر شوید و درعین‌حال به‌دلیل سنگینی بعداز غذا از کارتان نمانید.

اگر استیک‌خور حرفه‌ای هستید، بد نیست سه مدل استیک باست را هم امتحان کنید. بی‌شک پشیمان نخواهید شد. به‌علاوه که قیمتش هم نسبت‌به بعضی جاهای دیگر مناسب‌تر است.

برای کسانی که دوست دارند روزشان را با یک صبحانه مفصل در کافه شروع کنند، باست کافه بشقاب انگلیسی و سه املت خوشمزه دیگر را پیشنهاد می‌کند که ترکیبشان با چای دمی یا یکی از دمنوش‌های انرژی‌زا می‌تواند روزتان را بسازد.

جاذبه های باست کافه تهران

حدود قیمتی

باست کافه نه کافه ارزانی است و نه در دسته گران‌ها قرار می‌گیرد. اینجا همه قیمت‌ها به نظر متناسب با خدمات می‌آیند. نوشیدنی‌های گرم و سرد از 11،000 تا 35،000 تومان، غذاها از 29،000 تا 55،000 تومان و استیک‌ها حدود 150،000 تومان هستند.

باست کافه تهران

این قیمت‌ها مربوط به سال ۹۸ هستند.

اطلاعات تماس و رزرو میز

تهران، خیابان کارگر، بعد از تقاطع نصرت، پلاک ۱۱۵۰

شماره رزرو میز: از طریق واتساپ ۰۹۱۰۲۲۰۵۷۸۹

ساعت کار: ۱۲ تا ۲۲

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن