فرهنگ و هنر

بوک لند شیراز؛ عطر کتاب و موسیقی و کافه

فهرست مطالب

«در بوک لند می‌خوانیم و گوش می‌دهیم، طعمی تازه می‌چشیم و دوستی‌های بی‌شمار می‌سازیم. ما درختی کاشتیم با ریشه‌ای عمیق تا سایه‌ای شود خنک بر سر شهرهایمان. اینجا محل تلاقی دست‌ها و اندیشه‌هایی است که فردا را پرنورتر، شاداب‌تر و آگاه‌تر می‌خواهد. به بوک لند بیایید تا با هم تجربه‌ای تازه از معاشرت در شهر، زیر سایه کتاب و موسیقی و طعم‌های تازه بسازیم.» این جمله‌های زیبا روی یکی از دیوارهای ‌بوک لند شیراز نوشته شده است. در این مطلب نابرو از تجربه دلپذیر یک روز در سرزمین کتاب یا همان ‌بوک لند شیراز برایتان می‌گویم. سرزمینی آغشته به عطر کتاب، موسیقی و کافه.

موقعیت سرزمین کتاب شیراز

بوک لند یا همان سرزمین کتاب در‌حال‌حاضر فقط در شهرهای تهران و شیراز شعبه دارد. ‌بوک لند شیراز در ساختمانی که ملک شخصی بود، در آذرماه 1397 شروع به فعالیت کرده است. یک خانه حیاط‌دار بزرگ که در ابتدای خیابان ارم شیراز قرار دارد و دسترسی به آن بسیار راحت است. کافی است خودتان را به بلوار آزادی برسانید. ساختمان ‌بوک لند در نبش خیابان ارم، پلاک یک واقع شده است.

بوک لند شیراز

کافی‌شاپ مجموعه فرهنگی

از در حیاط که وارد می‌شوید، گل‌های شمعدانی به استقبالتان می‌آیند. از همین‌جا معلوم است قرار نیست با فضایی زمخت و کسل‌کننده مواجه شوید. حیاط این خانه پر است از گلدان‌های شمعدانی، درخت، میز و صندلی‌هایی که در کل حیاط با اندازه‌های مختلف چیده شده‌اند. روی همه میزها با خوش‌سلیقگی گلدان‌های شیشه‌ای گذاشته شده است. بله اینجا کافه مجموعه است. وارد حیاط که بشوید، گوشه سمت راست بار کافه را می‌بینید.

منوی کافه شامل انواع نوشیدنی‌های سرد و گرم، ساندویچ، اسنک، پاستا و خوراکی‌های رایج دیگر کافه‌ها است. به‌نظر می‌آید برگر و پاستای این کافه از همه پرفروش‌تر است. یادتان باشد در اینجا منوی صبحانه هم دارند. بدون شک خوردن صبحانه در آن فضا، زیر سایه درختان حیاط و در هوای دل‌انگیز شیراز تجربه دلپذیری خواهد بود.

بوک لند شیراز

فضای داخلی بوک لند

از حیاط عبور کنید و وارد ساختمان شوید. روبرویتان پیشخوانی با لوگوی ‌بوک لند می‌بینید. کارکنان و پرسنل این مجموعه با لبخند به شما خوش‌آمد می‌گویند. سمت چپتان سالن بزرگی پر از قفسه کتاب است. کتاب‌ها به‌خوبی طبقه‌بندی شده‌اند. همه قفسه‌ها هم عنوان دارند: ادبیات آسیا، اروپا، هنرهای تجسمی، عکاسی، سینما، موسیقی، ادبیات ایران، روابط، خانواده، روانشناسی، آشپزی، تاریخ، سفرنامه و…. روی میز وسط هم به رسم همه کتابفروشی‌ها، کتاب‌های جدید یا پرفروش را چیده‌اند. تنوع کتاب‌ها زیاد است و درباره هر موضوعی می‌توانید کتابی در اینجا پیدا کنید.

بوک لند شیراز

صاحب مجموعه می‌گوید حدود چهارده هزار جلد کتاب در ‌بوک لند شیراز داریم. این کتاب‌ها همه نشرهای بازار را دربر می‌گیرند. همچنین قفسه کتاب‌ها هرهفته به‌اصطلاح شارژ می‌شوند. انتهای این سالن محلی برای نشستن درنظر گرفته شده است. شما می‌توانید باآرامش بنشینید و پیش از خرید، کتاب‌ها را ورق بزنید و انتخاب کنید. راهنمایانی هم آنجا حضور دارند که به شما درباره کتاب‌ها اطلاعات می‌دهند.

اتاق سمت راست این طبقه از ساختمان، ویژه فروش کالای دیجیتال و موسیقی است. در این اتاق انواع کتاب‌های صوتی، آلبوم‌های موسیقی سبک‌های مختلف و دیگر محصولات دیجیتال در قفسه‌ها چیده شده‌اند. دستگاهی هم برای آزمایش محصول پیش از خرید در اتاق قرار دارد.

بوک لند شیراز

طبقه بالای بوک لند

از پله‌های این طبقه که بالا بروید، وارد سالن دیگری می‌شوید. باز هم یک پیشخوان دیگر می‌بینید. پرسنل این طبقه هم ورودتان را خوش‌آمد می‌گویند. روبروی پله‌ها قسمتی برای فروش گیاهان آپارتمانی درنظر گرفته شده است. ایده فروش گیاه در سرزمین کتاب ایده جالبی است. این موضوع نشان از ذوق گردانندگان مجموعه دارد. سمت چپ سالن، درست پشت پیشخوان فضایی برای مطالعه درنظر گرفته شده است. البته این قسمت بخشی از کافه هم محسوب می‌شود. اگر فریلنسر هستید و مانند بسیاری از افراد دورکار، دنبال مکانی می‌گردید که بتوانید با خیال راحت در آنجا نشسته و کار کنید، بدون شک اینجا مختص شماست.

بوک لند شیراز

در این قسمت از ‌بوک لند می‌توانید در آرامش پشت میز‌ها یا روی مبل بنشینید و با لپ‌تاپتان کار کنید. همچنین می‌توانید از منوی کافه چیزی سفارش داده و همانجا پشت میزتان نوش‌جان کنید. البته نمی‌توانید غذا سفارش دهید. اگر هم حین کار گرسنه شدید و خواستید غذا سفارش بدهید، می‌توانید برای خوردن آن به بالکن همین طبقه بروید. آنجا هم میزهایی تعبیه شده تا بتوانید از فضای آرام و مطبوع بیرون ساختمان استفاده کنید. سلیقه خوب ‌بوک لندی‌ها در طراحی، اینجا هم خود را نشان می‌دهد. در این بخش هم گیاهانی لبه بالکن تعبیه شده‌ و فضای دل‌انگیزی ایجاد کرده‌اند.

مدیر مجموعه بوک لند شیراز می‌گوید استفاده از بخش مطالعه محدودیت زمانی ندارد؛ مگر در ساعات شلوغی کافه که معمولا از پنج عصر به بعد است. اگر کافه خلوت باشد و شما بخواهید چند ساعت در فضای مطالعه طبقه دوم بمانید، بی‌شک ‌بوک لندی‌ها با آغوش باز پذیرایتان خواهند بود. یادتان باشد کشیدن سیگار هم مانند غذا خوردن داخل این فضا ممنوع است. برای این کار باید به بالکن بروید. همچنین امکاناتی مانند محل شارژ هم در اختیارتان است. پرسنل بوک لند فکر همه چیز را کرده‌اند.

بوک لند شیراز

بخش کودک و نوشت‌افزار

در همین طبقه از بوک لند شیراز سالنی پشت قسمت گیاه‌فروشی وجود دارد. این بخش ویژه کودک و سرگرمی است. در این سالن می‌توانید انواع کتاب‌های ویژه کودکان و نوجوانان را ببینید و تهیه کنید. علاوه‌برکتاب، قفسه‌هایی هم به اسباب‌بازی‌های رده‌های سنی مختلف اختصاص داده شده است. همچنین اگر دنبال فیلم و موسیقی برای کودکان هستید، می‌توانید به‌روزترین کالاهای دیجیتال این رده سنی را از اینجا خریداری کنید.

سمت راست همین سالن انواع نوشت‌افزار از بهترین برندهای ایرانی و خارجی فروخته می‌شود. از لوازم تخصصی رشته‌های هنری در مقاطع مختلف گرفته تا کیف و جامدادی و دیگر لوازم موردنیاز دانش‌آموزان، دانشجویان و ادارات در این قسمت از ‌بوک لند دیده می‌شود. در طرف دیگر این سالن هم فضایی جداگانه تعبیه شده که نامش بخش هدایا است. در این قسمت آثار تزیینی و صنایع دستی مختلفی مانند مجسمه، کیف‌های پارچه‌ای، عروسک، لیوان، ظروف و… به‌فروش می‌رسد.

مرکز فرهنگی شیراز

به طور کلی مجموعۀ ‌بوک لند با فراهم آوردن فضایی با طراحی مدرن و به‌روز و ارائه کالاها و خدماتی درخور، به‌خوبی جای خالی یک کتاب‌فروشی سطح بالا را در شیراز پر کرده است. مدیر این مجموعه امیدوار است تعداد چنین فضاهایی در شهر شیراز افزایش پیدا کند.

بوک لند شیراز همه ویژگی‌های دو شعبه دیگر در تهران را دارد. با این تفاوت که در شیراز فضای بیشتری به وسعت هشتصد متر در اختیار این مجموعه قرار گرفته است. این خود باعث شده فضای حیاط و کافه گسترده‌تر و تجربه بازدید از آن دل انگیزتر باشد. شعبه یک ‌بوک لند تهران در مرکز خرید پالادیوم واقع شده است. شعبه دو آن هم در تهران در مرکز خرید آوا سنتر قرار دارد. شعبه شیراز هم سومین شعبه ‌بوک به‌شمار می‌آید.

شماره تماس ‌بوک لند شیراز: 07132250974

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن