فرهنگ و هنر

پردیس کتاب مشهد؛ بهشت کوچک شهر

فهرست مطالب

اگر کتاب‌باز هستید، مکانی که در آن دنبال کتاب می‌گردید برایتان بسیار مهم است. جایی بزرگ و دنج، محصور میان همه نوعی کتاب، تا بتوانید در آرامش و بدون دغدغه در آن وقت بگذرانید و لحظاتتان را گران‌بار کنید. شهر بزرگی مانند مشهد در مقایسه با شهرهای دیگر تا همین چند سال پیش همیشه با فقدان چنین مکانی روبرو بود. مکانی که بتواند این بار فرهنگی را به‌دوش بکشد و روح کتاب و کتاب‌خوانی را به مردم شهر تزریق کند. با وجود مشکلات بسیاری که هنوز گریبان‌گیر کتاب‌فروشی‌ها است، مکان‌های زیبا و بزرگی به این امر مهم اختصاص داده‌اند. شاید این نکته به‌دلیل تغییر نگرشی باشد که نسبت به کتاب و کتاب‌فروشی صورت گرفته و به‌نوعی موفق هم بوده است. شهر کتاب مشهد، کافه‌کتاب آفتاب، نشر چشمه‌ دل‌شدگان و پردیس کتاب مشهد به‌عنوان یکی از مهم‌ترین رویدادهای فرهنگی سال‌های اخیر این شهر، ازجمله‌ این اماکن هستند.

در این مطلب از نابرو می‌خواهم شما را با این مکان زیبا و دوست‌داشتنی از جاهای دیدنی مشهد آشنا کنم؛ پردیس کتاب مشهد.

تاسیس و احداث پردیس کتاب

اکثر کتاب‌خوان‌های قدیمی مشهد آقای رضا رجب‌زاده را می‌شناسند. همان کسی که 40 سال با انتشارات امام محمد غزالی‌، (که البته با نام انتشارات امام معروف گشته است) در یک مغازه‌ 40 متری واقع‌در چهارراه دکترای مشهد، به مرجع و منبع معتبری برای مردم کتاب‌دوست شهر تبدیل شده بود. مردی پر از دغدغه‌های فرهنگی که به‌گفته خودش پس از 10 سال پیگیری مداوم بالاخره توانست مجوزهای لازم را برای ساخت بزرگ‌ترین رویایش بگیرد. او دومین شعبه‌ کتاب‌فروشی خودش را با کمک فرزندش، با نام «پردیس کتاب» در سال 1395 راه‌اندازی کرد. پردیس کتاب با سرمایه‌گذاری شخصی و بدون هیچ کمک دولتی و در منزل مسکونی شخصی جناب رجب‌زاده واقع‌در سه‌راه ادبیات مشهد احداث شده است.

این فروشگاه را با مساحت تقریبی 1000 متر و در دو طبقه ساخته‌اند که شامل بخش‌های مختلفی می‌شود. مکانی مناسب برای اهالی کتاب تا با هر ذوق، سلیقه و سن و سالی بتوانند در آرامش آن، از کتاب‌خوانی لذت ببرند.

پردیس کتاب مشهد

بخش‌های مختلف پردیس کتاب مشهد

اولین چیزی که پردیس کتاب را از سایر مغازه‌ها و ساختمان‌های مجاورش متمایز می‌کند، سر در ورودی آن است. نمای زیبا و چشم‌نوازی که توجه شما را در هر فکر و خیالی که باشید به خودش جلب می‌کند. دست‌کم هنگام عبور از جلوی ساختمان پردیس کتاب مشهد مجبور می‌شوید در مقابلش کمی مکث کنید. نمایی با الهام از معماری سنتی و المان‌های کوچکی که نشانه‌ ورود به بهشت کتاب است؛ بهشتی گمشده در دل شهر.

همان‌طورکه گفته شد، این فروشگاه در دو طبقه ساخته شده است و همین آن را به دو بخش کلی تقسیم می‌کند:

پردیس کتاب مشهد

بخش اصلی؛ کتاب‌ها

در پردیس کتاب مشهد مانند اکثر کتاب‌فروشی‌های بزرگ تقسیم‌بندی کتاب‌ها براساس موضوع است. به‌این‌ترتیب شما متناسب با سلیقه و نیازتان می‌توانید به قفسه‌ مربوطه مراجعه کنید. قفسه‌های کوچک و بزرگی که برحسب موضوع‌شان گاهی تا سقف بالا رفته‌ و شما را به‌وجد می‌آورند. تنوع کتاب‌ها بسیار زیاد است و شاید شما بخواهید تعدادی از آن‌ها را ورق بزنید. پس در گوشه‌وکنار قفسه‌ها صندلی‌هایی قرار دارد تا شما بتوانید در آرامش کامل کتاب موردنظر خود را بررسی کنید.

بخش‌های مختلف کتاب در این فروشگاه شامل چندین دسته‌بندی‌ می‌شود که در ادامه به بررسی هریک می‌پردازیم.

ادبیات ایران و جهان

این قسمت به‌نوعی بزرگ‌ترین بخش پردیس است و خود به سه بخش بزرگ داستان، شعر و کتاب‌های مرجع تقسیم می‌شود. کتاب‌های این دسته‌بندی براساس نویسنده و انتشارات آن مرتب شده‌اند.

پردیس کتاب مشهد

سینما و تئاتر

سینما و تئاتر شامل به‌روزترین کتاب‌های تخصصی سینما و نمایشنامه‌ها است. موسیقی، روانشناسی، فلسفه، تاریخ، کودکان و نوجوانان، مذهبی، آموزشی، کتاب‌های خارجی، مجلات تخصصی در حوزه‌های مختلف هنر، اقتصاد، جامعه‌شناسی و کتاب‌های نفیس از دیگر بخش‌های پردیس کتاب محسوب می‌شود.

اگر خریدن کتاب برایتان خیلی مقوله‌ای تخصصی و جدی نیست، نگران نباشید؛ چراکه در پردیس کتاب مشهد بخشی هم برای شما درنظر گرفته‌اند. این قسمت درواقع شلوغ‌ترین بخش کتاب‌فروشی به‌حساب می‌آید. ابتدای ورود به فروشگاه بخشی بزرگ و دنج قرار دارد. شما می‌توانید پرفروش‌ترین کتاب‌ها و آخرین کتاب‌های منتشر شده‌ نویسندگان معروف داخلی و خارجی را در زمینه‌های مختلف پیدا کنید. رمان‌های معروفی که برای سهولت حمل در قطع جیبی چاپ شده‌اند یا رمان‌های روز دنیا که فیلم‌ها یا سریال‌های پرطرفداری را با اقتباس از آن‌ها ساخته‌اند، فقط گوشه‌ای از این بخش پرطرفدار است.

پردیس کتاب مشهد

طبقه‌ دوم؛ فروشگاه

در طبقه‌ دوم شما به دنیای دیگری پا می‌گذارید که بخش‌های متنوعی را دربر می‌گیرد.

فروش آثار صوتی و تصویری

بخش موسیقی فروشگاه که شما می‌توانید جدیدترین آلبوم‌ها را در سبک‌های مختلف در آن بیابید. آلبوم‌های قدیمی، سنتی و همچنین کتاب‌های صوتی که در چند سال اخیر مورداستقبال مردم قرار گرفته هم در این بخش دیده می‌شود.

بخش لوازم‌التحریر

شامل انواع لوازم‌التحریر به‌صورت عمومی و تخصصی مناسب برای رشته‌های هنری یا معماری است.

بخش گالری و کالاهای فانتزی

این قسمت هم که معمولا از بخش‌های پرطرفدار پردیس کتاب به‌حساب می‌آید، بخشی متنوع و مناسب برای خریدن هدیه‌های خاص و ماندگار است. پیکسل‌های جذاب و عجیب‌وغریب، لیوان و ظروف تزیینی، ساک‌های سنتی، تابلوهای هنری، شمع‌های تزیینی، مجسمه‌های کوچک و عروسک‌های فانتزی.

پردیس کتاب مشهد

بخش بازی‌ها

قسمت جذاب دیگر فروشگاه که شما را حسابی سرگرم می‌کند، همین بخش است. این قسمت علاوه‌بر وسایل مربوط به  بازی کودکان و اسباب‌بازی‌ها، شامل بازی‌های فکری جدید و جذاب مناسب برای سایر رده‌های سنی و سلایق مختلف می‌شود.

جلسات نقدوبررسی کتاب

یکی دیگر از ویژگی‌های این فروشگاه که با استقبال زیادی مواجه شده، برگزاری جلسه‌های نقدوبررسی کتاب است که آن را به نام‌های «جمعه‌های پردیس کتاب» و «دوشنبه‌های پردیس کتاب» می‌شناسند. جمعه‌های آخر هر ماه و دوشنبه‌های اول هر ماه به نقدوبررسی کتاب با حضور مولفین آن می‌پردازند. حضور در این جلسات برای عموم آزاد و رایگان است. شما می‌توانید با عضویت در صفحه‌ اینستاگرام pardis_ketab علاوه‌بر اطلاع از برگزاری این جلسات از اخبار، رویدادها و تخفیف‌ها نیز مطلع شوید.

پردیس کتاب در خیابان ابن‌سینای مشهد قرار دارد؛ یعنی در دل شهر. پس شما می‌توانید با وسیله شخصی و حتی راحت‌تر از آن با وسایل نقلیه‌ عمومی به‌راحتی به پردیس کتاب برسید.

پردیس کتاب مشهد

کلام آخر

پردیس کتاب مشهد همان جایی است که یک خانواده‌ با دغدغه‌های فرهنگی می‌تواند از آن لذت ببرد. مکانی بزرگ با بخش‌های متنوع برای همه سنین، علایق و سلایق که در سال‌های اخیر روح دوباره‌ای به کالبد بی‌جان کتاب‌خوانی این شهر دمیده است. مکانی که با استقبال مردم می‌تواند سرپا بایستد و بماند تا شاید بتوانیم شاهد بازگشایی و احداث چنین بهشت‌های کوچکی در دل شهرهای شلوغ خود باشیم.

مکان: مشهد، خیابان ابن‌سینا، بین ابن سینا 4و 6 (مقابل سه راه ادبیات)

زمان کاری: هر روز از 14-8:30 / 23-16:30 (جمعه‌ها 22-17)

تلفن: 38482425-051

اگر تاکنون از پردیس کتاب مشهد بازدید کرده‌اید، نظراتتان را با نابرو به‌اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. با سلام من مدتی است برای حل مشکلی در خانواده قصد فروش یک کتاب خطی بدون تذهیب را دارم . ممنون

  2. حاج آقا رجب زاده و فرزندانشان انسانهایی شریف و دوست داشتنی و متعالی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن