خیابان گردیطبیعت گردی

شهرستان بوکان کجاست؟

اگر به سمت جنوب‌‌ مرکزی دریاچه ارومیه، سفر کنید با شهرستان زیبایی رو‌به‌رو می‌شوید که آب و هوایی کوهستانی و معتدل دارد. بوکان یکی از مناطق زیبای آذربایجان‌غربی است که از غرب به مهاباد می‌رسد و از جنوب به سقز. اگر به جاذبه‌های طبیعی علاقه‌مند هستید و از دیدن مکان‌های تاریخی لذت می‌برید، حتما از دیدن بوکان لذت خواهید برد.

شهرستان بوکان آذربایجان‌غربی

یکی از بزرگترین شهرستان‌های آذربایجان‌غربی، شهرستان بوکان است. این شهرستان که در تقسیم‌‌‌بندی‌های جدید جزو استان آذربایجان‌غربی محاسبه می‌شود در ابتدا جزو استان کردستان بوده است.

بوکان در زبان کردی به معنای عروس است و این شهر به عروس آذربایجان نیز مشهور است.

همان‌طور که می‌توانید حدس بزنید اغلب مردمان این شهرستان کردزبان هستند و به کردی سورانی با لهجه بوکانی صحبت می‌کنند. بوکان دارای مرز مشترک با کردستان عراق است و دارای خط ارتباطی زمینی با این منطقه است.

جاهای دیدنی بوکان

بوکان دارای جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و گردشگری بسیاری است. این شهر باغ‌های زیبا، درخت‌های کهنسال و مکان‌های تاریخی بسیاری دارد. از جمله مناطق دیدنی بوکان می‌توانم به موارد زیر اشاره کنم.

 باغ‌های معروف بوکان

باغ امیرآباد با 80 سال قدمت از باغ‌های دیدنی بوکان است. باغ‌های امیرآباد در منطقه دوم شهرداری و در نزدیکی سیمینه ‌رود واقع شده. درختان آلبالوی باغ‌های امیرآباد بسیار مشهور هستند و هر ساله پذیرای عده زیادی از مهمانان می‌شوند.

در باغ‌های اطراف شهرستان بوکان هر سال همه نوع میوه‌ و انواع متخلف سبزی کاشت می‌شود و محصول نهایی روانه مرکزشهر و شهرهای اطراف آن می‌شود.

بوکان

باغ قاضی، یکی‌دیگر از باغ‌های ارزشمند بوکان با درختانی کهنسال است که البته متاسفانه در سال‌های اخیر به آن رسیدگی نشده و دوبار آتش گرفته.

باغ‌های کوسه، باغ‌هایی در روستایی به همین نام در 2 کیلومتری جنوب‌غربی شهر بوکان هستند. این روستا باغ‌های زیبایی دارد و اکثر مردم در این روستا کشاورز هستند.

رودخانه زیبای سیمینه ‌رود

سیمینه ‌رود درست از وسط شهر بوکان می‌گذرد و به دریاچه ارومیه می‌ریزد. وجود این رودخانه چشم‌اندازی زیبا را در این شهر به وجود آورده. این رودخانه موجب آبادی زمین‌های کشاورزی اطراف این شهرستان و مناطق سرسبز و چشم‌نواز دشت‌های آن شده.

بوکان
کوه طرقه

بلندترین کوه آذربایجان‌غربی در این شهرستان قرار دارد که به آن طرقه می‌گویند. این کوه در مسیر اصلی رشته کوه‌های زاگرس، قرار دارد و هدف صعود کوه‌نوردان بوکان و حتی کشور است. این کوه سنگ‌های آهکی دارد و در دل آن دو جایگاه، برای استراحت کوهنوردان تعبیه شده. همچنین در مسیر آثار سنگ تراشیده شده و بناهای تاریخی وجود دارد که مربوط به عهد مغول و ایلخانان است.

بوکان

کوه سنگ سیاه و پارک جنگلی برده‌رش

یکی دیگر از مراکز طبیعی و تفریحی بوکان پارک جنگلی برده‌رش یا سنگ سیاه است. این پارک در دامنه کوه سنگ سیاه در غرب شهر بوکان و در نزدیکی سیمینه رود قرار دارد.

هر ساله در عید نوروز این کوه، بازدیدکنندگان زیادی را برای دیدن طبیعت بکرش به خود جذب می‌کند.

بوکان

سد بوکان

یکی از مناطق برتر گردشگری شهرستان بوکان، سد خاکی آن است. این سد در سال ۱۳۴۶ هجری شمسی ساخته شده و با فاصله‌ای 35 کیلومتری در جنوب‌شرقی این شهرستان قرار دارد. در اطراف این سد، می‌توانید دشت‌های سرسبز و زیبا را مشاهده کنید که هر رهگذری را مجذوب خود می‌کند. این سد در مسیر رودخانه زیبای سیمینه رود قرار دارد و میزبان مسافران زیادی در طول سال است.

غار قلایچی

غار قلایچی را می‌توانید در فاصله 12 کیلومتری این شهرستان، وقتی به سمت شمال‌شرقی می‌روید، ببینید. این غار از بزرگترین چاه های طبیعی ایران است که در اثر نفوذ آب به درون لایه زمین به وجود آمده است.

می‌توان گفت که این غار از عمیق‌ترین غارهای کشف شده از نظر ساختاری در ایران است.

بیشترین مسافتی که در آن طی شده  حدودا 400 متر است. این غار دارای سازه‌های آهکی است و از آنجا که این سازه‌ها با روند بسیار کندی ساخته می‌شود، باید از آن حفاظت کرد.

بومیان این منطقه می‌گویند، احتمال می‌رود این غار به غار دیگری به نام دوکچی که در نزدیکی آن قرار دارد متصل باشد.

تپه باستانی قلایچی

در نزدیکی غار قلایچی تپه‌ای باستانی قرار دارد که آثار و کتیبه‌های زیادی از هزاره اول هجری قمری در آن به جا مانده.

در کتیبه‌های سنگی کشف شده در این تپه شرحی از لشکرکشی پادشاه آشور نوشته شده است که نشان می‌دهد که همان مرکز حکومت «مانا»‌ها بوده است.

آثار به دست آمده از این تپه زیاد هستند، مانند آجرهای با نقوشی که موضوعاتی انسانی، هندسی و گیاهی دارند و همچنین معبدی به شکل صلیب. علاوه بر این معبد آثار دیگری مانند برج‌ها و دیوارهای آن، یک حیاط سنگ‌فرش شده و پله‌هایی که به این حیاط متصل می‌شود نیز کشف شده است. اتاق‌های کشف شده در این تپه با گل و نقاشی‌های به رنگ آبی و سیاه و آجرهای با نقوش مختلف تزئین شده است که برای کسانی که به تاریخ علاقه‌مند هستند می‌تواند، جالب باشد.

پارک ساحلی بوکان

یکی از مکان‌های تفریحی شهرستان بوکان پارک ساحلی معروف آن است که با وجود رودخانه سیمینه ‌رود در نزدیکی‌اش منظره و محیطی زیبا را به وجود آورده. محیطی که والدین در کنار فرزندانشان، می‌توانند از آن لذت ببرند.

در این پارک امکاناتی مانند شهربازی و پیست اسکیت، محیطی سرسبز و زیبا و میدانی بزرگ برای ورزش وجود دارد که این امکان را برای خانواده‌ها فراهم می‌آورد که کنار هم از این امکانات استفاده کنند.

منطقه شکار ممنوع سه کانیان

اگر به دنبال مناطق طبیعی و بکر هستید در اطراف شهرستان بوکان می‌توانید روستاهای زیادی را بیابید که منظره‌های چشم‌نوازی دارند.

دشت سه کانیان در فاصله 15 کیلومتری و در شمال‌شرقی بوکان قرار دارد. 5 روستای زیبا در دل این دشت وسیع قرار دارند که جالب است بدانید، محل زیستگاه و جوجه‌آوری میش مرغ‌ها هستند. میش مرغ‌ها از خانواد هوبرگان هستند و جزو پرندگان نادر به حساب می‌آیند.

مسجدجامع بوکان

مسجد جامع بوکان یکی از مکان‌های تاریخی و مذهبی این شهر است. این مسجد در دوره قاجاریه ساخته شده و دارای معماری سنتی‌اسلامی و طراحی مخصوص همان دوره است.

«مسجد جامع بوکان» در خود شهرستان بوکان و در نزدیکی تپه قدیمی قلعه سردار قرار دارد.

از این مسجد، اکنون برای برگزاری مراسم مهم مذهبی و نماز جمعه شهرستان استفاده می‌کنند. قدمت زیاد این مسجد باعث شده که در فهرست آثار ملی قرار بگیرد.

مسجد روستای حمامیان

یکی دیگر از جاذبه‌های مذهبی بوکان «مسجد قدیمی روستای حمامیان» است. این مسجد در یک روستا در نزدیکی بوکان به نام حمامیان قرار دارد. قدمت این مسجد به دورانی قبل از جنگ جهانی دوم و احتمالا سال ۱۳۲۸ هجری قمری برمی‌گردد. این بنا خوشبختانه بیشتر قسمت‌های آن تا کنون سالم باقی‌مانده است.

مجتمع گردشگری حسن زیرک بوکان

این مجتمع گردشگری در دامنه کوه نالشکینه ساخته شده و یکی از مکان‌های محبوب برای علاقه‌مندان به زبان کردی وهنرمندان و موسیقی‌دانان کرد زبان است.

در این مجتمع، می‌توانید به آرامگاه هنرمندان برجسته کُرد مانند استاد حسن زیرک، قادر عبدالله‌زاده، سر بزنید.

آرامگاه سرداران مکری

با ورود به پارک عمومی ملت بوکان می‌توانید به سراغ «آرامگاه سردارن مکری»، بروید که یکی از مکان‌های تاریخی این شهر است. این مکان قدمتی طولانی دارد که به دوره قاجار بر می‌گردد. افراد مشهور بوکانی مانند «قاضی حسین مکری»، «محمد حسین خان مکری»، «سردار عزیزخان مکری» و «علی خان مکری»، در کنار دیگر بزرگان و مشاهیر در آنجا دفن شده‌اند.  این آرامگاه گنبدی مرکزی و مقبره‌ای مستطیل مانند و یک حیاط کوچکی دارد. همچنین دو دهلیز در دو طرف خود و دو ستون سنگی دارد.

خانقاه شیخ شمس‌الدین برهانی

این خانقاه در سال 1280 توسط «شمس‌الدین برهانی»، یکی از شیوخ مشهور نقش‌بندیه ساخته شده. این خانقاه در منطقه مکریان در روستای شرفکند شهرستان بوکان قرار دارد.

غذاهای محلی بوکان

شهرستان بوکان مانند دیگر نقاط کشور، غذاهای مخصوص به خود را دارد. در این شهر اگر میل به غذاهای رستورانی و کبابی دارید، حتما با گذر از مسیر کمربندی، استقلال و جنوب‌شهر، می‌توانید غذاخوری‌های خوبی را پیدا کنید.

اما اگر به دنبال غذاهای محلی هستید به شما پیشنهاد می‌کنم به رستوران‌های محلی بروید و غذاهای محلی این شهرستان، مانند آش‌دوغ، هلیماو، گیلاخه و شورمزه را امتحان کنید.

به عنوان پیش‌غذا می‌توانید کلانه، دلمه برگ مو، برویش یا بروش (بلغور) وکنگر و ماست را سفارش بدهید و از طعم آن‌ها لذت ببرید.

از خوردنی‌های بسیار خوشمزه بوکان، می‌توان به سوغات آن مانند کلوچه‌های محلی، بامیه و ترشی محلی اشاره کرد.

نقشه بوکان

بوکان دارای موقعیت جغرافیای خوبی است، به همین دلیل می‌توان از مسیرهای ارتباطی مختلف به آن سفر کرد. این نقطه در اتصال غرب ایران به شمال‌غرب آن، نقش مهمی دارد به طوری که برای رفتن به سایر شهرها، حتما باید از بوکان گذرکرد.

به زودی فرودگاهی در مرز مشترک مهاباد، بوکان و میاندوآب بهره برداری می‌شود و دسترسی به این منطقه را راحت‌تر می‌کند.

در شمال و جنوب شهر بوکان ترمینال مسافربری قرار دارد که از آنجا می‌توان مستقیم به تهران، تبریز، اصفهان، اهواز، ارومیه و رشت سفر کرد.

همچنین یک ترمینال‌ مخصوص در بوکان برای سفر به حومه و شهرهای هم‌جوار، وجود دارد.

نوشته های مشابه

یک نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن