شکم گردی

کافه تراس همدان؛ استانداردهای بالا زیر سقفی بلند

فهرست مطالب

در هر شهری، وقتی حرف از کافه‌گردی و کافه‌نشینی زده می‌شود، اسم چند کافه مقدم بر کافه‌های دیگر سر زبان می‌آید. این شهرت، گاهی ناشی از کیفیت بالای آن کافه است و گاهی هم دلیل خاصی ندارد. یکی از این کافه‌های سرشناس همدان کافه تراس است. کافه تراس از دسته اول کافه‌های مشهور بوده و خود را به‌عنوان یک کافی‌شاپ خوب ثابت کرده است.با من در نابرو همراه باشید تا با یکی از مکان‌های دیدنی همدان بیشتر آشنا شویم.

فضای کافه در یک نگاه؛ با پرستیژ و متشخص

فضای کافه با نیم‌نگاهی از دور مجلل به نظر می‌رسد؛ سقف بلند، فضای بزرگ و میزهای زیادی که همگی از پشت ویترین‌های بزرگ شیشه‌ای کافه خودنمایی می‌کنند. فضای کافه بزرگ و یکپارچه است. در گوشه‌های مختلف این فضای وسیع، محیط‌هایی با تم‌های متفاوت تعبیه شده‌‌اند. اما به‌نظر من، این کافه از کافه‌هایی نیست که بتوان آن را یک پاتوق ثابت دانست؛ کافه تراس کافه‌ای است برای قرارهایی خاص و موردی.

کافه تراس همدان

یک اتاق و چند تم متفاوت

یکی از این فضاهای خاص طراحی شده توسط کافه، کاناپه و میز وسط برای نشستن مشتریان است، که نزدیک ورودی و در یکی از کنج‌های اتاق قرار دارد. دیوارهای این محیط با قطعات فلزی شلوغی پوشیده شده‌اند. از این قطعات، صورتک‌هایی که یادآور نمایش و تئاتر هستند، آویزان است. محیط آن دنج است، اما تم آن برای کسی که بخواهد در آن بنشیند، چندان دلچسب نیست. دست‌کم صورتک‌ها برای من احساس خوشایندی ایجاد نمی‌کنند.


منوی کافه کامل است؛ اما تا حدودی قیمت‎ها به‌نسبت سایر کافه‌های همدان بالا به‌نظر می‌رسند. در نوشیدنی‌های سرد و گرم، تعداد انتخاب‌ها قابل قبول است و طراحی کلی منو سردرگم کننده نیست. انتخاب‌ها به‌خوبی شما را به مقصد، یعنی لذت بردن از مزه‌ها، می‌رساند.

کنار این بخش یکی از بخش‌های دیگر که بسیار جذاب بود، میزی بود چسبیده به دیوار. برای نشستن جلوی آن، چند چهارپایه راحت قرار داده شده است. دیواری که میز به آن متصل شده، به زیبایی نقاشی شده و حس خوشایندی از سنت را به‌ ارمغان می‌آورد. برای رفتن سر این میز باید چند پله‌ای بالا بروید. از آن نظر که حس دنج بودن و اِشراف به محیط اطراف را با هم دارد، بسیار دوست داشتنی است.

مابقی میزهای کافه تم خاصی ندارند و به سبک رستوران‌های معمولی، با فاصله‌ای مناسب از هم قرار گرفته‌اند. میزهای کنار ویترین کافه، به ‌واسطه نزدیکی به پیاده‌رو، نمای خوبی از بیرون را به مشتری ارائه می‌دهند.

در کل، چند چیز در فضای اصلی کافه جذابیت زیادی دارد. یک مجسمه بزرگ و فلزی شوالیه، به محیط حسی از قرون وسطا می‌دهد. به‌نوعی، این ضرب‌شست نهایی طراح است. در وسط این محیط وسیع، یک ستون فلزی بلند ایستاده و روی آن جزئیات جالبی دیده می‌شود. همین جزییات ریز هستند که حس‌و‌حال کلی کافه را به شما القا می‌کنند.
بخش جلویی بار کافه که از سالن اصلی قابل دیدن است هم، تزئینات و طراحی جالبی دارد.

کافه تراس همدان

فضای وی‌آی‌پی؛ یک وی‌آی‌پی واقعی!

در نگاه اول، ممکن است حس کنید تمام کافه فقط همین محیط بزرگ است؛ اما پله‌هایی به سمت بالا به شما نشان می‌دهند که کنجکاوی‌ها در مورد محیط همچنان ادامه دارد. از پله‌ها بالا می‌روید. اینجا محیط وی‌آی‌پی کافه است که کاملا برازنده نام وی‌آی‌پی به‌نظر می‌رسد. یک دیوار کاذب با طرح آجرهای قدیمی، این محیط را از محیط عادی جدا کرده و یک اتاق کامل را به‌وجود آورده است. کسی که در این بخش می‌نشیند، شاهد یک نمای عالی نسبت به کل کافه است.

داخل اتاق هم از مبلمان چوبی کلاسیک استفاده شده، تا بتواند احساس بودن در دوره ایران پهلوی یا شاید دهه 50 و 60 آمریکا را در شما ایجاد کند. یک تلویزیون کلاسیک با لامپ‌تصویر گِرد، بازتاب شما و محیط را به‌ تصویر می‌کشد و به همان سبک سنتی، پایه‌های چوبی کوتاهی دارد. نقش روی دیوارها هم مشابه نقش روی دیوارهای طبقه پایین است که قبل‌تر درباره‌اش صحبت شد؛ اما اینجا به‌نحوی استادانه‌ با تابلوهایی هماهنگ، تکمیل شده است.

حس خوبی است خوردن قهوه و بودن در چنین فضایی؛ بخصوص اگر عزیزانتان همراهتان باشند. میتوانم بگویم کافه تراس، یکی از جذاب‌ترین طراحی‌ها را به‌عنوان یک کافه دارد.

کافه تراس همدان

منوی کافه؛ قابل تحسین اما گران‌قیمت

منوی کافه کامل است؛ اما تا حدودی قیمت‎ها به‌نسبت سایر کافه‌های همدان بالا به‌نظر می‌رسند. در نوشیدنی‌های سرد و گرم، تعداد انتخاب‌ها قابل قبول است و طراحی کلی منو سردرگم کننده نیست. انتخاب‌ها به‌خوبی شما را به مقصد، یعنی لذت بردن از مزه‌ها، می‌رساند.

بخش غذاها عالی است. گارنیش هنرمندانه است و در کنار حجم خوب غذا، مخلفات خوبی هم ارائه می‌دهد. به‌عنوان مثال مزه برگر کافه، اصالت دارد و در حد تعادل گریل شده است. اضافه کردن بیکن به‌مقدار زیاد در بین لایه‌های برگر، به جذابیت طعم‌ها و بوها افزوده است. گارنیش این سفارش شامل: کلم بنفش و سایر سبزیجات، سس مخصوص و مقدار مناسبی سیب‌زمینی سرخ‌ کرده است. پنه‌های کافه تراس هم پیشنهاد می‌شود.

کافه تراس همدان

تراس را کجا پیدا کنید؟

کافه تراس در بخش شمالی خیابان سعیدیه همدان قرار دارد. برای رفتن به این خیابان، کافیست مسیر بلوار بعثت را انتخاب کرده یا از خیابان میرزاده‌عشقی به بخش انتهایی آن وارد شوید. هر دو مسیر مناسب است، اما در ساعات شلوغ روز مسیر بلوار بعثت بیشتر توصیه می‌شود. کافه در خیابان اصلی قرار دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن