آیین و زیارت

تکیه بیگلر بیگی کرمانشاه؛ تکیه‌گاه خط و کتابت

فهرست مطالب

در بافت سنتی و محله قدیمی فیضآباد و کوچه کم عرض بیگلری، تکیه‌ای مربوط به زمان قاجاریه قرار دارد. ساخت این تکیه را عبدالله خان ملقب به بیگلر بیگی در سال ۱۳۱۵ انجام داده و محل زندگی عبدالله خان، برادران و پسران او بوده است. این تکیه در سال ۱۳۷۵ با شماره ۱۷۹۷ در فهرست آثار ملی به‌ثبت رسید و در سال ۱۳۸۰ میراث فرهنگی آن را خریداری و مرمت کرد. تکیه بیگلر بیگی در سال ۱۳۸۳ به‌عنوان موزه خط و کتابت با حدود ۳۰۰ نسخه خطی قدیمی افتتاح و آماده بازدید گردشگران شد.

در سال ۱۳۸۳ در این تکیه موزه‌ای تحت عنوان خط و کتابت افتتاح کردند که در آن اسناد، مدارک، مستندات تاریخی و نسخه‌های خطی نگهداری و در معرض دید بازدیدکنندگان داخلی و خارجی قرار گرفت. کنار این موزه، موزه پارینه‌سنگی زاگرس دیده می‌شود که تنها موزه پارینه‌سنگی خاورمیانه است. در این مطلب از نابرو با من همراه باشید تا سری به تکیه بیگلر بیگی  و جاهای دیدنی کرمانشاه بزنیم.

معماری تکیه بیگلر بیگی

تکیه بیگلر بیگی به‌عنوان یک بنای قجری که البته نیم نگاهی هم به معماری دوره زندیه دارد، می‌تواند ما را با زندگی مردم کرمانشاهی در آن دوره آشنا کند. بازدید از این تکیه ساعتی خوش را برای شما و همراهانتان فراهم می‌کند.

سه درب ورودی از سه سمت شرقی، شمالی و جنوبی وجود دارد که از گوشه‌های بنا وارد فضای داخلی تکیه می‌شود. ورودی اصلی آن در سمت جنوب‌شرقی قرار دارد که به‌وسیله مقرنس‌های گچی و گچ‌بری‌های برجسته سردر ورودی آن تعریف شده است. همچنین برای زیبایی بیشتر نمای آن، در دو طرف ورودی دو ردیف طاق‌نما با مقرنس‌های گچی و گچ‌بری و داخل نماهای ردیف بالا نقوش گچی از شخصیت‌های دوره قاجاریه حکاکی کرده‌اند.

تکیه بیگلر بیگی

پس از عبور از سردر ورودی وارد فضایی هشتی می‌شویم؛ در این قسمت طاقچه‌هایی با رسم‌بندهای آجری را می‌توان مشاهده کرد. در ضلع شمالی هشتی دری چوبی وجود دارد و پس از عبور از هشتی نسبتا درازی به حیاط تکیه می‌رسیم. سقف این هشتی با تزیینات معقلی ساخته شده است و این قسمت از ورودی به کوچه‌ای بن‌بست ختم می‌شود.

پس از عبور از قسمت‌های ورودی، حیاط نسبتا بزرگی که کف آن حدود ۵/۲ متر از کف خیابان پایین‌تر رفته وجود دارد. در مرکز حیاط یک حوض بزرگ دیده می‌شود که در گذشته مورداستفاده عزاداران امام حسین بوده است. سمت چپ آن ساختمانی با یک ایوان، دو ستون سنگی سفید رنگ و یک سقف شیب‌دار ساخته‌اند. سقف ایوان تزییناتی منبت‌کاری دارد. درهایی که رو به حیاط باز می‌شوند، از شیشه‌های رنگی و ارسی‌های زیبا ساخته شده که با آب‌وهوای سرد کرمانشاه متناسب است. برای محافظت دربرابر رطوبت و باران از کف زمین تا وسط‌های دیوار، پوششی سنگی از آن حفاظت می‌کند. برای زیبا جلوه دادن دیوارها روی آن نقوش برجسته‌ای کار کرده‌اند. قسمت غربی بنا گنبدخانه تکیه وجود دارد که تالار بزرگ آینه‌کاری شده‌ای در آن می‌بینید و از لحاظ آینه‌کاری در کرمانشاه متمایز است. قسمت‌های جنوبی و شمالی بنا در گذشته کاربری مسکونی داشته‌اند.

تکیه بیگلر بیگی

سقف فضای اصلی تکیه پوشش گنبدی شکل دارد و در نمای بیرونی آن شیروانی زیبایی دیده می‌شود. نمای داخلی سقف را با آینه‌کاری تزیین کرده‌اند و جملاتی مثل (لا اله الا الله) و (علی ولی الله) روی آن نوشته‌اند. از دیگر جزییات و تزیینات این فضا ستون‌هایی گچی هستند که روی آن‌ها را با طرح‌های هندسی و نقوش گیاهی حکاکی کرده‌اند. آینه‌کاری فضای اصلی این تکیه در سال ۱۳۲۶ توسط استاد محمد علی تهرانی انجام شد.

در قسمت شرقی ساختمان دو طبقه وجود دارد که اتاق‌ها در این‌جا قرار گرفته‌اند. این تکیه در مجموع ۲۴ اتاق دارد و دسترسی به اتاق‌های طبقه بالایی ازطریق پله‌های سنگی داخل حیاط ممکن است. کاملا می‌توان تفاوت این پله‌ها را با نمونه پله‌های امروزی مقایسه کرد؛ ارتفاع زیاد و عرض کم پله از تفاوت‌های آن محسوب می‌شود. داخل اتاق‌ها طاقچه‌هایی برای نگهداری وسایل وجود دارد که معمولا دو طبقه هستند و برای نگهداری از وسایل مهم‌تر از طبقه دوم استفاده می‌کردند.

تکیه بیگلر بیگی

در ضلع شمال‌شرقی این تکیه آشپزخانه وجود دارد که غذای ایام محرم در آن‌جا تهیه می‌شود. در قسمت شمالی بنا زیرزمین را می‌بینید که درحال‌حاضر تبدیل به شربت‌خانه سنتی شده است. برای دسترسی به آن باید از پله‌های سنگی استفاده کنید که به یک حوض‌خانه و تعدادی اتاقک می‌رسد.


از دیگر جزییات و تزیینات این فضا ستون‌هایی گچی هستند که روی آن‌ها را با طرح‌های هندسی و نقوش گیاهی حکاکی کرده‌اند. آینه‌کاری فضای اصلی این تکیه در سال ۱۳۲۶ توسط استاد محمد علی تهرانی انجام شد.

پنجره‌های زیرزمین زنبوری یا مشبک هستند و وظیفه بادگیر و سیستم تهویه را برای بنا انجام می‌دهند. همانند دیگر خانه‌های قدیمی کرمانشاه سقف زیرزمین با تیرهای چوبی و تخته کوبی پوشیده شده و طاق‌های آن با آجر کار شده است. جزییات زیرزمین به این قسمت ختم نمی‌شود؛ در نزدیکی حوض‌خانه دو ستون چوبی به‌صورت چند وجهی نیز وجود دارد.

تکیه بیگلر بیگی

آدرس تکیه بیگلر بیگی، نحوه دسترسی و ساعت بازدید

اگر می‌خواهید از نزدیک شاهد یک اثر تاریخی با منظره‌ای زیبا باشید، باید به بافت تاریخی شهر باستانی کرمانشاه در خیابان مدرس، محله فیض آباد، مقابل مسجد جامع درمجاورت بازار سنتی کرمانشاه سر بزنید.

ساعت کار این بنا در نیمه اول سال هشت صبح الی ۱۹ عصر و در نیمه دوم سال هشت صبح الی ۱۸ عصر است. برای هماهنگی بیشتر برای بازدید می‌توانید با شماره ۰۸۳۳۸۳۶۰۰۴۵ تماس بگیرید.

تکیه بیگلر بیگی

این تکیه در قسمت مرکزی شهر کرمانشاه قرار دارد و برای رسیدن به آن می‌توان از وسایل حمل‌ونقل عمومی مثل اتوبوس یا تاکسی استفاده کرد. اگر دوست داشته باشید با خودروی شخصی به این تکیه بروید، به‌علت نزدیک بودن به چند پارکینگ شبانه‌روزی دیگر نگران جای پارک نباشید.

قیمت ورودی تکیه بیگلر بیگی برای بازدیدکنندگان ایرانی ۲۵۰۰ تومان و برای بازدیدکنندگان غیرایرانی ۲۰۰۰۰ تومان است. از نزدیک‌ترین جاذبه‌های گردشگری به این تکیه می‌توان بازار اسلامی (بازار سنتی)، مسجد شافعی‌ها و تکیه معاون‌الملک نام برد.

تکیه بیگلر بیگی

سخن آخر

تکیه بیگلر بیگی هم از لحاظ قدمت و هم از لحاظ ارزش و تعداد آثار و نسخه‌های خطی که دارد، یکی از جذاب‌ترین موزه‌های کرمانشاه محسوب می‌شود. این‌جا برای قرارهای دوستانه گزینه مناسبی است. با یک تیر چند نشان بزنید؛ هم گشتی در فضای قدیمی تکیه داشته باشید و هم در فضای شربت‌خانه آن وقت بگذرانید.

اگر تاکنون لذت گشت‌وگذار در تکیه بیگلر بیگی را تجربه کرده‌اید، نظراتتان را بانابرو به‌اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن