طبیعت گردی

زیباترین روستاهای گلستان؛ سفر به طبیعت دیدنی استان چنداقلیم

فهرست مطالب

استان گلستان از شرق تا غرب خود تنوع اقلیمی و فرهنگی بالایی دارد و به همین دلیل می‌توان در هر قسمت از این استان روستاهایی را دید که هر کدام می‌توانند میزبان گردشگران باشند. روستاهای کویری در شرق استان و منطقه ترکمن صحرا با فرهنگ و آداب و رسوم خاص آن منطقه تا غرب استان و روستاهای سرسبز و خوش آب و هوایی که اغلب در ارتفاعات قرار گرفته‌اند و فرصتی بی‌نظیر برای دهگردی به گردشگران می‌دهند. در این مطلب قصد دارم زیباترین روستاهای گلستان را به شما معرفی کنم.

روستای صوفیان، پایتخت اسب اصیل ترکمن

صوفیان، یکی از شرقی‌ترین روستاهای استان گلستان، با گندمزارانی طلایی و اسب‌های اصیل ترکمن، یکی از جذاب‌ترین مناطق کشور و حتی دنیا در زمینه اسب‌دوانی و پرورش اسب اصیل ترکمن است. این روستا که از توابع شهرستان کَلاله، ۱۳۰ کیلومتری شهر گرگان است و به‌عنوان یکی از زیباترین روستاهای گلستان شناخته می‌شود. یکی از جذابیت‌های سفر به روستای صوفیان، به‌ویژه در فصل تابستان، گذر از میان گندمزارن طلایی است که تا چشم کار می‌کند اطراف جاده را پوشانده‌اند. با گذر از پیچ و تاب جاده و دشت‌های طلایی به روستایی می‌رسید که بهشت علاقه‌مندان به اسب اصیل ترکمن است. مردم این روستا که همگی از قوم ترکمن هستند، بیشتر به کشاورزی و پرورش اسب مشغول‌اند. در طول سال مسابقات و جشنواره‌های متعددی با حضور اسب‌های ترکمن در روستای صوفیان برگزار می‌شود که فرصتی ارزشمند برای دوستداران این اسب‌های زیبا محسوب می‌شود.

در سفر به روستای صوفیان فرصت آشنایی با فرهنگ خاص قوم ترکمن را از دست ندهید، مردم ترکمن بسیار مهمان‌نواز و مهربان هستند. در سفر به این روستا لذت چشیدن غذاهای ترکمنی، همچون چِکدرمه، بورک ترکمنی، و پِشمه (نوعی نان ترکمنی) را هرگز از دست ندهید. اگر به اندازه کافی خوش شانس باشید می‌توانید لذت شنیدن موسیقی و نوای ترکمنی و رقص معروف مردان ترکمن (ذکر خنجر) را نیز در سفر خود به روستای صوفیان تجربه کنید. سفر به روستای صوفیان فرصتی ارزشمند برای آشنایی با مردم ترکمن، فرهنگ این قوم، و البته آشنایی با اسب‌های زیبای ترکمن است.

زیباترین روستاهای گلستان

روستای چِجا، زیبایی طبیعت در ارتفاع ۱۶۰۰ متری

از شرقی‌ترین منطقه استان گلستان به سمت غرب می‌آییم و به ارتفاعات این استان می‌رویم. روستای چِجا، که آن را با نام چاهِ جا نیز می‌شناسند، یکی از سرسبزترین و خوش آب و هواترین روستاهای استان گلستان است که هر ساله میزبان تعداد زیادی مسافر است.

برای رفتن به روستای چجا باید به سمت جنوب غرب استان گلستان بروید، پس از طی مسافت ۵۰ کیلومتر و عبور از دهنه محمدآباد به این روستا می‌رسید. مسیری که طی می‌کنید تا به این روستا برسید یکی از زیباترین مناطق استان گلستان را در مقابل چشمان شما به تصویر می‌کشد. گذر از جاده‌هایی که در دل کوه‌ها پیش می‌روند و از اطراف دره‌ها و خانه‌ها و مزارع میان دره‌ها می‌گذرند و در نهایت با رسیدن به ارتفاعی بیش از ۱۶۰۰ متر به یکی از خوش آب و هواترین روستاهای استان گلستان می‌رسید.

هوای روستای چجا در فصل بهار و تابستان معتدل و گاهی خنک است؛ بنابراین نیمه اول سال می‌تواند فرصتی بسیار مناسب برای سفر به این روستا باشد. در فصل پاییز و زمستان هوا بسیار سرد است و جاده‌های روستا اغلب برفی هستند. سفر به روستای چجا در هر فصل زیبایی خاص خود را دارد، در تابستان با تنفس در هوای خنک و آزاد، راه رفتن در آب رودخانه و نگاه کردن به مناظر سرسبز روستا می‌تواند لذت‌بخش باشد و در فصل زمستان نشستن کنار بخاری‌ و نوشیدن چای گرم و دیدن مناظر برفی بیرون از خانه می‌تواند برای شما لذت‌بخش باشد.

زیباترین روستاهای گلستان

روستای فارسیان، خانه‌های پلکانی و غذاهای لذیذ

روستای فارسیان، از توابع شهرستان آزادشهر یکی دیگر از زیباترین روستاهای گلستان است که در طول سال گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند. قدمت روستا، فرهنگ و آداب و رسوم مردم مهربان روستا و معماری خاص روستای فارسیان همگی از مواردی هستند که برای گردشگران جذابیت زیادی دارند.

روستای فارسیانی قدمتی نزدیک به هزار سال دارد و وجه تسمیه آن ورود عشایر استان فارس به این منطقه است؛ عشایری که با دیدن مساعد بودن شرایط محیطی و در دسترس بودن مواد غذایی در این منطقه آن را تبدیل به اقامتگاه دائمی خود کردند و کم‌کم روستایی شکل گرفت که نام آن را فارسیان نهادند.

معماری زیبای روستای فارسیان که یکی از ویژگی‌های این روستا است شباهت زیادی به روستای ماسوله در استان گیلان دارد. خانه‌های پلکانی و وجود ساختارهایی به اسم سابات شکلی ویژه به این روستا داده است. همچنین، طبیعت زیبای روستا و چشم‌انداز کم‌نظیر آن، وجود آبشارها و رودخانه‌ها، هوای دل‌انگیز و خنک از دیگر ویژگی‌های جذاب این روستا برای گردشگران است.

اما با سفر به روستای فارسیان در هر کوچه و پس‌کوچه آن می‌توانید تنورهایی را ببینید که به صورت اشتراکی توسط چند خانواده استفاده می‌شوند. این تنورها که خود بخشی از ظاهر روستای فارسیان را تشکیل می‌دهند علاوه‌بر اینکه برای پخت نان‌های خوش‌طعم فارسیان مورداستفاده قرار می‌گیرند، جهت طبخ نوعی غذای بسیار لذیذ که خاص روستای فارسیان است نیز استفاده می‌شوند. برای طبخ این غذای خوش‌طعم، قطعات سینه مرغ را که به سسی مخصوص آغشته کرده‌اند به دیواره تنور می‌زنند و آن را به این شکل خاص کباب می‌کنند. در نهایت همراه با سیب‌زمینی‌هایی که در آتش همین تنورها کباب شده‌اند، سرو می‌کنند. بنابراین اگر به روستای فارسیان رفتید، فراموش نکنید که این غذای سالم و لذیذ را حتما امتحان کنید.

زیباترین روستاهای گلستان

روستای افراتخته، اینجا صدای تفنگ به گوش نمی‌رسد!

روستای افراتخته در جنوب شرق شهرستان علی‌آباد کتول یکی از روستاهای فوق‌العاده خوش‌منظره و خوش‌آب‌و‌هوا در استان گلستان است که قطعا ارزش دیدن و گشتن را دارد. طبیعت بسیار زیبا، جنگل‌های انبوه با قدمتی نزدیک به دو میلیون سال، درختان سرخدار که عمر برخی از آن‌ها به بیش از هزار سال می‌رسد، وجود آبشارها و چشمه‌های آب معدنی و یخچال‌های طبیعی همگی از ویژگی‌های بی‌نظیری هستند که در سفر به روستای افراتخته نصیب شما می‌شود.

این روستا در حقیقت بخشی از یک منطقه ارزشمند از نظر زیست محیطی است که به صورت حفاظت شده و شکار ممنوع قابل بازدید توسط گردشگران است. بنابراین، می‌توانید اطمینان خاطر داشته باشید که با سفر به این روستا آرامشی ناب را تجربه خواهید کرد. آرامش در طبیعتی که هیچ کجای آن صدای گلوله‌ای خواب آرام حیات وحش آن را برهم نخواهد زد.

به‌دلیل مساعد بودن آب و هوا در این روستا کشاورزی بخش مهمی از فعالیت مردم این منطقه است. کنار کشاورزی فعالیت‌های دیگری همچون دامداری و پرورش زنبور عسل و همچنین تولید صنایع دستی از دیگر روش‌های کسب درآمد توسط مردم روستای افراتخته است.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم افراتخته، یکی دیگر از مواردی است که برای بسیاری از گردشگران بسیار جذاب است و آن را به یکی از زیباترین روستاهای گلستان تبدیل می‌کند. مردم این روستا از نظر نحوه پوشش و فرهنگ غذایی به خوبی توانسته‌اند سنت‌های دیرینه خود را حفظ کنند؛ بنابراین عجیب نیست که با گردش در روستای افراتخته مردان و زنان و حتی کودکانی را ببینید که لباس‌های محلی خود را به تن دارند، غذاهای بومی خود را طبخ می‌کنند و بر آداب و رسوم پیشینیان خود پایبند هستند. سفر به روستا افراتخته علاوه‌بر ایجاد فرصت لذت بردن از طبیعت بکر و زیبا، می‌تواند شما را با بخش مهمی از فرهنگ مردم بومی استان گلستان آشنا کند.

زیباترین روستاهای گلستان

روستای خالدنبی، گورستای اسرارآمیز به جا مانده از دوران پارینه‌سنگی

روستای خالدنبی نیز یکی از روستاهای شرق استان گلستان است که با طبیعتی مثال‌زدنی و فرهنگ و تاریخ خاص در طول سال، به ویژه در اوایل فصل بهار میزبان تعداد زیادی گردشگر از گوشه و کنار کشور است. برای رفتن به روستای خالدنبی باید از بین تپه‌ماهورهای سرسبز و زیبا گذشت، منظره‌ای رویایی که شاید بتوان آن را تنها در همین منطقه از کشور دید، منظره‌ای که شما را مسحور خود می‌کند.

پس از رسیدن به روستای خالدنبی می‌توانید با یک پیاده‌روی یک ساعته در طبیعتی بی‌نظیر با چشم‌اندازی فوق‌العاده زیبا از تپه‌ماهورهایی که از میان آن گذر کرده‌اید خود را به گورستان قدیمی روستای خالدنبی برسانید. گورستانی که قدمتی هزاران ساله دارد. گورستان تاریخی خالدنبی در حقیقت دشت پهناور و سرسبزی است که در بخش‌های مختلف آن سنگواره‌هایی به شکل اندام مردان و زنان وجود دارد. ایجاد چنین سنگواره‌هایی در دوران پارینه‌سنگی و توسط مردم این منطقه، به گفته محققان و پژوهشگران به دلیل مذهب خاص مردم آن منطقه بوده است. گردش در بین این سنگواره‌ها علاوه‌بر اینکه فرصت بازدید از این قطعات سنگی بسیار قدیمی را به شما می‌دهد، فرصت پیاده‌روی و استشمام هوای تازه را نیز در اختیار شما می‌گذارد.

همچنین، بازدید از آرامگاه خالدنبی، که یکی از پیامبران مسیحی بوده و برای هدایت مردم این روستا به آنجا فرستاده شده بود نیز می‌تواند یکی دیگر از بخش‌های سفر شما به روستای خالدنبی باشد. بازدید از بازارچه‌های محلی که در روزهای تعطیل در این روستا دایر است و در آن انواع خوراکی‌ها و صنایع دستی محلی به فروش می‌رسد نیز خالی از لطف نخواهد بود.

زیباترین روستاهای گلستان

روستای درازنو، بر فراز ابرها

برای رفتن به روستای درازنو و دیدن مناظر زیبا از پس ابرها باید به سمت شهرستان کُردکوی در غرب استان گلستان بروید. روستای درازنو در فاصله ۵۰ کیلومتری این شهرستان قرار گرفته است. چشم‌انداز بی‌نظیر این روستا که در ارتفاع بسیار زیاد قرار گرفته تجربه‌ای فراموش نشدنی از روستاگردی به شما می‌دهد. با ایستادن بر بلندی‌های این روستا، بخش‌های زیادی از استان گلستان و مازندران را زیر پای خود خواهید دید.

آب و هوای بسیار مطلوب روستا، بخصوص در فصل تابستان این امکان را فراهم می‌کند که بتوانید از گرمای شهر به این روستا پناه ببرید و عطش وجود خود را به رودخانه‌ها و چشمه‌های این روستا بدهید و در عوض خنکا و انرژی سحرانگیز آن را در وجود خود جاری کنید.

در سفر به روستای زیبای درازنو علاوه بر لذت بردن از پوشش گیاهی منطقه و دیدن چشم‌اندازهای زیبا از ارتفاع چند هزار متری می‌توانید از سایر بخش‌های طبیعت غنی و ارزشمند این روستا نیز بهره‌مند شوید. شاید برای شما جالب باشد که بدانید در روستای درازنو دو غار نیز وجود دارد که بازدید از آن‌ها نیز می‌تواند برای شما بسیار جالب باشد، غار یخچال که در آن می‌توانید در تمام طول سال یخچال‌های طبیعی مشاهده کنید و همچنین غار گنج‌خانه که یک غار آهکی و بسیار زیبا است.

همچنین گشتن در روستا و بازدید از خانه‌های روستای درازنو که اغلب کاهگلی و متناسب با آب و هوای خاص این منطقه هستند نیز می‌تواند برای گردشگران بسیار لذت‌بخش باشد.

زیباترین روستاهای گلستان

روستای بالاجاده، لذت همنشینی با مردمی هنرمند

روستای بالاجاده نیز که از توابع شهرستان کردکوی و از زیباترین روستاهای ایران است. این روستا علاوه‌بر داشتن مناظر طبیعی زیبا، مردمی مهربان و فرهنگی غنی فرصت آشنایی با صنایع دستی خاص بخشی از مردم استرآباد را برای گردشگران فراهم می‌کند. مردم روستای بالاجاده از پیر و جوان همگی هنرمندانی زبردست و توانمند در زمینه تولید صنایع دستی پارچه‌ای هستند که در بخش‌های مختلف استان گلستان طرفداران بسیاری دارد.

به روستای بالاجاده که سفر کنید در هر خانه و گوشه و کنار هر مغازه دستمال‌های زیبای گلدوزی شده با دست، پارچه‌های بافت شده با ماشین‌های مخصوص که به عنوان بقچه و جای نان مورد استفاده قرار می‌گیرند و همچنین حوله‌های دست بافت به چشم می‌خورند.

روستای بالاجاده همچنین دارای مزارع زیبا و سرسبزی است که بازدید از آن‌ها و قدم زدن در کنار آن‌ها به همراه استشمام هوای تازه و خنک می‌تواند بخشی از سفر شما به روستای بالاجاده باشد.

مردم خونگرم و مهربان روستا که در خانه‌هایشان بر روی آشنا و غریبه باز است همیشه با آغوشی باز از مهمانان خود استقبال می‌کنند، اگر این فرصت برای شما نیز پیش آمد و وارد یکی از خانه‌های این روستای زیبا شدید می‌توانید با سبک زندگی مردم این روستا بیشتر آشنا شوید، خانه‌هایی با معماری سنتی، مطبخی ساده در گوشه حیاط و هیزم‌هایی که همچنان برای طبخ غذا مورد استفاده قرار می‌گیرند، طویله‌ای کوچک در گوشه دیگر حیاط و راهی باریک در انتهای حیاط که شما را به مزارع پشت خانه می‌رساند، این رویایی است که زنده و حقیقی در آن قدم می‌گذارید.

زیباترین روستاهای گلستان

روستای توشن، لذت دیدن آب‌بندان و جنگل کنار یکدیگر

توشن روستایی است که به‌دلیل فاصله کمی که با شهر گرگان دارد و از طرف دیگر به‌دلیل طبیعت بسیار زیبای آن در بین مردم گرگان بسیار محبوب است. روستای توشن در ۳.۵ کیلومتری جنوب شهر گرگان قرار گرفته است و برای رفتن به آن می توان از مسیر جنگل النگدره و همچنین بلوار صیاد شیرازی استفاده کرد.

برای گردش در این روستای زیبا می‌توانید به نزدیکی جنگل و آب‌بندان آن بروید. در این قسمت از روستا با منظره‌ای رویایی روبرو خواهید شد. دریاچه‌ای کوچک که دور تا دور آن را درختان جنگلی فرا گرفته است و سایه آن‌ها در آب منظره‌ای بسیار زیبا خلق کرده است. در داخل دریاچه پر است از اردک‌ها و قورباغه‌ها و ماهیان زیبایی که برای گرفتن و خوردن ذرات غذایی که توسط گردشگران برای آن‌ها داخل آب ریخته می‌شوند به خشکی نزدیک شده‌اند و به این ترتیب می‌توانید آن‌ها را از نزدیک ببینید.

گردش در جنگل زیبای توشن نیز فرصتی دلنشین و آرامش‌بخش برای پیاده‌روی به شما می‌دهد. فضای اطراف دریاچه به دلیل وسعت آن، با وجود مسافران بسیاری که به آنجا آمده‌اند همچنان سکوت و زیبایی خود را دارد و به این ترتیب شما می‌توانید یک پیاده‌روی و یا پیک‌نیک آرام و لذت‌بخش را در محوطه اطراف دریاچه و جنگل تجربه کنید.

زیباترین روستاهای گلستان

روستای قَره تپه شیخ، ادای احترام به بانو لوئیز فیروز

یکی دیگر از زیباترین روستاهای گلستان که می‌تواند برای علاقه‌مندان به اسب و سوارکاری بسیار جالب باشد روستای کوچک و قدیمی قره تپه شیخ در ۱۰ کیلومتری شمال شهرستان کلاله است. این روستا اعتبار و شهرت خود را از بانو لوئیز فیروز، که کاشف اسبچه خزری بود دارد. این بانوی آمریکایی که به نام بانوی سرزمین اسب یا بانوی اسب ایران نیز معروف است پس از ازدواج با یکی از شاهزادگان ایرانی به این کشور می‌آید. او به طور اتفاقی اسبچه خزری را کشف و با تلاش فراوان آن را به عنوان گونه منحصر به فردی از اسب‌ها به جهان معرفی کرد.

برای بسیاری از کسانی که به اسب علاقه دارند روستای قره تپه شیخ نامی آشنا است. افراد زیادی برای حضور بر سر مزار این بانو و ادای احترام به او و تلاشی که برای بیش از چهار دهه در جهت معرفی اسبچه خزری و همچنین پرورش اسب‌های اصیل ایرانی انجام داده است به روستای قره تپه می‌روند.

البته بخش دیگری از شهرت این روستا مربوط به تپه‌ای است که در حقیقت هسته مرکزی شکل‌گیری روستای قره تپه بوده. این تپه با قدمتی بیش از هزار سال (مربوط به اوایل اسلام) از نظر تاریخی اهمیت زیادی دارد و یکی از جاذبه‌های این روستا برای گردشگران است.

زیباترین روستاهای گلستان

روستای قَرَنجیک پورامان، روستایی در دل ترکمن صحرا

این روستا که در هفت کیلومتری شمال شرق آق قلا و در نزدیکی گرگان‌رود واقع شده است یکی از جذاب‌ترین مقاصد گردشگری برای افرادی است که دوست دارند با سبک زندگی مردم ترکمن آشنا شوند. این روستا در دل ترکمن صحرا قرار دارد و به این ترتیب باید از آن انتظار تابستان‌های بسیار گرم و زمستان‌های بسیار سرد را داشت.

با سفر به روستای قرنجیک پورآمان می‌توانید با موسیقی خاص مردم ترکمن، غذاها و شیرینی‌های خاص این قوم و همچنین آداب و رسوم و پوشش زیبای آن‌ها آشنا شوید و در یکی از زیباترین روستاهای گلستان لحظات لذت‌بخشی را تجربه کنید.

پیشنهاد می‌شود در سفر به این روستا حتما طعم غذای لذیذ ترکمنی، یعنی چکدرمه را بچشید، همچنین از شیرینی‌های خوش‌عطر و طعم ترکمنی نیز غافل نشوید. مراسم عروسی مردم ترکمن که با آداب و رسومی خاص همراه است و فرصتی برای آشنایی با فرهنگ مردم این روستا است می‌تواند شما را با بخشی از موسیقی قوم ترکمن نیز آشنا کند.

بهترین فصل برای سفر به روستای قرنجیک پورآمان بهار است که هوا در این منطقه معتدل است و طبیعت نیز تازه و زیبا شده است.

زیباترین روستاهای گلستان

اگر از علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی هستید، بهتر است کوله بار سفر خود را ببندید و از زیباترین روستاهای گلستان دیدن کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن