تاریخ و تمدنطبیعت گردی

جاهای دیدنی ارومیه؛ دیار سبز ایران را بشناسید!

فهرست مطالب

ارومیه یکی از شهرهای دیدنی ایران است که طبیعتی زیبا، تاریخی شنیدنی و بناهایی با معماری چشم‌گیر دارد. علاوه‌بر آن آشنایی با فرهنگ مردم ارومیه و چشیدن طعم غذاهای محلی‌شان تجربه‌ای متفاوت را برایتان رقم می‌زند. بنابراین پیشنهاد می‌کنم تا این شهر را در لیست مقاصد سفرتان قرار دهید تا بازدید از کوچک‌ترین و قدیمی‌ترین کلیسای جهان، دریاچه باشکوه ارومیه، طبیعت سرسبز و بناهای تاریخی زیبای ارومیه را از دست ندهید. در این مطلب از نابرو درباره جاهای دیدنی ارومیه برایتان گفته‌ام.

1- کلیسای ننه مریم

در کوچه پس کوچه‌های شهر ارومیه، یکی از قدیمی‌ترین کلیساهای جهان به نام کلیسای ننه مریم قرار دارد. پس از پشت سر گذاشت حیاط و دالان‌های تو در تو با سقف‌های کوتاه که از سنگ و ملات درست شده‌اند به محراب کلیسا می‌رسید، جایی که قلبتان پر از آرامشی روحانی می‌شود. البته این کلیسا نام‌های دیگری مانند شرق آشور، «کلیسای حضرت مریم» و «کلیسای مارت مریم» نیز دارد. قدمتش به دوره آشوریان برمی‌گردد. آن‌طور که نویسندگان آشوری و مسیحی می‌گویند، این مکان در ابتدا آتشکده بوده؛ اما پس از ایمان آوردن زرتشتیان به دین مسیحیت تبدیل به کلیسا شده است. البته نشانه‌هایی از معماری دوران ساسانیان نیز در بنا دیده می‌شود.

جاهای دیدنی ارومیه

آدرس: ارومیه، خیابان قدس شهر ارومیه


نشان دادن مکان روی نقشه

2- برج تاریخی سه گنبد

در میان شهر ارومیه، بنایی تاریخی به نام سه گنبد از بین ساختمان‌های امروزی خودنمایی می‌کند. آرامگاهی استوانه‌ای شکل و مدور که با سنگ و آجر ساخته شده است. روی تابلو راهنمای محوطه نوشته شده که متعلق به دوران سلجوقی است و حدود 13 متر ارتفاع دارد. این برج دو طبقه دارد؛ طبقه اول سردابی با پوششی قوس‌دار و طبقه دوم مقبره است. سقف مقبره ظاهری قبه‌ای شکل دارد و آجرهای آن به صورت حلقه‌ای دور یک مرکز چیده شده‌اند. بیرون از برج و در محوطه نیز قبرهای تاریخی دیده می‌شود.

جاهای دیدنی ارومیه

آدرس: ارومیه، خیابان استاد برزگر، نزدیک دروازه بازار باش

3- موزه ارومیه

اگر علاقه‌مند به موزه‌گردی باشید، موزه اصلی شهر را نباید از دست بدهید. موزه ارومیه بیش از 26 هزار اثر تاریخی و باستانی دارد که قدمت‌شان به دوره‌های مختلف ایران از 7000 سال قبل از میلاد تا دوره قاجار برمی‌گردد. قسمتی از موزه نیز به مردم‌شناسی اختصاص داده شده تا شما را با فرهنگ مردمان این شهر بیشتر آشنا می‌کند. تالار بزرگ موزه سالن باستان‌شناسی است و دارای بخش‌های پیش از تاریخ، تاریخی، اسلامی، لرستان و سکه. تالار کوچک نیز مربوط به مردم‌شناسی است. ساعت کار موزه از هشت تا 17 است.

جاهای دیدنی ارومیه

آدرس: ارومیه، خیابان دانشکده، روبروی بانک تجارت، موزه ارومیه

شماره تماس : 04433446520


نشان دادن مکان روی نقشه

4- مسجد جامع ارومیه

مسجد جامع ارومیه یا مسجد رضاییه یکی از متفاوت‌ترین و زیباترین مساجد ایران است. این مسجد در نزدیکی بازار تاریخی شهر قرار دارد و قدمتش به دوره سلجوقی برمی‌گردد. تماشا و عکاسی از تزیینات، گچ‌بری‌ها، ستون‌بندی‌ها و طاق‌های مسجد و قدم زدن در شبستان گنبد‌دار و محراب آن تجربه‌ای آرامش‌بخش است. البته آنطور که تاریخ‌شناسان می‌گویند بنای محراب متعلق به دوره ایلخانی است. شما می‌توانید از بازار تاریخی ارومیه و مسجد جامع شهر در یک روز دیدن کنید.

جاهای دیدنی ارومیه

آدرس: ارومیه، خیابان اقبال، مجموعه بازار قدیمی


نشان دادن مکان روی نقشه

5- کوه سیر داغی

این کوه طبیعتی دیدنی و تاریخی شنیدنی دارد. زمانی که از کمرکش کوه بالا می‌آیید و از مناظر اطراف لذت می‌برید، فکرش را هم نمی‌کنید که یکی از کوچکترین کلیساهای جهان به نام «مارسرگیز» به مدت 18 قرن محل عبادت مسیحیان این منطقه بوده است. بازدید از کلیسای مارسرگیز و قدم زدن در حیاط پر از درخت آن یکی از لذت‌بخش‌ترین گشت‌و‌گذارهایتان در ارومیه خواهد بود. پس از آنکه به بالای کوه رسیدید نیز، پیش رویتان نمایی از شهر قرار دارد. زیر پایتان دشت سرسبز و بالای سرتان آسمان آبی خداوند را می‌بینید. قول می‌دهم که حال خوب این منطقه تا مدت‌ها همراهتان می‌ماند.

جاهای دیدنی ارومیه

آدرس: دو کیلومتری جنوب غربی ارومیه


نشان دادن مکان روی نقشه

6- پارک جنگلی ارومیه

پارک جنگلی ارومیه یا پارک جنگلی شیخ تپه یکی از جاهای دیدنی ارومیه است. پارک جنگلی ارومیه آخرهفته‌ها میزبان اهالی شهر و مسافرانی است که برای پیک‌نیک و تفریح به اینجا می‌آیند. این پارک جنگی 44 هکتار مساحت دارد و در هرفصلی زیباست. در پاییز هزار رنگ دارد، در بهار پر از شکوفه است و در زمستان پوشیده از برف، تابستان‌ها نیز بهترین مکان برای دراز کشیدن زیر سایه درختان و لذت بردن از طبیعت است. این پارک جنگلی امکانات رفاهی و تفریحی مانند پارکینگ، زمین بازی کودکان و سرویس بهداشتی نیز دارد.

جاهای دیدنی ارومیه

آدرس: ارومیه، بلوار نبوت، خیابان شیخ تپه


نشان دادن مکان روی نقشه

7- تالاب گلمرز

تالاب گلمرز یکی از زیباترین جاهای دیدنی ارومیه است. تماشای انعکاس تصویر درختان و آسمان در آب با پس زمینه کوه‌هایی که در دوردست قرار دارند مانند تماشای تابلوی زیبای هنری است. تالاب گلمرز حتی از عکس‌هایش هم زیباتر است. این تالاب دارای دریاچه‌های کوچک و بزرگ بسیاری است و در نزدیکی روستایی هم نام خودش قرار دارد.

جاهای دیدنی ارومیه

آدرس: ارومیه، دهستان باش قلعه، روستای گلمرز


نشان دادن مکان روی نقشه

8- مسجد سردار

مسجد سردار یکی از جاذبه‌های مذهبی شهر ارومیه است که به‌خاطر قرار داشتن ساعت در سردر آن به مسجد ساعت یا ساعتلو نیز مشهور است. قدمت این مسجد به دوره قاجاریه برمی‌گردد و بازدید از آن برای علاقه‌مندان به تاریخ، معماری و عکاسی جالب است. این مسجد دو شبستان کوچک و بزرگ دارد که هرکدام معماری زیبا و مخصوص به خود را دارند. بازدید از این مسجد زمان زیادی از شما نمی‌گیرد اما حال دلتان را حسابی خوب می‌کند.

جاهای دیدنی ارومیه

آدرس: ارومیه، خیابان امام خمینی، راسته غلام خان


نشان دادن مکان روی نقشه

9- پارک اللرباغی

اللرباغی یکی از مراکز تفریحی ارومیه و پارک‌های بزرگ شهر است. این پارک با داشتن استخری زیبا در میان خود، مسیرهای پیاده‌روی که اطرافش پر از درختان برگریز است و امکانات رفاهی و تفریحی بسیار، انتخاب خانواده‌ها برای پیک نیک آخر هفته است. این پارک در حد فاصل اوچ گوزلو کورپوسو یا قویون کورپوسو قرار دارد.

جاهای دیدنی ارومیه

آدرس: ارومیه، خیابان والفجر

10- موزه مردم‌شناسی ارومیه

موزه مردم‌شناسی ارومیه در عمارت شهربانی شهر قرار دارد. عمارتی که در دوره پهلوی و به دستور رضاخان ساخته شد و این روزهای یکی از جاهای دیدنی ارومیه است. این موزه انسان را از سه زاویه انسان و محیط زیست، انسان و انسان و اندیشه انسانی مورد بررسی قرار داده است. بازدیدکنندگان با دیدن بخش‌های مختلف این موزه با اقوام مختلف استان، فرهنگ، معیشت و پوشاک آن‌ها آشنا می‌شوند. از طرفی وسایل دامداری و کشاوری، ابزار‌آلات و ادوات موسیقی، انواع ساعت، ترازو، کتب و نسخ خطی، اشیاء، ظروف تاریخی و … نیز در این موزه به نمایش گذاشته شده است. ساعت کار موزه نیز از هشت صبح تا 5 بعد از ظهر است.

جاهای دیدنی ارومیه

آدرس: ارومیه، خیابان امام خمینی، بعد از میدان ایالت، عمارت شهربانی

شماره تماس: ۰۴۴۳۲۲۴۴۶۹۷


نشان دادن مکان روی نقشه

11- موزه تاریخ طبیعی ارومیه

اگر علاقه‌مند به حیات‌وحش و حیوانات هستید اما نمی‌خواهید آن‌ها را در قفس و باغ‌وحش ببینید، موزه تاریخ طبیعی ارومیه بهترین انتخاب برای شما است. این موزه بزرگترین موزه تاریخ طبیعی ایران است و دارای بخش‌هایی مانند پستانداران، خزندگان، پرندگان، اکوسیستم‌های آبی، هفت اقلیم کشور، کتابخانه و نمایشگاه عکس. بازدید از این موزه هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان جذاب است. شما می‌توانید بدن تاکسیدرمی شده خرس خاکستری، شیر ایرانی، میش ارمنی، گرگ، گراز وحشی، گوزن زرد ایرانی و قوچ را از نزدیک ببنید و از آن‌ها عکاسی کنید. ساعت کار موزه نیز از هشت صبح تا هشت شب است.

جاهای دیدنی ارومیه

آدرس: ارومیه، فلکه آذربایجان، انتهای پارک ائللر باغی

شماره تماس : 04432380732


نشان دادن مکان روی نقشه

12 – موزه ساعت ارومیه

ارومیه یک موزه تخصصی درباره ساعت دارد. موزه‌ای با بیش از 200 ساعت باارزش و قدیمی طاقچه‌ای، دیواری، رومیزی و جیبی که متعلق به قرن‌های۱۷، ۱۸ و ۱۹ میلادی و دوره قاجار هستند. جنس بیشتر این ساعت‌ها از نقره و طلا است و تماشای طرح‌های ظریف و ظاهر متفاوت آن‌ها حسابی سرگرم‌کننده است. یکی از جذاب‌ترین اشیای که در موزه قرار دارد ساعت مسجد سردار ارومیه است. از آنجایی که این موزه در شهر قرار دارد و بازدید از آن فرصت زیادی نمی‌خواهد، می‌تواند برای پر کردن زمان قبل از نهار و یا شام مناسب باشد. بازدید از این موزه همه روزه از ساعت هشت تا 17 به جز روزهای دوشنبه برای عموم آزاد است.

جاهای دیدنی ارومیه

آدرس: ارومیه، خیابان دانشکده

13- دریاچه ارومیه

دریاچه ارومیه قبل از اینکه یکی از زیباترین دریاچه‌های ایران باشد، سرمایه‌ای ملی است، مکانی برای زندگی موجودات و گیاهان با ارزش با اکوسیستمی منحصر‌به‌فرد. کافیست یکبار درخشش بلورهای نمک دریاچه زیر نور خورشید و یا ماه را بیبنید تا برای همیشه تصویر باشکوه‌اش در ذهن و قلبتان حک شود. دریاچه ارومیه 102 جزیره کوچک و بزرگ با خصوصیات متفاوت دارد و زیستگاه گونه­های متنوع گیاهی و جانوری و پناهگاه پرندگان مهاجری مانند فلامینکو، پلیکان، لک­لک و نوک خنجری است. به همین دلیل هم به عنوان ذخیره‌گاه زیست­کره در فهرست جهانی به ثبت رسیده است.

دریاچه ارومیه در ارتفاع ۱۲۶۷متری از سطح دریا قرار دارد و با وسعت شش هزار متر مربعی خود دومین دریاچه آب شور جهان است. هرچند تا چند سال پیش حیات دریاچه ارومیه با خطرات جدی همراه بود اما این روزها با باراش باران جان دوباره گرفته است. این روزها نیز مسافران برای بازدید، شنا، قایق‌سواری، عکاسی، پرنده‌نگری و درمان بیماری‌های پوستی و مفصلی با استفاده از خاصیت درمانی گل و نمک این دریاچه راهی ارومیه می‌شوند.

جاهای دیدنی ارومیه

آدرس: مرز استان آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی


نشان دادن مکان روی نقشه

14- صخره کاظم داشی

در نزدیکی دریاچه ارومیه صخره‌ای بزرگ قرار دارد که از فاصله خیلی دور هم قابل دیدن است و هرچه نزدیک تر می‌شوید عظمت آن را بیشتر احساس می‌کنید. البته آنطور که تاریخ‌شناسان می‌گویند این صخره پناهگاه کاظم خان، یارانش و اهالی هفت روستا طی جنگ جهانی اول بوده است. درصورتی که دریاچه ارومیه پرآب باشد، این صخره مانند یک جزیره در میان آب قرار می‌گیرد.

جاهای دیدنی ارومیه

آدرس: مرز استان آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی، نزدیک ساحل دریاچه‌ ارومیه

15- بازار ارومیه

از دوران صفوی تا به امروز، بازار تاریخی ارومیه، پر از هیاهوی خرید و فروش بوده است. البته در دوران زندیه و قاجار نیز تیمچه، سرا، حمام و مسجد به آن اضافه شده است. بازار تاریخی ارومیه 60 هزار مترمربع مساحت، هفت تیمچه و سرای بزرگ، پنج حمام قدیمی و یک مسجد جامع دارد. در حال حاضر نیز 1000 واحد تجاری با کاربری‌های مختلف در آن مشغول‌اند. هرچند معماری بازار ساده است اما باز هم تماشای تاق، چشمه و گنبدهای سقف آن، هر بیننده‌ای را سر به هوا می‌کند. بازار تاریخی ارومیه بهترین انتخاب برای خرید سوغات است.

جاهای دیدنی ارومیه

آدرس: ارومیه، خیابان امام


نشان دادن مکان روی نقشه

16- دره قاسملو

اگر اهل پیک‌نیک و گشت‌و‌گذار در طبیعت باشید، دره قاسملو بهترین انتخاب برای شماست. سرتاسر دره قاسملو با روستاها و باغات سیب و گیلاس، درختان سرسبز، چشمه و رودخانه پوشیده شده است. هیچ‌چیز مانند دراز کشیدن در سایه درختان نزدیک رودخانه و تماشای ابرهایی که از پیش کوه‌ها می‌گذرند خستگی و مشغله فکری را از تن و ذهن‌تان بیرون نمی‌کند.

اگر اهل طبیعت‌گردی باشید با پیمایشی تقریبا سه ساعته درکنار رودخانه به آبشار زیبای ۱۵ متری می‌رسید. البته به دره قاسملو، دره شهدا و دره «خان دره سی» نیز می‌گویند. این دره ۳۵۰۰۰ هکتار مساحت دارد و منطقه شکارممنوع است. از آنجایی که این منطقه محل احیای قوچ و میش ارمنی است، محافظت از طبیعت دره و احترام به ممنوعیت شکار در آن ضروری است. بهترین زمان برای بازدید از دره بهار و تابستان است.

جاهای دیدنی ارومیه

آدرس: حدفاصل جاده ارومیه‑اشنویه

17- دریاچه مارمیشو

دریاچه مارمیشو، این دریاچه زیبا و رویایی را زلزله به‌وجود آورده است. درواقع ریزش سنگ‌ها، جلوی عبور آب رودخانه «نازلوچای» را گرفته و مارمیشو متولد شده است تا زیستگاهی جدید برای گیاهان و حیوانات منطقه باشد. مسیر دسترسی دریاچه مارمیشو واقعا زیباست و جدای از تجربه طبیعتگردی در دشت‌های منطقه، اگر خوش‌شانس باشید می‌توانید چادر ایلات و عشایر را هم در مسیر ببینید.

دریاچه مارمیشو پنج هکتار وسعت و حدود ۶۰ متر عمق دارد. مراقب از طبیعت این منطقه اهمیت بالایی دارد زیرا جانورانی مثل پرندگان مهاجر، سمور، ماهی قزل‌آلا، ماهی سفید، خرس، گرگ، خرگوش و روباه در آن زندگی می‌کنند. اطراف دریاچه نیز با درختان صنوبر، بید و گیاهانی مانند شیرین‌بیان و زنبق وحشی پوشیده شده است. بهترین زمان برای بازدید از دریاچه مارمیشو اواخر بهار و تابستان است.

جاهای دیدنی ارومیه

آدرس: ارومیه، شهر سیلوانه، روستا مارمیشو


نشان دادن مکان روی نقشه

18- مدرسه هدایت

یکی از زیباترین مدرسه‌های ایران در ارومیه قرار دارد. از همان لحظه ورود، دیدن مدرسه‌ای با معماری به این زیبایی و حیاط و حوض باصفا، باعث می‌شود غبطه بخورید که چرا دوران تحصیلی‌تان را در اینجا سپری نکرده‌اید. قدمت این مدرسه تاریخی به دوره قاجار برمی‌گردد و این روزهای یکی از جاهای دیدنی ارومیه است. آن‌طور که می‌گویند این بنا در گذشته دانشکده هنر بوده، دوره‌ای کاربری مسکونی و درنهایت تبدیل به دبیرستان شده است.

زیباترین قسمت مدرسه هدایت، تالار شاه‌نشین با ارسی و با شیشه‌های رنگی است هرچند که تماشای طاق‌ها و ستون‌های فیروزه‌ای رنگ و کاشی‌کاری شده نمای بیرونی نیز شما را شگفت‌زده می‌کند. مدرسه هدایت به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. درضمن بازار تاریخی ارومیه نیز در نزدیکی مدرسه قرار دارد.

جاهای دیدنی ارومیه

آدرس: ارومیه، بافت قدیمی شهر، خیابان امام، کوچه امیرنظمی


نشان دادن مکان روی نقشه

19- دریاچه دالامپر

دالامپر یکی از زیباترین دریاچه‌های ایران است. دریاچه‌ای بر فراز کوهی بلند که برای رسیدن به آن طبیعت‌گردی بی‌نظیر پیش‌رویتان است. عبور از دشت‌های سرسبز و لذت بردن از سکوت و هوای تمیز، عکاسی از مناظر اطراف و پیمایش و کمپ در طبیعت همگی بازدید از این دریاچه را به خاطره‌ای فراموش‌نشدنی تبدیل می‌کنند. البته بسیاری از افراد با خودروهای آفرود خودشان را به دریاچه می‌رسانند. گون، آلبالوی وحشی و بادام کوهی گیاهانی‌اند که در مسیر راه می‌بینید و باید مراقب باشید تا به آن‌ها و پوشش گیاهی منطقه آسیبی نرسانید.

حیواناتی مانند روباه، شغال، مار، خرگوش، بز کوهی و عقاب نیز در این منطقه زندگی می‌کنند. دریاچه دالامپر در ارتفاع 2700 متری از سطح دریا قرار دارد. آبی دریاچه با پس زمینه دشت سرسبز و کوه‌های پر از برف، یکی از زیباترین مناظر طبیعی را به وجود آورده است. بهترین زمان برای بازدید از دریاچه انتهای بهار و اوایل تابستان است.

جاهای دیدنی ارومیه

آدرس: جاده ارومیه به اشنویه، روستای دیزج، روستای زیوه


نشان دادن مکان روی نقشه

20- یخچال دوقوز پله

این بنای تاریخی متعلق به دوره قاجار است. مردم شهر ساخت این یخدان را به دست حکومت، پیشکش با ارزشی می‌دانستند که نیازشان به آب را برطرف می‌کرد به همین دلیل به آن دوقوز، به زبان آشوری یعنی هدیه، می‌گفتند. اما متاسفانه با گذشت زمان کلمه یخدان به یخچال تغییر پیدا کرد و دوقوز به دوققوز که معنی‌اش عدد نه است. در حال حاضر به این مکان دوققوز پله یا نه پله می‌گویند درحالی که هیچ جایی از بنا نه پله دیده نمی‌شود.

تا چند سال پیش این بنا متروکه بود اما بعد از بازسازی تبدیل به خانه آبگینه شد و این روزها نمایشگاه دائمی صنایع‌دستی در آن برقرار است. این بنای تاریخی به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

جاهای دیدنی ارومیه

آدرس: ارومیه، خیابان عسگرخان

جاهای دیدنی ارومیه در شمار زیباترین دیدنی‌های ایران هستند. شما تجربه گردش در کدام جاذبه را داشته‌اید؟

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

 1. ❤ ارومیه قلب آذربایجان ❤

  به دیار آذربایجان ، اورمیه شهر والیبالی و والیبال خیز خطه آذربایجان خوش اومدید.
  آذربایجان دیارنا ، گوزل اورمیه شهرینه چوخ خوش گلیبسیز.
  ما آذربایجانی ها‌ بخصوص اورمیه ای ها به ترکی ( اورمولوها ) خونگرمو مهمان نوازیم.
  یاشاسین ایران 💕
  یاشاسین آذربایجان 💕
  یاشاسین اورمیه 💕

  💕💕💕💕 عشقیم اورمیه 💕💕💕💕

 2. یاشاسین آذربایجان / یاشاسین اورمیه

  اورمیه خوش گلیبسیز
  ( به اورمیه خوش اومدید )

  🔴🔴 🔴🔴 🔴🔴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن