تاریخ و تمدن

جاهای دیدنی تبریز که شگفت‌زده‌تان می‌کند

فهرست مطالب

در شمال غربی کشور زیبای ایران شهری وجود دارد که شهر ادبیات، تاریخ، فرهنگ، هنر و طبیعت است. مرکز استان آذربایجان شرقی شهر تبریز است که در تمام ادوار تاریخ ایران نقش به‌سزایی ایفا کرده است. قطب صنعت و گردشگری ایران که یادگار شاه اسماعیل، سردار ملی و سالار ملی و فراز و فرودهای عجیب و غریب تاریخ ایران است. طبیعت بکر و زیبای آن هم که قابل وصف نیست. امروز با نابرو قصد دارم که شما را به تبریز ببرم و زیبایی‌ها و جاهای دیدنی تبریز را به شما معرفی کنم. با من همراه باشید.

1- مسجد کبود، لاجوردی بی‌نظیر

در کشورهای اسلامی معمولا مساجد زیادی وجود دارد که هر کدام زیبایی و جلال خاص خودش را دارد و یکی از این مسجدهای بسیار زیبا که از جاهای دیدنی تبریز است مسجدی با کاشی‌کاری‌های معرق لاجوردی به نام مسجد جهانشاه یا مسجد کبود است. صحن بزرگ مربع شکل مسجد، ظرافت کاشی معرق و کاشی-آجر و خطوط به کار رفته در آن که حتی پس از آسیب دیدن هم هنوز خیره کننده است از ویژگی‌های کم‌نظیر این بنای زیباست.

این مسجد از قرن نهم هجری قمری که جهانشاه پادشاه مقتدر آق‌قویلونلوها آن را ساخته علیرغم بلایای طبیعی پابرجاست. از 9 صبح می‌توانید از گوی مسجد یا مسجد کبود دیدن کنید. در شبستان زیبای آن راه بروید واز چشم‌انداز مسجد ومحوطه اطراف آن لذت ببرید. هزینه بازدید برای ایرانی‌ها پنج هزار تومان و برای گردشگران خارجی 50 هزار تومان است. در کنار مسجد پارک خاقانی قرار دارد که محیط دلچسبی برای استراحت است.

مسجد کبود

آدرس: تبریز، خیابان منصور، نرسیده به میدان ساعت، داخل پارک خاقانی


نشان دادن مکان روی نقشه

2- بازار تبریز، یکپارچه‌ترین بازار سرپوشیده جهان

از ساعت 6 و نیم صبح می‌توانید به یکی از بزرگترین بازارهای آجری سرپوشیده جهان که شاهکار معماری ایرانی و یکی از جاهای دیدنی تبریز است سر بزنید و از هر نوع صنف که دلتان می‌خواهد خرید کنید. البته بهترین زمان 10 صبح تا دو بعدازظهر است. خیره‌کننده‌ترین قسمت بازار، بخش طلا و فرش آن از جمله سرای میرزا شفیع است. مساحت بازار حدود یک کیلومتر است و در هسته مرکزی شهر قرار دارد. بعضی از مورخان قدمت این بازار را هزار سال می‌دانند.

کف سنگفرش و تهویه هوای خوب فضا را برای گشت‌زنی بسیار لذت‌بخش می‌کند. برای رفع خستگی می‌شود در ورودی سرای مظفریه که قلب بازار فرش است یک چای لب‌سوز نوشید و خستگی درکرد. اوج بازار طلای تبریز نیز در بازار امیر در بخش جنوبی بازار بزرگ دیده می‌شود که زرق و برق آن چشم را خیره می‌کند.

از زیبایی معماری ایرانی در سقف و گنبد بازار بزرگ تبریز غرق در غرور می‌شوید. دو سه ساعت برای بازدید از این بازار تماشایی زمان اختصاص دهید و از غذاهای خوشمزه رستوران‌های سنتی واقع در بازار بزرگ لذت ببرید. بازار تبریز در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

بازار تبریز

آدرس: تبریز، بازار بزرگ تبریز


نشان دادن مکان روی نقشه

3- موزه آذربایجان ، دومین موزه باستان‌شناسی ایران

در قلب شهر تبریز در کنار مسجد کبود یکی از جاهای دیدنی تبریز را که همان موزه آذربایجان است مشاهده می‌کنید. این موزه دومین موزه باستان‌شناسی ایران است. در ورودی موزه دو قوچ سنگی دیده می‌شود. غرفه باستان‌شناسی، غرفه مشرو طیت، غرفه مردم‌شناسی و هنرهای ملی و بخش سکه که از کامل‌ترین مجموعه سکه در ایران است تماشایی است. اخیرا بخشی نیز به سنگ‌نوشته‌ها و کتیبه‌های قدیمی اختصاص داده شده است.

با صبر و حوصله تمام قسمت‌های موزه را ببینید. پیکره سه هزارساله‌ای که گویا از رستم آباد گیلان به دست آمده یکی از موارد خاص اینجاست. قبلا در طبقه زیرزمین آثار هنری هنرمند معاصر آقای احد حسینی در معرض نمایش بوده که الان به علت اینکه این آثار با موزه هم‌خوانی نداشته به قصد تاسیس موزه اختصاصی برای ایشان جمع آوری و به جای آن اشیای باستانی هفت هزار ساله گذاشته شده است.

ورودی موزه برای هموطنان پنج هزار تومان و برای گردشگران خارجی 50 هزار تومان است. برای بازدید از موزه یک تا دو ساعت زمان نیاز است.

جاهای دیدنی تبریز

آدرس: تبریز، خیابان امام خمینی، جنب مسجد کبود


نشان دادن مکان روی نقشه

4- پارک و عمارت ایل گلی، شبه‌جزیره شاه‌گلی

در هفت کیلومتری مرکز شهر تبریز یکی از نمادهای شهر که از معروف‌ترین جاهای دیدنی تبریز است قرار دارد. پارک و عمارت شاه‌گلی که بعد از انقلاب به ایل‌گلی تغییر نام داد یکی از بوستان‌های زیبای شهر است که استخر بزرگی در وسط آن قرار دارد. این استخر در زمان قدرت آق‌قویونلوها برای تامین آب آبیاری باغ‌های شرق تبریز درست شده بود که به مرور و از هر سلسله پادشاهی بر رونق آن افزوده شد.

درختان بیدمجنون و تبریزی و همینطور گل‌کاری‌های اطلسی و لاله اطراف استخر زیبایی و صفای خاصی به آن بخشیده است. در وسط استخر عمارتی زیبا به شکل شبه‌جزیره وجود دارد که به شکل هشت‌ضلعی بوده و دو طبقه است. بازتاب عکس این عمارت در آب با نورپردازی خاص در شب دیدنی است.

این بنا در زمان صفویه ساخته شده و خشتی بوده است که امروزه پس از بازسازی به تالار پذیرایی و رستورانی زیبا تبدیل شده است. غذا خوردن در این عمارت زیبا وسط استخر شاه‌گلی حال و هوای به یادماندنی دارد. امکانات تفریحی مثل سورتمه، باغ وحش، شهربازی، زمین مینی گلف و اسکیت، محل پیاده روی با آبشارهای مصنوعی زیبا در اطراف استخر، دوچرخه سواری و درشکه سواری، اینترنت رایگان، کافی‌شاپ و رستوران‌های بسیار در نزدیکی پارک اینجا را محل مناسبی برای استراحت و تفریح خانواده‌ها کرده است. می‌توانید در استخر ایل‌گلی قایقرانی کنید و شاد باشید.

در فصل زمستان، منظره برف و آمیختگی یخ و آب استخر این بوستان زیبا راتماشایی‌ترمی‌کند. ورودی پارک سه هزار تومان است. از رستوران‌های اطراف پارک سیب‌زمینی تخم مرغ ویژه تبریز را تست کنید. حتما خوشتان می آید.

جاهای دیدنی تبریز

آدرس: تبریز، آزاد راه کنارگذر جنوبی تبریز، بلوار شهید باکری


نشان دادن مکان روی نقشه

5- خانه امیرنظام گروسی ، موزه قاجار

در محله ششگلان تبریز که از محلات اعیان‌نشین شهر بوده عمارت امیرنظام گروسی وجود دارد که از جاهای دیدنی تبریز است. این سرا در زمان ولایت عهدی عباس میرزا ساخته شده و محل سکونت فرماندار آذربایجان بوده که امروزه به موزه تبدیل شده است. عمارت تابلوی کوچکی به نام امیرنظام گروسی دارد که نام نیک این مرد را زنده نگه داشته است.

از در نرده‌ای ساختمان وارد شوید و سفر به دوران قاجار را شروع کنید. این ساختمان با 16 ستون در دو طبقه روزگاری شاهد شادکامی و تلخکامی مردم تبریز بوده است. حوض و باغچه‌های زیبای حیاط اصلی چشم‌نواز است. تالارهای متعدد در طبقه اول این عمارت با درب‌های چوبی و ارسی‌ها با شیشه‌های رنگی دل هر ببینده را مسحور می‌کند.

گچبری سرستون‌ها و آیینه‌کاری‌ها، زیبایی معماری ایرانی را به رخ می‌کشد. در زیرزمین عمارت حوضخانه با حوض هشت‌گوش مرمری بزرگ و ستون‌ها و تزیینات آجرکاری منحصربه‌فرد سقف شما را مجذوب می‌کند. از هشت صبح تا شش بعدازظهر می‌توانید یک تا دو ساعت وقت بگذارید و از اثار بافته، چینی، آبگینه، سکه، ابزار خاتم، اسلحه و ابزار فلزی دوره قاجار بازدید کنید. ورودی موزه برای ایرانیان پنج هزار تومان و برای میهمانان خارجی 50 هزار تومان است.

خانه امیر نظام گروسی

آدرس: تبریز، محله ششگلان، خیابان ثقه الاسلام، خیابان شهریار، جنب بیمارستان کودکان


نشان دادن مکان روی نقشه

6- ارگ تبریز یا ارگ علیشاه ، دژی در محاق

در مرکز شهر تبریز حوالی میدان ساعت یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی تبریز به نام ارگ تبریز قرار دارد. این بنا که امروزه مصلای نماز جمعه شهر است به همت تاج‌الدین علیشاه ساخته شده است و قدمتی 700 ساله دارد. در هر دوره تاریخی این بنا کاربری خاصی داشته است. ابتدا به عنوان مسجد با طاقی عظیم که گفته می‌شود از طاق کسری بزرگتر بوده ساخته شده اما بعدها در دوران قاجار به عنوان انبار غله و مهمات استفاده می‌شد.

به همین دلیل اطراف آن را دیوار کشیده و نام آن را ارگ گذاشته‌اند. این دژ مستحکم در ادوار مختلف تاریخ از مردم و نیروهای نظامی و توپ‌های ارتش دفاع کرده است اما متاسفانه بلایای طبیعی از جمله زلزله‌های مکرر و همچنین دشمنان از جمله به توپ بسته شدن از طرف روس‌ها باعث تخریب بخش عظیمی از آن شده و فقط دیوارهای عظیم و محراب مرتفع شبستان جنوبی آن باقیمانده است که ارگ علیشاه نامیده می‌شود.

کوچه کنار ارگ سنگفرش است و حال و هوای خوبی برای پیاده‌روی به شما می‌دهد. نیمکت‌های تعبیه شده در این کوچه تاریخی همچنین کافه‌ها و رستوران‌های متعدد که در اطراف آن وجود دارد، این مکان را برای گشت‌زنی یک بعدازظهر مناسب می‌کند.

لازم به ذکر است که مصلای بزرگ تبریز که بدون در نظر گرفتن حریم ارگ ساخته شده عظمت ارگ را تحت‌الشعاع قرار داده است. از ساعت هشت صبح تا پنج بعداز ظهر می‌توانید به‌رایگان از این بنا که یکی از عظیم‌ترین و مرتفع‌ترین بناهای آجرکاری و از جاهای دیدنی تبریز است دیدن کنید. البته صبح و عصر بهترین زمان بازدید است.

در صورت تعطیل بودن هم ارگ از بیرون قابل مشاهده است. از ویژگی خوب این جاذبه وجود کافه رستوران، بوفه و اقامتگاه در نزدیک آن است. تردد معلولین عزیز با ویلچر امکان‌پذیر است. کمتر از نیم ساعت وقت بگذارید و این جاذبه عظیم تاریخی را ببینید.

ارگ تبریز

آدرس: تبریز، خیابان امام، چهارراه دکتر شریعتی


نشان دادن مکان روی نقشه

7- خانه مشروطه ، تداعی گر انقلاب مشروطه

در غرب بازار تبریز خانه‌ای تاریخی در دو طبقه از سنگ، آجر و خشت ساخته شده که ملک شخصی حاج مهدی کوزه کنانی از تجار تبریز و هواخواهان مشروطه بوده است. خانه مشروطه دو قسمت بیرونی و اندرونی دارد.

ارسی‌های قدی با شیشه‌های رنگی، درب‌های منبت و نورگیر کلاه فرنگی از ویژگی‌های سبک معماری قاجار و این بنای زیباست. سرستون‌های گچبری و آینه‌کاری شده، نقوش برجسته گل و برگ در سرسرا ، سقف چوبی و تزیینات هشت‌ضلعی برجسته اتاق‌ها و حیاط مشجر با حوضی بزرگ، زیبایی‌های بصری این عمارت قدیمی است.

سرسرا و اتاق مشرف به حیاط در طبقه دوم با پنجره‌های منبت و شیشه‌های رنگارنگ جلوه خاص بنا است. در دو طرف ساختمان دو توپ جنگی و تندیس‌هایی تمام‌قد از ستارخان و باقرخان به چشم می‌خورد که تداعی‌گر انقلاب مشروطه است.

در زمان انقلاب مشروطه این خانه محل جلسات سران مشروطه و چاپ و پخش اعلامیه‌های انقلاب بوده است. امروزه با تغییرات اندکی در بنا، این عمارت به موزه مشروطه تبدیل شده است که در آن آثاری مربوط به انقلاب مشروطه در معرض نمایش قرار دارد. همه روزه از ساعت 9 صبح تا هشت شب با پرداخت سه هزار تومان می‌توانید ازخانه مشروطه که از جاهای دیدنی تبریز است بازدید کنید.

جاهای دیدنی تبریز

آدرس: تبریز، خیابان شهید مطهری، روبروی مسجد جامع


نشان دادن مکان روی نقشه

8- مقبره‌الشعرا، آرامگاه شاعران

در قلب تبریز و در محله سرخاب یکی از جاهای دیدنی تبریز قرار دارد که بیش از 700 سال قدمت دارد. اینجا خانه ابدی استاد شهریار، اسدی طوسی، خاقانی و بیش از 400 شاعر و عارف ایرانی است و به همین مناسبت مقبره‌الشعرا نام گرفته است. بنای یادبود این آرامگاه که در سال 1350 شمسی ساخته شده سازه‌ای منحصربه‌فرد و زیباست.

طاق‌های درهم تنیده آن شکوه و عظمت خاص بنا را نشان می‌دهد. معماری بنا تلفیقی از مدرنیته و سنت است. در زیر نماد یادبود، فضای اصلی مقبره‌الشعرا قرار دارد. فضای اصلی تالاری بزرگ است که اتاق‌های کوچکی در اطراف آن دیده می‌شود. در یک گوشه تالار قبر استاد شهریار را می‌بینید که با شیشه محدود شده و اشعاری بر روی آن نوشته شده است. سرتاسر تالار مملو از شعرنوشته‎ها، مجسمه ها و تصاویر شاعران خفته در این آرامگاه است.

راهنماهای بااخلاق و متخصص این مجموعه شما را با سایر آرمیدگان در این مکان آشنا کرده و به شما اطلاعات جالبی ارایه می‌دهند. می‌توانید از بخش‌های جانبی مجموعه کتاب، صنایع‌دستی و مجسمه‌های کوچک به‌یادگار تهیه نمایید. از 9 صبح تا هفت شب با پرداخت دو هزار تومان می‌شود از این جاذبه دیدن کرد.

مقبره الشعرا

آدرس: تبریز، محله ششگلان، خیابان ثقه الاسلام، جنب خیابان عارف


نشان دادن مکان روی نقشه

9- برج ساعت، اعلام زمان از جنس تاریخ

در مرکز شهر تبریز میدانی وجود دارد که عمارتی با‌شکوه به نام کاخ شهرداری در آن قرار گرفته است که شاخص‌ترین قسمت این کاخ برج ساعت آن است. در این برج ساعتی چهاربعدی در ارتفاع بیش از 30 متر نصب شده که از چهار طرف صفحه دارد. هر 24 ساعت یک‌بار کوک می‌شود و صدای زنگ آن هر ساعت به تعداد همان ساعت و هر یک ربع سه بار نواخته می‌شود و زمان را اعلام می‌کند.

جنس برج ساعت از آجر، ماسه و آهک است اما نمای بیرونی در شمال و شرق با سنگ تراش‌خورده و در جنوب و غرب با تلفیقی از آجر و سنگ تزیین شده است. معماران آلمانی در سال 1318 شمسی این بنای فاخر را به بهره‌برداری رساندند. امروزه قسمت‌هایی از برج ساعت برای موزه و آمفی‌تیاتر استفاده می‌شود.

جاهای دیدنی تبریز

آدرس: تبریز، خیابان امام خمینی، میدان ساعت


نشان دادن مکان روی نقشه

10- پارک باغلارباغی، تماشای رقص دلفین‌ها

در مرداد ماه سال 1373 شمسی پارکی در بلوار استاد شهریار تبریز افتتاح گردید که امروز یکی از جاهای دیدنی تبریز است. گشت‌و‌گذار در پارک باغلارباغی حال و هوای شما را به‌خوبی تغییر می‌دهد. به شهر بازی این پارک که بزرگترین شهر بازی شمال غرب ایران است بیایید وبا امکانات تفریحی مثل کشتی صبا، رنجر، کلبه‌وحشت هیجان و شادی را تجربه کنید.

می‌توانید در سالن 500 نفری دلفیناریوم مجموعه رقص و بازی زیبای دلفین‌ها را تماشا کنید. در رستوران آن یک شام خوشمزه نوش ‌جان کنید یا زیر درختان سربه فلک کشیده آنجا و در آلاچیق‌های زیبایش نوشیدنی سفارش دهید. در این میان یک چیز تاسف‌برانگیز وجود دارد و آن هم باغ‌وحش یا باغ‌پرندگان باغلارباغی است که این روزها نیاز به توجه بیشتر مسوولین دارد. این مجموعه تفریحی از ساعت چهار بعدازظهر تا 12 شب باز است.

جاهای دیدنی تبریز

آدرس: تبریز، بلوار استاد شهریار، جنب پارک ولیعصر


نشان دادن مکان روی نقشه

11- خانه بهنام، از خانه تا دانشکده

یکی از جاهای دیدنی تبریز و از خانه‌های تاریخی آن که قدمتی از اواخر دوران زندیه دارد خانه بهنام است. این خانه اشرافی زیبا دو ساختمان به شکل قشلاقی و ییلاقی دارد. ساختمان قشلاقی که در واقع عمارت اصلی و زمستان‌نشین است در ضلع شمالی حیاط ساخته شده است. تالار هفت‌دری با نقش‌ونگارهای زیبا، تزیینات سقف، طاقچه ها و شومینه و ارسی‌ها با شیشه‌های الوان خیره‌کننده و زیبا است.

ایوان با گچبری‌های نفیس و ستون‌های بلند از دیگر ویژگی‌های عمارت قشلاقی است. ساختمان ییلاقی که تابستان‌نشین است و در ضلع جنوبی بیرونی قرار دارد با ایوان و ستون‌های بلند و سرستون‌های گچبری و مقرنس ظریف تزیین شده است. نمای آجری سرخ‌رنگ و حوض زیبای حیاط هر بیننده را مجذوب می کند. این خانه زیبا اکنون جزو دانشکده معماری و شهرسازی تبریز است و برای ورود به آن باید پنج هزار تومان پرداخت شود.

خانه بهنام

آدرس: تبریز، خیابان مقصودیه، نرسیده به خیابان ارتش


نشان دادن مکان روی نقشه

12- موزه عصر آهن، اولین موزه صحرایی

در نزدیکی مسجد کبود اولین موزه صحرایی ایران را می‌توانید ببینید که در واقع گورستانی کشف شده از هزاره اول میلادی یا عصر آهن است. موزه عصر آهن یکی از جالب‌توجه‌ترین جاهای دیدنی تبریز است . 34 گور از کودک، جوان، زن و مرد که همراه با وسایل مورد‌علاقه از جمله اسباب‌بازی، ظروف غذا و ابزار جنگی وجود دارد.

این اجساد به صورت چمباتمه و با سنگ چینی خاص که نمادی از دیواره رحم است دفن شده‌اند، جهت صورت و بدنشان با هم فرق می‌کند که طبق نظر کارشناسان دال بر پرستش میترا است. اشیای سفالی باقیمانده از عصر آهن نیز در معرض نمایش است. کمتر از دو ساعت برای بازدید از این موزه اعجاب انگیز زمان لازم است. از 9 صبح تا دو و نیم بعدازظهر با پرداخت چهار هزارتومان از این موزه دیدن کنید.

موزه عصر آهن

آدرس: تبریز، خیابان خاقانی، خیابان روشنایی، جنب پارکینگ مسجد کبود


نشان دادن مکان روی نقشه

13- پارک عباس میرزا، تفرجگاهی دو منظوره

در ضلع جنوبی اتوبان کسایی تبریز پارک جنگلی تازه تاسیسی وجود دارد که بزرگترین پارک جنگلی درون‌شهری کشور به حساب می‌آید. این پارک دو هزار هکتاری علیرغم تازگی یکی از جاهای دیدنی تبریز است. در این پارک بیش از یک میلیون اصله نهال و درختچه از جمله زبان‌گنجشک، سنجد، کاج سیاه، زالزالک، انواع سرو، عرعر و انواع گل‌های زینتی کاشته شده است. شبکه آبیاری پارک به صورت قطره‌ای است که به شکل مناسب آب را به تمام سطوح زیرکشت می‌رساند.

فاز اول این پارک در اسفندماه 1389 شمسی به بهره‌برداری رسید. نماز‌خانه، سرویس بهداشتی و آلاچیق‌های زیبا از امکانات این پارک جنگلی است. مجموعه تفریحی شامل اکوموزه عشایر، باغ پرندگان، موزه حیات وحش و شهر بازی از جمله امکانات در حال انجام این جاذبه است. گفتنی است پارک جنگلی عباس میرزا تفرجگاهی دو منظوره است که هم در حوادث غیرمترقبه مانند زلزله کمک بزرگی است و هم تفریحگاهی برای شهروندان و مسافران بوده و گردشگران به جای اطراق در جاده‌ها و معابر می‌توانند از این پارک استفاده کنند.

جاهای دیدنی تبریز

آدرس: تبریز، ضلع جنوبی اتوبان کسایی


نشان دادن مکان روی نقشه

14- خانه استاد شهریار، یادگار شاعری بزرگ

خانه استاد شهریار خانه‌ای کوچک اما یادگار شاعری بزرگ است. این خانه دو طبقه، سومین منزل استاد محمدحسین بهجت تبریزی بوده که در بیست سال انتهای عمر در اینجا می‌زیسته‌اند. پس از فوت ایشان این خانه توسط شهرداری خریداری شده و500 قطعه از لوازم شخصی،‌‌ لوازم‌التحریر‌، دست نوشته‌ها، کتاب‌ها و مدارک و اسناد مربوط به این شاعر گرانقدر در این موزه نگهداری و در معرض دید همگان قرار دارد.

سه تار معروف استاد نیز از اشیای قابل‌توجه در معرض بازدید است. زیرزمین موزه محل استراحت بازدیدکنندگان است و عکس‌هایی هم از استاد در آنجا نصب شده است. اگر عاشق ادبیات هستید از هشت صبح تا هفت شب می‌توانید از این موزه دیدن کنید و در دفتر یادبود استاد شهریار به یادگار بنویسید.

خانه استاد شهریار

آدرس: تبریز، خیابان مقصودیه، خیابان ارتش


نشان دادن مکان روی نقشه

15- مسجد جامع تبریز، مجموعه زیبای طاق و گنبد

در انتهای بازار تبریز مسجدی زیبا از دوران سلجوقی قرار دارد که مسجد جامع یا مسجد جمعه گفته می‌شود و از جاهای دیدنی تبریز است. این بنای تاریخی شبستان آجری وسیع با ستون‌های هشت‌گوش دارد که از روی این ستون‌ها طاق و گنبدهایی ساخته شده که زیبایی خاصی به بنا داده است. شبستان از قدیمی‌ترین قسمت‌های مسجد است.

محراب بلند مسجد با گچبری‌های نفیس زیبا نیز یادگار سلجوقیان است. گنبد شمالی که با کاشی معرق مزین بوده هم به جامانده از حکومت آق قویونلوها است. این مسجد قبلا یک ایوان داشته که بعدها دو ایوانه شده است. متاسفانه در زلزله سال 1193 مسجد به شدت آسیب دید ولی در زمان قاجار بازسازی شد.

جاهای دیدنی تبریز

آدرس: تبریز، خیابان شهید مطهری، روبروی موزه مشروطه


نشان دادن مکان روی نقشه

16- موزه سفال، یک موزه زنده

در خیابان شمس تبریزی شهر تبریز خانه‌ای قدیمی و اصیل به نام خانه صرافلار وجود دارد که معماری آن معماری اصیل ایران دوران قاجار است. حیاط زیبا با حوض و باغچه، زیرزمین و یک طبقه ساختمان که ایوانی گچبری با دو ستون بلند دارد و حوضخانه مصفا این خانه را جالب‌توجه کرده است.

این خانه تاریخی که از زیباترین جاهای دیدنی تبریز است اکنون یک موزه زنده است؛ زیرا می‌توانید فرایند آموزش سفالگری را از نزدیک و به صورت زنده ببینید. همچنین می‌توانید آثار هنرمندان معروفی مانند بانو تطهیری مقدم را تماشا و تحسین کنید. در این موزه فروشگاه دایمی سفال دایر است که می‌توانید از آثار زیبای سفالی آن خرید کنید. از ساعت ۹ صبح تا پنج بعدازظهر در این موزه به روی بازدید کنندگان باز است.

جاهای دیدنی تبریز

آدرس:تبریز- خیابان شمس تبریزی- ایستگاه گرو- کوچه صرافلار- پلاک 100


نشان دادن مکان روی نقشه

17- موزه سنجش، تجهیزات اندازه گیری

یکی از جالب‌ترین جاهای دیدنی‌ تبریز که هم گردشگران و هم پژوهشگران را مجذوب می‌کند موزه سنجش است که در یکی از خانه‌های تاریخی این شهر دایر است. در این موزه وسایل و تجهیزات اندازه گیری هر چیزدر زمانهای قدیم از جمله ترازوهای بسیار ظریف، باسکول‌های بزرگ، وسایل هواشناسی مثل انواع قطب نما، ابزار مربوط به نجوم و غیره برای بازدید وجود دارد.

این موزه در فضای دلنشین خانه سلماسی که از خانه‌های زیبای دوره قاجاریه با قدمت بیش از 150 سال است قرار گرفته است. سردر آجرکاری، اتاق‌های سه‌دری با ارسی‌های شیشه رنگی، گچبری و تزیینات سقف و دیوارها، طاقچه ها و شومینه، حوضخانه صلیبی شکل، ایوان ستون‌دار با سرستون‌های گچبری چشم‌نواز و حیاط مشجر با حوض زیبا از ویژگی‌های معماری ایرانی این خانه است.

به این خانه زیبای اعیانی بیایید با وسایل سنجش و توزین بیشتر آشنا شوید و علاوه بر آن از اشیای عتیقه این موزه از جمله ساعت تاریخی امپراطور روم، پمپ بنزین صدساله، فسیل تنه درختی با قدمت میلیونها سال نیز در موزه تخصصی سنجش دیدن کنید.

قیمت بلیت موزه 25 هزار تومان است. از هشت صبح تا سه بعداز ظهر و تابستان‌ها تا هشت شب می‌توانید به این موزه بیایید.

جاهای دیدنی تبریز

آدرس: تبریز، خیابان امام خمینی، کوچه مقصودیه، پشت ساختمان شهرداری، بن بست سلماسی


نشان دادن مکان روی نقشه

18- کاخ موزه شهرداری، معماری به سبک آلمانی

در مرکز شهر تبریز در میدان ساعت ساختمانی U شکل که از نمای بالا شبیه عقابی در حال پرواز است قرار دارد که از جذاب‌ترین جاهای دیدنی تبریز است. این عمارت سه طبقه زیبا که از آجر ملات ماسه و آهک ساخته شده و به سبک معماری قبل از جنگ جهانی دوم آلمان است کاخ شهرداری تبریز است. جالب‌ترین بخش عمارت برج ساعت است که در بالا به آن اشاره شد.

با گشت و گذار در این عمارت تاریخی روزی شاد و خاطره‌انگیز بسازید. تالارهای فرش، هنرهای معاصر، خط و نقاشی، موزه دفاع مقدس و انواع اشیای عتیقه این کاخ موزه بسیار دیدنی است. همچنین در محوطه کاخ تعدادی ماشین بسیار قدیمی زیبا و اولین ماشین آتش‌نشانی تبریز به چشم می‌خورد که تماشایی است. از ساعت هشت صبح تا شش بعدازظهر به رایگان از این کاخ موزه تحسین‌برانگیز بازدید کنید.

جاهای دیدنی تبریز

آدرس: تبریز، خیابان امام خمینی، میدان ساعت


نشان دادن مکان روی نقشه

19- عمارت پیرآباد، خانه باغی منحصربه‌فرد

در 25 کیلومتری شهر تبریز در بخش ایلخچی باغی به نام باغ پیرآباد واقع شده که در بخش میانی آن عمارتی خشتی با سقف چوبی 150 ساله از دوران قاجار وجود دارد که از زیباترین جاهای دیدنی تبریز است. حوضخانه و بخش نشیمن که از ویژگی معماری قاجاری است در این خانه نیز به چشم می‌خورد . حیاط زیبا با حوضی هشت‌ضلعی و آب همیشه روان و چهار درخت کهنسال بیش از 120 ساله که نهال آن از روسیه آورده شده، بسیار دلنشین است.

انعکاس صدا از یک زاویه به زاویه هم قطر دیگر و صدای آبشاری قنات که از داخل حیاط به بیرون می جوشد، همچنین هواکش قدیمی مطبخ که مانند هودهای امروزی عمل می کند از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این خانه باغ تاریخی است.

گلخانه‌ای بی‌نظیرکه جهت پرورش گیاهان گرمسیری از جمله مرکبات، موز، پاپایا و انبه هندی و گیاهان پیوندی مثل فیسالیس که پیوند چهار میوه مختلف است طراحی شده و حوضچه پرورش ماهیان زینتی کمیاب از دیدنی‌های خاص این باغ زیباست. در این باغ زیبا شبانه‌روزی باز بوده و بدون هیچ هزینه‌ای پذیرای گردشگران است.

عمارت پیرآباد

آدرس: 25 کیلومتری تبریز، شهرستان اسکو، بخش ایلخچی


نشان دادن مکان روی نقشه

20- جنگل‌های ارسباران، موزه زنده حیات‌وحش

یکی از جاذبه‌های طبیعی و جاهای دیدنی تبریز که همواره مورد اقبال گردشگران قرار دارد جنگل ارسباران است. این منطقه بکر و روح‌نواز که انواع گیاهان و جانوران در آن دیده میشوند علاوه بر طبیعت بی‌نظیر آثار باستانی بسیاری از جمله قلعه بابک، بقعه شیخ شهاب‌الدین، دژ قهقهه را در دل خود دارد. ساختار هیرکانی جنگل قره‌داغ یا ارسباران شبیه جنگل‌های شمال است. درخت گردو، سرخدار و بلوط در این جنگل به خوبی رشد می‌کند.

تنوع حیات‌وحش این منطقه به قدری بالاست که به آن موزه حیات وحش لقب داده‌اند. کوهستان با دامنه‌های پرنشیب و فراز از ویژگی‌های خاص این منطقه جنگلی کوهستانی است و به همین مناسبت چشمه‌های آب گرم و سرد زیادی در این منطقه وجود دارد. به این منطقه بکر و دست نخورده بیایید از چشم‌انداز بی‌نظیر طبیعی، هوای خنک، آثار و ابنیه تاریخی وهمچنین مجتمع آب‌درمانی معروف کلیبر لذت ببرید.

اگر خوش‌شانس باشید و در تابستان که بهترین زمان سفر به این منطقه است به ارسباران بیایید چادر کوچ‌نشینان را نیز می‌توانید ببینید و با فرهنگ و سبک زندگی آنها آشنا شوید. در جاده های جنگلی ارسباران رانندگی کنید که در بهار و تابستان خیره کننده است اما پاییز در ارسباران پادشاه فصل‌هاست .

جنگل های ارسباران

آدرس: تبریز، جاده تبریز به اهر، 46 کیلومتری کلیبر

دوستان خوب نابرویی جاهای دیدنی تبریز خیلی بیشتر و جذاب‌تر از این است که در یک نوشتار بگنجد. در فرصت‌های بعدی و طی سفری دیگر به دیدنی‌های دیگر تبریز سر می‌زنیم. اگر تجربه‌ای از سفر به این شهر تماشایی دارید ما در سایت نابرو شریک کنید. منتظر نظراتتان هستیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن