تاریخ و تمدنفرهنگ و هنر

جاهای دیدنی شیراز؛ گردش در شهر شعر و طرب

فهرست مطالب

شیراز یکی از زیباترین شهرهای ایران است، شهری زنده با باغ‌های دیدنی و حال‌و‌هوایی پر از شور و شادی، شهر شعر و بهارنارنج. اگر می‌خواهید در جایی شیبه به بهشت قدم بزنید و چشمانتان زیباترین مناظر ممکن را ببینند، به شیراز بیایید. شیراز همان جایی است که با آب‌و‌هوا دلچسب، جاذبه‌های گردشگری تاریخی با ارزش و مردمان خوش‌برخوردش خاطراتی فراموشی‌نشدنی را برایتان رقم می‌زند. به‌همین خاطر در این مطلب نابرو جاهای دیدنی شیراز را معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید. برای شروع یک گشت و گذارعالی در عید سال جدید، پس ازینکه تقویم سال 99 را بررسی کردید و تاریخ روزهای تعطیل را بدست آوردید، بهتر است با جاهای دیدنی شیراز آشنا شوید!

1- باغ ارم

باغ ارم تکه ای از بهشت با عطر بهارنارنج است. بهشتی که انگار ماهرترین نقاش ایران آن را کشیده است و ترکیب رنگ درختان باغ و کاشی‌های عمارت‌اش آنقدر چشم‌نواز و رویایی است که تا همیشه در خاطرتان باقی می‌ماند. این باغ یکی از 9 باغ ایرانی ثبت شده در میراث جهانی یونسکو است. مانند بسیاری از باغ‌های ایرانی، جوی آبی که از میان درختان می‌گذرد در نهایت به عمارتی چشم‌نواز می‌رسد.

عمارتی سه طبقه با نقاشی‌های رنگ روغن زیبا در هلال‌های پیشانی‌اش. نقاشی هایی که تصاویری از ناصرالدین‌شاه قاجار، روایت‌های مذهبی، داستان‌هایی فردوسی، نظامی و ادبیات کهن فارسی را به نمایش گذاشته است. متاسفانه از سال ساخت باغ ارم و صاحب آن اطلاعاتی در دست نیست؛ اما نامش در سفرنامه‌های مربوط به قرن دهم و یازدهم هجری دیده می‌شود. معماری عمارت و تزئینات‌اش اما همگی هنر دوره قاجاریه‌اند.

ساعت کار مجموعه نیز از 08:00 تا 19:30 است.

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: شیراز، خیابان ارم، نزدیک مجموعه دانشگاه شیراز

شماره تماس: ۰۷۱۳۲۲۷۲۵۳۸


نشان دادن مکان روی نقشه

2- حافظیه

آرامگاه حافظ همان جایی است که مسافران و اهالی شیراز فال حافظ می‌گیرند و حتی در زمان تحویل سال نیز شلوغ است. حافظیه آرامگاه خواجه حافظ شیرازی، شاعر بزرگ قرن هشتم است. اولین سنگ بنای این آرامگاه توسط شمس‌الدین محمد یغمایی و 65 سال بعد از مرگ سعدی گذاشته شد و سپس در دوران صفویه، زندیه، قاجار و در نهایت پهلوی بارها مورد بازسازی قرار گرفت. اگر به حافظیه آمدید کتاب حافظ و دوربین عکاسی‌تان را فراموش نکنید.

ساعت کار مجموعه از 8 تا 09:30 است.

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: شیراز، حد فاصل چهارراه حافظیه و چهارراه ادبیات

شماره تماس: ۰۷۱۲۲۸۴۵۵۲


نشان دادن مکان روی نقشه

3- مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک از جنس نور و رنگ و آرامش است، کنجی آرام با حال‌و‌هوای بهشتی. مسجد نصیرالملک که به آن مسجد صورتی هم می‌گویند، یکی از زیباترین مساجد جهان است. تصاویر کاشی کاری‌های صورتی مسجد و شیشه‌های رنگی شبستان غربی به تنهایی توانسته توریست‌های زیادی را به شیراز بیاورد. شبستان غربی همان جایی است که به لطف شیشه‌های رنگی‌اش در ساعت هفت تا 9 صبح پر از نور‌‌و‌رنگ می‌شود. قدمت این مسجد به 150 سال پیش برمی‌گردد و نام خود را از حاکم آن زمان که دستور ساختش را داد به یادگار دارد. شما می‌توانید از ساعت 7 تا 17:30 از مسجد بازدید کنید.

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: شیراز، خیابان لطفعلی‌خان‌زند، محله گود عربان

شماره تماس : 07132241661


نشان دادن مکان روی نقشه

4- سعدیه

سعدیه آرامگاه سعدی یکی از بزرگترین شعرای ایران است. درختان بلند سرو و گل‌های رنگارنگ باغ در کنار معماری چشم‌گیر آرامگاه، سعدیه را به یکی از جاهای دیدنی شیراز تبدیل کرده است. پس از عبور از درب ورودی کوچک و آبی رنگ مجموعه و خواندن شعر «ز خاک سعدی شیراز بوی عشق آید هزار سال پس از مرگ او گرش بویی» که بر روی آن نوشته شده است. بنایی با شکوه پیش رویتان قرار می‌گیرد که اولین سنگ بنای آن در قرن هفتم گذاشته شده است و بعد از بازسازی‌های بسیار در دوران مختلف درنهایت به دست محسن فروغی و علی اکبر صادق به شکل امروزی درآمده است. ساعت کار مجموعه از هشت تا ۲۰:۳۰ است.

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: شیراز، بلوار بوستان

شماره تماس: ۰۷۱۰۳۷۳۰۲۳۰۰


نشان دادن مکان روی نقشه

5- باغ نارنجستان

در این باغ هفت هنر ایرانی یعنی گچ‌بری، نقاشی سنتی، آینه‌کاری، آجرکاری، حجاری، معرق‌کاری و منبت‌کاری به کار رفته است. از همان لحظه ورود عاشق باغ نارنجستان و عمارت زیبای آن می‌شوید. پس از آنکه باغ، درختان بلند و گل‌های رنگارنگش را پشت سر بزارید به عمارت اصلی یا عمارت نارنجستان می‌رسید که آینه کاری‌های سقف ایوان‌اش همه را خیره می‌کند. عمارت نارنجستان یکی از زیباترین خانه‌های تاریخی شیراز است که قدمتش به سال ۱۲۶۷ برمی‌گردد و به دستور قوام‌الملک حاکم فارس ساخته شده. شما می‌توانید از ساعت ۸ تا ۱۷ از باغ نارنجستان دیدن کنید.

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: شیراز، خیابان لطفعلی خان زند

شماره تماس: 07132224381


نشان دادن مکان روی نقشه

6- ارگ کریمخان

ارگ کریمخان یکی از باشکوه‌ترین جاهای دیدنی شیراز است. بنایی تاریخی با دیوارو برج و بارو‌های بلند که بازدیدیش را به هیچ عنوان نباید از دست داد. پس از قدم زدن در کنار دیواره‌ها او عبور از در بزرگ ارگ و دالان‌هایش، پیش رویتان باغی با درختان کهنسال قرار دارد. هرچند به چشم بازدیدکنندگان نمای بیرونی ارگ زیباتر از داخل آن است اما قسمت‌های مسکونی ارگ، شاه‌نشین عمارت و حمام قدیمی مجموعه نیز دیدنی‌اند. قدمت ارگ کریمخان به دوره زندیه برمی‌گردد و کاربرد مسکونی-نظامی داشته است. ساعت کار این مجموعه تاریخی از هشت تا 19:30 است.

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: شیراز، شمال شرق میدان شهدا

شماره تماس: 07132247648


نشان دادن مکان روی نقشه

7- دروازه قرآن

دروازه قرآن اولین جاذبه گردشگری شهر شیراز است که در بدو ورود به استقبالتان می‌آید. اگر از مسیراصفهان وارد شیراز شوید، دروازه قرآن را می‌بینید. این سازه در زمان سلسله آل بویه و به دستور عضدالدوله ساخته شده است. یک قرآن نیز بالای آن قرار داده‌اند تا مسافران به سلامت سفرشان طی شود. شما می‌توانید در بوستان خواجوی کرمانی که در نزدیکی دروازه قرآن قرار دارد پیاده‌روی و یا از مقبره او و سه غار کوچک اطرافش دیدن کنید.

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: ورودی شهر شیراز از طرف اصفهان


نشان دادن مکان روی نقشه

8- مسجد وکیل

مسجد وکیل یکی از زیباترین مساجد ایران است. این مسجد معماری حیرت‌انگیز دارد و ستون‌های بلند و تزئینات داخلی‌اش هرساله مسافران زیادی را به شیراز می‌آورد. مسجد وکیل یادگاری از کریم‌خان‌زند است. این مجموعه تاریخی ۱۱ هزار متر مربع زیر بنا دارد و طاق سردر ورودی، طاق مروارید و طاق ورودی به شبستان بزرگ زیباترین قسمت‌های مسجداند.

تماشای ۴۸ ستون یک تکه شبستان با ارتفاع پنج متر شما را بهت زده می‌کند. علاوه بر این در تمام مسجد نیز می‌توانید هنر کاشی کاری و حجاری را ببینید و لذت ببرید. منبر مرمرین، حوض بزرگ مسجد، محراب کاشی‌کاری شده، طاق نماها و شبستان زمستانی از دیگر قسمت‌های دیدنی این مجموعه‌اند. شما می‌توانید از ساعت ۹ تا ۱۸ به مسجد وکیل بیایید و از آن دیدن کنید.

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: شیراز، خیابان آیت الله طالقانی، غرب بازار وکیل

شماره تماس: 07132241475


نشان دادن مکان روی نقشه

9- تخت جمشید

تخت جمشید مهم‌ترین جاذبه گردشگری استان فارس و یکی از پرافتخارترین آثار باستانی کشورمان است. تخت جمشید همان جایی است که باعث می‌شود به ایران و ایرانی بودنمان افتخار کنیم. مجموعه باستانی که با تمام ویرانی‌ها و ناملایمات هنور هم باشکوه است و نامش در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. تخت جمشید نام شهر باستانی ایران است که داریوش بزرگ آن را بنا کرد و پس از آن خشایارشاه و اردشیراول بر آن حکومت کردند و تا سال‌ها پایتخت باشکوه و تشریفاتی امپراتوری هخامنشیان بود.

در این شهر کاخی به نام تخت جمشید وجود داشت که همه آن را با ستون‌های بلند و معماری باشکوه‌اش توصیف می‌کردند. اما درنهایت با حمله اسکندر مقدونی به ایران، قسمت‌های زیادی از این شهر باستانی ویران شد.
پلکان ورودی، دروازه ملل، کاخ آپادانا، کاخ اختصاصی داریوش، کاخ مرمری، کاخ هدیش، دوازه نیمه تمام، تالار صدستون، کاخ ملکه تعدادی از زیباترین قسمت‌های مجموعه تخت جمشید هستند.

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: استان فارس، ۱۰ کیلومتری شمال‌شرق مرودشت


نشان دادن مکان روی نقشه

10- مسجد جامع عتیق

مسجد جامع عتیق قدیمی‌ترین مسجد شیراز است. هرچند در نگاه اول ظاهر مسجد و بناهای داخل آن ساده به نظر می‌آید؛ اما از نظر تاریخی اهمیت بالایی دارند. این مسجد در زمان ایلخانیان ساخته شده است و دارای بخش‌هایی مانند دیوار ندبه، خدایخانه، در دوازده امام، طاق مروارید و شبستان است. روی دیوار ندبه، علامت یک سرو صورت کاشی‌کاری آبی رنگ دیده می‌شود و محلی‌ها درباره اش می‌گویند که بُراق در هنگام عروج پیامبر از این محل عبور کرده است.

خدایخانه نیز شاخصه این مسجد است و سرستون‌های حجاری شده آن شگفت‌انگیز است. در دو طرف جرزهای سردر دوازده امام نیز چهار کتیبه کاشی با نام دوازده امام قرار دارد. این مسجد در نزدیکی حرم شاهچراغ قرار دارد بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا در یک روز از هر دو آن‌ها بازدید کنید.

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: شیراز، ضلع جنوب شرقی شاهچراغ


نشان دادن مکان روی نقشه

11- خانه زینت الملک

این خانه تاریخی و باشکوه در ضلغ غربی باغ نارنجستان قرار دارد و درواقع اندرونی خانه قوام بوده است. قدمت خانه زینت‌الملک به دوره ناصرالدین شاه قاجار برمی‌گردد و این روزها تبدیل به موزه مشاهیر شیراز شده است. نمای ستون‌ها و پنجره‌های چوبی، در معرق‌کاری شده و کاشی‌های خانه زینت‌الملک آن را به یکی از زیباترین خانه‌های تاریخی شیراز تبدیل کرده است. تالار اصلی خانه آینه‌کاری شده است و تمامی اتاق‌ها با کاشی کاری، نقاشی و پنجره‌های مشبک و رنگی تزئین شده‌اند. موزه مشاهیر نیز در زیرزمین خانه قرار دارد و پر از مجسمه‌های افراد تاثیرگذار تاریخ استان فارس است.

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: شیراز، خیابان لطفعلی خان زند

شماره تماس: 07132224381


نشان دادن مکان روی نقشه

12- باغ موزه هفت تنان

قدمت این باغ به سده‌های پیش از دوره زندیه برمی‌گردد و قدمت عمارت داخل آن به دوره کریم خان زند. نام این باغ را می‌توان در سفرنامه‌های تاریخی که از زیبایی و شکوه آن نوشته‌اند پیدا کرد. این باغ زیبا نام خود را از هفت مقبره‌ای که در آن قرار دارد گرفته است. این هفت سنگ قبر متعلق به هفت عارف گمنام است. نقاشی‌های عمارت نیز یکی دیگر از دلایل شهرت این مجموعه است.

شما می‌توانید طرح‌هایی از درویشی که می‌گویند تصویر سعدی است، حافظ و یا شاه‌عباس، صحنه قربانی کردن حضرت اسماعیل توسط حضرت ابراهیم، منظره عاشق شدن شیخ صنعان و ابرازش به دختر نصرانی، حضرت موسی (ع) در حال شبانی و درویشی با کشکول و تبرزین و ریشی سفید که می‌گویند شیخ صفی الدین اردبیلی را در مجموعه ببینید. درضمن موزه سنگ شیراز نیز در این مجموعه قرار دارد. ساعت بازدید باغ موزه هفت تنان از هشت تا 17:30 است.

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: شیراز، بلوار هفت تنان، روبروی خیابان چهل مقام

شماره تماس: 07132277877


نشان دادن مکان روی نقشه

13- عمارت شاپوری

باغ شاپوری با 4 هزار متر‌مربع مساحت به دستور عبدالصاحب شاپوری، تاجر بزرگ شیرازی، ساخته شده است و این روزها یکی از جاهای دیدنی شیراز است. مانند دیگر باغ‌های شهر شیراز، این باغ نیز پر از درختان سرو و بهارنارنج است و پیش روی عمارت، حوضی بزرگ قرار گرفته است. عمارت شاپوری بین سال های 1310 تا 1315 ساخته شده است و ستون‌های قرینه و رنگی و راه پله‌های دو سویه آن به همراه تزیینات و گچ بری‌های رنگی اش سبک معماری اروپایی آن را نشان می‌دهد. این روزها نیز عمارت و حیاط زیبای باغ تبدیل به رستوران و کافی‌شاپ، نمایشگاه صنایع‌دستی و آثار هنری شده است. ساعت کار مجموعه از 8 صبح تا 12 شب است.

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: شیراز، بلوار کریم خان زند، خیابان انوری

شماره تماس: 07132332934


نشان دادن مکان روی نقشه

14- باغ عفیف‌آباد

باغ عفیف‌آباد پر از عطر بهار نارنج است و از لحظه ورود با معماری و حال‌و‌هوایش شما را یاد باغ ارم می‌اندازد. عمارتی که در انتهای حوض و مسیر پر از درختان بهارنارنج قرار دارد، شبیه به عمارت ارم ساخته شده است. باغ عفیف‌آباد اما یک بنای تاریخی دیگر هم دارد. قدمت این باغ رویایی به دوره قاجار برمی‌گردد و با 127 هزار متر مربع مساحت چندین موزه دارد. عمارت عفیف‌آباد که بنای اصلی باغ است، دو طبقه دارد.

طبقه اول موزه نظامی و طبقه دوم موزه عبرت است. معماری و تزئینات اتاق‌ها و تالارهای عمارت نیز آنقدر باشکوه است که تمام بازدیدکنندگان را سر به هوا می‌کند. حمام و قهوه‌خانه باغ نیز ارزش بازدید دارند. بنابراین برای بازدید از باغ عفیف‌آباد چند ساعتی وقت بگذارید. ساعت بازدید از باغ عفیف‌آباد از همه روزه از 08:00 تا 17:00 است.

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: شیراز، انتهای خیابان عفیف آباد

شماره تماس: 07136267343


نشان دادن مکان روی نقشه

15- حمام وکیل

حمام وکیل قسمتی از مجموعه تاریخی وکیل است که قدمتش به دوران زندیه برمی‌گردد. این حمام تاریخی یکی از جاهای دیدنی شیراز است که در یک روز همراه با مسجد و بازار وکیل می‌توان از آن دیدن کرد. معماری حساب شده و مهندسی بنا و نقاشی، آهک‌بُری و نگارگری‌های سقف‌ها و دیوارها، دلیل شهرت حمام وکیل است. موزه مردم‌شناسی شیراز نیز در این حمام قرار دارد. ساعت کار مجموعه نیز از 8 تا 19 است.

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: شیراز، خیابان طالقانی

شماره تماس: 07132247646


نشان دادن مکان روی نقشه

16- موزه پارس در باغ نظر

باغ نظر شیراز یکی دیگر از باغ‌های شیراز است که عمارت کلاه‌فرنگی آن قدیمی‌ترین موزه شهر را در خود جای داده. موزه پارس دارای اشیای فلزی، سفالی، انواع سکه‌ها و مهرهایی است که قدمت‌شان به هزاره چهارم پیش از میلاد تا دوره معاصر برمی‌گردد. قرآن هفده من نیز یکی از با‌ارزش‌ترین آثار این موزه است. مقبره کریمخان‌زند و سه لوح سنگی تاریخی نیز در این باغ قرار دارند. ساعت کار مجموعه از هشت تا 17:30 است.

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: شیراز، میدان شهدا، خیابان زند

شماره تماس: 07132224151


نشان دادن مکان روی نقشه

17- باغ جهان نما

باغ جهان نما یکی از جاهای دیدنی شیراز است که قدمتش به دوره حکومت «آل مظفر» و «آل اینجو» برمی‌گردد. شیراز شهر باغ‌های زیبا و دیدنی است و باغ جهان نما نیز با داشتن فضای سرسبز و بنایی تاریخی در میان خود، گزینه‌ خوبی برای بازدید و گشت‌و‌گذار است. عمارت هشت ضلعی باغ جهان نما، دوطبقه است و چهار شاه‌نشین با اتاق‌های بسیار دارد؛ اما متاسفانه در داخل آن دیگر خبری از کاشی‌کاری و نقاشی خبری نیست و پنجره‌های چوبی جایشان را به پنجره‌های آهنی داده‌اند. موزه تمبر و مدال‌های قدیمی نیز در داخل عمارت برپاست. ساعت بازدید از باغ جهان نما نیز از 07:30 صبح تا 08:30 شب است.

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: چهارراه حافظیه. خیابان قرآن (حافظ)

شماره تماس: 07132275875


نشان دادن مکان روی نقشه

18- بازار وکیل

گشت‌و‌گذار در کوچه پس کوچه‌های بازار تاریخی وکیل یکی از فراموش‌نشدنی‌ترین قسمت‌های سفر به شیراز است. انگار در زمان سفر کرده‌اید و در میان هیاهویی که بی‌وقفه از زمان کریمخان زند تاکنون ادامه داشته، قدم می‌زنید. بازار وکیل یکی از جاهای دیدنی شیراز است که برای خرید سوغات و صنایع‌دستی مناسب است. درواقع شما هم از جاذبه‌ای گردشگری دیدن می‌کنید و هم بازارگردی می‌کنید. گذشتن از سراها و کوچه‌هایی که پر از حجره‌های قدیمی است و تماشای تابش نور از سقف بازار، تجربه‌ای خاطره انگیز را برایتان رقم می‌زند.

بازار وکیل درواقع قسمتی از مجموعه تاریخی وکیل است که مسجد، حمام و آب‌انبار نیز دارد. بازار وکیل دو راسته اصلی شمالی-جنوبی و شرقی-غربی دارد که شکلی شبیه به صلیب دارند. در مرکز این صلیب چهارسوق قرار دارد که پر از کلوچه، مسقطی و حلوای مسقطی لاری و فرش‌ها و پارچه‌های دستباف و رنگارنگ است. در میان راسته‌ها نیز می‌توانید انواع چرم، خاتم و منبت، چچرم، لباس‌های محلی، وسایل مسی و … را پیدا کنید. ساعت کار بازار از هشت صبح تا 9 شب است.

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: شیراز، خیابان زند


نشان دادن مکان روی نقشه

19- باغ دلگشا

باغ دلگشا یکی از قدیمی‌ترین باغ‌های شیراز است که با عطر خوش 3000 اصله نارنج  شما را مست و مدهوش می‌کند. باغ دلگشا یکی از جاهای دیدنی شیراز است که در نزدیکی آرامگاه سعدی قرار دارد و بدون بازدیدش نباید این شهر را ترک کرد. قدمت باغ دلگشا به دوره ساسانی برمی‌گرددد و عمارت کلاه‌فرنگی نیز در سال 1297 خورشیدی ساخته شده است. از میان درختان بهارنارنج، نخل، سرو، ارغوان و کاج که بگذرید به عمارتی زیبا و حوضی پر از آب می‌رسید که هرچند در طول تاریخ بارها دچار تخریب و ویرانی شده است اما هنوز هم پابرجاست. بازدید از باغ سرسبز دلگشا، عمارت و موزه آن ساعتی خوش را برایتان رقم می‌زند. ساعت کار مجموعه از ساعت هشت تا 23 است.

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: استان فارس، شهر شیراز، محله سعدیه جنوبی، بلوار هفت تنان، خیابان نارنجستان

شماره تماس: 07137309899


نشان دادن مکان روی نقشه

20- شاهچراغ شیراز

سوغات شاهچراغ شیراز برایتان آرامش و حال خوب است. شاهچراغ یکی از جاهای دیدنی شیراز و جاذبه مذهبی ایران است. اینجا درواقع آرامگاه برادر امام رضا (ع) است که با هنر آینه‌کاری، کاشی‌کاری و شیشه‌های رنگی به زیبایی تزئین شده است. به محض ورود به حرم متوجه می‌شوید که چرا توریست‌ها اینجا را یکی از زیباترین مساجد جهان می‌دانند. ایوان، ستون‌های آرامگاه، آینه‌کاری‌های داخل بنا، ضریح نقره‌ای شاهچراغ، در طلا ایوان مطهر، گنبد و گلدسته‌های کاشی‌کاری شده و حوض کوچکی که جلو آرامگاه قرار دارد همگی شکوه معماری اسلامی را به نمایش گذاشته‌اند. شما می‌توانید هر زمانی از شبانه روز از این شاهچراغ شیراز دیدن کنید.

جاهای دیدنی شیراز

آدرس: شیراز، خیابان لطفعلی خان زند، خیابان احمدی

شماره تماس: 07132131111


نشان دادن مکان روی نقشه

آیا تا به حال به شیراز سفر کرده‌اید؟ کدام یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر را دوست دارید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن