تاریخ و تمدنطبیعت گردی

جاهای دیدنی رشت؛ سفر به سبزینگی و طراوت

فهرست مطالب

قرار است این‌بار به گیلان همیشه سبز برویم. جایی که گیله مردان و گیله زنان قلبشان به پاکی سپیدرود و به آرامی خزر است. قرار است در این مطلب مهمان فررزندان میرزاکوچک و شیخ زاهد گیلانی هستیم و از میان شالیزارهای سبز و رودخانه‌های خروشان این سرزمین یادی را درذهنمان نقش می‌بندیم تا خاطره‌ای دلنشین از جاهای دیدنی رشت ثبت کنیم.

رشت، مرکز استان گیلان است که با داشتن دیدنی‌ها و جاذبه‌هایی همچون بناهای تاریخی، طبیعت زیبا و همچنین غذاهای خوشمزه به یکی از مهمانپذیرترین شهرهای ایران تبدیل شده است.

1- موزه مردم شناسی گیلان

نخستین جای دیدنی رشت که به شما پیشنهاد می‌کنم، موزه مردم‌شناسی گیلان است که نمایش دهنده سبک زندگی و فرهنگ غنی این دیار دارد.

بنای این موزه که متعلق به یکی از یاران میرزا کوچک‌خان جنگلی، به نام حسین کسمایی بوده؛ در دوره حکومت پهلوی توسط وزارت فرهنگ ایران خریداری و مورد بازسازی قرار گرفت و پس از انقلاب توسط سازمان میراث فرهنگی به شکل موزه در آمده است.

موزه مردم‌شناسی گیلان که امروزه یکی از جاهای دیدنی شهر رشت محسوب می‌شود شامل دو بخش مردم‌شناسی و باستان‌شناسی می‌شود.

بنای موزه که یادگار معماری گیلان است فضایی بسیار صمیمی دارد. از آن‌جایی که زمانی این بنا منزل شخصی حسین کسمایی بوده، فضای بنا هنوز هم همان شکل ابندایی خود را دارد. بعد از ورود به حیاط و با گذر از چند پله وارد سالن موزه می‌شوید. طبقه هم‌کف بنا موزه مردم‌شناسی و سرداب آن گنجینه باستان‌شناسی گیلان است.

در بخش مردم شناسی به آداب و رسوم و فرهنگ مردم گیلان می‌پردازد. در این بخش با به نمایش درآوردن لباس‌های رنگارنگ بومی زنان و مردان گیلان، وسایل کشاورزی و خانگی، ظروف سفالی و چوبی، فرش و بسیاری از وسایل کشاورزی و زندگی گیلانی‌ها، نمونه کوچکی از گیلان بزرگ را به ما نشان می‌دهد.

در هر گوشه از این موزه نمادی از زندگی و فرهنگ گیلان را می‌شود دید. از عکس‌های میرزا کوچک و یارانش تا هدایا و عهد‌نامه و حتی ماشین‌های قدیمی خرمن‌کوبی و چای‌سازی.

در سردابه بنا و در همان بدو ورود با ماکت یک بنای باشکوه روبرو می‌شوید که شما را به خود فرا می‌خواند. این بنا ماکت قلعه رودخان فومن است. این ماکت را که دیدید حتما سری هم به قلعه رودخان فومن بزنید.

جاهای دیدنی رشت

در طرفین موزه ویترین‌هایی تعبیه شده و آثاری از قبیل سکه‌های قدیمی، کتیبه‌های مربوط به بناهای بسیار قدیمی گیلان و هچنین سردیس‌هایی از رهبر نهضت جنگل و یارانش را به نمایش گذاشته است. وجود اسکلت‌هایی که مربوط به قبل از میلاد مسیح است که در تپه مارلیک و تالش کشف شده اهمیت این موزه را دوچندان می‌کند و همین امر سبب شده تا این موزه یکی از جاهای دیدنی رشت به شمار آید. یادتان باشد، وارد رشت که شدید باید سراغ سبزه میدان و خیابان طالقانی را بگیرید تا به موزه مردم‌شناسی شهر رشت برسید.


نشان دادن مکان روی نقشه

2- پارک جنگلی سراوان

اگر از تهران به رشت می‌روید حدودا 17 کیلومتر مانده به شهر رشت پارک جنگلی سراوان را خواهید دید. این پارک جنگلی در جاده تهران رشت منتظر نگاه شماست.

وارد پارک که شدید از میان درختان نور خورشید را خواهید دید که به سطح دریاچه خورده و لابه‌لای درختان می‌رقصد. شما می‌توانید به کنار دریاچه بروید و سوار قایق شده و میان درختان وحشی حرکت کنید. حتی می‌توانید کمی دورتر بروید، کنار رودخانه بنشینید و به صدای خروشانش گوش کنید. همه این‌ها در پارک جنگلی سراوان جمع شده است. این‌جا یکی از زیباترین جاهای دیدنی رشت است.

جاهای دیدنی رشت

به علاوه همه این‌ها شما می‌توانید از امکانات رفاهی و ورزشی پارک جنگلی سراوان استفاده کنید. اگر اهل پینت‌بال باشید قطعا در این‌جا به شما خیلی خوش خواهد گذشت.


نشان دادن مکان روی نقشه

3- دریاچه سد سقالکسار

دریاچه سد سقالکسار جاییست که با رفتن به آن‌جا می‌توانید با یک تیر چند نشان بزنید. هم از تفریح و گردش در دریاچه و قایق سواری در آن لذت ببرید، هم جنگل‌های بکر و انبوه رشت را ببینید و هم می‌توانید در نزدیکی آن‌جا سری به شهرک تاریخی ماسوله بزنید و از همه مهم‌تر، از آن‌جا تا قلعه رودخان راهی نیست.

اگر بخواهم از دریاچه سد سقالکسار بیشتر برایتان بگویم همین‌قدر کافی است که بگویم اینجا یکی از ناب‌ترین و بهترین جاهایی است که در عمرتان خواهید دید. از یک سو جنگل و دریاچه خودنمایی و جلوه‌فروشی می‌کند و از طرف دیگر خانه‌های روستایی گیلان. این دریاچه محل زندگی انواع آبزیان و پرندگان است. لک‌لک و مرغابی و ده‌ها پرنده دیگر را می‌توانید در اینجا ببنید.

جاهای دیدنی رشت

در اطراف این دریاچه امکانات مختلفی از جمله سرویس بهداشتی در نظر گرفته شده است. برای پارک خودرو خود نیز می‌توانید از پارکینگ این منطقه برخوردار شوید. رستوران‌های مختلف با غذاها و خوراکی‌های محلی نیز از امکانات سد سقالکسار محسوب می‌شوند. شما می‌توانید در یکی از خانه‌های روستایی اطراف دریاچه سقالکسار اقامت کنید.


نشان دادن مکان روی نقشه

آدرس: کیلومتری جنوب شهر رشت، دهستان لاکان، روستای سقالکسار.

4- پارک ملت

یکی از پارک‌های قدیمی شهر رشت پارک ملت است که در گذشته به علت انبوه درختان و سایبان گسترده‌شان، به آن باغ سیاه می‌گفتند.

پارک ملت یا باغ سیاه یکی از جاهای دیدنی رشت است که جاذبه‌های زیبا و جالبی را در خود جای داده است. از جمله این جاذبه‌ها، آب‌نمای موزیکال است که جلوه خاصی به پارک بخشیده و در شب بسیار زیباتر می‌نماید. وجود آکواریومی که در آن انواع خرچنگ و آبزیان دیگر به نمایش درآمده یکی دیگر از جاذبه‌های پارک ملت رشت است. همچنین ساعت آفتابی‌ای در این پارک وجود دارد که بنا به روایتی، اولین ساعت آفتابی ایران محسوب می‌شود.

جاهای دیدنی رشت

وجود شهربازی، وسایل ورزشی، غرفه‌های اغذیه، پارکینگ و آلاچیق‌های سنتی و دریاچه این پارک را سرآمد کرده و مهمانان زیادی را از سراسر کشور به خود فرا می‌خواند. این پارک در بلوار شهید انصاری، سه راه کانادا واقع شده است.


نشان دادن مکان روی نقشه

5-  باغ محتشم

باغ محتشم از دیگر جاهای دیدنی رشت است که قدمت آن به دوره قاجاریه می‌رسد. درختان سر به آسمان کشیده‌ای که امروز در این پارک دیده می‌شود در زمان قاجاریه کاشته شده و همچنین عمارت با شکوه کلاه‌فرنگی در مرکز این پارک وجود دارد از همان دوره بر جای مانده. این عمارت چند ضلعی در چهارطبقه و از آجر و چوب ساخته شده و در طرفین این بنا پنجره‌های متعددی وجود دارد که نور عمارت را تامین می‌کند.

جاهای دیدنی رشت

پارک ملت رشت دارای امکانات متنوع بسیاری از جمله زمین‌های ورزش، کتابخانه، سرویس بهداشتی، نمازخانه، زمین بازی کودکان، وسایل ورزشی متعدد و آبنماهای بسیار است. در ضمن نگران جای پارک ماشیه خود نباشید چون پارک ملت دارای پارکینگ بزرگی نیز هست. شما می‌توانید به شهر باران سفر کنید و بر سر این سفره سبز بنشینید و برای باقی عمرتان خاطرات فراموش نشدنی بسازید. کافیست همین حالا ساکتان را ببندید و دلتان را به دریا بزنید. سراغ پارک ملت شهر رشت را از خیابان حافظ بگیرید.


نشان دادن مکان روی نقشه

6- میدان شهرداری

یکی از جاهای دیدنی گیلان و شهر رشت، میدان شهرداری رشت است. در این میدان شور زندگی موج می‌زند. همین که پایتان به میدان شهرداری رشت برسد لبخند و سرخوشی مردمان گیلان را می‌بینید که با صمیمیت و با گویش زیبای خود شما را در آغوش می‌گیرند.

میدان شهرداری رشت شامل مجموعه‌ای از ساختمان‌های دولتی بوده که در دروه پهلوی و با الهام از سبک نئوکلاسیک اروپا و همچنین روسیه بنا شده است. این بنا توسط معماران رشتی ساخته شده و از ابتدا به آن ساختمان بلدیه رشت نامیده می‌شد و هم‌اکنون نیز شهرداری شهر رشت در این بنا دایر است. برج ساعت که در مرکزیت این بنا قرار گرفته جلوه خاصی دارد و شاید بشود گفت که مهم‌ترین قسمت این بنا را تشکیل می‌دهد. این بخش از بنا در زلزله سال 1369 تخریب شده بود که به همت شهرداری رشت بازسازی شد. در این بنای باشکوه که غروب‌ها در اطراف آن جای سوزن انداختن نیست موزه پست و هتل ایران وجود دارد.

در سال‌های اخیر تغییرات چشمگیری در میدان شهرداری رشت انجام شده؛ به عنوان نمونه می‌توان به گسترش محوطه میدان و سنگفرش جدید، نورپردازی مدرن و مناسب با فضا، نصب آب‌نما و فواره و افزودن فضای سبز و قرار دادن نیمکت در اطراف آن اشاره کرد. ارکستر شهرداری رشت در صبحگاه و مناسب‌های مختلف موسیقی زنده اجرا می‌کند. علاوه بر آن محال است در میدان شهرداری قدم بگذارید و عده‌ای را نبینید که مشغول نواختن موسیقی باشند.

جاهای دیدنی رشت

اگر زرنگ باشید غروب خود را به میدان شهرداری رشت می‌رسانید تا در موج موسیقی و خنده مردم لذت زندگی را حس کنید. اگر خوش‌شانس باشید و نم‌نم باران را در میدان شهرداری ببنید تحمل وداع از آن‌جا را نخواهید داشت. میدان شهرداری با شور و نجابتی که در دل مردمان گیلان موج می‌زند سال‌هاست که آن‌جا ایستاده تا چشم‌های شما را بر تن خود ببیند.


نشان دادن مکان روی نقشه

7- عمارت کلاه فرنگی

عمارت کلاه‌فرنگی رشت یادگار دوره قاجارهاست که در باغ محتشم سر پا ایستاده و به ما چشم دوخته. وارد باغ محتشم که بشوید از لا به لای شاخ و برگ انبوه درختان سبز سر به آسمان کشیده عمارت کلاه‌فرنگی را خواهید دید. مالک اصلی آن شخصی به نام اکبرخان از حاکمان گیلان بوده که پس از فروپاشی نظام فئودالی در دوره پهلوی دوم این ملک به مالکیت حکومت در آمده و بعدها تبدیل به پارک عمومی شد.

این بنا از بیرون سه طبقه و وقتی وارد آن می‌شوید چهار طبقه است. جنس این بنا از آجر و چوب و گچ است و طرفین این بنا دارای پنجره‌های سرتاسری است که نور این بنا را تامین می‌کند. اگر دقت کنید تلفیق هنر و معماری ایرانی و بومی گیلان را به وضوح خواهید دید. سقف شیروانی، ایوان بزرگ و تارمی‌ها در همه خانه‌های بومی گیلان دیده می‌شود.

عمارت کلاه‌فرنگی رشت که یکی از جالب‌ترین و دیدنی ترین جاهای شهر رشت است به صورت هشت گوش ساخته شده و پنجره‌های بزرگ آن از هر سو رو به باغ گشوده می‌شود. سقف شیروانی کلاه‌فرنگی رشت از سفال پوشانده شده و در دوران اخیر پارک بازی کودکان، سرویس بهداشتی و سایر امکانات رفاهی برای شما تدارک دیده شده است.

جاهای دیدنی رشت

با دیدن عمارت کلاه فرنگی کلاه از سرتان خواهد افتاد. اگر فرصت داشتید به رودخانه گوهر رود که در کنار باغ محتشم وجود دارد سری بزنید.


نشان دادن مکان روی نقشه

8- خانه میرزا کوچک خان

نام میرزا کوچک‌خان جنگلی به جنبش جنگل، مبارزه و روس‌های اتحاد جماهیر شوروی پیوند خورده. میرزا با یاران خود در روزگاری پس از جنگ جهانی که ایران به اشغال متفقین در آمد، مقابل روس‌ها استقاکت کرده و مانع از تجزیه ایران عزیزمان شدند.

اکنون پس از گذشت سال‌ها از مرگ غم‌انگیز او مجسمه‌ای از وی که سوار بر اسب است در میدان شهرداری رشت ساخته شده که با صلابت نزاره‌گر مردمان است. به علاوه خانه او نیز امروزه به موزه‌ای برای بازدید علاقه‌مندان تبدیل شده است.

خانه میرزا کوچک خان جنگلی که یکی از جاهای دیدنی رشت به شمار می‌آید، به سبک معماری بومی گیلان ساخته شده است. این منزل مسکونی تنها بخشی از کل خانه میرزا است و بخش‌های دیگر آن که توسط برادر وی به فروش رسید از موزه جداه شده است. بعدها شهرداری رشت این بنا را خریداری و مورد بازسازی قرار داد. مساحت این بنا 300 متر مربع و دوطبقه است و به رسم معماری گیلان دارای ایوان بزرگی‌ است که در هر طبقه از آن چهار اتاق وجود دارد.

وارد حیاط آن که بشوید سردیس میرزا را می‌بینید که در باغچه کوچکی به استقبال شما می‌آید. طبقه اول این بنا شامل کتابخانه و اسناد است که کتاب‌های تاریخی مربوط به جنبش جنگل در آن وجود دارد. در طبقه دوم نیز وسایل شخصی میرزا، ظروف و تفنگ‌ها وجود دارد و دیوار آن را عکس‌هایی از میرزا و سایر افراد جنبش جنگل گیلان پوشانده است.

جاهای دیدنی رشت

این بنا در عین سادگی شکوه خاصی در خود دارد. سکوت این خانه شما را جذوب می‌کند. حس می‌کنید که به سال‌های دور سفر کرده‌اید و پایتان را در تاریخ گذاشته‌اید. جنس خانه از آجر و چوب است و سر تا سر ایوان آن را تارمی‌ها فرا گرفته و سقف آن شیروانی و از جنس خشت است. سراسر ایوان را ستون‌های چوبی فرا گرفته و پلکان کوچکی شما را به درون منزل هدایت می‌کند. اگر می‌خواهید میهمان میرزا باشید باید به محله استادسرا، خیابان سهیل دبیری بروید. از ساعت 8 تا 13 می‌توانید از این‌جا دیدن کنید. خوش بگذرد.


نشان دادن مکان روی نقشه

9- پارک مفاخر

مردمان گیلان همیشه برای حفظ ارزش‌های فرهنگی و تاریخی خود کوشا بوده‌اند و در حفظ نگهداری اماکن تاریخی و همچنین پاسداشت از مشاهیر و بزرگان استان خود همواره همت گماشته‌اند. احداث پارک مفاخر تلاشی ارزنده در همین جهت است که به نوعی باید سرمشق سایر استان‌ها قرار گیرد.

پارک مفاخر یا باغ سالار که در سال 1326 توسط اداره جنگلبانی رشت تاسیس شده بود. پارک مفاخر یکی از بزرگترین پارک‌های و یکی از جاهای دیدنی شهر رشت به شما می‌رود. یخچال طبیعی و چشمه چماسرا در نزدیکی این پارک قرار دارد که باید از آن‌ها هم دیدن کنید.

جاهای دیدنی رشت

معابر مختلف این پارک به نام مفاخر گیلان نام‌گذاری شده و همچنین با ایجاد فضای سبز، آب‌نما و سایر امکانات ورزشی و تفریحی به پارک بی‌نظیری تبدیل شده است. وجود جاذبه‌های طبیعی مانند گوهر رود، تالاب، چشمه و درختان سر به آسمان کشیده زیبایی این پارک را دو چندان کرده است.


نشان دادن مکان روی نقشه

10- محله گلسار

یکی از لوکس‌ترین جاهایی که در عمرتان خواهید رفت محله گلسار رشت است. این شهرک شامل چند خیابان بسیار شیک و تمیز با مراکز خرید بسایر بزرگ است. بسیاری از برندهای مهم جهان در این شهرک نمایندگی دارند. سبک معماری ساختمان‌های محله گلسار رشت بیشتر غربی است اما ساختمان‌ها و ویلاهای بسیاری در این محله وجود دارد که به رسم معماری گیلان یا به صورت تلفیقی بنا شده است.

در محله گلسار کلاهتان را سفت بچسبید چون ممکن است کلاه از سرتان بیفتد. شاید باورتان نشود، ممکن است فکر کنید به یک کشور اروپایی قدم گذاشته‌اید.

جاهای دیدنی رشت

همه این جاذبه‌ها در کنار هم باعث شده تا مسافران و گردشگران زیادی را از سراسر ایران  به خود جذب کند. اغلب از شهرها و استان‌ها مجاور برای خرید به گلسار رشت می‌آیند. این محله در واقع بهترین و تمیزترین بخش شهر رشت را تشکیل می‌دهد و دارای امکانات متعدد زیادی است. سینما، شهربازی، استخر، هتل، رستوران، کافه، سینما و هزاران مرکز خریدی که هرگز جایی ندیده‌اید.


نشان دادن مکان روی نقشه

11- مقبره دانای علی

در مورد شخص دانای علی که از ساکنان محله چماسرای رشت بود روایات و گاه افسانه‌هایی وجود دارد مبنی بر این‌که او قادر به طی‌الارض بوده و پس از این‌که این راز فاش شده و به گوش مردم می‌رسد او هم از همان زمان ناپدید می‌شود.

دانای علی یکی از علما و از عارفان صاحب نام زمان خود بوده که پس از مرگ بدن وی را در همان محله به خاک می‌سپارند. زمان مرگ وی را 1212 گفته‌اند. بعدها در اثر گسترش خیابان‌های کلان‌شهر رشت، بخشی از آرامگاه ایشان تخریب می‌شود اما مردم اجازه نمی‌دهند که مقبره او به کلی از بین برود. برای دیدن این آرامگاه زیبا و کوچک که بروید از خود خواهید پرسید که چرا این بنا در وسط خیابان واقع شده است.

معماری این بنای کوچک از بیرون جلوه خاصی دارد. این مقبره بارها و حتی در دوران اخیر مورد بازسازی قرار گرفته است. جنس آن از آجر ساده است که طاق‌نماها و پنجره‌های قدی بزرگ سراسر آن را فرا گرفته است. وارد حیاط آن که بشوید چهارستون به استقبال قدم‌هایتان می‌آیند. رو به رو سه طاق وجود دارد که طاق وسطی بزرگ‌تر از آن دو و درب ورودی مقبره محسوب می‌شود. داخل آن ضریح کوچکی وجود دارد که روی قبر دانای علی قرار گرفته که افراد زیادی به زیارت آن می‌روند.

جاهای دیدنی رشت

از دیگر جاذبه‌های داخلی در، چلچراغ، آینه‌کاری و گج‌بری است. مقبره دانای علی یکی از جاذبه‌های مذهبی و یکی از جاهای دیدنی رشت می‌شود.


نشان دادن مکان روی نقشه

12- خانه قدیری

قرار است به خانه‌ای قدیمی پا بگذارید که با روح و روانتان بازی می‌کند. یک منزل مسکونی می‌تواند انقدر زیبا باشد؟ وارد حیاط مستطیل شکل می‌شوید و از پشت درختان بلند نخل و بید ساختمانی را می‌بینید که آرام در سکوت خود نشسته، این خانه قدیری رشت است. یک بنای مستطیلی از جنس سفال که در و پنجره‌های سراسری آن به روی شما باز است.

یک ایوان بزرگ روی ستوان‌هایی چوبی قرار گرفته و طبقه زیرین آن با چند پله شما را به طبقه دوم می‌برد. بیش از هر چیز سکوت در وجود شما حس خاص و شاعرانه‌ای را بر‌می‌انگیزد. این بنا توسط محمدولی خان تنکابنی بنا شده و امروزه از آثار ملی ایران محسوب می‌شود. سراغ خانه قدیری را از سبزه میدان رشت بگیرید. جای ما را هم خالی کنید.

جاهای دیدنی رشت

13- حمام حاجی

حمام حاجی یا حمام حاجی جعفر رشت یکی از حمام‌های کوچک و قدیمی این شهر است که دردوره قاجار بنا شده است. خیابان بادی‌الله را که به سمت بازار مطهری بروید که بنای چهارگوش، افسرده، نجیب و پیر را می‌بیند که حوادث روزگار چهره او را پر از چین و چروک کرده. این حمام قدیمی حاجی رشت است که روزگاری برای خود برو بیایی داشته اما امروز مورد بی‌مهری قرار گرفته و کسی سراغی از او نمی‌گیرد. سر در آن دارای هلالی است که در بالای آن نقاشی‌ روی کشی نقش کرده‌اند و صحنه نبرد دو پهلوان را نشان می‌دهد و در طرفین درب کاشی‌های نصفه نیمه رنگی قرمز و آبی و سبز بر رویی دیوار باقی مانده است.

این بنا دو در دارد که کی از آن برای خانم‌ها و دیگری برای آقایان بوده است. سقف آن شیروانی و از جنس سفال است. جنس بنا از آجر و چوب است. وارد آن که بشوید سقف شیشه‌ای آن را خواهید دید که نور آفتاب به وسیله آن به درون حمام می‌ریزد. داخل حمام طاقی‌ وجود دارد که نقاشی‌هایی مختلفی از گل و منظره و انسان با کشی‌کاری روی آن دیده می‌شود.

جاهای دیدنی رشت

امید است با دیدن کردن از این بنا رونق روزگاران پیشین را به آن برگردانید و غبار پیری را از آن بزدایید. حمام حاجی رشت که یکی از زیبا‌ترین و ارزشمندترین جاهای دیدنی رشت است در خیابان بادی‌الله رشت انتظار شما را می‌کشد.


نشان دادن مکان روی نقشه

14- رودخانه سفیدرود

رودخانه سفیدرود که از زاگرس سرچشمه گرفته و از گیلان می‌گذرد، سفره پربرکتی است که در چند استان ایران پهن شده و هر کس توشه‌ای از آن بر‌می‌گیرد. سفیدرود در مسیر خود جاذبه‌ها و زیبایی‌های زیادی به وجود آورده است که از جمله آن‌ها آیباری شالیزارهای گیلان، باغ‌ها و زیست‌بوم بسیاری از برندگان و آبزیان است.

جاهای دیدنی رشت

سپید رود از شهرهای مختلفی چون کیاشهر، آستانه اشرفیه، منجیل و رشت می‌گذرد. از رشت به سمت لاهیجان بروید به کوچصفهان و لولمان می‌رسید که از توابع شهر رشت محسوب می‌شوند. شما در این مسیر می‌توانید در سفید رود به ماهیگیری بپردازید، به تماشای مرغابی‌ها و لک‌لک‌ها بنشینید، از مناظر جنگل و شالیزار لذت ببرید و یا به بازارهای روز کوچصفهان و لولمان بروید و ماهی شور و ماهی دودی و اشپل و هزاران چیز خوشمزه محلی بخرید.


نشان دادن مکان روی نقشه

15- مرداب عینک

تالاب عینک که گیلک‌ها به آن عَینک‌سَل می‌گویند یکی از جاهای دیدنی شهر رشت است. مرداب عینک بزرگترین تالاب شهری ایران و دومین تالاب بزرگ استان گیلان است. شاید از خود پرسیده باشید چرا مرداب عینک؟ در پاسخ باید بگویم که اگر از ارتفاع به آن نگاه کنید شبیه عینک است.

مرداب عینک علی‌رغم تمام ساخت و سازهای غیر مجاز در این منطقه، هم‌اکنون زیستگاه گیاهان و جانوران بسیاری است. با این حال هنوز مکان بسیار زیبا و آرامی پیرامون این تالاب وجود دارد. حضور انواع پرندگان در اطراف این تالاب یکی از دیدنی‌های شهر است. طبیعت زیبا و وجود گونه‌هایی چون نیزار، سرخس و نیلوفر آبی مرداب عینک را به جایی زیبا بدل کرده است.

جاهای دیدنی رشت

در حوالی مرداب عینک روستاهایی وجود دارد که بسیاری از آن‌ها هنوز سبک زندگی بومی و معماری خود را حفظ کرده‌اند که دیدنشان را به شما توصیه می‌کنم.


نشان دادن مکان روی نقشه

16- بازار رشت

می‌خواهید به یک جای شلوغ و پر سر و صدا بروید که بوی ماهی و اشپل شما را از هوش ببرد؟ جایی که از سبزی و اردک و مرغ زنده گرفته تا تخم‌مرغ محلی و ماهی دودی و ترشی تازه و هزاران چیز دیگر را می‌توانید ببنید. زنانی که در لباس محلی پا به پای مردانشان کار می‌کنند. از هر سو سر و صدای گیله مردان و گیله زنان را خواهید شنید که با گویش شیرین گیلکی شما را به خرید دعوت می‌کنند. اینجا بازار رشت است که یکی از دیدنی‌های رشت محسوب می‌شود و بزرگترین بازار روباز ایران محسوب می‌شود.

بازار سنتی رشت شامل میدان بزرگ، میدان کوچک، چهارسوق‌ها و کاروانسراها است. معماری کاروانسراها و طاقی‌های موجود در بازار رشت یکی از جاذبه‌های توریستی این بازار است.

جاهای دیدنی رشت

در گوشه و کنار بازار رشت می‌توان جلوه‌های گوناگونی از زیبایی‌های فرهنگ بومی این استان را یافت که در نوع  خود بسیار زیبا و جذاب است. این بازار از بخش‌های گوناگونی شامل کاروانسراها و طاقی‌ها تشکیل شده‌است. سراغ بازار رشت را از هرکسی بگیرید نشانتان خواهد داد. باقالی و مغز گردو یادتان نرود.


نشان دادن مکان روی نقشه

17- خانه درختی روستای خمام

خمام یکی از شهرستان‌های مهم شهر است که خانه درختی در روستای دهنه‌سر وجود دارد. به روستای دهنه سر که رفتید، آبگیر بزرگی را خواهید دید که درختان بلند صنوبر و درختان دیگر آن را بغل کرده‌اند و سطح آن را نیلوفرهای آبی پوشانده است. نزدیک‌تر که بشوید آلاچیق‌های زیادی را خواهید دید که به چشمان شما نزدیک می‌شود. در این میان، بر فراز درخت‌های بلند روستای دهنه سر خمام خانه درختی را خواهید دید که بسیاری را دیوانه خود کرده است.

برای وارد شدن به خانه درختی خمام باید پله‌های زیادی را طی کنید تا به آن وارد شوید. در اطراف آن خانه‌های روستایی را می‌بینید و سرسبزی و آب گل و صدای خنده‌های پرشور کشاورزان و گردشگران خنده را به لبتان خواهد آورد. در اینجا احساس سرزندگی و خوشبختی در دلتان فوران می‌کند. هوا که رو به تاریکی برود آواز قورباغه‌ها می‌شنوید. در برکه قایق سواری کنید و از امکانت این منطقه استفاده کنید، به تالاب خمام سری بزنید و در رستوارن‌های آن‌جا حتما سراغ میرزاقاسمی و کال کباب را بگیرد.

جاهای دیدنی رشت

18- خانه آوانسیان

خانه آوانسیان یکی از منازل مسکونی قدیمی شهر رشت است که متعلق به شخصی به همین نام بوده که شهرداری رشت آن را خریداری کرده است. این خانه به سبک بومی گیلان ساخته شده و علاوه برآن وجود شاخصه‌های متفاوت معماری، این خانه را به یکی از جاهای دیدنی رشت بدل کرده است.

وارد حیاط می‌شوید، یک خانه آبی‌رنگ روستایی را می‌بینید که ایوان بزرگ و سه اتاق دارد و با چند پله به زیرزمین می‌رود. وجود پنجره‌های هلالی و گچ‌بری‌های بسیار بدیع رو ی دیوار ایوان و همچنین رنگ آبی دیوار و ستون‌های چوبی آبی‌رنگ توجهتان را جلب خواهد کرد.

جاهای دیدنی رشت

در و پنجره هلالی که بالای هر کدام از آن‌ها دارای شیشه‌های رنگی است، گویی نور خورشید را چون شعله‌های آتش بر روی ایوان و دیوار می‌ریزد. گچ‌بری گل و بوته در جای جای این خانه شما را یاد کلیسا یا هنر گوتیک اروپا می‌اندازد. همچنین سرستون‌های چوبی گویی برای یک مکان مقدس ساخته شده‌اند. وجود هلالی‌هایی که به سبک کلیسا بنا شده و همچنین وجود اجاق ویداری که اطراف آن مزین به گچ‌بری است از جاذبه‌ها و زیبایی‌های داخل این بنا است.


نشان دادن مکان روی نقشه

19- بوستان کشاورز

برای وارد شدن به بوستان کشاورز شهر رشت چند پله را به سمت پایی طی می‌کنید و وارد پارکی می‌شوید که سطحش از خیابان پایین‌تر است. به محض ورود به بوستان مجسمه‌هایی به پیشواز شما می‌آیند. در سمت ورودی اصلی بوستان کتابخانه بزرگی وجود دارد که بسیاری از مردم از آن‌جا کتاب را به امانت گرفته و بر نیمکت‌های بوستان کشاورز مشغول به مطالعه می‌شوند. در بوستان کشاورز رشت آب‌نماهایی وجود دارد که شاید تا به حال کمتر دیده باشید.

جاهای دیدنی رشت

وجود پارک بازی کودکان، غرفه‌های اغذیه، وسایل ورزشی و ده‌ها چیز دیگر برای حضور و پذیرایی شما تدارک دیده شده است.


نشان دادن مکان روی نقشه

جاهای دیدنی رشت شما را مبهوت خود می‌کند. شما کدام جاذبه را دوست دارید؟ کدام دیدنی شهر رشت شما را مجذوب خود کرده است؟

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. چرا مطالب رشت رو اینقدر تکراری میزارید. تک تک این جاها یا تکی یا در یک پکیج معرفی شده و حتی بهتر و کامل‌تر. چه دلیلی داره اینقدر هی یک موضوع رو تکرار کنید آخه؟ اونم ناقص تر از اصلش.🙄🙄🙄😐

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن