طبیعت گردی

جاهای دیدنی قشم؛ کشف جزیره شگفت‌انگیز

فهرست مطالب

جزیره قشم به‌عنوان بزرگترین جزیره‌ ایران و خلیج فارس، زیبایی‌های زیادی در دل خود دارد. جاهای دیدنی قشم تا چند سال پیش شناخته شده نبودند؛ اما در چند سال اخیر توجه گردشگران را به خود جلب کرده‌اند. اگر تا به حال به این جزیره‌ رویایی قدم نگذاشته‌اید یا در مورد سفر به آن هنوز مردد هستید، باید بدانید که چیزهای زیادی را از دست داده‌اید.

دیدار با قشم شما را با جذابیت‌هایی روبرو می‌کند که احتمالا در جای دیگری ندیده‌اید. مجموعه‌ای از جاذبه‌ها از طبیعت خاص جزیره که در کمتر جایی از ایران می‌بینید گرفته تا غذاهای محلی این منطقه که خود به جاذبه‌ای برای گردشگران تبدیل شده‌اند، سواحل زیبا در کنار پوشش گیاهی و حیات جانوری که همه و همه این جزیره را به مقصدی فراموش نشدنی برای مسافرانش تبدیل کرده است. در این نوشتار از نابرو با من همراه شوید تا بهترین جاذبه‌های دیدنی قشم را بیشتر بشناسید.

1- دره ستارگان

دره‌ ستارگان یکی از خاص‌ترین و در عین حال عجیب جاهای دیدنی قشم است. وقتی برای اولین بار در آن قدم می‌گذارید احتمالا حسی ناشناخته و مبهم را تجربه خواهید کرد؛ مخصوصا اگر اعتقاداتی که محلیان در مورد آن دارند را شنیده باشید. صخره‌هایی به اشکال مختلف که سر به آسمان کشیده‌اند و ابهت خود را به رخ هر بیننده‌ای می‌کشند. اگر بگوییم دره ستارگان هدیه‌ای است از سوی زمین اشتباه نگفته‌ایم. در واقع ستون‌های بلند با اشکال مختلف این دره در اثر فرسایش زمین طی دو میلیون سال ایجاد شده‌اند و امروزه تبدیل شده‌اند به یک زیبایی طبیعی که گردشگران را به سمت خود می‌کشند.

محلیان این منطقه به این محل ستاره افتاده هم می‌گویند چون اعتقاد دارند که در اثر افتادن ستاره‌ها به زمین قسمت‌هایی از زمین به شکل‌های مختلف بالا آمده‌اند و باعث درست شدن این منطقه شده‌اند. موضوع دیگری که در مورد این جاذبه دیدنی جالب است این که محلیان می‌گویند در این منطقه اجنه و ارواح وجود دارند و خودشان هم بعد از غروب آفتاب به اینجا نمی‌روند؛ دلیلشان هم صداهای عجیبی است که گاهی در این منطقه شنیده می‌شود. البته این صداها به خاطر پیچیدن باد در فضاهای خالی بین ستون‌ها است نه چیز دیگر. دره ستارگان در جنوب شرقی جزیره‌ قشم قرار دارد.

جاهای دیدنی قشم


نشان دادن مکان روی نقشه

2- جزایر ناز

قشم پر است از شگفتی و جزایر ناز بی‌شک یکی از این شگفتی‌ها هستند. در امتداد خط ساحلی شرقی جزیره‌ قشم، جزایر کوچکی دیده می‌شوند که به آن‌ها جزایر ناز گفته می‌شود؛ اما این جزایر با جزایر دیگر کمی متفاوت هستند. در هنگام جزر بر اثر عقب رفتن آب، مسیری روی آب می‌آید که جزایر ناز را به جزیره قشم وصل می‌کند. برای مدت زمانی کوتاهی می‌توانید روی آب راه بروید و از جزیره‌ قشم به جزیره‌ ناز برسید؛ یک تجربه‌ دلچسب و شگفت‌انگیز.

علت نام گذاری آن‌ها به این نام هم دقیقا همین است، می‌گویند این جزایر برای وصل شدن به قشم ناز می‌کنند و فقط در ساعاتی در روز این اتفاق رخ می‌دهد. البته جزایر ناز خالی از سکنه هستند و فقط از لحاظ گردشگری جذاب هستند و از بهترین جاهای دیدنی قشم به حساب می‌آیند. بر فراز این جزایر می‌توانید جزیره‌ لارک را هم از دور تماشا کنید.

ساحل زیبایی که قشم را به جزایر ناز متصل می‌کند و قدم زدن و وقت گذراندن در آن به خودی خود لذت بخش است،  به محلی برای انواع تفریحات آبی و ساحلی مثل پاراگلایدر، شترسواری، سافاری، جت‌اسکی، قایق‌سواری و غیره تبدیل شده است. پارکینگ برای پارک کردن ماشین‌ها هم در نزدیکی ساحل وجود دارد. نکته‌ مهم این است که اگر دوست دارید در حالتی که جزایر به قشم وصل شده‌اند اینجا را ببینید، حتما باید ساعت جزر آب را چک کنید و بر اساس آن ساعت بازدید خود را تنظیم کنید تا این تجربه‌ دل‌انگیز را از دست ندهید.

جاهای دیدنی قشم


نشان دادن مکان روی نقشه

3- تنگه چاهکوه

چاهکوه حدود 70 کیلومتری قشم قرار دارد و یکی از جاهای دیدنی قشم است که به هیچ وجه نباید آن را از دست دهید. این تنگه که از دیواره‌های بلند با حفره‌هایی به اشکال مختلف تشکیل شده، ساخته‌ دست طبیعت است و در اثر فرسایش زمین و باد و باران ایجاد شده است. در ابتدای تنگه چند چاه آب شیرین وجود دارد که مردم محلی از آن استفاده می‌کنند.

هر چه در مسیر تنگه پیش روید بیشتر شگفت زده خواهید شد. چون هر چه جلوتر بروید دیواره‌های تنگه به هم نزدیک‌تر می‌شوند و بر زیبایی آن می‌افزایند. از محل پارک ماشین تا رسیدن به تنگه حدود 20 دقیقه پیاده‌روی در مسیری زیبا با جذابیت‌های طبیعی در پیش دارید که برای عکاسی هم عالی است.

جاهای دیدنی قشم


نشان دادن مکان روی نقشه

4- پارک کروکدیل‌ها

این مجموعه که اولین مرکز نگهداری و پرورش کروکدیل در ایران و خاورمیانه است، در بزرگراه قشم – درگهان قرار دارد. در این پارک علاوه‌بر کروکدیل حیوانات دیگری مثل ایوگوانا، طاووس، میمون، سوسمار، و شتر مرغ هم نگهداری می‌شوند. این مجموعه از سال ۸۹ فعالیت خود را شروع کرده و در حال حاضر بیش از ۱۰۰ کروکدیل دارد.

جالب است بدانید بزرگ‌ترین کروکدیل خاورمیانه که به خان بابا معروف است نیز در این پارک نگهداری می‌شود و گردشگران زیادی را به این پارک می‌کشاند. پیشنهاد ما این است که اگر به این پارک رفتید از راهنماهای پارک برای بازدید کمک بگیرید. این مجموعه در سال‌های اخیر به یکی از پرطرفدارترین جاهای دیدنی قشم تبدیل شده است.

جاهای دیدنی قشم


نشان دادن مکان روی نقشه

5- قلعه پرتغالی‌ها

قلعه‌ پرتغالی‌ها در ضلع شمالی جزیره‌ و در کنار ساحل بندر لافت قرار دارد و از قدیمی‌ترین جاهای دیدنی قشم است. قدمت این قلعه به قرن شانزدهم و زمان تسلط پرتغالی‌ها به خلیج فارس برمی‌گردد. البته این تنها قلعه‌ای نیست که پرتغالی‌ها در حاشیه‌ خلیج فارس ساخته‌اند؛ قلعه‌های دیگری نیز جزیره‌ هرمز، لارک و چند نقطه‌ دیگر از آن زمان بر جای مانده است.

قلعه شامل قسمت‌های مختلف مثل انبار ابزارآلات جنگی، آب انبار، زندان، کلیسا، مقر فرماندهی و اتاق‌های سرباز خانه است و دیدن کردن از آن خالی از لطف نیست. بازدید از این قلعه‌ تاریخی یادآوری بخشی از تاریخ ایران است که به دوره صفویه مربوط می‌شود.

جاهای دیدنی قشم


نشان دادن مکان روی نقشه

6- ژئو پارک قشم

ژئو پارک‌ها مناطقی هستند که از نظر زمین شناسی دارای تنوع بالایی هستند و پدیده‌های شاخص زمین‌شناسی در آن‌ها وجود دارد. ژئو پارک قشم اولین ژئو پارک خاورمیانهو از جاهای دیدنی قشم است که 25 ژئوسایت‌ دارد. شاخص‌ترین آن دره ستاره‌ها، بام قشم، دره تندیس‌ها، تنگه چاهکوه، ساحل کرق، دره قاضی، تنگه اولی، جزایر ناز، جنگل حرا، روستای لافت، غار خربس و تالاب پرندگان دو کوهک هستند. ژئو پارک قشم محدوده‌ای به مساحت 30 هزار هکتار در غرب جزیره است و یکی از منحصربه‌فردترین ژئوپارک‌های جهان محسوب می‌شود.

جاهای دیدنی قشم


نشان دادن مکان روی نقشه

7- غار نمک

غار نمک یا غار نمکدان یکی از زیباترین جاهای دیدنی قشم است. این غار هم یکی دیگر از شگفتی‌های زمین‌شناسی است. در ابتدای مسیر کوه‌هایی را می‌بینید که رگه‌هایی از نمک در آن‌ها دیده می‌شود و منظره‌ زیبایی ایجاد کرده است. بعد از کمی پیاده‌روی هم به دهانه‌ غار خواهید رسید. غاری که احتمالا نظیرش را جایی ندیده باشید. دیواره‌ها و سقف غار تماما از بلورهای نمک است و زیبایی وصف ناپذیری دارد.

داخل غار نور خیلی کم است و حتما باید از هدلامپ یا چراغ قوه استفاده کنید. هر چه بیشتر جلو می‌روید تاریکی و سکوت بیشتر هم می‌شود. قندیل‌های نمک به اشکال مختلف از سقف آویزان است و در قسمت انتهایی غار حس و حال جالبی را تجربه خواهید کرد؛ سراسر سکوت و زیبایی. در نزدیکی غار نمکدان ساحل زیبایی هم قرار دارد که می‌توانید از آن هم بازدید کرده و لذت ببرید. مسیر دسترسی به غار نمکدان کمی دشوار است ولی ارزش بازدید دارد.

جاهای دیدنی قشم


نشان دادن مکان روی نقشه

8- پارک زیتون

پارک زیتون در خیابان دریای قشم قرار دارد و مشرف به ساحل است. داخل پارک آلاچیق برای اتراق و همین‌طور فضا برای چادر زدن وجود دارد. در این مجموعه زمین‌های ورزشی برای والیبال، فوتسال، والیبال ساحلی و غیره و همینطور رستوران‌های مختلف، سینمای چهار بعدی، زمین ویژه اسکیت و دوچرخه‌سواری وجود دارد و به طور کلی فضای مناسب همراه با امکانات برای مسافران فراهم کرده است.

مساحت پارک زیتون ۴۵۰۰۰ کیلومتر مربع است و به سیتی‌سنتر قشم هم خیلی نزدیک است. جنگ‌های شادی و برنامه‌های مفرح به مناسبت‌های مختلف در این پارک برگزار می‌گردد که طرفداران خودش را دارد.

جاهای دیدنی قشم


نشان دادن مکان روی نقشه

9- ساحل نقره‌ای

ساحل نقره‌ای قشم در جزیره‌ هنگام قرار دارد که اگر به این جزیره رفتید حتما باید از آن دیدن کنید. فلس خرد شده‌ ماهی‌ها که در ساحل وجود دارد، با تابش نور می‌درخشند و منظره‌ رویایی را ایجاد می‌کنند. البته این تنها دلیل این درخشش بی‌نظیر نیست، کانی‌هایی که در ساحل وجود دارند و همینطور فیتوپلانکتون‌ها دلایل دیگری است که برای این پدیده ذکر شده است.

البته در سال‌های اخیر به خاطر آسیب‌هایی که بعضی گردشگران به ساحل زده‌اند گاهی ورود به ساحل ممنوع می‌شود؛ اما به هر حال شما می‌توانید با قایق از داخل آب زیبایی‌های این ساحل را تماشا کنید.

جاهای دیدنی قشم


نشان دادن مکان روی نقشه

10- دشت بوخو

دشت بوخو از جاذبه‌های کمتر شناخته شده‌ جزیره‌ قشم است که کمی با دیگر دیدنی‌های جزیره متفاوت است. در نزدیکی بندر دولاب بلندترین قله‌ جزیره‌ به نام کوه بوخو با 350 متر ارتفاع وجود دارد. در کوهپایه‌ این کوه، دشت بوخو قرار دارد که اگر زمستان جزیره بارانی باشد حسابی سرسبز و دیدنی می‌شود. در این دشت حیواناتی مثل خرگوش، آهو و روباه هم دیده می‌شود. این دشت تبدیل به محل زیبایی برای گذراندن اوقات شده است که البته دسترسی به آن کمی دشوار است.

جاهای دیدنی قشم


نشان دادن مکان روی نقشه

11- بام قشم

بام قشم از صخره‌های گسترده از جنس سنگ آهک، ماسه سنگ، سیلت و مارون است که به خاطر ارتفاعشان چشم‌اندازخوبی به اطراف دارند. از بالای این صخره‌ها می‌توانید جنگل‌های حرا و دیگر جاهای دیدنی قشم را در سکوت تماشا کنید که حال و هوای خاصی دارد. بام قشم بین روستاهای طبل و سلخ قرار دارد و مثل خیلی دیگر از جاذبه‌های جزیره از شهر دور است.

این منطقه از نظر تاریخی نیز حائز اهمیت است. در این منطقه ابزارهای سنگی مثل تبر و چاقو مربوط به دوران باستان یافت شده که برای شکار استفاده می‌شد. این کشفیات نشان می‌دهد که در دوران پارینه سنگی در این منطقه انسان‌ها حضور داشته‌اند و از این جهت این منطقه فدیمی‌ترین استقرارگاه بشر در میان کل جزایر خلیج فارس محسوب می‌شود.

جاهای دیدنی قشم

12- جنگل حرا

این جنگل با تصوری که از جنگل در ذهنتان دارید و آنچه در شمال کشور دیده‌اید زمین تا آسمان فرق می‌کند. جنگل حرا از درختانی تشکیل شده است که طی قرن‌ها خود را آب شور وقف داده‌اند و در آب ریشه دوانده‌اند. وسعت جنگل حرا در قشم حدود 2400 هکتار در شمال جزیره و 60 کیلومتر در قسمت غربی آن است. درختان این جنگل در تمام طول سال سبز هستند و به زیستگاهی برای پرندگان مختلف مثل حواصیل تبدیل شده‌اند. البته جنگل‌های حرا در دیگر قسمت‌های خلیج فارس هم وجود دارند.

برای دسترسی به جنگل حرا در قشم می‌توانید به اسکله بندر لافت بروید و یا از طریق اسکله طبل یا سهیلی به آن دسترسی پیدا کنید. در اسکله باید بلیت تهیه کنید و سوار قایق شده و در داخل جنگل گشت و گذار کنید. گشتن در جنگلی که روی آن قرار دارد به اندازه کافی شگفت‌انگیز است چه برسد به اینکه پرواز پرندگان را هم بتوانید ببینید. وقتی سطح آب پایین است ریشه‌های درختان حرا مشخص است، ریشه‌های که به نوعی تصفیه کننده‌ آب شور هستند.

جاهای دیدنی قشم

13- غار خربس

غار خربس یکی از جاهای دیدنی قشم است که در 15 کیلومتری شهر قشم قرار دارد. غار خربس در دل کوه‌ واقع شده و چهار دهنه دارد. گفته می‌شود قدمت این غار به دوره مادها برمی‌گردد. برای رسیدن به داخل غار باید کمی پیاده‌روی کنید و از پله‌ها بالا بروید؛ اما مطمئن باشید دیدن این غار ارزشش را دارد. آنچه بر شگفتی این غار می‌افزاید این است که روی دیواره‌های داخلی غار نقش‌هایی از صورت‌های انسانی و طرح‌های دیگر دیده می‌شود.

تو در تو بودن دالان‌ها و اتاق‌های این غار آن را به فضایی رازآلود تبدیل کرده است. برخی از محققان معتقدند این غار روزگاری پرستشگاه مهر و الهه‌ میترا بوده است. البته نظریه‌های دیگری نیز در مورد کاربری این غار وجود دارد.

جاهای دیدنی قشم


نشان دادن مکان روی نقشه

14- دره تندیس‌ها

اگر کمی اهل خیال‌پردازی باشید این دره حسابی شما را به وجد خواهد آورد. دره تندیس‌ها که یکی از سایت‌های ژئو پارک قشم نیز هست، روزگاری به بام قشم متصل بوده اما امروزه از آن جدا شده است. دره‌ تندیس‌ها ساختاری شبیه به دره ستارگان دارد با این فرق که وسعت آن بیشتر است. این منطقه زمانی زیر آب بوده است و در جاهایی از آن ممکن است صدف هم پیدا کنید.

در اثر فرسایش خاک در طی زمان اشکال و احجام جالبی ایجاد شده است که جالب هستند و دلیل نام گذاری این منطقه نیز همین موضوع است. شاید باورش سخت باشد که این اشکال نه به دست انسان بلکه توسط دستان طبیعت شکل گرفته‌اند و از جاهای دیدنی قشم به حساب می‌آیند.

جاهای دیدنی قشم


نشان دادن مکان روی نقشه

15- سد گوران

سد گوران در روستای گوران در 80 کیلومتری غرب جزیره قشم قرار دارد. این سد تاریخی در لیست آثار ملی نیز ثبت شده است. گفته می‌شود که پی اولیه این سد مربوط به دوره هخامنشی و تاج آن مربوط به دوره ساسانی است. همین موضوع به جذابیت و ارزش این سد افزوده است. در جزیره‌ قشم از دیرباز آب شیرین به خاطر کم بودن اهمیت و ارزش بالایی داشته است و این سد نیز از دیرباز منبعی برای تامین آب بوده است.

موضوع جالب دیگری که گردشگران را به این منطقه می‌کشاند لنج سازی است. لنج سازی از قدیم در روستای گوران انجام می‌شد و در کنار سد هم می‌توانید از نزدیک آن را تماشا کنید که جذابیت خاصی دارد.

جاهای دیدنی قشم

16- روستای لافت

اگر به بافت تاریخی و معماری قدیمی علاقه‌مند هستید، روستای لافت از آن جاهایی است که در دیدار از جزیره نباید از دست دهید. بندر لافت در شمال غربی جزیره قشم قرار دارد. گشت و گذار در داخل روستا، عبور از کوچه‌های تنگ قدیمی، تماشای خانه‌های قدیمی با معماری زیبایشان و بادگیرهایی که در میان درختان گرمسیری روستا دیده می‌شوند حال و هوای خاصی دارد. این روستا مساجد شاخصی نیز دارد که بازدید از آن‌ها می‌تواند جالب باشد. در این روستا بناهای تاریخی دیگری مثل قلعه نادری، چاه‌های تلا، آب‌انبار و گورستان تاریخی هم وجود دارد.

جاهای دیدنی قشم


نشان دادن مکان روی نقشه

17- جزیره‌ لارک

یکی از فرصت‌های فوق‌العاده‌ای که در سفر به جزیره‌ قشم دارید دیدن کردن از جزایر اطراف است. جزیره‌ لارک یکی از جزایر هم‌جوار قشم است که کمتر شناخته شده است. برای رفتن به این جزیره می‌توانید از اسکله ذاکری قشم به با اتوبوس دریایی به جزیره بیایید یا با قایق و از اسکله دوحه قشم به آن دسترسی پیدا کنید. در این جزیره می‌توانید آرامش وصف ناپذیری را تجربه کنید و از طبیعت بکر جزیره لذت ببرید.

این جزیره نسبت به جزیره‌های سکنه‌ اطراف مثل قشم و هرمز کمتر شناخته شده و به همین دلیل خلوت‌تر و بکرتر است. جزیره‌ لارک از کوه‌های آتشفشانی مخروطی شکل تشکیل شده است. در جزیره‌ لارک هم می‌توانید قلعه‌ پرتغالی‌ها را ببینید، همینطور قلعه لارک و دژهای نظامی از دیگر جاهای دیدنی قشم هستند. جاذبه‌ دیگری که کمی این جزیره را معروف کرده است ساحل درخشان آن در شب است. این درخشش فوق‌العاده به خاطر فیتوپلانکتون‌ها است که زیبایی خاصی دارد.

جاهای دیدنی قشم


نشان دادن مکان روی نقشه

18- جزیره‌ هنگام

هنگام جزیره‌ای کوچک در جنوب قشم است. بیشتر شهرت این جزیره به خاطر دلفین‌هایش است. بله درست شنیدید در این جزیره شما این فرصت را دارید که دلفین‌هایی را که آزاد در دریا در حال شنا و بازی هستند را ببینید. البته جزیره‌ی هنگام زیبایی‌های دیگری هم دارد. ساحل نقره‌ای جزیره‌ هنگام، غذاهای بومی منطقه، بقایای تاسیسات انگلیس‌ها، نخلستان‌های هنگام و حیات وحش جزیره از دیگر جاذبه‌های آن هستند.

بهترین زمان سفر به جزیره اوایل پاییز تا اواسط اردیبهشت است چون در این زمان دلفین‌ها در جزیره هستند و هوا نیز مطبوع است. برای دسترسی به جزیره‌ هنگام باید به اسکله کندالو قشم بروید و با قایق به این جزیره بروید.

جاهای دیدنی قشم


نشان دادن مکان روی نقشه

19- ساحل و تفریحات قشم

در جزیره‌ قشم فرصت دارید تا تفریحات هیجان انگیزی را تجربه کنید. تفریحات ساحلی قشم مثل غواصی، پاراسل، قایق سواری، جت اسکی و شاتل که طرافداران خودشان را دارند در داخل جزیره وجود دارند و نکته‌ مثبت اینکه نسبت به جزیره‌ کیش قیمت مناسب‌تری دارند. یکی دیگر از تفریحات جالب جزیره پارک آبی آن است که امکانات خوبی دارد و می‌توانید در آنجا حسابی لذت ببرید.

در قشم بازارها و مراکز خرید خوبی هم وجود دارد که اگر اهلش باشید حتما از آن لذت خواهید برد. مرکز خرید ستاره قشم و مجتمع تجاری سیتی سنتر و بازار درگهان از جمله گزینه‌های خوب برای بازارگردی و خرید هستند.

جاهای دیدنی قشم

یکی از سواحل زیبا و تمیز قشم ساحل طلایی است، ساحل طلایی که مجتمع تفریحی بزرگ است که امکانات تفریحی خوبی دارد و به علاوه هتل و رستوران هم در آن وجود دارد. سواحل دیگر جزیره که برای گردش پیشنهاد می‌کنم، روستای ساحلی سوزا، بندر لافت و پارک زیتون هستند.

جاهای دیدنی قشم

20- بوستان سینما دریا

پارک ساحلی قشم یا همان پارک سینما دریا در انتهای بلوار امام قلی خان قشم قرار دارد. این بوستان ویو خوبی به دریا دارد. به‌علاوه امکاناتی مثل رستوران، کافی شاپ، تخت برای استراحت، زمین بازی بچه‌ها و اجرای موسیقی زنده نیز در این پارک وجود دارد.

در داخل پارک آلاچیق برای اتراق و استراحت و همینطور بازارچه سنتی نیز وجود دارد که جالب است. در این پارک می‌توانید ساعتی را به تماشای جز و مد دریا بنشینید و یا از پیاده‌روی در ساحل لذت ببرید.

جاهای دیدنی قشم


نشان دادن مکان روی نقشه

بازدید از جاهای دیدنی قشم خاطراتی تکرار نشدنی از بزرگ‌ترین جزیره خلیج فارس برای شما خواهد ساخت. اگر تجربه سفر به این مکان رویایی را داشته‌اید، نابرو را شریک خاطرات خود کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن