تاریخ و تمدن

مهم‌ترین جاهای دیدنی کاشان را بشناسید!

فهرست مطالب

کاشان یکی از زیباترین شهرهای ایران است که همه آن را با گلاب و خانه‌های تاریخی‌اش می‌شناسند. کاشان از آن شهرهایی است که باید حداقل سه روز برای بازدیدش در نظر گرفت؛ زیرا انتخاب کردن بین قدم زدن در روستای ابیانه، خانه‌های تاریخی و بازار قدیمی شهر و عکاسی از آن‌ها، بازدید از شهر نیاسر و شرکت در مراسم گلاب‌گیری یا دیدن بزرگترین شهر زیرزمینی جهان واقعا سخت است. علاوه بر این‌ها یکی از زیباترین باغ‌های ایران نیز در کاشان قرار دارد. به‌همین خاطر در این مطلب از نابرو، سفری مجازی به این شهر دیدنی را ترتیب داده‌ایم تا با جاهای دیدنی کاشان بیشتر آشنا شوید. با ما همراه باشید.

1- خانه طباطبایی‌ها

خانه طباطبایی‌ها، عروس خانه‌های ایران است، خانه‌ای تاریخی با معماری باشکوه و تحسین‌برانگیز. هرچند کوچه آن قدیمی است و در ورودی بنا ساده، اما به‌محض عبور از ورودی، هشتی و راهروهای پر پیچ‌و‌خم به حیاطی چشم‌نواز با سنگفرش‌های سفید، حوض فیروزه‌ای رنگ و باغچه‌های کوچک می‌رسید که دور تا دورش پر از اتاق و تالار است.

هرچند گوشه‌به‌گوشه خانه طباطبایی‌ها زیباست اما ایوان آینه که با هنر آیینه‌کاری و گچ‌بری تزئین شده، باشکوه‌ترین قسمت خانه است. اگر به سقف ایوان توجه کنید نقش فرش کاشان که به لچک و ترنج شهرت دارد را می‌بینید که با آینه‌کاری ایجاد شده است.در گذشته ایوان آینه، محل استراحت مهمانان به هنگام عصر بوده است.

زیباترین قسمت داخلی خانه نیز شاه‌نشین یا تالار آینه است که برای پذیرایی از مهمانان و بازرگانان کاربرد داشته است. اتاق شاه‌نشین، اتاقی هفت دری با سقف بلند، آینه‌کاری و گچ‌بری‌های هنرمندانه است که پنجره‌های مشبک رنگی‌اش، تندی نور خورشید را می‌گیرد.
قدمت خانه به دوره قاجار است و صاحب‌ آن حاج سید جعفر طباطبایی نطنزی تاجر شناخته شده فرش بوده است. ساخت این خانه 10 سال زمان برده و معماران و هنرمندان بسیاری برای به اتمام رسیدن آن تلاش کرده‌اند. این مجموعه تاریخی 4730 مترمربع وسعت دارد و از سه خانه مجزا که با یکدیگر مرتبط‌اند تشکیل شده است. خانه طباطبایی‌ها در مجموع ۴۰ اتاق، چهار حیاط، سه بادگیر و چهار سرداب دارد. ساعت بازدید نیز از ساعت هشت الی 16 است.

خانه طباطبایی‌ها از جاهای دیدنی کاشان

آدرس : کاشان، خیابان علوی

شماره تماس : 03155220032


نشان دادن مکان روی نقشه

2- خانه بروجردی‌ها

خانه بروجردی‌ها یکی از جاهای دیدنی کاشان و آثار تاریخی با ارزش این شهر است. ساخت این خانه تاریخی به سال 1280 ه.ق باز می‌گردد و محل زندگی حاج آقا حسن بروجردی بوده است. بعد از گذشت صدها سال، هنوز هم وقتی بازدیدکنندگان وارد خانه می‌شوند، تماشای ‌ری، آینه‌کاری و نقاشی‌هایش حس تحسین را در آن‌ها زنده می‌کند.

این خانه تاریخی حتی از عکس‌هایش زیباتر است. دارای قسمت‌هایی مانند ، بالاخانه قرینه تالار اصلی، ایوان جنوبی، تالار سرپوشیده، اتاق های تابستانی، حیاط مرکزی و .. است که معمار خانه یعنی علی مریم کاشانی، یکی از استادان برجسته معماری آن دوره، به زیبایی هرچه تمام‌تر آن را نقاشی و تزئین کرده است. ساعت کار خانه بروجردی‌ها نیز از 9 تا 16:30 است.

خانه بروجردی‌ها از جاهای دیدنی کاشان

آدرس: شهرکاشان، خیابان علوی

شماره تماس: ۰۳۱۵۵۲۲۳۷۷۷


نشان دادن مکان روی نقشه

3- حمام سلطان امیر احمد

حمام سلطان امیر احمد یکی از جاهای دیدنی کاشان است. این حمام یادگار عصر صفوی است. مهندسی بی‌نظیر بنا باعث شده تا به عنوان حمام کاربری بالایی داشته باشد و سقف‌های طاقدار، موزائیک‌ها، نقاشی‌های نفیس و تزئیناتش نیز، آن را به یکی از زیباترین حمام‌های تاریخی ایران تبدیل کرده است. این حمام 1102 متر مربع وسعت دارد و شامل بخش‌هایی مانند ورودی، سربینه، گرم‌خانه و خزینه و تون یا گلخن است. این حمام تاریخی یکی از زیباترین بام‌های گنبدی شکل ایران را نیز دارد. حمام سلطان امیر احمد به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و ساعت کار آن از 7 تا 19 است.

حمام سلطان امیر احمد از جاهای دیدنی کاشان

آدرس: کاشان، خیابان علوی، کوچه سلطان امیراحمد

شماره تماس: ۰۳۱۵۵۲۲۰۰۳۸


نشان دادن مکان روی نقشه

4- بازار کاشان

یکی از جاهای دیدنی کاشان که بازدیدش را نباید از دست داد، بازار تاریخی شهر کاشان است. بازار کاشان یادگار دوران آل بویه است. البته این بازار در دوره سلجوقی و صفوی به اوج شکوه و شهرت خود رسید. اگر به دنبال خرید سوغات باشید، این بازار بهترین انتخاب است. چه چیزی بهتر از قدم زدن در میان اثری تاریخی، عکاسی و خرید کردن.

بازدید از بازار مسگران و کفاش‌ها و تعدادی از 40 اثر تاریخی از جمله بازار میانچال، آب انبار، مسجد، مدرسه و … که در حدفاصل خیابان بابا افضل تا دروازه دولت ادامه قرار دارند، خاطره‌ای فراموش‌نشدنی از شهرگردی در کاشان را برایتان رقم می‌زند. زیباترین بخش بازار نیز تیمچه امین الدوله با سقف تماشایی‌اش است.

بازار کاشان از جاهای دیدنی کاشان

آدرس: کاشان، خیابان بابا افضل


نشان دادن مکان روی نقشه

5- تپه‌های سیلک

تپه سیلک کاشان قدمتی هفت هزار ساله دارد و یکی از قدیمی‌ترین مراکز سکونت بشر ماقبل از تاریخ در ایران و کهن‌ترین زیگورات در میان 32 زیگورات موجود در ایران و عراق است. بازدید از باقیمانده‌های تپه و آثار تاریخی مانند ظروف سفالی و فلزی و همچنین استخوان‌های انسانی درحالی که حتی تا یک قرن پیش، کسی از وجود آن اطلاعی نداشت، برای علاقه‌مندان به تاریخ بی‌نهایت جذاب است. ساعت کار این مجموعه تاریخی نیز از 9 تا 16:30 است.

تپه‌های سیلک از جاهای دیدنی کاشان

آدرس: کاشان، خیابان امیر کبیر

شماره تماس: ۰۳۱۵۵۲۲۳۷۷۷


نشان دادن مکان روی نقشه

6- شهر زیرزمینی نوش‌آباد

بزرگترین شهر زیرزمینی تاریخی دنیا یکی از جاهای دیدنی کاشان قرار دارد. شهر زیرزمینی نوش‌آباد یا اویی، بیش از 15000 مترمربع وسعت دارد و با هدف محافظت از اهالی شهر در زمان خطر ساخته شده است. برای رسیدن به این شهر زیرزمینی باید از پله‌های آب انبار نوش‌آباد پایین بروید.

ابتدا ارتفاع سقف حدود 120 سانتی‌متر است و باید با احتیاط حرکت کنید، اما پس از عبور از راهرو به فضایی با ارتفاع 170 تا 180 سانتی‌متر می‌رسید. بازدید از محل سکونت خانواده‌ها، اتاق‌ها، محل ذخیره غذا، محل‌ قرارگیری چراغ‌های پیه‌سوز در دیواره‌ها، چاهک‌ها و قدم زدن در دالان‌هایی که قدمت‌شان به حدود هزاروپانصد سال پیش و دوره ساسانی می‌رسد، قطعا تجربه‌ای متفاوت و هیجان‌انگیز است.

سیستم تهویه هوا این شهر زیرزمینی که بر اساس اختلاف سطح بین قسمت‌های مختلف شکل گرفته به حدی کارآمد است که در طول بازدید احساس کمبود اکسیژن نمی‌کنید. آن‌طور که باستان‌شناسان می‌گویند نیز این شهر مجهز به سیستم دفاعی قوی برای دفاع از جان و مال مردم بوده است. شهر زیرزمینی نوش‌آباد دست کند است و کارشناسان احتمال می‌دهند که با استفاده از ابزاری با جنسی شبیه الماس حفاری انجام شده است. ساعت کار مجموعه نیز از ساعت 08:30 تا 17:30 است.

شهر زیرزمینی نوش‌آباد از جاهای دیدنی کاشان

آدرس ورودی ۱: اصفهان، شهر نوش‌آباد، میدان شهدا، بلوار جلال زادگان، کوچه شهید میرزاجانی

آدرس ورودی ۲: اصفهان، شهر نوش‌آباد، میدان شهدا، خیابان امام خمینی، کوچه شهید مائلیان

شماره تماس: ۰۳۱۵۴۸۲۵۸۵۰


نشان دادن مکان روی نقشه

7- باغ و حمام فین

در انتهای کوچه‌های قدیمی و کاهگلی شهر کاشان، باغ و حمام فین قرار دارد، باغی که اگر درخت‌های کاج و سرو آن را تا انتها ادامه دهید به عمارتی زیبا می‌رسید. باغ فین یکی از زیباترین باغ‌های ایران است. نام این باغ را شاید برای اولین بار در کتاب تاریخ شنیده باشید زیرا محل قتل امیرکبیر، صدر اعظم مشهور تاریخ ایران، بوده است. آن‌طور که تاریخ‌شناسان می‌گویند قدمت باغ فین به دوره آل بویه، سلسله ساسانی و یا صفاری برمی‌گردد اما عمارت‌های داخل باغ در دوره صفوی و قاجار ساخته شده‌اند.

یادتان باشد در بازدید از باغ فین، ازعمارت سردر، اتاق شاه‌نشین، حیاط خلوت کریم‌خانی و چشمه سلیمانیه و بناهای کوشک قاجار یا شترگلوی فتحعلی‌شاهی نیز دیدن کنید. ساعت بازدید از 9 تا 17 است.

باغ و حمام فین از جاهای دیدنی کاشان

آدرس: کاشان، انتهای خیابان امیرکبیر فعلی و روستای فین قدیم

شماره تماس: ۰۳۱۵۵۳۰۲۰۱۰


نشان دادن مکان روی نقشه

8- موزه ملی کاشان

موزه ملی کاشان هرآنچه از تاریخ و فرهنگ این شهر باید بدانید را برایتان کنار گذاشته است. این موزه در ضلع غربی باغ فین قرار دارد و در سال  1346روی خرابه‌های به‌جامانده از خلوت نظام‌الدوله، داماد فتحعلی شاه، ساخته شده است. اگر علاقه‌مند به تاریخ باشید، تماشای بیش از ۴۰۰ اثر که قدمتش‌شان به هزاره‌ هفتم قبل از میلاد تا دوران معاصر برمی‌گردد، قطعا برایتان جذاب است.

این موزه دارای بخش‌های باستان‌شناسی، دوران اسلامی، منسوجات، کتابت و نسخ خطی و معاصر است. در بخش باستان‌شناسی آثار پیش از تاریخ، دوران تاریخی و دوران اسلامی به نمایش گذاشته شده است، در بخش منسوجات نمونه‌های از پارچه‌های مخمل و زری بافت، در قسمت کتابت و نسخ خطی نیز نسخ و مرقعات نفیس مانند پنج جلد قرآن و چند نمونه فرمان شاهان قاجاری، در بخش معاصر نیز کارهای هنری استادان معاصر.

موزه ملی کاشان از جاهای دیدنی کاشان

آدرس: کاشان، ضلع غربی مجموعه تاریخی باغ فین کاشان


نشان دادن مکان روی نقشه

9- موزه اسباب‌بازی کاشان

موزه اسباب‌بازی کاشان تعبیر رویای کودکانه همه ما است، دنیایی پر از عروسک. در این موزه نمونه‌هایی از قدیمی‌ترین عروسک‌ها، اسباب‌بازی‌ها و عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی مربوط به دوران قاجار به نمایش گذاشته شده و از جاهای دیدنی کاشان است. تماشای عروسک‌های خوش‌لباس و زیبا یا عروسک‌های خیمه شب بازی قدیمی آویزان به نخ، نگاه کردن به جزئیات لباس‌ها و صورت‌هایشان و فکر کردن به چشمان کودکانی که از دیدنشان ذوق زده می‌شدند، همگی تجربه‌ای متفاوت را برایتان رقم می‌زند. البته موزه اسباب‌بازی قسمتی از خانه تاریخی و اقامتگاه بومگردی با همین نام است. این خانه تاریخی در اواخر دوره قاجار ساخته شده است و خانه تاریخی طباطبائی‌ها، قلعه جلالی و حصار سلجوقی و خانه تاریخی بروجردی‌ها نیز در نزدیکی آن قرار دارند.

موزه اسباب‌بازی کاشان از جاهای دیدنی کاشان

آدرس: کاشان، محله سلطان امیر احمد ، روبروی خانه طباطبایی، کوچه علامه

شماره تماس: ۰۳۱۵۵۲۲۵۱۳۴


نشان دادن مکان روی نقشه

10- خانه تاریخی تاج

برای دو قرن است که خانه تاریخی تاج، گوشه‌ای از محله قدیمی شهر کاشان را زیبا کرده است. خانه‌ای تاریخی 3 طبقه، ساخته شده به سبک گودال باغچه با 2 حیاط اندرونی و بیرونی، سرداب تحتانی و 13 اتاق. اما اینها تنها مشخصات ظاهری و معماری بنا هستند. باید در میان حیاط بزرگ خانه باشید و بادگیر مرتفع بام، گچ بری‌ها و در و پنجره‌های چوبی را ببینید تا عظمت‌اش را درک کنید. هرچند از دوره قاجار تا به امروز این بنا بارها مورد تخریب و بازسازی قرار گرفته اما این روزها یکی از جاهای دیدنی کاشان است.

خانه تاریخی تاج از جاهای دیدنی کاشان

آدرس: کاشان، خیابان علوی

شماره تماس: ۰۳۱۵۵۲۲۴۸۶۸


نشان دادن مکان روی نقشه

11- قلعه جلالی و حصار سلجوقی

در بافت تاریخی شهر کاشان باقیمانده های دو دیوار کاهگلی بلند و قلعه‌ای قدیمی قرار دارد. این دیوار دفاعی که این روزها قسمت کمی از آن باقی مانده، در قرن پنجم هجری، به‌دستور خواجه مجدالدین ابوالقاسم کاشانی ساخته شد تا محافظ شهر و مردمانش باشد. قلعه‌ای که در نزدیکی دیوار قرار دارد نیز سلطان جلال الدین ملک شاه سلجوقی فرمان احداث آن را داده است. علاوه‌بر این در داخل مجموعه نیز دو یخچال تاریخی قرار دارد که روستاییان با ذخیره یخ در زمستان، نیاز خود به یخ را در تابستان برطرف می‌کردند. قلعه جلالی بارها شهر کاشان را از حمله دشمنان نجات داده است.

قلعه جلالی و حصار سلجوقی از جاهای دیدنی کاشان

آدرس: کاشان، انتهای خیابان علوی


نشان دادن مکان روی نقشه

12- موزه منوچهر شیبانی

حتی تصور تماشا کردن تابلوهای نقاشی رنگ و روغن در خانه تاریخی با معماری سنتی، سقف‌های ضربی و مقرنس‌کاری شده لذت‌بخش است. اگر علاقه‌مند به هنر و معماری باشید، بازدید از موزه منوچهر شیبانی در خانه تاریخی کاج بهترین انتخاب برای شماست. در این موزه بیش از 150 اثر از منوچهر شیبانی، شاعر، نقاش و سینماگر ایرانی، به نمایش گذاشته شده است.

قدم زدن در دالان‌ها و تالارهای این خانه تاریخی به تنهایی لذت‌بخش است حالا تصور کنید در هر اتاق، اثر هنری باشکوهی انتظارتان را می‌کشد. علاوه بر موزه، دربخش زیرین خانه تاریخی کاج ینز گالری و کتابخانه‌ای تخصصی با سالن مطالعه در اتاق‌ها و شاه‌نشین وجود دارند.

موزه منوچهر شیبانی از جاهای دیدنی کاشان

آدرس: کاشان، خیابان علوی، خانه تاریخی کاج

شماره تماس: ۰۳۱۵۵۲۲۴۸۶۸


نشان دادن مکان روی نقشه

13- خانه عامری‌ها

این خانه تاریخی یکی از زیباترین معماری‌ها و بلندترین بادگیر را در بین بقیه خانه‌های کاشان دارد. یک نگاه به خانه عامری کافیست تا شیفته آن شوید. قدم زدن در حیاط خانه، ایستادن پای پنجره‌های چوبی و تماشای گچ‌بری و آینه‌کاری‌های بنا، برایتان تبدیل به خاطره‌ای فراموش‌نشدنی می‌شود.

قدمت این بنا به دوران زندیه برمی‌گردد و در دوره قاجاریه مورد بازسازی و توسعه قرار گرفته. خانه عامری‌ها با 7000 مترمربع مساحت، بزرگترین خانه‌ تاریخی کاشان است. این مجموعه دارای سه خانه مجزا و در‌عین‌حال مرتبط با یکدیگر، پنج حیاط و حدود ۸۵ اتاق است. این روزها نیز قسمتی از خانه عامری‌ها تبدیل به هتلی پنج ستاره برای میزبانی از گردشگران داخلی و خارجی شده است و رستوران مجموع نیز در تالار آینه، یکی از زیباترین تالارهای عمارت قرار دارد. ساعت کار مجموعه از  07:30 تا 18:30 است.

خانه عامری‌ها از جاهای دیدنی کاشان

آدرس: کاشان، خیابان علوی، محله سلطان میراحمد کاشان

شماره تماس: ۰۳۱۵۵۲۴۰۲۲۰


نشان دادن مکان روی نقشه

14- خانه عباسیان

خانه عباسیان یکی از جاهای دیدنی کاشان است. از ورودی و هشتی که وارد بنا می‌شوید، یک سطح شیبدار شما را به حیاط حوض‌خانه می‌رساند. سبک معماری خانه عباسیان گودال باغچه است یعنی خانه در ارتفاع پایین‌تری از سطح کوچه قرار دارد. با اینکار بنا ساختمان در برابر گرمای تابستان و سرمای زمستان عایق و فشار آب مورد نیاز برای جریان داشتن آب قنات نیز فراهم می‌شود.

شگفتی‌های معماری این خانه تاریخی و زیبایی هایش به اینجا ختم نمی‌شود. سرتاسر این خانه تاریخی با رسمی‌بندی، کاربندی، مقرنس، یزدی‌بندی و مشبک‌کاری تزیین شده است تا شما را حیرت زده کند. این خانه در دوره قاجار و به درخواست حاج محمد ابراهیم تاجر کاشی و با رعایت کامل اصول قرینه‌سازی ساخته شده است. ساخت و تزیین این خانه با مساحت  ۵۰۰۰ متر‌مربع در پنج طبقه و پنج حیاط، بیست سال زمان برده است. این مجموعه تاریخی یک رستوران سنتی هم دارد که برای صرف غذا در کاشان بهترین گزینه است. ساعت کار مجموعه از 07:30 تا 18:30 است.

خانه عباسیان از جاهای دیدنی کاشان

آدرس: کاشان، خیابان علوی، کوی سلطان امیراحمد

شماره تماس: ۰۳۱۵۵۲۴۰۹۰۲


نشان دادن مکان روی نقشه

15- آرامگاه فیض کاشانی

فیض کاشانی یکی از عالمان و دانشمندان قرن نوزدهم است که کتاب وافی و صافی از معروف‌ترین آثارش است. آرامگاه فیض کاشانی در باغ منزل ایشان قرار دارد و از جاهای دیدنی کاشان به حساب می‌آید. قدم زدن در باغ و بازدید از این آرامگاه برای علاقه‌مندان به معماری و تاریخ می‌تواند جذاب باشد. قدمت آرامگاه نیز به قرن سیزدهم برمی‌گردد و دستور ساخت آن را ابونصر فتح الله خان شیبانی، شاعر عهد قاجار، داده است و معمار آن فرهاد میرزایی بوده است.

آرامگاه فیض کاشانی از جاهای دیدنی کاشان

آدرس: کاشان، ملامحسن فیض، خیابان شهید اسلامی تبار


نشان دادن مکان روی نقشه

16- آرامگاه سهراب سپهری

آرامگاه سهراب سپهری در یکی از حیاط‌های امامزاده سلطان علی ابن محمد باقر، قرار دارد. برای سال‌هاست که دنیای هنر مجذوب آثار سهراب سپهری شاعر، نویسنده و نقاش اهل کاشان است. متاسفانه قبر سهراب سپهری اما بدون هیچ فضای جداکننده و بنای ویژه‌ای در غربتی عجیب قرار دارد و همین موضوع بازدیدکنندگان را آزرده خاطر می‌کند. بنابراین اگر به کاشان رفتید از آرامگاه ساده و بی‌آلایش سهراب سپهری نیز دیدن کنید.

آرامگاه سهراب سپهری از جاهای دیدنی کاشان

آدرس: ۴۰ کیلومتری شهر کاشان، مشهد اردهال، امامزاده سلطان علی ابن محمد باقر


نشان دادن مکان روی نقشه

17- نیاسر

نیاسر را همه با آبشار، باغ و گلاب خوش‌عطر آن می‌شناسند. هرساله از اواسط اردیبهشت تا اواسط خرداد نیاسر بوی گلاب می‌دهد. جشنواره گلاب‌گیری نیاسر یکی از بهترین فرصت‌‌ها برای آشنایی با فرهنگ و آداب‌و‌رسوم مردم این شهر است. آبشار نیاسر نیز یکی از زیباترین آبشارهای ایران با 53 متر ارتفاع است که در مسیر آن 13 آسیاب آبی قرار دارد.

آب‌و‌هوای خنک این شهر و جاذبه‌های گردشگری مانند چهارطاقی، چشمه نیاسر، غار رئیس، حمام و آسیاب تاریخی آن باعث شده تا مسافرانِ شهر کاشان، حتما یک روز را به بازدید از نیاسر اختصاص دهند.

نیاسر از جاهای دیدنی کاشان

آدرس: ۲۰ کیلومتری شهر کاشان و در مسیر کاشان به مشهد اردهال


نشان دادن مکان روی نقشه

18- ابیانه

ابیانه روستایی سرخ‌رنگ در نزدیکی شهر و از جاهای دیدنی کاشان است، روستایی با خانه‌هایی کاهگلی، کوچه‌های سرسبز و زنان و مردانی که هنوز پوشش سنتی خودشان را حفظ کرده‌اند. قدمت روستا به 1500 سال پیش برمی‌گردد و خانه‌ها رنگشان را از خاک سرخ نزدیک روستا گرفته‌اند. روستای ابیانه بر روی شیب کوه و به صورت پلکانی ساخته شده است. اگر کوچه‌های پیچ‌در‌پیچ را تا انتها ادامه دهید به بالای کوه می‌رسید، جایی که خانه‌های سرخ روستا و درختان سرسبز با پس‌زمینه آسمان و دشت، منظره‌ای بی‌نظیر را به‌وجود آورده است.

علاوه بر معماری سنتی و فرهنگ اصیل، روستای ابیانه جاذبه‌های گردشگری مانند موزه مردم‌شناسی، خانقاه، مساجد و آتشکده‌های قدیمی، زیارتگاه، قلعه‌های تاریخی، آسیاب، کاروانسرا و چشمه‌های بسیاری نیز دارد. بهترین زمان برای بازدید از روستای ابیانه، بهار و ابتدای تابستان است. پیشنهاد می‌کنیم تا غذای محلی «گِپا» را هم امتحان کنید و با لباس‌های سنتی ایبانه عکس یادگاری بگیرید.

ابیانه در جاهای دیدنی کاشان

آدرس: استان اصفهان، ۳۵ کیلومتری شمال غربی نطنز


نشان دادن مکان روی نقشه

19- مسجد و مدرسه آقا بزرگ

مسجد و مدرسه آقا بزرگ یکی از زیباترین مساجد ایران و جاهای دیدنی کاشان است و میراث دوره قاجار. این مسجد تاریخی پنج طبقه دارد و در همان نگاه اول عاشق معماری چشم‌گیر آن می‌شوید. داستان مجموعه تاریخی آقا بزرگ این است که مردی نیکوکار به نام حاج محمدتقی خانبان و پسرش در قرن 13 قمری تصمیم به ساخت آن گرفتند. سال‌ها بعد نیز مجموعه به ملا مهدی نراقی، یکی از مراجع تقلید شیعه، که همه آن را با نام آقا بزرگ می‌شناختند نسبت داده شد.

تماشای معماری این بنا که بر اساس گودال باغچه ساخته شده است و بادگیر دارد، شبستان‌ها، هشتی‌ها و گنبدخانه‌ها و همین‌طور رسمی‌بندی، گره‌سازی، یزدی‌بندی و مقرنس‌کاری‌های ساختمان، هوش از سر هربازدید کننده‌ای می‌برد. بنابراین بازدید از این مجموعه زیبا را حتما در برنامه خودتان قرار دهید. ساعت بازدید از مجموعه نیز از 9 تا 17 است.

مسجد و مدرسه آقا بزرگ در جاهای دیدنی کاشان

آدرس: کاشان، خیابان فاضل نراقی، کوچه مسجد آقابزرگ


نشان دادن مکان روی نقشه

آیا تا به حال از کاشان دیدن کرده‌اید؟ کدام یک از جاهای دیدنی کاشان را بیشتر دوست دارید؟ تجربه خودتان از کاشان‌گردی را با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن