تاریخ و تمدنفرهنگ و هنر

جاهای دیدنی اصفهان؛ زیبایی‌های نصف جهان پیش چشمان شما

فهرست مطالب
1- میدان نقش جهان، نصف جاهای دیدنی اصفهان2- چهل ستون، عکس کاخی رویایی بر آب3- عالی قاپو، نقش جهان زیر پای شماست4- سی و سه پل، نماد اصفهان5- پل خواجو، شاه‌نشین پل‌های اصفهان6- مسجد جامع اصفهان، لذت قدم زدن در دل تاریخ ایران7- مسجد شیخ لطف‌الله، یکی از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان8- هشت بهشت، به زیبایی کاخی بهشتی9- منار جنبان، نمایش شکوه معماری ایرانی10- کوه صفه، یکی از مهیج‌ترین جاهای دیدنی اصفهان11- خیابان چهارباغ عباسی، تلفیق سایه نارون و زلالی آب12- کلیسای وانک، نمادی باشکوه از زندگی ارمنیان اصفهانی13- حمام علی قلی آقا، موزه مردم‌شناسی اصفهان14- خانه مشیرالملک، زیباترین ارسی در خانه‌های تاریخی ایران15- موزه هنرهای معاصر اصفهان، گنجینه‌ نفیس آثار هنرمندان16- موزه موسیقی اصفهان، همه سازهای سنتی ایرانی در یک جا17- عصارخانه شاهی، قدم زدن در هوای مردم 300 سال پیش18- حمام قاضی، حس آرامش در یک حمام ایرانی19- انگورستان ملک، بهشتی در میان باغ‌های انگور20- کوه آتشگاه، آتشکده‌ای با قدمت هفت هزار ساله

اصفهان، شهر گنبدهای فیروزه‌ای، پایتخت صفوی و یکی از دیدنی‌ترین شهرهای ایران است. جاهای دیدنی اصفهان انقدر زیاد است که نمی‌توان در مطلبی کوتاه به همه آن‌ها پرداخت. پایتخت باشکوه صفویان، در زمان بیشتر سلسله‌های حکومتی، دارای جایگاه خاصی بین پادشاهان بوده است. مردم هنرمند و خوش‌ذوق این شهر نیز دست در دست هم از ابتدا برای آبادانی شهر خود کوشیده‌اند. همین است که جاذبه‌های گردشگری اصفهان، این شهر را به بهشت گردشگران تبدیل می‌کند. با نابرو همراه باشید تا بهترین دیدنی‌های اصفهان را به شما معرفی کنم.برای شروع یک گشت وگذار عالی در عید سال جدید، پس ازینکه تقویم سال 99 را بررسی کردید و تاریخ روزهای تعطیل را بدست آوردید، بهتر است با جاهای دیدنی اصفهان آشنا شوید!

1- میدان نقش جهان، نصف جاهای دیدنی اصفهان

اگر اصفهان نصف جهان باشد، میدان نقش جهان هم نصف اصفهان است. یکی از مهم‌ترین و زیباترین جاهای دیدنی اصفهان میدان نقش جهان است. میدانی که به عنوان یکی از اولین بناهای ایرانی به ثبت رسیده در میراث جهانی یونسکو محسوب می‌شود و بسیاری از زیباترین مکان‌های دیدنی اصفهان را در اطراف خود دارد. میدان نقش جهان پیش از دوره صفوی، باغی زیبا و پهناور بود که بسیاری از کاخ‌های دولتی در آن قرار داشت. سپس در دوره شاه عباس صفوی میدان نقش جهان و بسیاری از بناهای زیبای اطرافش ساخته شد. بسیاری از سیاحان از عظمت و شکوه میدان نقش جهان در آن دوران نوشته‌اند. حتی امروز هم میدان نقش جهان با وسعت چشمگیر و فضای دل‌انگیزش یکی باشکوه‌ترین دیدنی‌های اصفهان است.

حوض مستطیل شکل بزرگ وسط میدان با آب زلال، درختان و فضای سبز زیبا و چشم‌نواز و مغازه‌هایی که با معماری صفوی به زیبایی ساخته شده‌اند، دل هر گردشگری را می‌برد. در شرق میدان، مسجد شیخ لطف‌الله، در غرب، عمارت عالی قاپو، در شمال، سردر قیصریه و در جنوب این میدان، مسجد زیبای امام قرار گرفته است. میدان نقش جهان یا میدان امام در هر فصلی زیبایی خاص خود را دارد. فقط کافی است خودتان را به نقش جهان برسانید، کمی در پیاده‌راه‌های زیبایش قدم بزنید و نگاهی به مغازه‌هایش که بیشتر صنایع دستی زیبای اصفهان را می‌فروشند بیندازید تا حالتان جا بیاید. سوار شدن بر درشکه‌های بامزه‌ای که نمادی زیبا از تاریخی بودن این میدان است هم می‌تواند تجربه جالبی باشد.

جاهای دیدنی اصفهان

آدرس: اصفهان، میدان نقش جهان


نشان دادن مکان روی نقشه

2- چهل ستون، عکس کاخی رویایی بر آب

اکثر جاهای دیدنی اصفهان نمادی از هنر مردم ایران است. یکی از زیباترین این جاذبه‌ها عمارت چهل ستون است. در این عمارت زیبا، می‌توانید شکوه مهمان‌نوازی ایرانیان را تماشا کنید. کاخ چهل ستون را در زمان شاه عباس اول و دوم برای پذیرایی از مهمانان خارجی و برگزاری جلسات مهم شاهان در میان باغی سرسبز و روح‌نواز ساخته‌اند.

از همان بدو ورود به باغ، احساس می‌کنید به بهشتی از هنر ایرانی پا گذاشته‌اید. روبروی خود حوض بزرگ و زیبایی می‌بینید که عکس کاخی باشکوه با 20 ستون عظیم در آن افتاده است. همین است که به این کاخ، چهل ستون می‌گویند. البته این ستون‌ها نمای عمارتند و در داخل عمارت هم، در هر یک از تالارها که با نقاشی‌های مینیاتوری دیدنی، کاشی‌کاری‌های رنگارنگ و آینه‌کاری‌های ظریف به طرزی مسحورکننده تزیین شده‌اند، ستون‌های زیادی وجود دارد. علاوه بر باغ سرسبز، نمای بیرونی باشکوه و تزئینات داخلی خیره‌کننده، کاخ چهلستون این روزها موزه‌ای را در دل خود جای داده است که مجموعه‌ای کم‌نظیر از آثار تاریخی از دوران پیش از تاریخ تا زمان صفویه و پس از آن را به نمایش می‌گذارد.

چند فرش بسیار قدیمی مربوط به حدود 500 سال پیش، سکه‌های ماقبل تاریخ، مجموعه‌ای از آبگینه‌ها و کاشی‌ها، مجموعه‌ای از قباله‌های ازدواج دوره صفوی و…. تنها بخشی از آثار موجود در این موزه است. ساعت بازدید از این کاخ موزه در ایام مختلف سال متفاوت است. سعی کنید وقتی به باغ بروید که بتوانید هم کاخ را در روشنایی روز و هم در شب ببینید.

جاهای دیدنی اصفهان

آدرس: اصفهان، شرق خیابان چهارباغ پایین، جنوب خیابان سپه، غرب میدان نقش جهان


نشان دادن مکان روی نقشه

3- عالی قاپو، نقش جهان زیر پای شماست

یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان که در میدان نقش جهان به زیبایی می‌درخشد، عمارت عالی قاپو است. این عمارت بلند شش طبقه، پس از انتقال پایتخت از قزوین به تهران به عنوان ورودی دولتخانه ساخته شد؛ اما به مرور زمان گسترش یافت و طبقاتی به آن افزوده شد. عالی قاپو با 48 متر ارتفاع تا سال‌ها بلندترین ساختمان چند طبقه اصفهان بوده است. از پله‌های مارپیچ عالی قاپو بالا روید و بگذارید در تالارهای مختلف، زیبایی گچ‌بری‌های تالار موسیقی و مینیاتورهای دیدنی این بنا که کار نقاش معروف رضا عباسی است، دلتان را به بهشت هنر ایرانی روانه کند.

دیدن نقاشی‌های اروپایی عالی قاپو که اثر هنرمندانی است که در دوران صفویان به پایتخت ایران وارد شدند، یکی دیگر از جاذیه‌های گردشگری اصفهان است. در ایوان عالی قاپو می‌توانید درست مثل شاه عباس صفوی نقش جهان را زیر پای خود داشته باشید و لذت بی‌مانندی را تجربه کنید، پس بازدید از این عمارت را به هیچ وجه از دست ندهید.

جاهای دیدنی اصفهان

آدرس: اصفهان، میدان نقش جهان


نشان دادن مکان روی نقشه

4- سی و سه پل، نماد اصفهان

خیلی‌ها وقتی اسم جاهای دیدنی اصفهان به گوششان می‌خورد، ناخودآگاه سی و سه پل در ذهنشان نقش می‌بندد. پلی زیبا و باشکوه که دو طرف خیابان چهار باغ را از روی زاینده‌رود به هم متصل می‌کند. این پل 295 متر طول و 14 متر عرض دارد و در زمان شاه عباس به همت یکی از سردارانش به نام الله وردی خان ساخته شده است. معماری این پل 33 دهانه به قدری منحصر به فرد و درجه یک است که بسیاری آن را بهترین پل ایران یا جهان می‌دانند.

پی سی و سه پل از ساروج است و آب آن را مستحکم‌تر می‌کند. در زمان صفویان، بر روی پل جشن آب‌پاشان را اجرا می‌کردند و مردم در روز 13 تیرماه به هم آب و گلاب می‌پاشیدند. بسیاری از ارامنه جلفا نیز در نزدیکی سی و سه پل مراسم خاج‌شویان را انجام می‌دادند. این روزها اگر زاینده رود آب داشته باشد، قدم زدن بر روی سی و سه پل و شنیدن آوازهایی که گاه خوانندگان خیابانی می‌خوانند، لذت فوق‌العاده‌ای دارد.

جاهای دیدنی اصفهان

آدرس: اصفهان، میدان انقلاب، خیابان چهار باغ


نشان دادن مکان روی نقشه

5- پل خواجو، شاه‌نشین پل‌های اصفهان

شب در اصفهان باشید و سری به پل خواجو نزنید؟ خیلی حیف است. یکی از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان شب هنگام، پل خواجوست. این پل زیبا و باشکوه در دوران صفوی با 24 دهانه در اصل به عنوان بند برای مدیریت آب زاینده‌رود ساخته شده است. در میانه پل، شاه‌نشینی زیبا با تزئینات کم‌نظیر وجود دارد که منظره‌ای بسیار دیدنی از رود پیش چشمانتان ظاهر می‌کند.

این شاه‌نشین زمانی محلی بوده است که پادشاه، خانواده سلطنتی و دولتمردان بلندپایه برای تماشای رود و نظارت بر مسابقاتی نظیر قایقرانی در آن می‌‌نشسته‌اند و استراحت می‌کرده‌اند. طول این پل زیبای دو طبقه 133 متر و عرض آن 12 متر است. شب‌ها وقتی چراغ‌های پل خواجو روشن می‌شود به تماشای زیبایی‌های این پل و نقش دلربایش در آب بروید، با محلی‌ها گرم بگیرید و با آواز خوش ایشان هم نوا شوید.

جاهای دیدنی اصفهان

آدرس: اصفهان، میدان فیض، پل خواجو


نشان دادن مکان روی نقشه

6- مسجد جامع اصفهان، لذت قدم زدن در دل تاریخ ایران

یکی از قدیمی‌ترین جاهای دیدنی اصفهان، مسجد جامع این شهر است که به نام‌های مسجد جمعه و مسجد عتیق هم شناخته می‌شود. قدمت مسجد جامع اصفهان به قرن دوم هجری می‌رسد و هر گوشه و کنار این مسجد زیبا، نمادی از دوره‌های مختلف تاریخی را در خود جای داده است. این مسجد در سال 156هجری قمری ساخته شده است و در دوره‌های مختلف مثل عباسیان، ایلخانان، سلجوقیان، صفویان، قاجار و … گسترش و تغییر یافته است. از ستون‌های چوبی دوره عباسیان تا نشانه‌هایی از آتشی که اسماعیلیان به جان مسجد انداخته‌اند و کتیبه‌های مختلفی که هر کدام حکایت از اتفاقی تاریخی و مهم در اصفهان دارد همه باعث می‌شود قدم زدن و تماشای در و دیوار مسجد جامع اصفهان، مانند قدم زدن در دل تاریخ ایران باشد.

محراب الجایتو، گنبد خاکی و شبستان‌های این مسجد از زیباترین جاذبه‌های گردشگری اصفهان است که در مسجد جامع اصفهان حتما باید ببینید. این مسجد در سال 90 به عنوان یکی از میراث‌های جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. پس به این مسجد زیبا در شهر اصفهان سری بزنید و از قدم زدن در تاریخ لذت ببرید. حواستان باشد موقع نماز فقط می‌توانید وارد حیاط بشوید و نماز بخوانید پس برای بازدید از مسجد قبل یا بعد از نماز و قبل از ساعت 10 شب مراجعه کنید.

جاهای دیدنی اصفهان

آدرس: اصفهان، ضلع غربی خیابان هاتف، بازار بزرگ اصفهان


نشان دادن مکان روی نقشه

7- مسجد شیخ لطف‌الله، یکی از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان

«من فقط در عالم خیال و با جوهری از طلا و نقره می‌توانم چنین اثری را تصور کنم.» این سخنی است که معمار برجسته جهانی لوییس ایکان درباره مسجد شیخ لطف‌الله گفته است. مسجد شیخ لطف‌الله، یکی از ممتازترین جاهای دیدنی اصفهان است که در شرق میدان نقش جهان با غرور در انتظار گردشگران است. این مسجد برای اینکه با عمارت عالی قاپو که روبروی آن است قرینه باشد حیاط و صحن ورودی ندارد و همین باعث تفاوت این مسجد با دیگر مساجد اصفهان شده است.

معماری بی‌نقص و تزیینات اعجاب‌انگیز این مسجد آن را زیباتر می‌کند. مسجد شیخ لطف‌الله گنبدی بسیار دیدنی و محرابی مسحورکننده دارد. وقتی زیر گنبد ایستاده‌ای می‌توانی محو طاووس زیبایی شوی که پرهایش با نور خورشید هویدا می‌شود. برای بازدید از مسجد شیخ لطف‌الله که این روزها به موزه تبدیل شده است، باید ورودی بپردازید. روز را برای دیدن این مسجد انتخاب کنید و دوربین عکاسی هم فراموشتان نشود.

جاهای دیدنی اصفهان

آدرس: اصفهان، شرق میدان نقش جهان


نشان دادن مکان روی نقشه

8- هشت بهشت، به زیبایی کاخی بهشتی

یکی از زیباترین عمارت‌های دوره صفویه و یکی از باشکوه‌ترین جاهای دیدنی اصفهان، کاخ هشت بهشت است. عمارت هشت بهشت در زمان شاه سلیمان صفوی در میان باغی بزرگ و دل‌انگیز به نام باغ بلبل ساخته شده است. عمارتی هشت ضلعی و باصفا با معماری متفاوت و تزییناتی کم‌نظیر که از دیدنش کیف خواهید کرد. عمارت هشت بهشت این روزها در میان یکی از باطراوت‌ترین پارک‌های اصفهان قرار دارد.

از همان بدو ورود به پارک، هشت بهشت برایتان دلربایی می‌کند. وقتی وارد عمارت دو طبقه هشت بهشت می‌شوید، هر یک از طبقات، تالارهای مجزا و محیط‌های گوناگونی دارد که هر کدام دارای تزیینات منحصر به فرد است و با دالان‌ها به هم ارتباط می‌یابند. در عمارت هشت بهشت اصفهان می‌توانید در عین یکپارچگی تنوع را نیز مشاهده کنید. هر گوشه از عمارت برای خود دنیایی از زیبایی است. برای ورود به عمارت که از بهترین مکان‌های دیدنی اصفهان است باید ورودی اندکی پرداخت کنید؛ اما مطمئن باشید از وقت و هزینه‌ای که می‌گذارید پشیمان نخواهید شد.

جاهای دیدنی اصفهان

آدرس: اصفهان، خیابان باغ گلدسته، پارک شهید رجایی


نشان دادن مکان روی نقشه

9- منار جنبان، نمایش شکوه معماری ایرانی

فکرش را بکنید مناره‌هایی که با وارد کردن ضربه‌ای به یکی از آن‌ها، دوتایی تکان می‌خورند حیرت‌آور و فوق‌العاده زیباست. این بنا دارای یکی از اعجاب‌انگیزترین فنون معماری است که طی سی سال در قرن هشتم هجری، در ایران اسلامی رونق گرفت و پس از آن در ساخت بناهای دیگر به کار نرفت. منار جنبان اصفهان در واقع مقبره یکی از پارسایان معروف قرن هشتم به نام عمو عبدالله کارلادانی است که با ایوانی به ارتفاع ده متر و مناره‌هایی با ارتفاع حدودا 17 متر یکی از شگفت‌انگیزترین جاهای دیدنی اصفهان است.

در جای جای بنا و بر بلندای مناره‌ها از اجسامی استفاده شده است که تشخیص لرزش ساختمان را ساده‌تر می‌کند و لبخند به لبتان می‌آورد. این روزها برای دیدن لرزش مناره‌ها باید ورودی پرداخت کنید و تا زمانی که مسئولان این عمارت دیدنی، مناره‌ها را به حرکت درآورند، منتظر بمانید. از ساعت 9 صبح هر 90 دقیقه این اتفاق می‌افتد.

جاهای دیدنی اصفهان

آدرس: اصفهان، کارلادان، بلوار آتشگاه، منارجنبان


نشان دادن مکان روی نقشه

10- کوه صفه، یکی از مهیج‌ترین جاهای دیدنی اصفهان

اگر از اصفهانی‌ها بپرسید یکی از جاهای دیدنی اصفهان را به شما معرفی کنند که جان می‌دهد برای ساعت‌ها خوش‌گذرانی در کنارخانواده، کوه صفه پیشنهادشان خواهد بود. جایی چسبیده به شهر اصفهان که می‌توانید از بالای قله آن، اصفهان تاریخی، زاینده‌رود زنده و جلگه سرسبز اطراف آن را به تماشا بنشینید. کوه صفه مثل نمادی طبیعی و باشکوه از شهر است چرا که هم از سراسر شهر اصفهان قابل دیدن است و هم از بالای آن می‌توان سراسر اصفهان را دید. به خاطر همین هم آن را بام اصفهان می‌نامند. در کوه صفه انواع امکانات برای همه با انواع سلیقه‌ها وجود دارد. اگر اهل ورزشید پیاده‌روی، کوهنوردی، صخره‌نوردی و سالن بولینگ حالتان را جا می‌آورد.

خانواده‌ها نیز می‌توانند از امکانات پیک‌نیک و شهربازی این مجموعه استفاده کنند. سینما پنج بعدی، تله‌کابین، زیپ‌لاین و پل معلق از دیگر تفریحات مهیجی است در کوه صفه در انتظارتان است. اگر عاشق طبیعتید، می‌توانید از چشمه‌های زیبا و غارهای کوه صفه بازدید کنید یا در پارک وحش این مجموعه انواع حیوانات را ببینید. آن‌ها که اهل تاریخند در کوه صفه می‌توانند از شاهدژ و تأسیسات نظامی این قلعه بر بلندای کوه بازدید کنند و این قلعه تاریخی که در بسیاری از منابع از آن به شکوه و قدرت یاد شده است را از نزدیک ببینند. پس یک نیم روز سفرتان را برای تفریح در کوه صفه بگذارید.

جاهای دیدنی اصفهان

آدرس: اصفهان، بزرگراه شهدای صفه، کوه صفه


نشان دادن مکان روی نقشه

11- خیابان چهارباغ عباسی، تلفیق سایه نارون و زلالی آب

یکی از نمادهای اصفهان و یکی از زیباترین و خاطره‌انگیزترین جاهای دیدنی اصفهان، خیابان چهارباغ عباسی است. خیابانی که در زمان صفویه، پیاده‌راهی باصفا در میان باغ‌های میوه و عمارت‌های سلطنتی بوده است، که خانواده سلطنتی در آن به تفریح می‌پرداختند. این خیابان بعدها در دوره‌های مختلف و پس از این که ماشین‌ها شهر را پر کردند گسترش یافت و شکل امروزی را به خود گرفت. خیابان چهارباغ عباسی از بعد از زاینده‌رود آغاز می‌شود و به دروازه دولت ختم می‌شود. چهارباغ بالا طرف دیگر زاینده‌رود است و چهارباغ پایین از دروازه دولت تا میدان شهدا.

اگر دلتان می‌خواهد عصری دلپذیر و به یاد ماندنی در مکان‌های تفریحی اصفهان زیبا داشته باشید، خودتان را به خیابان چهارباغ عباسی برسانید. در پیاده‌راه، زیر درختان کهن سرو و نارون قدم بزنید، در کنار مادی‌ها که نهرهای کوچکی در میان کوچه‌های این منطقه است بنشینید و به زلالی آب دل ببنید، و نفس بکشید. عمارت هشت بهشت، باغ چهلستون و بسیاری از رستوران‌ها و کافه‌های قدیمی شهر نیز در خیابان چهارباغ عباسی قرار دارد.

جاهای دیدنی اصفهان

آدرس: اصفهان، خیابان چهارباغ عباسی، بین دروازه دولت و سی و سه پل


نشان دادن مکان روی نقشه

12- کلیسای وانک، نمادی باشکوه از زندگی ارمنیان اصفهانی

کلیسای وانک محل خلیفه‌گری ارامنه جنوب است. از آن جاهای دیدنی اصفهان است که نباید بازدید از آن را به تعویق بیندازید. این کلیسای بسیار زیبا، در زمان مهاجرت ارامنه جلفا به اصفهان در زمان شاه عباس دوم از روی کلیسای سنت استپانوس جلفای آذربایجان ساخته شده است. وقتی وارد کلیسا می‌شوید نمی‌توانید از معماری فوق‌العاده و تزیینات کم‌نظیرش چشم بردارید. ٱینه‌کاری‌ها و نقاشی‌های رنگ روغن هوش از سرتان می‌برد. نقاشی‌هایی که از ولادت تا عروج حضرت مسیح، بهشت و جهنم و… را به تصویر می‌کشد. فضای روحانی کلیسا دلتان را به سمت آرزوهای قلبی‌تان پر می‌دهد.

پس بهتر است سری هم به گوشه‌ای از حیاط کلیسا بزنید که محل شمع روشن کردن ارمنی‌ها و دعا کردنشان است. کلیسای وانک در محله جلفای اصفهان قرار دارد. محله‌ای سنگفرش با ساختمان‌هایی که معماری زیبایشان دل از هر گردشگری می‌برد. پس بعد از بازدید از کلیسا در محله جلفا هم کمی قدم بزنید و از زیبایی‌های کم‌نظیرش لذت ببرید.

جاهای دیدنی اصفهان

آدرس: اصفهان، چهاراه حکیم نظامی، خیابان نظر شرقی، کوچه آلفرد


نشان دادن مکان روی نقشه

13- حمام علی قلی آقا، موزه مردم‌شناسی اصفهان

حمام علی قلی آقا یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان مربوط به دوره صفوی است. این حمام را علی قلی آقا یکی از اشخاص مهم و خواجگان درباره شاه سلیملن و شاه سلطان حسین صفوی برای استفاده عموم مردم ساخته است. این حمام بسیار زیبا یکی از بخش‌های مجموعه‌ای بزرگ شامل مسجد، بازارچه، چهارسوق و کاروانسرا و حمام بوده است. حمام علی قلی آقا شامل دو حمام بزرگ و کوچک است که باعث می‌شده زنان و مردان بتوانند به صورت جداگانه از آن استفاده کنند.

حمام بزرگتر سربینه و گرمخانه‌ای بسیار زیبا داشته است که با معماری دیدنی و تزییناتی مثل نقاشی‌های زیبا، شما را به وجد خواهد آورد. این روزها حمام علی قلی آقا به موزه مردم‌شناسی این شهر تبدیل شده است که مجسمه‌های متنوع در آن زندگی تاریخی مردم اصفهان را به نمایش می‌گذارد. شما هم با تهیه بلیط ارزان قیمت این حمام می‌توانید از حمام اختصاصی شاه صفوی و موزه دیدن کنید. از ساعت 9 تا 19 این مجموعه در محله بیدآباد اصفهان باز است.

جاهای دیدنی اصفهان

آدرس: اصفهان، میدان شهدا، خیابان جامی، حمام علی قلی آقا


نشان دادن مکان روی نقشه

14- خانه مشیرالملک، زیباترین ارسی در خانه‌های تاریخی ایران

خانه مشیرالملک مانند کاخی باشکوه با معماری خارق‌العاده و تزیینات نفسگیر است که بزرگترین ارسی ایران را نیز در خود جای داده است. این خانه که قدمت آن به دوران صفوی باز می‌گردد نام خود را از یکی از مالکین خود به نام مشیرالملک گرفته است. خانه زمانی محل استقرار کنسولگری پروس و زمانی نیز خانه پناهجویان جنوبی جنگ ایران و عراق بوده است. این روزها نیز خانه مشیرالملک به عنوان گنجینه میراث اسلامی مطرح است و در آن موزه‌ای از آثار دیدنی هنر ایرانی اسلامی دوره‌های مختلف تاریخی برپاست.

از وجود این موزه که خود می‌تواند به تنهایی یکی از تحسین‌برانگیزترین جاذبه‌های گ باشد که بگذریم، معماری خانه، به خصوص قسمت شاه‌نشین و حوضخانه آن به قدری دیدنی است که حس بودن در بهشت را به شما القا می‌کند. شاه‌نشین ارسی 9 دهانه‌ای دارد که که گره‌چینی‌های چوبی و شیشه‌های رنگی، زیبایی آن را چند برابر می‌کنند. آینه‌کاری‌ها، نقاشی‌ها و کاشی‌کاری‌ها هر گوشه و کنار خانه را به زیباترین شکل آراسته است. حیاط این مجموعه نیز با حوضی چلیپایی و چهار باغچه سرسبز حسی پرطراوت به شما القا می‌کند. پس حتما سری به خانه مشیرالملک یا خانه چرمی بزنید و از قدن زدن در دنیایی از زیبایی و هنر لذت ببرید.

جاهای دیدنی اصفهان

آدرس خانه مشیرالملک: اصفهان، خیابان هاتف، خیابان مشیر، ابتدای کوی هارونیه


نشان دادن مکان روی نقشه

15- موزه هنرهای معاصر اصفهان، گنجینه‌ نفیس آثار هنرمندان

برای دیدن گنجینه‌ای ارزشمند از آثار هنرمندان معاصر ایرانی، جایی را به زیبایی موزه هنرهای معاصر اصفهان پیدا نمی‌کنید. ساختمان موزه، به دوره صفویه باز می‌گردد. این ساختمان زیبا و دیدنی روزگاری محل سکونت مسعود میرزا، حاکم اصفهان در دوره قاجار، بوده است. موزه هنرهای معاصر اصفهان به چند بخش کلی تقسیم می‌شود. بخش خط و کتابت که شامل آثار خوشنویسی بسیار نفیسی از قرآن، احادیث و ادعیه است، بخش لاکی و روغنی، بخش آثار فلزی، بخش دستبافت‌ها و رودوزی‌های سنتی، بخش آبگینه، سفال و چینی و بخش آثار چوبی.

آثار موجود در تالارهای این موزه بسیار نفیس است و هوش از سرتان می‌برد. همین طور در بخش نمایشگاه این موزه، گاه نمایشگاه‌هایی از آثار هنری ایرانی برگزار می‌شود. کتابخانه این موزه هم با بیش از دو هزار و 200 جلد کتاب در ارتباط با هنر، گنجینه دیگری است که هنرمندان می‌توانند از آن استفاده کنند. موزه هنرهای معاصر در نزدیکی بسیاری از جاهای دیدنی اصفهان است.

جاهای دیدنی اصفهان

آدرس: اصفهان، میدان امام حسین، خیابان استانداری


نشان دادن مکان روی نقشه

16- موزه موسیقی اصفهان، همه سازهای سنتی ایرانی در یک جا

موزه موسیقی اصفهان، دومین مکانی است که در مجله تریپ ادوایزر توصیه شده است در اصفهان ببینید. این موزه زیبا که بیش از 300 نوع ساز ایرانی و سنتی را به نمایش گذاشته است، حتی برای کسانی که اطلاعات زیادی از موسیقی ندارند می‌تواند یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی اصفهان باشد. موزه موسیقی اصفهان با راهنماهای درجه یک و باحوصله، همه آنچه می‌تواند درباره سازها جالب توجه باشد، برایتان توضیح می‌دهند. این موزه تور لیدر به زبان‌های مختلف هم دارد.

در آخر بازدیدتان از این موزه جذاب هم برای شما اجرایی زنده خواهند داشت با همان سازهای سنتی. یک اجرای عالی که حتما به دلتان می‌نشیند. کافه‌ای در حیاط باصفای موزه و فروشگاه کوچکی که می‌توانید انواع سازهای ایرانی و سوغات اصفهان را از آن تهیه کنید از دیگر مزایای این موزه است. پس در اصفهان حتما سری به این موزه بزرگ و زیبا بزنید که دیدن این سازهای خاص هیچ کجای دیگر نصیبتان نمی‌شود. ورودی این موزه 15 هزار تومان است و از 9 صبح تا 9 شب می‌توانید به موزه مراجعه کنید.

جاهای دیدنی اصفهان

آدرس: اصفهان، خیابان توحید میانی، خیابان شهید قندی، پلاک 74


نشان دادن مکان روی نقشه

17- عصارخانه شاهی، قدم زدن در هوای مردم 300 سال پیش

موزه عصارخانه شاهی، یکی از جاهای دیدنی اصفهان است که شما را به بهترین شکل با فرهنگ عامه مردم و این شغل سنتی آشنا می‌کند. سالیان سال پیش در عصارخانه با وسایل و ابزار بسیار، از دانه‌هایی مانند کنجد، تخم آفتابگردان و … روغن می‌گرفتند. عصارخانه شاهی که در حدود 3 قرن پیش فعالیت خود را آغاز کرده است روزی وسعتی 1800 متری داشته اما این روزها با 380 متر وسعت تنها بخشی از آن باقی مانده است.

در این موزه می‌توانید ابزارهای روغن‌گیری جالبی که بسیار مهندسی شده ساخته شده است را ببینید. عصارخانه شاهی حال و هوای جالبی دارد و خیال شما را به 300 سال پیش پرواز می‌دهد. این موزه جمع و جور را در بازار اصفهان از دست ندهید. این موزه از 9 و نیم صبح تا پنج عصر باز است.

جاهای دیدنی اصفهان

آدرس: اصفهان، میدان نقش جهان، پشت بازار قیصریه


نشان دادن مکان روی نقشه

18- حمام قاضی، حس آرامش در یک حمام ایرانی

در اصفهان حسابی کیف کردید؟ از بناهای تاریخی بازدید کردید و جاذبه‌های طبیعی سرحالتان آورد؟ بعد از دیدن بسیاری از جاهای دیدنی اصفهان دیگر از این شهر زیبا چه می‌خواهید؟ آرامش؟ پس بفرمایید به حمام قاضی. یک حمام تاریخی همه چیز تمام که این روزها هم همان کاربری حمام را دارد. یعنی شما می‌توانید درست مثل اجدادتان وارد یک حمام عمومی ایرانی شوید که سربینه، گرمخانه، میان‌در و خزینه دارد. حمامی که به لطف بخش خصوصی به زیبایی مرمت شده است و المان‌های زیبای سنتی در آن به خوبی حفظ شده است.

وقتی به حمام قاضی می‌روید، دلاک‌های کاربلد شما را مهمان یک ماساژ ایرانی درست و حسابی می‌کنند و می‌توانید در خزینه که یک جور جکوزی سنتی است از آرامش آب لذت ببرید. پس حتما بعد از کلی گشت و گذار در اصفهان، خودتان را مهمان این حمام سنتی درجه یک و زیبا بکنید. این حمام به شکل دوقلو ساخته شده و دارای دو بخش زنانه و مردانه است.

جاهای دیدنی اصفهان

آدرس: اصفهان، خیابان ابن سینا، کوی شماره 37، بازارچه قاضی، حمام قاضی


نشان دادن مکان روی نقشه

19- انگورستان ملک، بهشتی در میان باغ‌های انگور

انگورستان ملک، باغ انگور و خانه‌ای متعلق به ملک‌التجار است که مردی خیر در اصفهان اوایل دوره قاجار بود. او این باغ انگور و خانه را برای مردم وقف کرده بود و در آن مراسمات مذهبی و مراسم عروسی افراد بی‌بضاعت را برگزار می‌کرد. این باغ و عمارت زیبا که قسمتی از آن طی شهرسازی‌های این سده از بین رفته است یکی از دل‌انگیزترین جاهای دیدنی اصفهان است. عمارت انگورستان ملک تزئیناتی از آینه‌کاری، کاشی‌کاری و گچ‌بری دارد که عمارت را به بهشتی دیدنی بدل می‌کند. شیشه‌های رنگی و پنجره‌های مشبک این خانه ‌هم آن را به یکی از زیباترین سوژه‌های عکاسی تبدیل می‌کند.

شما هم به این عمارت زیبا در قلب شهر زیبای اصفهان سری بزنید و از قسمت‌های مختلف خانه‌ای اشرافی دیدن کنید که به زیباترین شکل با تزییناتی متفاوت زینت شده است. کسانی که این عمارت را دیده‌اند، آن را جزو خاص‌ترین و آرام‌بخش‌ترین خانه‌های تاریخی ایران می‌دانند. صبح‌ها می‌توانید به انگورستان ملک بروید و ورودی کمی نیز باید پرداخت کنید.

جاهای دیدنی اصفهان

آدرس: خیابان شریف واقفی، خیابان ملک، محله شیخ یوسف


نشان دادن مکان روی نقشه

20- کوه آتشگاه، آتشکده‌ای با قدمت هفت هزار ساله

در شهر اصفهان، بعید است که به طرفی نگاه بیندازی و بنای تاریخی نبینی. اما بنای تاریخی آتشگاه فرق می‌کند. در حالی که اکثر جاهای دیدنی اصفهان مروبوط به دوره صفویه است، قدمت کوه آتشگاه را به حدود هفت هزار سال پیش نسبت می‌دهند. پس اگر می‌خواهید یکی از باستانی‌ترین بناهای تاریخی اصفهان را از نزدیک ببنید، باید از طریق خیابان آتشگاه، هشت کیلومتر از مرکز شهر فاصله بگیرید تا به کوهی بلند برسید که از بالای آن، به هر سو احاطه خواهید داشت. بناهایی که بر بلندای این کوه ساخته شده است را بسیاری به دوره ساسانیان یا پیش‌تر از آن مربوط می‌دانند.

با وجود همه این‌ها در دوره‌های مختلف تاریخ ایران از این بنا استفاد‌ه‌های گوناکون می‌شده است. اصلی‌ترین کاربری آن در زمان ساسانیان، آتشکده بوده است. آتشکده مهربین که یکی از چند آتشکده بزرگ و مهم آن دوره محسوب می‌شود. شما هم حتما در سفر به اصفهان از این آتشکده بزرگ که هنوز هم شکوه و وقار خود را حفظ کرده است دیدن کنید.

جاهای دیدنی اصفهان

آدرس: 8 کیلومتری غربی شهر اصفهان، خیابان آتشگاه، جنوب خمینی شهر


نشان دادن مکان روی نقشه

در این مقاله سعی کردیم چند تا از بهترین جاهای دیدنی اصفهان را به شما معرفی کنیم. این شهر زیبا انقدر دیدنی دارد که می‌تواند گردشگران را برای روزها یا هفته‌ها سرگرم نگه دارد. شما کدامیک از جاذبه‌های گردشگری اصفهان را بیشتر می‌پسنید؟ از کدام بازدید کرده‌اید و دلتان می‌خواهد کدامیک را از نزدیک ببینید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن