تاریخ و تمدنطبیعت گردی

جاهای دیدنی بندر‌عباس؛ گشتی در بزرگترین بندر تجاری ایران

فهرست مطالب

کنار آب‌های نیلگون خلیج فارس بندری وجود دارد که مرکز استان هرمزگان است. این شهر که بزرگ‌ترین بندر تجاری ایران است، حوادث تاریخی بزرگی را به خود دیده است. روزگاری تحت سیطره پرتغالی‌ها بوده و سرانجام به دست شاه مقتدر صفوی آزاد شده است. به همین دلیل مناطق تاریخی زیادی در این شهر بندری وجود دارد. سواحل زیبا، جاذبه‌های طبیعی، مراکز بزرگ خرید و بناهای تاریخی متعدد می‌تواند برای هر گردشگری جذاب باشد. در این مطلب دست در دست نابرو سعی دارم برای شما از جاهای دیدنی بندرعباس بگویم تا اگر قصد سفر به شهر دریا و آفتاب را داشتید از این جاذبه‌ها هم دیدن کنید.

1- حمام گله داری

یکی از جاهای دیدنی شهر بندر‌عباس حمام گله‌داری است که در محله قلعه‌شاهی قرار دارد. این بنا به وسیله شیخ احمد گله‌داری در دوران قاجارساخته و وقف مسجد گله‌داری شده است. این حمام از سنگ‌های اسفنجی دریا، ساروج و گچ درست شده است. مانند سایر حمام‌های تاریخی، بینه، سربینه، رختکن، گرمخانه و خزینه قسمت‌های مختلف این حمام را تشکیل می‌دهد. سقف حمام در قسمت بینه کاشی‌کاری جالب و زیبایی دارد.

امروزه دیوار حمام تا ارتفاع یک متر با کاشی آبی و بقیه قسمت‌ها با آجر مرمت شده است. این بنای تاریخی ثبت ملی شده و اکنون به عنوان موزه مردم‌شناسی استفاده می‌شود. اگر به بندرعباس آمدید حتما از این حمام دیدن کنید. هوای خنک داخل حمام در گرمای بندربسیار دل‌چسب است. این موزه تا ساعت هفت بعداز‌ظهر باز و ورودی برای هر نفر پنج هزار تومان است.

جاهای دیدنی بندرعباس

آدرس: بندر عباس-، محله قلعه‌شاهی (قلعه اوزی‌ها)


نشان دادن مکان روی نقشه

2- عمارت کلاه‌فرنگی

کنار اسکه قدیمی که خود یکی از جاهای دیدنی بندرعباس محسوب می‌شود، عمارتی هشت گوشه وجود دارد که از سنگ سیاه، ساروج و گچ ساخته شده است. وسط عمارت گنبدی مخروطی شکل دیده می‌شود که چون شبیه کلاه مردم اروپا بوده به کلاه فرنگی معروف شده است. این عمارت تاریخی بیش از سه سده قدمت دارد.

یک مهتابی وسیع با چشم‌انداز محیط اطراف و 33 اتاق با گچبری‌های زیبا و پنجره‌های مشبک این ساختمان، دیدنی است. عمارت کلاه فرنگی بندر عباس ابتدا به عنوان تجارت‌خانه کمپانی‌های خارجی بوده که بعد از خروج متجاوزان خارجی، به دارالحکومه شهر تبدیل شده و بعد از انقلاب اسلامی به حوزه علمیه واگذار شده است. متاسفانه در حال حاضر بعضی از قسمت‌های بنا در حال تخریب است. حدود یک ساعت وقت لازم است تا به رایگان از این عمارت قدیمی بازدید کنید.

جاهای دیدنی بندرعباس

آدرس: بندر عباس، بلوار طالقانی، روبروی اسکه شهید حقانی


نشان دادن مکان روی نقشه

3- موزه خلیج فارس

در محوطه تاریخی برکه‌های باران، یکی از جاهای دیدنی بندرعباس را می‌توانید ببینید که در واقع بازگو‌کننده تاریخ، تمدن و معماری این شهر قدیمی است. موزه خلیج فارس یکی از بزرگ‌ترین موزه مردم‌شناسی جنوب کشور است. این موزه در سه طبقه با در و پنجره‌های چوبی و بادگیر بنا شده است. طبقه هم‌کف نمایشگاه و کتابخانه است. در طبقه دوم قسمت بازار سنتی، صید و صیادی و آزاد سازی هرمز قرار دارد. بخش آزاد‌سازی هرمز خیلی تماشایی است.

با وارد شدن به این قسمت صدای توپ، تفنگ، چکاچک شمشیر و غرش جنگاوران را خواهید شنید. می‌توانید مجسمه امام‌قلی‌خان (فرمانده سپاه ایران )، یک سرباز ایرانی و سه سرباز پرتغالی را که روی زمین افتاده‌اند بینید و به عظمت کار امام‌قلی‌خان بیشتر پی ببرید. در بخش سکه هم سکه‌هایی از جنس نیکل، نقره، برنز و مس را از دو هزار سال تا 50 سال پیش می‌بینید. ازساعت 9 تا 19 می‌توانید از این موزه دیدن کنید.

جاهاس دیدنی بندرعباس

آدرس: بندر عباس، شهرک بهشتی، بلوار پاسداران


نشان دادن مکان روی نقشه

4- برکه های باران

این مجموعه شامل پنج آب‌انبار است که دارای چهار دهانه اصلی برای ذخیره آب بوده که در گذشته برای ذخیره و خنک نگه‌داشتن آب شیرین برای آشامیدن مردم شهراستفاده می‌شده است. این معماری زیبا امروز به عنوان یکی از جاهای دیدنی بندرعباس گردشگران را به سوی خود فرامی‌خواند. این آب‌انبارها سقف قوسی‌شکل و گنبدهای موزون دارد و با سنگ و ملات ساروج ساخته شده است.

یکی از این آب‌انبارها تبدیل به آمفی‌تیاتر شده و در زیر سقف یکی از آنها هم یک فضای مدور با نرده‌های چوبی و صندلی برای نشستن افراد تعبیه شده است. یک تا دو ساعت وقت بگذارید و این معماری هوشمندانه و علمی را از نزدیک مشاهده کنید.

جاهای دیدنی بندرعباس

آدرس: بندر عباس، بلوار پاسداران، خیابان ۲۲ بهمن


نشان دادن مکان روی نقشه

5- مسجد جامع بندرعباس

مسجدی رو به دریا با معماری زیبای اسلامی ایرانی که گنجایش 21 هزار نمازگزار را دارد، یکی از جاهای دیدنی بندرعباس است. این مسجد بیش از 250 سال پیش به وسیله حاج زین العابدین ابوالقاسم اوزی ساخته شده است. مسجد جامع اهل سنت که به مسجد جامع دلگشا نیز معروف است دو طبقه بوده و 12 ستون زیبا با تزیینات گچبری دارد.

این مسجد مانند همه مساجد اهل سنت تک‌مناره است و هر هفته نماز جمعه اهل تسنن در آنجا برگزار می‌گردد. کاشی‌کاری‌های محراب مسجد بسیار چشم‌نواز است. با بازدید از این مسجد زیبا معنویت و صفا را تجربه کنید. در حوالی مسجد رستوران، بوفه و اقامتگاه نیز وجود دارد.

جاهای دیدنی بندرعباس

آدرس: بندر عباس، بلوار امام خمینی، چهارراه شهید مطهری


نشان دادن مکان روی نقشه

6- موزه آب

در این موزه شما می‌توانید از آثار و ابزار تاریخی مربوط به آب مثل انواع کوزه، خمره و مشک آب و همچنین وسایل مربوط به حفر قنات و چاه ازجمله گاو‌چاه و چاه‌چرخ گاوی دیدن کنید. مدت زمان کمی وقت بگذارید. به این موزه بیایید و تلاش انسان را در فایق آمدن به خشکسالی و بی‌آبی از نزدیک ببینید. قدمت این موزه از دوران صفویه است و امروزه به زیبایی بازسازی شده است .

جاهای دیدنی بندرعباس

آدرس: بندر عباس، بلوار امام خمینی، خیابان ۲۲ بهمن


نشان دادن مکان روی نقشه

7- مسجد ناصری

این مسجد زیبا که از جاهای دیدنی بندرعباس است به‌جا‌مانده از دوران قاجار است و به‌وسیله محمد‌علی ناصری حیدر‌آبادی ساخته شده است. تزیینات گچبری، کاشی‌کاری چندضلعی ونقوش زیبای هندی که مرکزآنها به شکل گل‌های برجسته است و دور تا دور آن آیات قران نقش بسته بسیار دیدنی است. دو اتاق آجری مسجد نیز که با کاشی تزیین شده بسیار زیبا است.

نقوش هندسی و گل‌برجسته، زیبایی خاصی به داخل گنبد داده است. درب چوبی، دو گل چوبی زیبا، اشکال معرق‌کاری کم‌نظیر و پنجره‌ها که با گل هشت‌پر و شیشه‌های رنگی تزیین شده‌اند چشم هر ببینده را خیره می‌کند. مسجد را با چوبهای صندل هندی سقف زده‌اند. داخل مسجد 6 ستون کاشی‌کاری شده وجود دارد که تماشایی است. به رایگان از این مسجد زیبا دیدن کنید.

جاهای دیدنی بندرعباس

آدرس :بندر عباس- بلوار امام موسی صدر


نشان دادن مکان روی نقشه

8- پارک دولت

این پارک ساحلی زیبا با طول نزدیک به یک و نیم کیلومتر قدیمی‌ترین پارک ساحلی و از جاهای دیدنی بندر عباس است. اینجا مکان تفریحی مناسبی برای خانواده‌ها است چرا که آلاچیق‌های زیاد، سرویس بهداشتی، نماز‌خانه و آب آشامیدنی و همچنین قهوه‌خانه دارد. در انتهای پارک جای بازی برای کودکان و پیست کارتینگ برای بزرگترها مهیا شده است. این پارک با ساحل ماسه‌ای درخشان، شما را برای گذراندن یک عصر زیبا و تماشای غروب آفتاب به خود دعوت می‌کنند.

جاهای دیدنی بندرعباس

آدرس: بندر عباس، گلشهر جنوبی، خیابان استانداری

9- ساحل سورو

سورو یک محله قدیمی در بندرعباس است که از زمان هخامنشیان سکنه داشته و به دلیل نزدیکی به تنگه هرمز از قدیم‌الایام برای تاجران جالب توجه بوده است. رفت‌و‌آمد بازرگانان از کشورها و شهرهای مختلف در این محله باعث تنوع زیاد فرهنگی، مذهبی و قومی در این منطقه شده است. جالب است بدانید این ساحل زیبا تنها ساحل بکر بندرعباس است. یک بعد‌از‌ظهر به این ساحل پر‌تکاپو بیایید. روی شنهای ساحل نقاشی کنید. اسب سوار شوید، قایق‌های ماهیگیری و پرواز مرغان دریایی را از نزدیک ببینید و حس خوش زندگی را لمس کنید.

جاهای دیدنی بندرعباس

آدرس: بندر عباس، بخش مرکزی


نشان دادن مکان روی نقشه

10- برکه گرد

آب‌انبارها یا برکه‌ها از جمله سازه‌هایی هستند که مردم آن را برای ذخیره آب باران و تامین آب شرب در مناطق کویری و کم‌آب ساخته‌اند. یکی از این برکه‌ها آب‌انبار شاه‌حسینی یا برکه گرد در بندرعباس است که قدمت آن به دوران صفوی و قاجار می‌رسد. طراحی این برکه دایره‌ای‌شکل است. این بنا در سال 81 ثبت ملی شده است و امروز شهرداری بندرعباس به منظور حفظ فرهنگ بومی، این آب‌انبار را به مجموعه فرهنگی تبدیل کرده است.

جاهای دیدنی بندرعباس

آدرس: بندر عباس، بلوار شهدای محراب، سه‌راهی ۲۲ بهمن


نشان دادن مکان روی نقشه

11- معبد هندوها

یکی از بناهای منحصر‌به‌فرد در حاشیه خلیج فارس و حتی در کشور، معبد هندوها در بندرعباس است که پرستشگاه هندوهای ساکن این شهر بوده است. این بنای زیبا که گنبدی متفاوت با تمام گنبدهای سراسرایران دارد بین مردم محلی بت گور خوانده می‌شود. معبد هندوها دراواخر دوره قاجاریه به‌وسیله هندوهای ساکن در بندرعباس و به سبک معماری هندی ساخته شده است.

امروزه این معبد به موزه تبدیل شده است. پرسنل مطلع و خوش‌اخلاق موزه شما را با انواع مجسمه الهه‌های هندی، عکس‌های متفاوت و آداب پرستش در معبد آشنا می‌کنند. راهروی طواف از مکان‌های دیدنی این موزه است. موزه تا ساعت شش بعدازظهر باز است و 2500 تومان ورودی برای هر نفر در نظر گرفته شده است.

جاهای دیدنی بندرعباس

آدرس: بندر عباس، چهارراه برق، بلوار امام خمینی


نشان دادن مکان روی نقشه

12- پارک ساحلی غدیر

یکی از جاهای دیدنی بندرعباس با طول بیش از پنج کیلومتر پارک ساحلی غدیر است. این پارک زیبا در نوار ساحلی خلیج همیشه فارس مکان مناسبی برای یک روز خوش‌گذرانی با خانواده است. امکاناتی از جمله آلاچیق و سرویس بهداشتی تمیز در این پارک وجود دارد. در امتداد ساحل می‌توانید به راحتی شنا کنید و پس از آن حمام و آب برای شستشو استفاده کنید. قایق‌، دوچرخه‌ و موتورهای خاصی نیز در این پارک وجود دارد که موجبات نشاط شما را فراهم می‌کند.

شترسواری و اسب‌سواری نیز از امکانات تفریحی این پارک ساحلی است. مسابقات ورزش کشوری در مجموعه ورزشی غدیر و تجمعات مذهبی و ملی نیز در این پارک برگزار می‌شود. می‌توانید در جشنواره مجسمه‌های شنی که از رویدادهای جالب توجه بندرعباس است و در این پارک برگزار می‌شود شرکت کنید. هتل و رستوران گوهرشاد و تالار کنسرت شهید آوینی در همسایگی این پارک است.

جاهای دیدنی بندرعباس

آدرس : بندرعباس، بلوار غدیر


نشان دادن مکان روی نقشه

13- پارک جنگلی خلیج فارس

پارک جنگلی خلیج فارس یکی از بوستان‌های زیبا و از جاهای دیدنی بندرعباس است. در این پارک گونه‌های مختلفی از گیاهان و درختان از جمله درختان کرت و کهور در مساحتی بیش از 10 هکتار وجود دارد که فضا را بسیار لطیف و روح‌نواز کرده است. سکوهای نشیمن متعدد، سرویس‌های بهداشتی مناسب و آلاچیق‌های زیاد محل مناسبی برای پیک‌نیک و گذراندن یک روز بانشاط است. وسایل بازی کودکان و امکانات ورزشی هم برای رفاه شهروندان فراهم شده است.

جاهای دیدنی بندرعباس

آدرس: بندر عباس، بلوار امام خمینی، قبل از فرودگاه، ابتدای بلوار خلیج‌فارس


نشان دادن مکان روی نقشه

14- پارک شهدا

در ورودی محله آزادگان، قدیمی‌ترین محله شهر بندرعباس، پارکی زیبا واقع شده است که قدمتی طولانی دارد. این پارک که دارای صندلی‌های فراوان برای نشستن و سرویس‌های بهداشتی تمیز است، محل مناسبی برای استراحت اهالی محل و رهگذران است. در این پارک کتابخانه‌ای موسوم به کتابخانه شهدا وجود دارد که محل تجمع اهل علم و کتاب است. حوض‌ها و فواره‌ها با نور رنگی در شب زیبایی چشم‌نوازی دارد. می‌توانید در این پارک زیبا شب اطراق کنید چون در مجاورت پارک پاسگاه وجود دارد و امنیت برقرار است.

جاهای دیدنی بندرعباس

آدرس : بندر عباس، محله آزادگان


نشان دادن مکان روی نقشه

15- قدمگاه پنجه‌علی

در فاصله 15 کیلومتری بندرعباس فضای سبز زیبایی وجود دارد که از جاهای دیدنی بندرعباس و محل مناسبی برای تفریح و تفرج خانواده‌ها است. این مکان که منتسب به گذر حضرت علی(ع) است از دید مردم محلی مکانی محترم شمرده می‌شود.

اتاقی در این محل ساخته شده که مردم با پارچه‌های رنگی آنجا را آذین‌بندی کرده‌اند و در آنجا افراد دخیل می‌بندند و محلی برای طواف و زیارت شده است. در نزدیکی قدمگاه پنجه‌علی آب‌گرمی وجود دارد که مردم بومی معتقدند که آب آن برای درمان بیماری‌های پوستی مفید است.

جاهای دیدنی بندرعباس

آدرس: بندر عباس، بزرگراه شهید رجایی، دوراهی ایسینی


نشان دادن مکان روی نقشه

16- چشمه آبگرم گنو

یکی از جاذبه‌های طبیعی استان هرمزگان و از جاهای دیدنی بندرعباس چشمه آب‌گرم گنو در 34 کیلومتری شرقی بندرعباس است. آب و هوای معتدل کوه گنو و کوهپایه‌های آن در شرجی بندر بسیار دلچسب است و گردشگران را به این سمت می‌خواند. گنو منطقه‌ای حفاظت شده است و گونه‌های زیادی از گیاهان و حیوانات در این منطقه تحت محافظت هستند. برای یک گشت‌و‌گذار خانوادگی به این چشمه زیبا و این منطقه بکر سفر کنید.

جاهای دیدنی بندرعباس

آدرس: جاده بندرعباس به سیرجان، 34 کیلومتری شرقی بندرعباس


نشان دادن مکان روی نقشه

17- غار خرسین

در فاصله 80 کیلومتری شمال شرقی بندرعباس روستای درگز و بخش سیاهو قرار دارد که یکی از جاذبه‌های طبیعی و جاهای دیدنی بندرعباس را در خود جای داده است. این جاذبه طبیعی بکر و زیبا که قندیل‌ها و استلاکتیت‌های نمکی تماشایی دارد غار خرسین است. لازم است بیش از یک ساعت کوهپیمایی کنید تا به دهانه این غار جالب برسید.

ارتفاع دهانه غار سه متر است. پس از چند متر پیاده‌روی در غار به تنها تالار غار می‌رسید. بعد از پیمودن نزدیک به ده متر راه در غار به راهروی اصلی غار که بدون راه‌های فرعی است و سربالایی ملایمی به طرف انتهای غار دارد وارد می‌شوید. این غار 178 متر طول دارد. به علت وجود سنگ‌های ناپایدار نمکی باید در موقع پیشروی در غار کاملا محتاط باشید.

جاهای دیدنی بندرعباس

آدرس: 80 کیلومتری بندر عباس، روستای درگز- بخش سیاهو

18- قلعه فین

بخش فین در 95 کیلومتری غربی شهر بندرعباس به دلیل نخلستان‌های وسیع در واقع باغ شهری است که اماکن و ساختمان‌های آن در میان نخلستان‌ها قرار دارد. این مکان زیبا، قلعه‌ای جالب توجه دارد که گویا از قرن دهم یا کمی قبل از آن در زمان سلطه استعمارگران پرتغالی برای منظور نظامی ساخته شده است.

این قلعه که روی تپه‌ای مرتفع قرار دارد از سنگ‌های نامنظم، ملات ساروج و در قسمت فوقانی از خشت‌های مربع‌شکل ساخته شده است. در شمال شرقی قلعه برجی مدور دیده می‌شود که اندکی تخریب شده است. در اطراف قلعه قبرستانی متروکه، چند خانه قدیمی، مسجد و حسینیه ای به چشم می خورد. اگر به بندرعباس سفر کردید حتما این قلعه اعجاب‌انگیز را از نزدیک ببینید.

جاهای دیدنی بندرعباس

آدرس: بندرعباس، بخش فین


نشان دادن مکان روی نقشه

19- دره داماش

اگر در پاییز، زمستان و اوایل بهار مهمان بندرعباس بودید به یکی از زیباترین دره‌های ایران در ارتفاعات هماگ در 80 کیلومتری شمال بندرعباس روستای سیخوران سر بزنید. آب و‌هوای معتدل و دلپذیر و زیبایی‌های کم‌نظیر طبیعی و گونه‌های گیاهی متنوع این دره را برای طبیعت‌دوستان جالب توجه می‌کند.

آدرس: بندرعباس، روستای سیخوران

جاهای دیدنی بندرعباس

دوستان خوبم امیدوارم که توانسته باشیم قسمتی از جاهای دیدنی بندرعباس را به شما نشان دهیم. از کدام جاذبه بیشتر خوشتان آمد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن