متفرقه

بهترین زعفران ایران برای کجاست؟

فهرست مطالب

بهترین زعفران ایران برای کجاست؟ مرغوب‌ترین زعفران ایران در کدام شهر کشت می‌شود؟

فرهنگ غذایی ما ایرانی‌ها، با زعفران گره خورده است، برای مهمانی‌ها برای مجالس برای غذای روزانه خودمان، استفاده از زعفران مرغوب و با کیفیت یک اصل اساسی است. بوی خوش و رنگ زیبای زعفران، همیشه یادآور غذاهای مادرها و مادربزرگ‌ها است. اگر به دنبال دانستن اطلاعات بیشتری درباره زعفران هستید و می‌خواهید بهترین نوع آن را بشناسید، با من همراه شوید.

مناطق و شهرهای مناسب برای کشت زعفران

زعفران گیاهی از تیره زنبقیان است که تا ارتفاع 30 سانتی‌متری رشد می‌کند. قسمت مورد استفاده این گیاه که دارای خواص اعجاب‌انگیز دارویی است، انتهای خامه و کلاله سه شاخه قرمز رنگ آن است که با نام زعفران یا به اصطلاح طلای سرخ یاد شناخته می‌شود.

بهترین زعفران ایران

برای این‌ که گیاه زعفران، بتواند رشد کند، باید شرایط محیطی مانند آب و هوا و خاک مناسب برای پرورش، داشته باشد. پس بهترین زعفران ایران جایی رشد می‌کند که این شرایط فراهم باشد.

آب و هوای مناسب پرورش زعفران

زعفران را به عنوان یک گیاه جان سخت می‌شناسند که قادر است گرما و سرمای شدید را تحمل کند و می‌توان آن را در همه جا کشت کرد؛ اما بهترین آب و هوا برای رشد این گیاه ارزشمند مناطق نیمه گرمسیری است. مناطقی که در آن تابستان گرم و خشک و زمستان‌ها معتدل باشد، بهترین مناطق است.

از آنجایی که رشد زعفران در فصل‌های پاییز و زمستان است، آب و هوا در این زمان باید معتدل باشد، اگر هوا خیلی سرد باشد، رشد این گیاه با کندی مواجه خواهد شد. همچنین در دوره‌ای که زعفران استراحت می‌کند یا به اصطلاح به خواب می‌رود (دوره استراحت مصادف است با فصل تابستان) نباید آبیاری صورت گیرد؛ چون رطوبت و وجود آب برای پیاز آن بسیار مضر است و آن را از بین می‌برد.

بهترین زعفران ایران

بدین ترتیب در مناطقی که در تابستان بارندگی و یا رطوبت بالا است، کشت زعفران مناسب نیست. مانند استان‌های مازندران، گیلان، گلستان و مناطق جنوب کشور.

زمین‌های که آفتاب‌گیر و بدون پوشش درختی هستند و در معرض وزش بادهای سرد نیستند، بهترین منطقه برای کشت زعفران هستند. همچنین محدوده دمایی که این گیاه می‌تواند در آن رشد کند، بین محدوده 15- در زمستان و 40+ درجه سلسیوس در تابستان با ارتفاع 800 الی 2400 از سطح دریا است.

خاک مناسب پرورش زعفران

چون پیاز زعفران به مدت زیادی حدود 5 تا 7 سال در خاک می‌ماند، باید خاک کشت آن سبک و ترکیبی از شن و رس باشد تا علاوه بر تامین مواد غذایی، بتواند در مقابل شرایط منطقه‌ای هم تحمل کند. زمین‌هایی که دارای خاک رسی، شنی، لیمونی و لومی با پی اچ (PH) 7 الی 8 در مقایسه با زمین‌های اسیدی، شور، فقیر و مرطوب مناسب‌تر هستند. همچنین زعفران در زمین‌هایی که دارای قلوه سنگ و یا علف‌های هرز هستند، نمی‌تواند به خوبی رشد کند.

تولید رعفران در قائنات

بنابراین می‌توان گفت بهترین مناطق و شهرهای مناسب برای کشت این طلای سرخ در کشور با توجه به نوع خاک، آب و هوا و مقاومت در برابر کم آبی استان‌های خراسان جنوبی و رضوی است. شهرهای این استان‌ها مانند قاینات، تربت حیدریه، تربت جام، فردوس، بشرویه، تایباد، گناباد و… مناسب‌ترین شهرها برای کشت زعفران هستند. این گیاه در سایر استان‌های کشور، مانند فارس، اصفهان، سمنان و استان‌های پهنه زاگرس کشت می‌شود و به خوبی هم به عمل می‌آید.

مرغوب‌ترین و بهترین زعفران ایران برای کجاست؟

مهمترین شرایط برای پرورش گیاه زعفران، آب و هوا و خاک مناسب است. در واقع مهم‌ترین وجه تمایز زعفران مرغوب و نامرغوب شرایط آب و هوایی و اقلیمی منطقه کشت است. به عقیده بسیاری از کارشناسان این حوزه، هر چقدر منطقه کشت، سردسیرتر باشد پیازچه زعفران هم بهتر رشد می‌کند. در نتیجه عملکرد و عیار زعفران نیز بالاتر می‌رود.

از نظر کمیت و بیشترین میزان تولید زعفران مربوط به استان خراسان رضوی و شهرهای زاوه، تربت حیدریه، تربت جام، تایباد، باخزر، گناباد، نیشابور و بجستان است اما بهترین کیفیت زعفران ایران را می‌توان در شهرهای استان خراسان جنوبی همانند قاینات، فردوس، بشرویه و بیرجند جستجو کرد.

تولید رعفران در قائنات

در حال حاضر شهرستان قائن از نظر کیفیت گوی سبقت را از دیگر شهرهای استان خراسان جنوبی ربوده و با تولید و عرضه مرغوب‌ترین نوع زعفران به پایتخت طلای سرخ ایران شهرت یافته است. همچنین زعفران این شهرستان از نظر کیفیت رتبه اول جهان را به خود اختصاص داده و می‌توان گفت بهترین زعفران ایران برای این شهر است.

بهترین مارک و برند زعفران چیست؟

از آنجایی که ایران مهد تولید زعفران در جهان است، انواع زعفران با مارک‌ها و برندهای گوناگونی به بازار عرضه می‌شوند که هر کدام از کیفیت‌های متفاوتی برخوردار هستند. شرکت‌های تولید زعفران معمولا زعفران فله‌ای را که عطر و طعمی عالی دارد، از کشاورزان خریداری کرده و پس از خشک کردن، آن را بسته‌بندی می‌کنند. زعفران‌ خوب باید از میان سر گله‌های کاملا سالم و مستحکم انتخاب شود.

از مهم‌ترین این شرکت‌ها که توانسته‌اند در بازارهای ایران، لقب بهترین مارک و برند را به خود اختصاص دهند، می‌توان به برند شاهسوند، شهمیرزاد، سحرخیز، بهرامن، زعفران مصطفوی، مجتهدی و جهان زعفران، اشاره کرد. پس اگر دنبال بهترین زعفران ایران هستید، روی این برندها حساب کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن