شکم گردی

بهترین رستوران های رشت؛ شهر خلاق خوراک‌شناسی ایران در یونسکو

فهرست مطالب

امروزه شکم‌‌‎گردی یکی از انواع گردشگری است که طرفداران زیادی دارد. رستوران‌های هر شهر کنار سرو غذا، به شما فرصت تجربه طعم‌های جدید و همچنین لحظات آرامش‌‎بخش همراه با حس‌های خوب را هدیه می‌کنند. همان حس نابی که می‌تواند شما را بار دیگر به همان رستوران بکشاند. شهر رشت، شهری با رستوران‌های فراوان و غذاهای رنگارنگ است؛ شهری که یونسکو آن را شهر خلاق خوراک و تنوع غذایی نامید. در رشت می‌توان خوشمزه‌ترین و متنوع‌ترین غذاها و مخلفات محلی را در فضاهایی دوست‌داشتنی چشید و لذت برد. اگر اهل شکم‌گردی و رستوران‌گردی هستید، برای آشنایی با بهترین رستوران های رشت در نابرو، با من همراه باشید.

1- رستوران محرم، بیش از 70 سال تجربه

رستوران محرم از آن دست رستوران‌های قدیمی است که حافظه تاریخی شهر رشت محسوب می‌شود. این رستوران بزرگ در سال 1323 به صورت یک مغازه سرو غذا، کارش را در خیابان ناصریه قدیم شروع کرد و امروز با 75 سال تجربه، یکی از مشهورترین برندهای رستوران در سطح کشور است. رستوران محرم در خیابان امام خمینی، تقاطع منظریه قرار دارد.

این رستوران از سراسر ایران، مشتریان و طرفداران زیادی دارد؛ به همین دلیل رستوران شلوغ و پررفت و آمدی است. کیفیت بالای مواد اولیه در طبخ غذاها و طعم و مزه خوراک‌های آن، از مهم‌ترین شاخصه‌های مثبت رستوران محرم است. کباب‌های این رستوران را حتما باید امتحان کرد. انواع کباب و چلوها، چلوکباب مخصوص و کوبیده، چلو شیشلیک، جوجه ترش، چلوکولی، چلو خودکا فسنجان و … خورشت‌های محلی، انواع ماهی و پیش‌غذاها و مخلفات لذیذ این رستوران، مشتاقان بسیاری را به خود جذب می‌کند.

رستوران های رشت

فضای رستوران بسیار اصیل، بزرگ و آرامش‌بخش است و پرسنل و سرآشپزان ماهری در آن مشغول به کارند. رستوران محرم برای نسل گذشته و نسل امروز پر از لحظات و حس‌های خوب است که لذیذترین غذاهای ایرانی و گیلانی را در فضایی خاطره‌انگیز به میهمانان خود هدیه می‌دهد.


نشان دادن مکان روی نقشه

2- رستوران رازقی، فضایی مدرن در گلسار

رستوران رازقی، یکی از محبوب‌ترین رستوران های رشت است که از سال 1384 شروع به کار کرده است. رستوران رازقی در خیابان گلسار، بلوار سمیه، نبش خیابان 123 قرار دارد. فضای داخلی این رستوران، بسیار مدرن، زیبا و شیک است و برای برگزاری مهمانی‌های رسمی و پذیرایی، بسیار مناسب است؛ خصوصا اینکه منوی متنوعی از غذاهای اصیل ایرانی، فرنگی و گیلانی دارد.

صبحانه‌های رستوران رازقی بین اهالی رشت بسیار پرطرفدار است. منوی صبحانه این رستوران به صورت سلف سرویسی با تنوع بالایی ارائه می‌شود که شامل حلیم مخصوص، عدسی، کله‌پاچه، کیک خانگی، پنیر و گردو، املت سالامی، سوسیس بندری، املت اسفناج، انواع مربا، پنکیک و انواع آب‌میوه‌ها است. در وعده ناهار و شام، منوی کاملی از انواع ماهی‌ها، کباب‌ها، خورشت‌‍‌های محلی، فسنجان مرغابی، مرغ و گوشت قلقلی، قیمه بادمجان و امثال آن کنار انواع پیش‌غذا، همچنین پاستا و دسر سرو می‌شود.

رستوران های رشت

اجرای پیانو به صورت زنده، فضای مدرن و در عین حال صمیمی و تنوع بالای غذایی منوی این رستوران، آن را به یکی از مهم‌ترین نقاط شکم‌گردی و بهترین رستوران های رشت تبدیل کرده است.


نشان دادن مکان روی نقشه

3- رستوران اردشیر، پاتوق قدیمی رشتی‌ها

رستوران اردشیر رشت، یکی از قدیمی‌ترین رستوران‌های این شهر است که در سال 1351 تاسیس شده و همیشه مشتریان قدیمی و پر و پا قرص خود را دارد. رستوران اردشیر در سه‌راه پاستوریزه، اول خیابان فلسطین، خیابان شهید ایزددوست واقع شده است.

این رستوران دو طبقه دارد که در هر دو طبقه، میز و صندلی برای پذیرایی مهمانان در نظر گرفته شده است. طبقه بالای این رستوران نسبت به طبقه همکف، وسیع‌تر بوده و برای جمع‌های خانوادگی و میهمانی‌های بزرگ مناسب‌تر است.

رستوران های رشت

کباب محلی و کباب ترش با مخلفات کامل اصیل گیلانی شامل: اشپل، باقالی، مغزگردو، زیتون پرورده، ماست، دوغ و کره محلی و خوراک‌های دیگری مانند شیشلیک گوسفندی، انواع جوجه کباب، انواع ماهی و خورشت های محلی گیلانی به همراه برنج محلی خوش عطر و بو، از گزینه‌های منوی رستوران اردشیر است. این رستوران با قدمت و منوی غذاهای محلی خوشمزه‌اش یکی از گزینه‌های اصلی عاشقان پلوکباب محلی و مخلفات لذیذ گیلانی است.


نشان دادن مکان روی نقشه

4- رستوران شورکولی، طعم‌های ناب در دل نغمه‌های نوستالژیک

رستوران شورکولی رشت، یکی از اصیل‌ترین رستوران های رشت با فضایی بسیار زیبا و سنتی است که نامش از یکی از چاشنی‌های معروف و پرطرفدار یعنی شورکولی (ماهی شور) گیلانی گرفته شده است. رستوران شورکولی در خیابان گلسار و در ابتدای بلوار توحید قرار دارد.

فضای شورکولی، مانند یک خانه بزرگ سنتی در گیلان است که حیاط بزرگ با حوض فیروزه‌ای و گلدان‌های رنگارنگ اطرافش، به صفای آن افزوده است. فضای داخلی آن نیز بسیار نوستالژیک است. روی دیوارهای آن، ظروف قدیمی زیبا، تابلوها و عکس‌هایی از رشت قدیم، تاریخ این شهر را از پیش چشمانتان عبور می‌دهد.

غذاهای سنتی و اصیل  این رستوران با تنوع بالایشان، گردشگران زیادی را برای تجربه طعم غذاهای گیلانی در یک فضای خاص به خود جذب می‌کند. در وعده ناهار انواع خورشت‌های محلی مانند باقلا قاتق، میرزا قاسمی، ترش تره، اناربیج، فسنجان، قیمه ماسوله، ترش واش لونگی، مرغ ترش، شامی رودباری، سیرواویج، متنجن (فسنجان با اردک)، انواع ماهی و کباب‌ها با مخلفات و چاشنی‌های خوشمزه‌ای مثل شورکولی، ماهی دودی، کال کباب، زیتون پرورده و مانند آن سرو می‌شود. سینی شامی، آغوزکوکو، سینی دلمه، خوراک بوقلمون، خوراک بلدرچین و … نیز از گزینه‌های منوی شام این رستوران است.

رستوران های رشت

غذاها در ظرف‌های سفالی سنتی و گمج (ظرف سفالی سنتی گیلان) سرو می‌شود. یکی ازجذابیت‌های این رستوران، نغمه‌ها و ترانه‌های ناب و اصیل فولکلوریک گیلانی است که به محض ورود به رستوران، گوش را می‌نوازد و فضایی لطیف برای مهمانان فراهم می‌کند. فضای سنتی و دلباز رستوران شورکولی و غذاهای اصیل و خوشمزه گیلانی و منوی پرتنوع آن، این رستوران را به یکی از پرطرفدارترین رستوران های رشت تبدیل کرده است.


نشان دادن مکان روی نقشه

5- رستوران جهانگیر، بنیانگذار پلوکباب محلی در گیلان

رستوران جهانگیر رشت، اولین پلوکبابی محلی گیلان است که در سال 1342 خورشیدی در رشت، شروع به کار کرد. از این رو برای بسیاری از گیلانی‌ها و خصوصا رشتی‌های اصیل، جایگاه ویژه‌ای توام با نوستالژی دارد و اغلب رشتی‌ها، خاطرات خوب مشترکی از اولین پلوکبابی شهرشان تعریف می‌کنند. این رستوران در میدان زرجوب رشت واقع شده است.

سالن وسیع این رستوران با میزها و صندلی‌های فراوان، مکان مناسبی برای مهمانی‌های بزرگ خانوادگی و رسمی است. رستوران جهانگیر، برای عاشقان پلوکباب اصیل رشتی با مخلفات پرتنوع گیلانی مانند ماست چکیده، اشپل شور، زیتون، مغرگردو، پیاز و سیرترشی‌‌های خوشمزه، به همراه دوغ محلی بسیار مناسب است. پلوکباب مخصوص جهانگیر، چلوکباب ترش، چلوکباب شیشلیک، چلوماهی سفید، کوبیده و خورشت‌های چون باقالی قاتوق و میرزاقاسمی از گزینه‌های منوی رستوران جهانگیر است.

رستوران های رشت

پلوکباب محلی این رستوران به جهت قدمت آن طرفداران بسیاری دارد که برای خوردن این نوع کباب، رستوران جهانگیر را از یاد نمی‌برند.


نشان دادن مکان روی نقشه

6- رستوران کولمه، نوستالژی طعم و مزه

اگر دلتان برای غذاهای سنتی و خوش عطر و بوی مادرجان و یا باغ سرسبز و زیبای آقاجان تنگ شده، حتما سری به رستوران کولمه شهر رشت بزنید. رستوران کولمه رشت که نامش از یک نوع ماهی گرفته شده، در جاده آقا سید شریف، در کیلومتر یک جاده فومن (جاده بین‌الملل) قرار دارد.

رستوران کولمه سه بخش دارد:

1- سالن بزرگ ورودی

2- سالن سنتی با میز و نیمکت‌های چوبی و تخت‌های پوشیده شده با گلیم و پنجره‌های چوبی با پرده‌های آبی که رو به باغی زیبا با چشم اندازی سبز و استخری پر از اردک باز می‌شود.

3- فضای باز رستوران با آلاچیق چوبی زیبایی در میان استخری پر آب با منظره‌ای زیبا که با صدای اردک ها و رقص فواره‌های استخر، نشاط و لذت را دوچندان می‌کند. رستوران کولمه، دو کلبه و آلاچیق VIP نیز برای میهمانانی که تمایل دارند با خانواده خود در فضایی جداگانه غذا بخورند، فراهم کرده است.

منوی رستوران کولمه بسیار متنوع است. این رستوران هم برای علاقه‌مندان غذاهای فست فودی، منو دارد و هم برای طرفداران خوراک‌های محلی گیلانی. منوی کباب‌ها با تنوع بی‌نظیر مانند: شیشلیک، فیله ترش، جوجه ترش، دوش، کباب رول مخصوص، چنجه و ..، انواع مخلفات و چاشنی‌های سفره گیلانی، انوع ماهی و خورشت های محل مثل باقالاقاتوق، میرزاقاسمی، اناربیج، مرغ ترش و … که در گمج (ظرف سفالی سنتی گیلان) سرو می‌شود، نوستالژی طعم و مزه را تداعی می‌کند.

رستوران های رشت

غذاهای فست فودی مانند ناگت مرغ، مرغ سوخاری، همبرگر، اسپاگتی، سیب زمینی سرخ شده و همچنین سرویس چای دمی سنتی گیلان از دیگر گزینه های این رستوران است. یکی از خلاقیت‌های این رستوران، داشتن منوی غذای کودک است که غذایی سالم با چیدمان و تزیین زیبای کودکانه به بچه‌ها ارائه می‌دهد. این رستوران با موسیقی زنده در پایان هفته، با غذاهای متنوع، لذیذ و محلی گیلانی و آرامش آلاچیق و باغش، فضایی به یادماندنی را به مهمانان هدیه می‌دهد. این رستوران در شمار بهترین رستوران های رشت است.


نشان دادن مکان روی نقشه

7- رستوران خان‌بابا‌، یادآور غذاهای مادربزرگ

رستوران خان‌بابا از آن دست رستوران های رشت است که به صورت خانوادگی اداره می‌شود و غذاهای سنتی گیلانی آن، یادآور دست‌پخت مادربزرگ با طعمی اصیل و به یادماندنی است. این رستوران در خیابان امین ضرب‌، بعد از پیچ سهرابی قرار دارد.

خان بابا دو طبقه است که درهر دو طبقه، میز و صندلی برای پذیرایی مهمانان در نظر گرفته شده است. طبقه بالای این رستوران نسبت به طبقه همکف، بزرگ‌تر بوده و برای جمع‌های خانوادگی و میهمانی‌ها مناسب‌تر است. پرده‌ها و تزیینات دست بافت زیبایی که حاصل هنر دست بانوی این رستوران است، فضای داخلی رستوران را گرم‌تر و صمیمی‌تر نشان می‌دهد.

رستوران های رشت

منوی غذای رستوران خان‌بابا بسیار متنوع است. انواع کباب کوبیده، چنجه، فیله گوساله و گوسفندی، کباب ترش، فیله مرغ ترش، جوجه، دوش، سلطانی، شیشلیک، برگ و بختیاری، انواع چلوها، انواع خورشت‌های محلی آلو مسما، کباب تابه‌ای، کولی قورابیج، پامادور خورشت، سیروابیج، اناربیج، گمج کباب، ترش تره و مانند آن به همراه برنج محلی دودی از گزینه‌های خوشمزه رستوران خان‌بابا است که با یک بار تجربه آن، خاطره‌ای به یادماندنی به جا خواهد گذاشت.


نشان دادن مکان روی نقشه

8- رستوران شکم الملوک، شکم‌گردی در دل بزرگ‌ترین هتل رشت

رستوران شکم الملوک در محوطه هتل بزرگ کادوس رشت در بلوار منظریه، قرار دارد. این رستوران هم از لابی هتل هم از محوطه بیرون آن راه دارد. نکته جالب آن است مشتری‌های بیرونی رستوران، برخلاف خیلی از هتل رستوران های رشت بیشتر از مهمان‌های خود هتل هستند.

فضای مدرن و زیبای این رستوران، تراس باصفا و غذاهای و نوشیدنی‌های ایرانی و فرنگی‌اش طرفداران زیادی دارد. انواع کباب‌های دوش، کوبیده زغالی، جوجه ترش و زعفرانی، شیشلیک، چنجه چرب و آبدار و خورشت‌های سنتی ترش‌تره، گمج‌کباب، میرزاقاسمی، ترش‌تره، ترش‌شامی، فسنجان رشتی، قیمه‌زعفرانی و مانند آن، انواع ماهی، مخلفات سنتی گیلان کال‌کباب، بورانی بادمجان دودی، زیتون پرورده، اشپل، باقالی و گردو، انواع سالاد و سوپ از گزینه‌های رستوران شکم‌الملوک است. کنار منوی غذا، دسرهای خوشمزه‌ای مانند رشته خشکار گیلانی، آبمیوه‌های طبیعی، انواع کوکتل، انواع اسموتی، انواع چای، لیموناد، موهیتو و مانند آن نیز قابل سفارش است.

رستوران های رشت

رستوران شکم‌الملوک در محوطه هتل بزرگ کادوس، با فضای زیبا و شیک، منوی کامل پیش‌غذا، غذای اصلی و دسر و موسیقی زنده شبانه، یکی از گزینه‌های مناسب برای شکم‌گردی در فضایی خاص و مدرن است.


نشان دادن مکان روی نقشه

9- مجموعه رستوران کارن، اولین و بزرگترین مجموعه رستورانی گیلان

مجموعه رستوران کارن رشت، اولین و بزرگ‌ترین مجموعه رستورانی گیلان است که با سرو غذا در تنوع بسیار بالا در قالب  رستوران سنتی، مدرن و کافی‌شاپ، در طول روز مشتریان ثابت خود را دارد. رستوران کارن در میدان قلی‌پور، ابتدای جاده پیربازار قرار دارد.

رستوران کارن بسیار وسیع است و پنج سالن مجزا دارد. محوطه باز این رستوران کنار شالیزار خوش‌منظره در بهار و تابستان بسیار دلپذیر است. آلاچیق‌های باصفا و موسیقی زنده شبانه، نور پردازی رویایی، از نقاط قوت فضای داخلی این رستوران در میان بهترین رستوران های رشت است.

در رستوران کارن، مجموعه کاملی از انواع غذاهای سنتی ایرانی، فرنگی، فست فود کنار کافی شاپ با انواع و اقسام نوشیدنی‌های سرد و گرم، چایخانه و قلیان سرا وجود دارد که برای هر سلیقه‌ای رضایت بخش است. ازاین رو، این رستوران مکان مناسبی برای برگزاری جشن تولد، نامزدی، دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه است.

رستوران های رشت

انواع کباب‌های ایرانی، فست‌فودهای متنوع، انواع ساندویچ، پیتزا، مخلفات، سینی‌مزه، چای و انواع قلیان، آب میوه، معجون، قهوه، بستنی و مانند آن، از گزینه‌های منوی رستوران کارن است.


نشان دادن مکان روی نقشه

10- رستوران گمج کباب صوفیان، تجربه شکم‌گردی چرب و چیلی

رستوران گمج کباب صوفیان رشت، یکی از بهترین رستوران های رشت برای شکم‌گردی سنتی است. این رستوران در بلوار شهید قلی‌پور، ابتدای پل رو‌گذر در نبش کوچه مولوی دوم قرار دارد. این رستوران فضای بزرگی ندارد؛ اما غذاهایی با طعم و عطر دلپذیر و مکانی باصفا به مشتریان خود ارائه می‌دهد.

غذاهای این رستوران در گمج (ظرف سنتی مخصوص پخت غذا در گیلان) و برنج در دیگ رویی به صورت کته خوش عطر و بو سرو می‌شود که سفره‌ محلی گیلان قدیم را تداعی می‌کند.

کباب گمجی از پرطرفدارترین غذاهای این رستوران محسوب می‌شود که بعد از طبخ درون یک گمج داغ پر از روغن حیوانی و پیاز سرخ شده سرو می‌شود. انواع کباب و مخلفات سنتی گیلان، دوغ و ماست محلی از دیگر انتخاب‌های خوشمزه‌ رستوران گمج کباب صوفیان است.

رستوران های رشت

یکی از موارد جالب این رستوران، اسکیمویخی‌های اخته‌ای خوشمزه‌ای است که پس از اتمام غذا و هنگام خروج از رستوران به میهمانان داده می‌شود که پس از خوردن آن غذاهای چرب و چیلی خوشمزه، بسیار هم می‌چسبد و لذتی دوچندان دارد.


نشان دادن مکان روی نقشه

اگر قبلا به رشت، شهر خلاق خوراک سفر کرده‌اید و تجربه رستوران‌گردی در این شهر را داشته‌اید، تجربیات‌تان را با ما در نابرو درمیان بگذارید و بگویید بهترین رستوران های رشت از نگاه شما کدام است؟

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. به به. تنوع غذاهای رشت آدمو متعجب میکنه. بهترین غذاها و مزه‌ ها و چاشنی ها رو تو گیلان و رشت خوردم. رستوران اردشیر خورشت های محلی هم داره در کنار انواع کباب؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن