طبیعت گردی

بهترین کمپ‌های کویری ایران؛ اقامت خاطره‌انگیز در پهنه‌های طلایی

فهرست مطالب

افراد به دو دسته تقسیم می‌شوند، یا عاشق کویر هستند یا نیستند. حد وسط ندارد؛ یا تماشای رمل‌هایی که باد هنرمندانه آن‌ها را شکل داده و غروب خورشید هیجان‌زده‌تان می‌کند یا بی‌وقفه از شن، این مهمان ناخوانده، در کفش‌ها و چادرتان غر می‌زنید. بسیاری از طبیعت‌گردها و آفرودبازها، تمام طول سال منتظر پاییز و زمستان‌اند تا به کویر بیایند و از سکوت و شکوه طبیعت لذت ببرند. اگر به کویر سفر می‌کنید، سه بار در روز شانس چشم در چشم شدن با طبیعت را دارید، طلوع، غروب و شب هنگام که آسمان پر ستاره حیرت‌زده تان می‌کند. البته سفر به زیباترین کویرهای ایران آداب خودش را دارد و باید توجه داشته باشید که با تفریحات خود به طبیعت منطقه آسیب نزنید. در ادامه این مطلب از نابرو بهترین کمپ های کویری ایران را معرفی می‌کنم. با من همراه باشید.

1- کمپ کویری شهداد کرمان

کمپ کویری شهداد تنها کمپ دشت لوت است که هرساله میزبان گردشگران بسیاری است. این کمپ در استان کرمان قرار دارد و تجربه زندگی در زیباترین برهوتی که می‌توانید تصور کنید را برایتان کنار گذاشته است. شما می‌توانید در یکی از 35 آلاچیقی که با برگ‌های خرما ساخته شده‌اند، اقامت داشته باشید و از امکانات رفاهی مانند آب، برق، سرویس بهداشتی و … استفاده کنید. البته توجه داشته باشید که آب مجموعه آشامیدنی نیست.

یکی از آلاچیق‌ها را انتخاب کنید و چادرتان را برپا کنید. هرچند آلاچیق‌ها فضای خصوصی و پوشیده ندارند، اما برای داشتن سایه و محافظت دربرابر وزش باد و طوفان شن کاربردی‌اند. برای ورود به کمپ و استفاده از آلاچیق و امکانات باید به ازای هر نفر ورودی پرداخت کنید. توجه داشته باشید که بازدید و اقامت در کمپ کویری شهداد تنها در فصل زمستان و در ابتدای بهار امکان‌پذیر است. جاذبه طبیعی کلوت‌های شهداد نیز در فاصله کمی از کمپ قرار دارد؛ بنابراین بازدیدش را به هیچ عنوان از دست ندهید. برای اقامت در کمپ کویری شهداد باید خودتان را به استان کرمان و سپس شهداد برسانید.

کمپ های کویری ایران

کیلومتر 18 جاده شهداد به نهبندان، روستای شفیع‌آباد، 10 کیلومتر فرعی سمت راست.


نشان دادن مکان روی نقشه

2- اکو‌کمپ کویری متین‌آباد

اکو‌کمپ کویری متین‌آباد مجموعه اقامتی-تفریحی در نزدیکی شهر نطنز است. در نگاه اول این کمپ شبیه به شهری کویری است. تماشای آسمان پر ستاره درحالی که به دیوارهای کاروانسرا تکیه داده‌اید مانند خواب و خیال است. کمپ متین‌آباد 13 اتاق معمولی، شاه‌نشین، اتاق گوشواره، 13 کومه کاه‌گلی و 25 چادر دارد.
چادرها ضد آب و ضد بادد هستند و دارای سرویس رختخواب، سیستم روشنایی و سیستم گرمایش و سرمایش. سرویس‌بهداشتی و حمام‌عمومی نیز در مجموعه قرار دارد. کومه‌های کاه‌گلی مجموعه نیز با طراحی که از خانه‌های کویری الهام گرفته شده سقف‌های گنبدی، تهویه و هوایی دلچسب دارند. این کومه‌ها دارای سیستم سرمایش و گرمایش، سرویس‌بهداشتی، حمام، تخت و رختخواب‌اند. 13 اتاق داخل کاروانسرا نیز دکوراسیونی سنتی، سرویس‌بهداشتی فرنگی، سیستم‌های گرمایش و سرمایش، تخت، سرویس خواب اضافه، تلویزیون و یخچال دارند.

سوییت ویژه شاه‌نشین در طبقه سوم ساختمان قرار دارد. ظرفیت این سوییت شش نفر بزرگسال است و امکانت رفاهی‌ آن شامل سرویس‌بهداشتی و حمام، سیستم گرمایش و سرمایش، سرویس رختخواب و تخت است. اتاق گوشواره نیز در نزدیکی شاه‌نشین قرار دارد و تخت، سرویس‌بهداشتی فرنگی، حمام، یخچال، سیستم گرمایش و سرمایش و رختخواب است.
البته این اکو کمپ دارای امکانات تفریحی مانند شترسواری، رصد ستارگان و بازدید از مزارع پرورش شترمرغ و مزارع ارگانیک است.

کمپ های کویری ایران

برای رسیدن به اکو کمپ کویری متین‌آباد باید در کیلومتر ۶۰ جاده کاشان-اصفهان وارد خروجی کاشان شوید. سپس به سمت شهر «بادرود» حرکت کنید. در اولین میدان بادرود به سمت چپ یعنی خیابان بسیج دور بزنید تا پس از عبور از شهر خالدآباد و روستای ده آباد، به روستای متین‌آباد برسید.


نشان دادن مکان روی نقشه

3- کمپ کویری احمد مرنجاب

کمپ کویری احمد مرنجاب یکی از بزرگ‌ترین کمپ های کویری ایران است. این کمپ دارای 28 واحد اقامتی و 160 نفر ظرفیت است. امکانات رفاهی اتاق‌ها متفاوت است، اما درکل دارای تخت، رختخواب، اسپیلت، کرسی، هیتر برقی و یا بخاری سنتی‌‌اند. سرویس‌بهداشتی و حمام مجموعه نیز به صورت عمومی در دسترس مهمان است. مسافران می‌توانند وعده‌های صبحانه، نهار و شام خود را از رستوران کمپ تهیه کنند. کمپ کویری احمد بیشتر مناسب سفرهای گروهی است.

مخصوصا که در پاییز و زمستان حسابی شلوغ می‌شود و شاید مورد پسند خانواده‌ها و زوج‌ها نباشد. یکی از خدمات جالبی که کمپ احمد دارد، آسمان شب است که کلاس ستاره‌شناسی و رصد ستارگان برگزار می‌کند. سافاری، موتور‌سواری و شترسواری نیز از دیگر امکانات تفریحی کمپ کویری احمد است. بنابراین اگر می‌خواهید اقامتی راحت و دلچسب در کویر مرنجاب داشته باشید، نام این کمپ را در خاطرتان نگه دارید.

کمپ های کویری ایران

این کمپ در نزدیکی شهر آران و بیدگل و کیلومتر 10 جاده مرنجاب قرار دارد.


نشان دادن مکان روی نقشه

4- کمپ کویری شباهنگ یزد

کمپ کویری شباهنگ در نزدیکی شهر یزد قرار گرفته و در بین اهالی این شهر طرفداران بسیاری دارد. این کمپ 16 اتاق با سرویس‌بهداشتی فرنگی و وسایل گرمایشی دارد. توجه داشته باشید که همه واحدهای اقامتی این مجموعه فاقد تخت، تلویزیون و سیستم سرمایشی‌اند. این کمپ دارای امکانات رفاهی و تفریحی مانند رستوران، کافه سنتی، رصد ستارگان، امکان سافاری، شترسواری، اسب‌سواری و رصد آسمان شب است. کمپ کویری شباهنگ یزد برای سفرهای گروهی مناسب است اما به علت اینکه محدودیت زمانی مشخصی برای پخش موزیک و برگزاری جشن ندارد، ممکن است سر‌و‌صدا سایر مسافران آزار‌دهنده باشد.

کمپ های کویری ایران

این کمپ در فاصله 20 کیلومتری از شهر یزد قرار دارد.


نشان دادن مکان روی نقشه

5- کمپ کویری ریگ زرین اردکان

کمپ کویری ریگ زرین اردکان یکی از بهترین کمپ های کویری ایران است که واحدهای اقامتی به شکل سوییت و کپر دارد. شاید در نگاه اول این کمپ به نظر کوچک بیاید اما دارای امکانات بسیاری است که سفرتان را به‌یاد‌ماندنی می‌کند. هرچند تماشای طلوع و غروب خورشید و رمل‌های کویر به‌تنهای زیباست، اما این کمپ پیشنهادی هیجان‌انگیز به نام پاراگلایدر و پاراموتور برایتان دارد.

شما می‌توانید یکی از معدود کسانی باشید که کویر را از آسمان تماشا کرده است. البته کمپ کویری ریگ زرین دارای امکانات رفاهی و تفریحی دیگری مانند رستوران، کافه سنتی، موسیقی زنده، سالن سینما، رصد ستارگان، سافاری ، موتورسواری ، شترسواری ، مزرعه ارگانیک، پیست سوارکاری و پرورش اسب نیز است.

کمپ های کویری ایران

برای رسیدن به این کمپ باید از اردکان به سمت احمد آباد حرکت کنید تا با عبور از 30 کیلومتر جاده خاکی به کمپ کویری ریگ زرین برسید.


نشان دادن مکان روی نقشه

6- کمپ کویری هفت سنگ یزد

هفت سنگ یکی از کمپ های کویری ایران است که در نزدیکی شهر یزد قرار دارد. این کمپ کویری 20 سوییت و کپر دارد. اتاق‌های کمپ دارای امکانات رفاهی برای اقامتی راحت و دلچسب در دل کویر هستند. کمپ هفت سنگ رستورانی شیشه‌ای نیز دارد که وعده‌های غذایی صبحانه، نهار و شام را برای مسافران تهیه می‌کند.

اگر عاشق هیجان باشید، کمپ کویری هفت سنگ بهترین انتخاب برای شماست. شما می‌توانید سافاری، پاراگلایدر و زیپ‌لاین را در دل کویر تجربه کنید. علاوه بر اینها امکان شترسواری، رصد ستارگان با تلسکوپ، والیبال، شب‌نشینی کنار آتش و موسیقی زنده نیز وجود دارد.

کمپ های کویری ایران

این کمپ در کیلومتر 12 جاده نصر و نزدیکی شهر یزد قرار دارد.


نشان دادن مکان روی نقشه

7- کمپ کویری خاطره فهرج

کمپ کویری خاطره یکی دیگر از کمپ های کویری ایران و شهر یزد است. برخلاف سایر کمپ‌هایی که تا اینجا معرفی کرده‌ام، کمپ خاطره فهرج امکانات اقامتی ندارد و شما می‌توانید تنها از امکانات رفاهی مجموعه استفاده کنید. بسیاری از اهالی شهر یزد و مسافران برای سافاری، شترسواری، رصد ستارگان والیبال و موتور‌سواری در کویر به اینجا می‌آیند. درنهایت هم می‌توانید از غروب خورشید درحالی که چای آتیشی می‌نوشید لذت ببرید.

کمپ های کویری ایران

این کمپ در 14 کلیومتری جاده بافق و پشت شهرک صنعتی کوره‌های آجر قرار دارد.


نشان دادن مکان روی نقشه

8- کمپ کویری سندباد

کمپ کویری سندباد برایتان تفریح، هیجان و خاطراتی فراموش‌نشدنی را کنار گذاشته است. این کمپ اقامتی نیست و تنها سایه‌بان‌هایی برای استراحت و میل کردن وعده‌های غذایی دارد. درعوض می‌توانید صبح‌ها با پاراگلایدر یا پاراموتور بالای رمل‌ها پرواز کنید و یا از موتور‌سواری، سافاری و اسکی روی شن لذت ببرید. شب‌ها نیز آسمان پرستاره را رصد کنید و از شب‌نشینی کنار آتش و نوشیدن چای ذغالی لذت ببرید.

کمپ های کویری ایران

برای استفاده از امکانات رفاهی کمپ باید به ازای هر نفر ورودی بپردازید. هزینه تفریحات نیز جداگانه دریافت می‌شود. این کمپ در جاده نصر و نزدیکی شهر یزد قرار دارد.


نشان دادن مکان روی نقشه

9- کمپ کویری شن و شادن

کمپ کویری شن و شادن یکی دیگر از کمپ های کویری ایران است که در نزدیکی شهر بافق و استان یزد قرار دارد. این کمپ کویری امکاناتی را فراهم کرده تا بتوانید یک روز کامل در میان رمل‌ها تفریح کنید و خاطراتی خوش را رقم بزنید. ورودی کمپ کویری شن و شادن شبیه به دروازه شهر است و قسمت‌هایی برای نشستن و استراحت مسافران دارد.

البته توجه داشته باشید که این کمپ خدمات اقامتی ارائه نمی‌دهد. اما می‌توانید از سایه‌بان‌ها، سرویس‌بهداشتی، رستوران و امکانات تفریحی کمپ استفاده کنید. شتر‌سواری، موتور‌سواری، سافاری، موتور چهارچرخ، آش محلی، چای آتشی، کویر‌نوردی و اجرای موسیقی سنتی زنده جزو امکانات رفاهی این کمپ کویری‌اند.

کمپ های کویری ایران

برای رسیدن به کمپ کویری شن و شادن باید خودتان را به شهر بافق و سپس ابتدای جاده شادکام و قطرم برسانید. سپس مسیر اولین فرعی بعد از پل قطار را در پیش بگیرید تا به منطقه ریگزار پتکستان و کمپ برسید.


نشان دادن مکان روی نقشه

10- کمپ کویرنوردان باران یزد

کمپ کویرنوردان باران امکانات رفاهی، اقامتی و تفریحی دارد. شما می‌توانید یک روز کامل در این کمپ تفریح کنید و یا شب را در کومه‌ ها صبح کنید. شاید این کمپ در نگاه اول نظرتان را جلب نکند اما تمام چیزی که برای تفریح و اقامت در دل کویر نیاز دارید برایتان فراهم کرده است. واحد‌های اقامتی دارای موکت، بخاری و پتو است.

این کمپ برای افرادی که در سفر سخت‌گیر نیستند مناسب است. امکان سافاری و شتر‌سواری بر روی رمل‌ها نیز وجود دارد. وعده‌های صبحانه نهار و شام را باید از رستوران کمپ تهیه کنید. شب‌ها هم می‌توانید در کنار آتش چای بنوشید و آسمان را تماشا کنید. کمپ کویرنوردان باران در جاده نصر و نزدیکی شهر یزد قرار دارد.

کمپ های کویری ایران


نشان دادن مکان روی نقشه

لطفا درصورتی که تجربه اقامت در هر یک از مجموعه‌های گفته شده یا کویر را داشته‌اید، در کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن