طبیعت گردی

بهترین سواحل خلیج فارس؛ 10 ساحل رویایی جنوب کشور

فهرست مطالب

‌لذت بردن از قدم زدن در ساحل، تماشای دریا، تفریح، گوش دادن به صدای امواج دریا، تخلیه انرژی‌های منفی، شنا، دویدن بر ماسه‌ها، گاهی ماهیگیری و… ازجمله مواردی است که علاقه‌مندان به دریا و ساحل به‌خصوص ساحل گردها را به فکر یافتن یک ساحل مناسب و همه‌چیزتمام برای یک سفر گردشگری خاطره‌انگیز می‌اندازد. بعضی از ساحل گردها به دنبال یافتن یک ساحل ماسه‌ای‌اند و بعضی دیگر به دنبال یافتن سواحل صخره‌ای هستند؛ علاوه‌بر این عده‌ای از آن‌ها ساحل‌های پر از امکانات را بیشتر می‌پسندند و عده‌ای نیز به بازدید از سواحل بکر علاقه دارند. سواحل دریای خزر در شمال ایران‌ همراه با بهترین سواحل خلیج فارس و دریای عمان در جنوب تقریبا همه این سلیقه‌ها را در خود جای‌داده‌ است و در ایام سال میزبان گردشگران علاقه‌مند به دریا هستند.

در این مطلب از نابرو قصد دارم برای دوستداران دریا و ساحل‌گردی چند ساحل زیبای خلیج‌فارس که هرکدام از آن‌ها برتری و ویژگی خاصی را دارند معرفی کنم. برای این هدف سفری از سواحل خوزستان به سمت تنگه هرمز در خلیج‌فارس خواهیم داشت. اگر علاقه‌مند به کسب اطلاعات درباره بهترین سواحل خلیج فارس هستید، مطلب من در نابرو را از دست ندهید.

1- سواحل بندر بحرکان هندیجان؛ خوزستان

یکی از بزرگ‌ترین بنادر صیادی کنار خلیج‌فارس یعنی بحرکان هندیجان در استان خوزستان قرار دارد. به عقیده خیلی‌ها بحرکان بزرگ‌ترین بندر صیادی ایران است. عمده شهرت سواحل بندر بحرکان هندیجان به خاطر وجود اسکله عریض و طویلی است که صدها قایق و شناور در کنار آن پهلو می‌گیرد. این اسکله تا مسافت بسیار زیادی در دریا امتداد دارد و معمولا در اطراف آن شناورهای بسیاری پهلو گرفته است. برای بازدید از اسکله عجیب‌وغریب بحرکان هندیجان، باید 13 کیلومتر از شهر هندیجان به سمت بندر بحرکان حرکت کنید.

وجود صدف‌های فراوان به‌گونه‌ای که بحرکان را معدن صدف نیز می‌نامند، یکی از بهترین سواحل خلیج فارس و زیست‌گاه‌های انواع ماهی‌ها و آبزیان، وجود پرورشگاه‌های بسیار زیاد و منحصربه‌فرد ماهی آن‌هم درون دریا و… نیز ازجمله دلایل معروفیت بحرکان است. بااین‌حال بحرکان هندیجان بسیار فراتر از یک بندر صیادی است. ساحل بحرکان بانام ساحل صدفی نیز شناخته می‌شود و یکی از منحصربه‌فردترین سواحل خلیج‌فارس برای گردشگری ساحلی کناره دریا است.

این ساحل زیبا هرساله میزبان گردشگران بسیار زیاد علاقه‌مند به دیدن بزرگ‌ترین اسکله صیادی ایران و قایق‌سواری در کنار آن است. همچنین عده‌ای دیگر برای خرید تازه‌ترین میگوهای خلیج‌فارس ازجمله نوع ببری و سفید این آبزی خوشمزه به بحرکان می‌آیند. علاوه‌بر اینکه مدت‌زمان زیادی از کلنگ زنی منطقه گردشگری بحرکان هندیجان می‌گذرد، متاسفانه این ساحل زیبا همچنان ازلحاظ امکانات گردشگری به حد مطلوبی نرسیده است.

آدرس: استان خوزستان، هندیجان، بندر صیادی بحرکان.

بهترین سواحل خلیج فارس

2- سواحل بندر دیلم، بوشهر

شهرستان دیلم استان بوشهر به‌واسطه سه منطقه زیبا و منحصربه‌فرد گردشگری ساحلی خود، ازجمله مقاصد گردشگری پرطرفدار کنار خلیج‌فارس است. ساحل بندر تاریخی حماد، سواحل بندر دیلم و ساحل بندر امام حسن مهم‌ترین مناطق گردشگری این منطقه است. ساحل بندر حماد ساحلی بکر و تقریباً دست‌نخورده در شمال دیلم است. درواقع حماد یک منطقه حفاظت‌شده است که پیشینه آن به زمان ساسانیان و صدر اسلام برمی‌گردد. خرچنگ‌های زیبا و رنگارنگ و دشلمبو از جانوران خاص حماد است.

جاده بسیار مناسب دسترسی به این ساحل (جاده بندر حماد در قسمت شمالی بندر دیلم) در کنار امکانات ساحل‌گردی خوب از مزایای انتخاب این ساحل زیبا و دارای دیوار حفاظتی است. سواحل بندر دیلم یکی از بهترین سواحل خلیج فارس برای گردش و انجام دادن ورزش بر روی ساحل‌های ماسه‌ای و نرم است. این ساحل در فاصله میان دو خور دیلم یعنی یفره و جن قرار دارد و در بعضی از ایام سال به‌قدری شلوغ می‌شود که جای سوزن انداختن هم نیست. در این ساحل علاوه‌بر تفریحات معمولی ساحلی می‌توانید در کنار دریا اسب‌سواری کنید. اگر قصد خرید در کنار ساحل را دارید، معمولا در این ساحل بازارچه‌ای برای فروش محصولات مختلف دایر می‌شود.

ساحل مریخی بندر امام حسن در جنوب دیلم قرار دارد. برای بازدید از این ساحل زیبا باید 30 کیلومتر به سمت جنوب بندر دیلم برانید. ساحل بندر امام حسن، یک ساحل بکر دیگر و از نوع ماسه‌ای-صخره‌ای است که قسمت صخره‌ای آن غالب‌تر است. در نزدیکی این ساحل پارکی با امکانات نسبتاً خوب و آلاچیق‌های زیبا قرار دارد. درجاهایی از ساحل بندر امام حسن نیز ساکنان تا نزدیکی دریا، اقدام به کاشت نخل کرده‌اند. این ساحل بیشتر برای افرادی که علاقه به عکاسی دارند گزینه بسیار مناسبی است.

آدرس: استان بوشهر، بندر دیلم.

بهترین سواحل خلیج فارس

3- سواحل بندر گناوه، بوشهر

اگر به دنبال یک ساحل با امکانات خوب برای شب­‌مانی کنار ساحل شمال غربی خلیج‌فارس هستید، پیشنهاد من اقامت در سواحل بندر گناوه است. پارک ساحلی بندر گناوه، یکی از مجهزترین پارک‌های ساحلی این نقطه و از بهترین سواحل خلیج فارس است. دارا بودن یک فضای ایمن و خانوادگی، سرویس بهداشتی، منطقه آزاد برای نصب چادر، کانکس‌های اجاره‌ای برای اقامت، بوفه و سوپرمارکت، زمین‌های انجام ورزش‌های ساحلی ازجمله کارتینگ و… ازجمله امکانات این پارک است. ساحل بندر گناوه ساحلی زیبا و ماسه‌ای است که در هنگام جزر و مدد پهنای آن متغیر است.

اینجا جای مناسبی برای شنا و قدم زدن در دریایی کم‌عمق برای نیازمندان به آب‌درمانی است. درواقع اگر اقامتی چندساعته در این بندر داشته باشید می‌توانید تا مسافت بسیار زیادی در خلیج‌فارس بدون خیس شدن قدم زنی کنید. همچنین موتوربرقی سواری ازجمله تفریحات محبوب این ساحل نزد گردشگران است. این موتورهای شارژی و بعضاً بنزینی متعلق به کودکان ساکن بندر است که توسط خودشان با هزینه‌ای بسیار پایین کرایه داده می‌شوند. پارک ساحلی بندر گناوه تنها چند دقیقه تا بازارهای گناوه فاصله دارد.

بندر گناوه نقشی همانند بانه در غرب کشور دارد و بیشتر گردشگران برای خرید ارزان‌قیمت محصولات خارجی به این بندر سفر می‌کنند. اگر علاقه‌مند به ساحل‌های صخره‌ای هستید، با طی کردن مسافتی کمتر از یک کیلومتر می‌توانید از سواحل روستای مال قائد بندر گناوه دیدن کنید.

آدرس: استان بوشهر، بندر گناوه، بلوار ملوان.

بهترین سواحل خلیج فارس

4- پارک ساحلی ریشهر، بوشهر

بوشهر به‌واسطه مرکز استان بودن دارای ساحل‌های زیبا و پر امکاناتی است. تقریبا از نزدیکی دانشگاه خلیج‌فارس بوشهر تا مرکز شهر، در کنار جاده ساحلی می‌توانید پارک‌های زیبایی را مشاهده کنید. پارک شغاب و ساحل نزدیک به غذای فوری رافائل ازجمله بهترین سواحل خلیج فارس است. بااین‌حال پارک ساحلی ریشهر واقع در قسمت میانی شبهه جزیره بوشهر، ساحلی بسیار متفاوت است. آب دریا در این منطقه برخلاف دیگر پارک‌های شهر، بسیار تمیز و شفاف است و اکثر شنا دوستان در بوشهر این نقطه را برای شنا انتخاب می‌کنند.

برای رفتن به نزدیکی ساحل ریشهر لازم است از یک شیب نسبتا تند که بلافاصله به دریا می‌رسد پایین بروید. وابسته به اینکه در چه ایامی از سال به این ساحل سفر می‌کنید، می‌توانید علاوه‌بر امکانات معمول یک پارک ساحلی، از تفریحات مختلفی چون قایق‌سواری و جت اسکی در دریا لذت ببرید. دست‌فروشانی که بیشترشان فروشنده سمبوسه جنوبی هستند گاهی در این ساحل بساط پهن می‌کنند.

این ساحل مخصوصا در نزدیکی غروب یکی از ساحل‌های دل‌نشین و خوش‌منظره برای عکاسی نیز هست. خزه‌های دریایی سر برآورده از آب که اکثرشان بر روی صخره‌ها نقش‌های جالبی ایجاد کرده‌اند از مهم‌ترین منظره‌های عکاسی محبوب نزد علاقه‌مندان است. به خاطر دوری از شهر، من شب­‌مانی در کنار این پارک ساحلی را به شما توصیه نمی‌کنم.

آدرس: استان بوشهر، بوشهر، بلوار شهید ماهینی، خیابان ملک به سمت ریشهر.

بهترین سواحل خلیج فارس

5- سواحل بندر دیر، بوشهر

بندر دیر از دیگر شهرستان‌های استان بوشهر نیز ساحلی زیبا و منحصربه‌فرد دارد و از بهترین سواحل خلیج فارس به حساب می‌آید. دیر یکی دیگر از بنادر بزرگ صیادی ایران است و کنار ساحل آن امکانات ویژه‌ای برای پذیرایی از مهمانان این بندر فراهم‌شده است. وسعت و بزرگی ساحل دیر، وجود بقاع و اماکن متبرکه بسیار زیاد نزدیک ساحل، کنار بکر بودن سطح وسیعی از آن از ویژگی‌های این ساحل است.

این ساحل برای شکم گردهای علاقه‌مند به غذای دریایی نیز جای بسیار مناسبی است. در بندر دیر سه اسکله بزرگ صیادی وجود دارد و از مراکز اصلی تأمین‌کننده میگو و ماهی کشور است. علاوه‌بر این لنج سواری و قایق‌سواری از تفریحات محبوب در این ساحل است. همچنین در این منطقه به‌راحتی ساحل‌های با آب به‌اصطلاح شیشه‌ای را می‌توانید بیابید. بااین‌حال مهم‌ترین جای ساحل بندر دیر منطقه حفاظت‌شده مند در نزدیکی بردخون این بندر است. این منطقه حفاظت‌شده دارای تنوع بسیار زیاد گونه‌های جانوری و گیاهی است. اگر علاقه‌مند به دیدن آهو! در استان بوشهر هستید می‌توانید به مند سر بزنید.

آدرس: استان بوشهر، بندر صیادی دیر، بلوار خلیج‌فارس.

بهترین سواحل خلیج فارس

6- سواحل جزیره کیش، هرمزگان

جزیره زیبا و توریستی کیش در خلیج‌فارس، مهم‌ترین مکان گردشگری ساحلی کشور و از جاهای دیدنی کیش است. در سواحل و پارک‌های ساحلی این جزیره تقریبا هر آنچه را از ساحل‌گردی مدنظر دارید می‌توانید بیابید. پیشرفته‌ترین امکانات انجام تفریحات دریایی در این جزیره مستقر است. نماد جزیره کیش یعنی کشتی یونانی در ساحلی با همین نام واقع است. علاقه‌مندان به ساحل‌های صخره‌ای می‌توانند به قسمت غربی جزیره کیش و ساحل کلبه هور بروند. در ساحل دامون می‌توانید از امکانات کلوپ غواصی سیمین کیش، کلوپ دریایی آکواریوس و کلوپ غواصی و تفریحات دریایی داریوش استفاده کنید.

در جزیره کیش یک ساحل و پلاژ اختصاصی برای بانوان در قسمت شمالی جزیره احداث شده است. اگر علاقه به بازدید از مکان‌های تاریخی در کنار ساحل دارید به ساحل بندر حریره در جزیره کیش بروید. علاقه‌مندان به ماهیگیری می‌توانند به اسکله تفریحی پارک میرمهنا بروند و در آنجا ماهیان دریایی شکار کنند. اگر به دوچرخه‌سواری در کنار ساحل علاقه دارید پارکی با همین نام و کاربری در جزیره کیش وجود دارد. همچنین در پارک ساحلی نیلوفر کیش علاوه‌بر پارک دلفین، یک آکواریوم و باغ پرندگان بسیار بزرگ با گونه‌های مختلف ساخته‌شده است. مهم‌ترین جای گردشگری دریایی جزیره کیش، اسکله بزرگ تفریحی کیش با ساحل و کلوپ تفریحی ایران سگوی، پارک کیبل اسکی، مرکز غواصی و کلوپ ورزش‌های دریایی کاپ است.

ساحل مرجان کیش محلی عالی برای انجام تفریحات مدرن دریایی است و کلوپ تفریحی دریایی اسکوبا در این ساحل قرار دارد. اگر علاقه‌مند به دیدن پارک آبی بادی هستید به پارک آبی بادی ویبیت یا ساحل هتل مارینا پارک کیش بروید. پارک ساحلی سیمرغ کیش نیز یکی از مجهزترین ساحل‌ها برای انجام ورزش‌های ساحلی است.

آدرس: استان هرمزگان، جزیره کیش.

بهترین سواحل خلیج فارس

7- سواحل بندرلنگه، هرمزگان

ساحل صدف بندرلنگه در نزدیکی فرودگاه این بندر از موردتوجه‌ترین سواحل قسمت میانی خلیج‌فارس و یکی دیگر از سواحل صخره‌ای زیبای آن است. تماشای امواج خروشان، صدف‌های زیبا و عکاسی از جاذبه‌های این ساحل در کنار تفریحات دریایی است. پارک ساحلی کوثر در نزدیکی بازار بندرلنگه نیز یکی از پارک‌های با امکانات مناسب برای ساحل‌گردی است که می‌توانید ساعاتی خوش را در آن بگذرانید.

نزدیکی به رستوران‌ها و غذاخوری‌های عرضه‌کننده انواع غذاهای دریایی از مزیت‌های این پارک ساحلی است که آن را به یکی از بهترین سواحل خلیج فارس تبدیل می‌کند. پارک ژاندارمری، مینیاتور و خلیج‌فارس که همگی در نزدیکی جاده ساحلی بندرلنگه به بندرکنگ قرار دارند نیز از جاهای خوب ساحل بندرلنگه است. بااین‌حال مهم‌ترین ویژگی بندرلنگه، داشتن اسکله به‌منظور سفر دریایی به جزایر کیش و قشم است. درواقع با سفر به بندرلنگه می‌توانید طی یک سفر دریایی خاطره‌انگیز به مهم‌ترین جزایر خلیج‌فارس سفر کنید.

آدرس: استان هرمزگان، بندرلنگه، جاده ساحلی.

بهترین سواحل خلیج فارس

8- سواحل جزیره قشم، هرمزگان

جزیره قشم در استان هرمزگان نیز همانند جزیره کیش از پارک‌های ساحلی مجهزی بهره می‌برد. عمده تفاوت این جزیره با جزیره کیش، وسعت بسیار زیاد آن است. پارک‌ها و سواحلی که در ادامه معرفی می‌گردند نسبت به هم فاصله‌ای چند کیلومتری دارند. بعضی از آن‌ها در روستاهای قشم واقع است و در شمار بهترین سواحل خلیج فارس هستند.

بزرگ‌ترین پارک کروکدیل خاورمیانه در جزیره قشم قرار دارد و بانام پارک کروکدیل نوپک شناخته می‌شود. این پارک از مهم‌ترین جاذبه‌های نزدیک به ساحل قشم است. اگر به شترسواری و پاراگلایدر سواری در سواحل خلیج‌فارس علاقه دارید به ساحل جزایر ناز بروید. بوستان ساحلی زیتون جزیره قشم از سواحل تروتمیز و پر امکانات جزیره با کمپ‌های تفریحی فراوان است. تورهای گردشگری بزرگ‌ترین جزیره خلیج‌فارس معمولا در این نقطه اقدام به جذب توریست می‌کنند. علاقه‌مندان به جاذبه‌های طبیعی می‌توانند از تالاب پرندگان دوکوهک و منطقه حفاظت‌شده حرا قشم دیدن کنند.

کلوپ تفریحات دریایی ساحل طلایی با دارا بودن کافی‌شاپی در زیرآب در ساحل غارهای خوربس قشم واقع است. ساحل غار نمکدان قشم واقع در نزدیکی طولانی‌ترین غار نمکی دنیا نیز از دیگر سواحل زیبای جزیره قشم است. اکو پارک، اسکله کندالو، هتل ساحلی خلیج‌فارس قشم، تفریحگاه ساحلی چاهوشرقی، ساحل دولاب، ساحل سرنخ، اسکله صیادی باسعیدو و… از دیگر جاهای باصفای سواحل قشم است.

آدرس: استان هرمزگان، جزیره قشم.

بهترین سواحل خلیج فارس

9- سواحل جزیره هرمز، هرمزگان

سواحل جزیره هرمز بیشتر به خاطر جاذبه‌های بصری و رنگارنگ بودن خاک آن شهرت دارند و از بهترین سواحل خلیج فارس محسوب می‌شوند. بااین‌حال در این جزیره نمکی می‌توان انواع ساحل‌های ماسه‌ای و صخره‌ای را دید. درباره جزیره هرمز مطالب بسیار زیادی نگارش شده است و در همین سایت نابرو می‌توانید با جاذبه‌های گردشگری و ویژگی‌های جزیره هرمز آشنایی پیدا کنید.

با سر زدن به ساحل قلعه پرتغالی‌های جزیره هرمز علاوه‌بر بازید از یک مکان تاریخی می‌توانید در رستوران‌ها و کافه‌های ساحلی شکم گردی کنید. ساحل منفق کوچک، ساحل نقره‌ای و ساحل سرخ هرمز از بهترین سواحل خلیج فارس و بهترین مکان‌ها برای عکاسی در این جزیره است. در ساحل لاک‌پشت‌ها با زندگی گونه منحصربه‌فرد لاک‌پشت‌های بومی خلیج‌فارس می‌توانید آشنا شوید.

ساحل چند درخت و ساحل جنگل حرا از جاهای موردعلاقه گردشگران جزیره هرمز است. ساحلی که در آن فرشی از خاک‌های رنگی جزیره هرمز وجود دارد نیز از دیگر سواحل زیبای این جزیره است. توصیه من به شما قبل از سفر به جزیره هرمز به همراه بردن دوربین عکاسی باکیفیت برای ثبت عکس‌های فوق‌العاده است.

آدرس: هرمزگان، جزیره هرمز.

زیباترین سواحل خلیج فارس

10- ساحل کوهستک سیریک، هرمزگان

ساحل کم‌تر شناخته‌شده روستای کوهستک از توابع شهرستان سیریک هرمزگان واقع در نزدیکی نقطه اتصال خلیج‌فارس و دریای عمان ازجمله ساحل‌های ماسه‌ای-شنی پرطرفدار خلیج‌فارس است. عمده شهرت کوهستک به‌واسطه موج‌شکن یا پناهگاه صیادی احداث‌شده در ساحل آن است.

سواحل این روستا و روستاهای کناری آن یعنی کرپان و گهردو از جاهای بکر و تقریباً دست‌نخورده خلیج‌فارس است. ساحل روستای کوهستک به دو ساحل شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود که در نزدیکی آن‌ها بوستان‌ها و پارک‌های باصفایی احداث گردیده است. در این پارک‌های ساحلی انواع تفریحات دریایی و امکانات اقامتی در کنار ساحل فراهم شده است. وفور درختان جنوبی ازجمله نخل، کنار و انبه در کنار ساحل و خانه‌های مردمان این منطقه از دیگر جذابیت‌های کوهستک است.

آدرس: استان هرمزگان، شهرستان سیریک، روستای کوهستک.

بهترین سواحل خلیج فارس

به نظر شما بهترین سواحل خلیج فارس کدام‌اند؟ تجربه‌های ساحل‌گردی خود در کنار خلیج همیشه فارس را با نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

‫4 نظرها

    1. با توجه به پیغام قبلا تیتر و یادم رفته بود که خلیج فارس فکر کردم جنوب بود:) اشتباه کردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن