طبیعت گردی

تنگه بنو لمزان؛ زیبای اسرارآمیز هرمزگان

فهرست مطالب

از آنجایی که ایران اقلیم‌های مختلف را در خود جای داده است، می‌توانید در فصول مختلف سال به بخش‌های متنوع آن سری بزنید. به‌عنوان مثال مناطق شمال و شمال غربی کشور، اقامتگاه خوبی برای فصل تابستان است یا مناطق جنوبی بهترین مکان برای سفرهای پاییزی و زمستانی به‌شمار می‌روند. زیبایی‌های زیادی در دل مناطق جنوبی کشور پنهان شده است که گاهی از اوقات به‌خاطر گرمی بیش از اندازه هوا نادیده گرفته می‌شوند. در صورتی که می‌توان در فصول خنک سال به سراغ این زیبایی‌های بی‌پایان رفت. اگر تا به حال به تنگه بنو نرفته‌اید، با من در نابرو همراه باشید تا بیشتر با این مکان که یکی از دیدنی های هرمزگان است ،آشنا شوید.

آسان‌ترین مسیر دسترسی

برای رفتن به تنگه کوله‌بارتان را برای سفر به مناطق جنوبی ببندید. یادتان باشد که نیازی به لباس‌های گرم ندارید و با چند لباس نازک تابستانی می‌توانید سفر خوشی را تجربه کنید.

تنگه بنو لمزان

با این کار بار اضافه با خود به همراه ندارید و مجبور نیستید مدام در طول سفر سنگینی چمدانتان را تحمل کنید. یادتان باشد که برای بازدید از تنگه بنو به تجهیزات حرفه‌ای نیاز پیدا خواهید کرد. پس حتما در کوله‌بارتان جایی را هم برای تجهیزات حرفه‌ای سفر در نظر بگیرید.


شما ملزم هستید برای دیدن این تنگه به منطقه‌ای کوهستانی سفر کنید. همان‌طور که حتما می‌دانید، مناطق کوهستانی همواره سختی‌ها و خطرهای خاص خودشان را دارند. به‌همین دلیل باید با دقت هرچه تمام‌تر به تنگه بنو وارد شوید.

مقصد ما شهر لمزان از توابع بندر لنگه است. همان‌طور که می‌دانید بندر لنگه در استان هرمزگان واقع شده است. استانی که زیبایی‌های بی‌بدیلی را پوشش می‌دهد؛ اما این‌بار صحبت از یک زیبایی منحصربه‌فرد است. تنگه بنو، تنگه‌ای که حتما در زمان حضور در این منطقه، محو شگفتی‌هایش خواهید شد.

این تنگه در نزدیکی لمزان واقع شده است. برای اینکه بتوانید به آنجا برسید، باید پنج کیلومتر از شهر لمزان فاصله بگیرید. حتی اگر با اتومبیل، خودتان را به نزدیک تنگه برسانید، مجبور هستید تا به مدت 30 دقیقه پیاده‌روی کنید و زیبایی‌های این تنگه را از نزدیک ببینید.

جاذبه های تنگه بنو لمزان

توصیه می‌کنم در طول مدت پیاده‌روی، از بومیان منطقه هم پرس‌و‌جو کنید و از آن‌ها بخواهید برای رسیدن به بنو راهنماییتان کنند. زیرا ممکن است راه را اشتباه رفته باشید. به این ترتیب تمام انرژی و توان خود را برای حرکت در مسیری گذاشته‌اید که هیچ‌گاه به تنگه بنو ختم نمی‌شود.  با حرکت در مسیر این تنگه شاهد جریان آبی خواهید شد که تا 12 آبگیر ادامه دارد.

در تنگه بنو چه خبر است؟

نمی‌دانم تا به‌حال از چه مناظر طبیعی در ایران دیدن کرده‌اید؛ اما می‌توانم قول دهم که از دیدن زیبایی‌های بنو به وجد می‌آیید و برای همیشه نامش را به‌عنوان یکی از زیباترین و متفاوت‌ترین جاذبه‌های طبیعی کشور به‌خاطر می‌سپارید. در این تنگه همه زیبایی‌ها در کنار یکدیگر جمع شده‌اند. از صخره‌های سر به فلک کشیده گرفته تا آبگیرها و برکه‌های زلال و شفاف که برای لذت هرچه بیشتر شما از مشاهده این مناظر فراهم شده‌ است.

بخش عظیمی از زیبایی‌های تنگه بنو به‌خاطر رشته آبی است که در این منطقه جریان دارد. رشته آبی که حتما با ملاحظه آن در نگاه اول تصور می‌کنید که کمک به‌سزایی در رونق کشاورزی منطقه داشته است؛ اما کمی که به دور و اطرافتان نگاه می‌کنید، متوجه می‌شوید که اصلا این طور نیست. می‌دانید علت چیست؟ علت این است که این رشته آب، طعم شوری دارد و همین شوری آب از رونق کشاورزی در لمزان جلوگیری کرده‌ است.

تنگه بنو لمزان

برای بازدید از تنگه بنو احتیاط کنید!

راستش را بخواهید باید اعتراف کرد که زیبایی‌های طبیعت با خطر و ریسک آمیخته شده است. در واقع برای بازدید از بهترین دیدنی‌های دنیا باید برخی از خطرها و ریسک‌ها را به جان خرید و دل به دریا زد و راهی شد. این قاعده کلی در مورد تنگه بنو هم صدق می‌کند.

. ویدئو از آریا وحدانی

شما ملزم هستید برای دیدن این تنگه به منطقه‌ای کوهستانی سفر کنید. همان‌طور که حتما می‌دانید، مناطق کوهستانی همواره سختی‌ها و خطرهای خاص خودشان را دارند. به‌همین دلیل باید با دقت هرچه تمام‌تر به تنگه بنو وارد شوید. متاسفانه کوهستانی بودن منطقه تا حدود زیادی رفاه و امکانات لازم برای گردشگران را تحت تاثیرات منفی قرار داده ‌است. به‌طوری‌که اعزام هلی‌کوپتر امداد به این تنگه غیر ممکن است و اعزام آمبولانس به منطقه هم با دشواری‌های خاص خودش همراه است.

تنگه بنو لمزان

جدای از بحث اعزام کمک‌های امدادی باید به خطر غرق شدن در بنو هم اشاره کنیم. یادتان باشد که بنو اسرارآمیز است و ناخودآگاه شما را به دل خود می‌کشاند. پس بی‌گدار وارد آب‌های تنگه نشوید. متاسفانه تاکنون برخی از گردشگران به‌خاطر شنا در آبگیرهای منطقه دچار خفگی شده‌اند.

توصیه من به شما این است که با گروه‌های مجاز به تنگه بنو سفر کنید. با این کار تا حد بسیار زیادی ریسک سفرتان را کاهش خواهید داد.

من نام دیگر تنگه را زیبای مرگبار گذاشته‌ام. این تنگه با جذابیت‌های بی‌نظیرش شما را به سمت خود می‌کشاند و ممکن است درست در زمانی که غرق در این زیبایی‌ها هستید، شما را به کام خود بکشد.

کنار تمامی این خطرات، اگر شما هم شیفته زیبایی‌های طبیعی این مرز و بوم هستید، کوله‌باری از تجهیزات حرفه‌ای با خود به همراه داشته باشید و در کنار یک گروه گردشگری مطمئن راهی این تنگه زیبا شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن