طبیعت گردی

پیاده‌روی در باغ تاریخی محبوب استان مازندران، پارک ملت بهشهر

فهرست مطالب

یکی از جاذبه‌های بهشهر پارک ملت است. این پارک زیبا و دیدنی یکی از مشخصه‌های تاریخی شهر محسوب می‌شود که به‌نام‌هایی دیگر مانند «باغ شاه» و «باغ اشرف البلاد» و «چهل‌ستون» نیز خوانده می‌شود. امروزه این باغ تبدیل به پارک عمومی برای استفاده شهروندان بهشهری و مکانی برای پیاده‌روی و ورزش ساکنان و گردش مسافران تبدیل شده است. اگر قصد دیدن این باغ زیبا را دارید، به خاطر داشته باشید که دو ساعت زمان کافی است و می‌توانید در این مدت تمام باغ را قدم بزنید، اما بازدید از عمارت وسط باغ به‌علت کاربری اداری ساختمان ممکن نیست. پارک ملت بهشهر مرکز شهر قرار دارد و به‌راحتی به امکاناتی مانند بانک، دسترسی خواهید داشت.

با من در نابرو همراه باشید تا درباره پارک ملت بهشهر از دیدنی های مازندران بیشتر بخوانید.

 پارک ملت بهشهر

مسیر دسترسی

بهترین زمان برای بازدید از این باغ اردیبهشت‌ماه است که عطر شکوفه‌های بهارنارنج سراسر باغ را پر می‌کند.

در مسیر ورودی باغ مغازه‌ها و بوفه‌هایی برای خرید وجود دارند که در صورت تمایل می‌توانید از آن‌ها نوشیدنی و خوراکی بخرید. زمین‌بازی کودکان نیز در بخش ورودی باغ قرار دارد.


باغ دو خیابان اصلی دارد؛ در گذشته روبه‌روی عمارت در نقطه تقاطع دو خیابان استخری بزرگ وجود داشت که امروزه به فضای سبز تبدیل شده است.

در مسیر جاده بابل به‌سمت قائمشهر از سمت راست و بعد از دانشگاه پیام‌نور واحد قائم‌شهر، وارد کمربندی شمالی شوید. در بلوار هاشمی‌نژاد مسیر را ادامه دهید و ۲۰۰ متر جلوتر به‌سمت چپ بروید. پارک ملت سمت راست شماست.

همچنین می‌توانید برنامه‌تان را طوری تنظیم کنید که دیدن مجموعه تاریخی و گردشگری غار هوتو و کمربند بهشهر را قبل از رفتن به «باغ شاه» انجام دهید. این دو مجموعه تاریخی در فاصله نسبتا کمی از یکدیگر قرار دارند.

 پارک ملت بهشهر

پشینه تاریخی

شاه عباس صفوی به‌سبب علاقه و ارادت به مادرش «اشرف‌الملوک» دستور ساخت بناهای زیادی در بهشهر را صادر کرد که یکی از آنها «باغ شاه» است. این باغ و عمارت وسطش در سال ۱۰۲۱ و در دوره شاه عباس اول صفوی ساخته شده بود و کاخ تابستانی وی و محلی برای بار عام و پذیرایی از مهمانان خانواده سلطنتی و تشریفات بوده است.

جهانگردان و تاریخ‌نگاران مشهوری چون رابینو، دونالد ویلبر، ملگنوف روسی و ژان دمورگان از باغ‌ شاه دیدن کرده‌اند و درباره‌اش مطالبی نوشته‌اند.

این مکان دیدنی در سال ۱۳۵۶ با شماره ۱۵۳۷ جزو آثار ملی کشورمان ثبت شده است.

جاذبه های پارک ملت بهشهر

عمارت و باغ

این باغ مصفا و سرسبز، درختان کهن‌سال و سربه‌فلک‌کشیده‌ و دیوارهای بلند سنگی دارد که در نگاه اول شما را جذب و مسحور می‌کند. کوهی سبز و زیبا در قسمت جنوبی این باغ وجود دارد که چشمان هر بیننده‌ای را خیره می‌کند.

 پارک ملت بهشهر

طول باغ ۵۵۰ متر و عرضش ۱۷۰ متر است و در زمینی شیب‌دار در دامنه شمالی کوه برزو از شمال به جنوب احداث شده است. درختان سرو، نارنج، پرتقال، لیمو، خرمالو، چنار، شاه‌بلوط، توت، انار و گل‌های مختلف پوشش گیاهی باغ را تشکیل می‌دهند. در فضای باغ صندلی‌هایی برای نشستن و استراحت بازدیدکنندگان وجود دارد.

باغ دو خیابان اصلی دارد؛ در گذشته روبه‌روی عمارت در نقطه تقاطع دو خیابان استخری بزرگ وجود داشت که امروزه به فضای سبز تبدیل شده است.

 پارک ملت بهشهر

عمارت تاریخی وسط پارک ملت بهشهر

وسط باغ عمارتی تاریخی وجود دارد که اکنون شهرداری بهشهر در آن مستقر است. این ساختمان تاریخی در زمان سلسله افشار دچار سانحه آتش‌سوزی شد و بخش‌های از آن از بین رفت، برخی از مورخان نیز معتقدند که این باغ در زمان نادرشاه افشار و به‌دستور وی تخریب شده است. در زمان پهلوی اول، ساختمان دیگری بنا شد که ۱۶ ستون یا به تعبیر دیگر ۱۲ ستون داشته است اما چون در تعبیر عامیانه عدد۴۰ نشانگر تعداد زیاد است، آن ‌را «عمارت چهل‌ستون» و «عمارت دیوان‌خانه» نامیده‌اند. طول این بنای مستطیل‌شکل سفیدرنگ سه برابر عرضش است و تعداد زیادی پنجره‌ دارد. در سال ۱۳۶۶ نیز این عمارت با حفظ شکل ظاهری، از یک طبقه به سه طبقه گسترش یافت و بازسازی شد.

در قسمت جلوی عمارت حوضی بزرگی قرار دارد که آبش در جوی‌های باریک فضای باغ جاری است. چندین حوض دیگر و فواره هم در مسیر این جوی‌ها تعبیه شده است و اطرافشان با گل‌های زیبایی آراسته شده است.

طبیعت زیبای پارک

پارک ملت بهشهر از گذشته تاکنون

فضای باغ و عمارت در اثر گذشت زمان دچار تغییرات فراوانی شده است. در منابع تاریخی آمده است که در گذشته از باغ شاه تا کاخ صفی‌آباد بهشهر راهی زیرزمینی برای عبور و مرور و در امان بودن از حمله ازبکان و سایر ملل اطراف دریای مازندران احداث شده بود که امروزه اثری از آن نیست. همچنین در دوران صفویه دور استخر گودال‌هایی تعبیه شده بود که در هنگام برگزاری مراسم مهم در آن‌ها شمع روشن می‌کردند و به همین علت به آن‌ها «حوض نور» می‌گفتند.

چند باغ دیگر با نام‌های باغ تپه، باغ چشمه، باغ شمال، باغ صاحب الزمان، باغ حرمسرا، باغ خلوت نیز در اطراف باغ و عمارت چهل‌ستون وجود داشتند که بعد از دوران صفوی تنها بخش‌هایی از باغ چشمه و باغ تپه باقی مانده است.

اگر گشت‌وگذار در پارک ملت بهشهر را تجربه کرده‌اید، نظرتان را با نابرو به ‌اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن