بازارگردی

صید روز خلیج فارس در بازار ماهی ‌فروشان کیش

فهرست مطالب

با توجه به موقعیت جغرافیایی و طبیعت زیبای جزیره کیش که زبانزد خاص و عام است، هر ساله افراد بسیاری با اهداف تفریحی و تجاری به جزیره سفر می‌کنند تا لحظاتی رویایی را در آن‌جا سپری نمایند. این جزیره به آبزیان خلیج فارس دسترسی مناسبی دارد و ارزشمندترین نیازهای تغذیه‌ای سبد خوراک خانواده‌ها را می‌توان در بازار ماهی ‌فروشان کیش یافت. از همین رو، بسیاری از مسافران و گردشگران در طول سفرشان به جزیره کیش، حتما به این بازار سری زده و با خود ماهی‌های تازه و خوشمزه برای خود و یا اقوامشان خریداری می‌کنند. با این مطلب در نابرو همراه باشید تا سری به بازار ماهی فروشان از جاهای دیدنی کیش بزنیم.

جاذبه های بازار ماهی ‌فروشان کیش

تاریخچه بازار ماهی فروشان کیش

درحال‌حاضر، بازار ماهی فروشان کیش، تنها مرکز عرضه عمده‌ انواع ماهی و آبزیان در جزیره کیش است. این بازار در سال 1392 افتتاح شد و در ابتدا 13 غرفه عرضه ماهی و دو غرفه پاکسازی ماهی داشت. این بازار در سوله‌ای کنار بندر صیادی کیش، در محله بومی‌نشین سفین واقع شده بود، تا این‌که پس از گذشت پنج سال از بهره‌برداری با مشکلات عمده زیرساختی، از جمله تهویه، فاضلاب و کمبود فضا به ویژه در روزهای پر مسافر سال روبه‌رو شد.

بازار ماهی ‌فروشان کیش

در برنامه بازسازی و توسعه‌ بازار، ساختمانی جدید به فضای موجود اضافه شد و بخش عرضه آبزیان از پاکسازی ماهی، سردخانه و شستشو جدا و دارای واحد اختصاصی شدند. اکنون بازار ماهی فروشان کیش با استاندارد فروش و عرضه انواع ماهی‌های دریای خلیج فارس ساخته شده و ظرفیت پارکینگ برای 40 خودرو هم دارد.‌


برای رفتن به بازار ماهی فروشان کیش، باید به محله سفین قدیم کیش و به سمت تجارت‌خانه جنوب که در نزدیکی پارک میرمهنا و بازار عرب‌ها قرار دارد، بروید.

هم‌چنین، در طرح بازسازی بازار ماهی فروشان کیش، بخش‌های مجزای اتاق مدیریت و ناظر بهداشتی، واحد بزرگ تولید پودر یخ، سردخانه بالا و زیر صفر، واحد توزین و حوضچه‌های شستشوی آب شیرین، واحد مجهز و مجزای پاکسازی ماهی بزرگ و کوچک و اتاق پسماند به مجموعه افزوده شد.

درضمن، چیدمان درون سالن عرضه‌ ماهی بازار ماهی ‌فروشان کیش که در طراحی قبلی به صورت دورچین قرار گرفته بود، در بازسازی به صورت جزیره مرکزی طراحی شد و 16 غرفه مجهز تمام استیل با سیستم جمع‌آوری فاضلاب برای ارائه خدمات به کاربران طراحی و ساخته شد. هم‌چنین، سالن مخصوص پاکسازی ماهی با سه میز مخصوص پاکسازی، به همراه سیستم امحای زباله و دارای تهویه کامل با محیطی بهداشتی و شفاف برای نظارت بر پاکسازی توسط مشتریان فراهم شده است.

بازار ماهی ‌فروشان کیش

انواع آبزیان و ماهیان بازار ماهی فروشان کیش

اگر از کسانی هستید که خوردن غذاهای دریایی برایتان لذت‌بخش است، بازار ماهی فروشان کیش با ارائه انواع ماهی‌های خاص و خوشمزه هوش از سرتان خواهد برد. ماهی و آبزیان عرضه شده در این بازار شامل انواع ماهی‌های حلوا، سُرخو، سه‌کله، کافُر، شهرى، جاش سال، جاش طلایى، جت، هوورو… است.

یادآوری می‌کنم که در بازار ماهی ‌فروشان کیش شما می‌توانید ماهی‌های خریداری شده خود را، برای پاکسازی و بسته‌بندی به کانترهای فروش تحویل دهید و خرید خود را مرتب و تمیز به خانه ببرید.

بازار ماهی ‌فروشان کیش

بخش‌های جذاب و دیدنی بازار ماهی فروشان کیش

یکی از فضاهای جذاب و دیدنی بازار ماهی فروشان کیش، بخش داخلی بازار است که برای بسیاری از مراجعه‌کنندگان جالب به نظر می‌رسد. در بخش داخلی این مجموعه، در کنار طراحی و ساخت تجهیزات و فضاهای موردنیاز، یک پیوست فرهنگی-هنری به چشم می‌خورد تا ذهنیت عمومی از بازار ماهی فروشان با بوی نامطبوع و آلوده را به مکانی فرهنگی- نمایشگاهی تبدیل کند.

در این راستا مسئولین مجموعه و بازار ماهی ‌فروشان کیش کوشیده‌اند با ایجاد فضاهایی، جذابیت بازار را بیشتر کنند و برای این کار از مجموعه‌ای از آثار هنری و اطلاعاتی در فضای داخلی بازار ماهی فروشان استفاده کرده‌اند. محتوای این آثار شامل صید ماهی توسط ماهیگیران، زندگی صیادان و بومیان و تاریخچه جزیره کیش است.

جاذبه های بازار ماهی ‌فروشان کیش

در ورودی بازار ماهی ‌فروشان کیش تابلویی نصب شده که محتوای آن بر اساس ایده‌ای از شعر «از در بخشندگی و بنده‌نوازی/ مرغ هوا را نصیب و ماهی دریا» از سعدی شیرازی طراحی شده است.

بازار ماهی ‌فروشان کیش

هم‌چنین، مجسمه‌هایی از مرغان دریایی از سقف بلند بازار بر فراز کانترهای عرضه ماهی معلق هستند و گویی این مرغان نیز به پرواز در آمده‌اند تا همچون بندگان، از این روزی حلال خداوند بخشنده بهره‌مند شوند.

جاذبه های بازار ماهی ‌فروشان کیش

از دیگر جذابیت‌های بازار ماهی ‌فروشان کیش برای مراجعین، وجود تابلوی مصوری است که انواع ماهیان خلیج فارس را معرفی کرده و نحوه تولید ادویه ماهی را شرح داده است. طرح لنگر و دریا، سکان چوبی در کنار کتیبه بزرگ صید مروارید در کیش از دیگر بخش‌های هنری فضای داخلی این بازار هستند.

بازار ماهی ‌فروشان کیش

بعلاوه، نمایشگاه عکس از هنرمندان برتر کشور با موضوع صید و زندگی صیادی در محل سالن عرضه ماهی در بازار ماهی فروشان کیش در زمان‌های خاصی برگزار می‌شود که فضای تعامل هنری و فرهنگی صیادان با مخاطبان را به وجود می‌آورد.

فضای تمیز و زیبای بازار

آدرس بازار ماهی فروشان کیش

برای رفتن به بازار ماهی فروشان کیش، باید به محله سفین قدیم کیش و به سمت تجارت‌خانه جنوب که در نزدیکی پارک میرمهنا و بازار عرب‌ها قرار دارد، بروید.فروشگاه های مختلف بازار

ساعت کار بازار ماهی فروشان کیش

بازار ماهی فروشان، از ساعت 10 صبح الی 14 بعدازظهر و نیز از ساعت 16 الی 23 باز است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن