طبیعت گردی

روستای باراجین قزوین؛ تماشای چند صد سال قدمت

فهرست مطالب

روستای باراجین یکی از روستا‌های فوق‌العاده دیدنی و خوش‌آب‌وهوا‌ و از جاهای دیدنی قزوین است. در نابرو همراهمان باشید تا با این روستا و دیدنی‌های آن بیشتر آشنا شویم.

معرفی روستای باراجین

شغل اصلی مردم این روستا باغداری و دامداری است. البته به‌خاطر ویلاسازی‌های فراوان در چند سال اخیر، دامداری تا حدی از رونق افتاده است و این روستا که از گذشته منطقه‌ای جاذب گردشگر بوده، بیشتر از قبل موردتوجه قرار گرفته است. از جمله مکان‌های دیدنی این روستا، چشمه‌ای است که از دل کوه می‌جوشد و درختان چنار بسیار تنومند و قطور و امامزاده اسماعیل که قدمتی چندصدساله دارد.

روستای باراجین قزوین

موقعیت باراجین، تفرجگاه دیرینه مردم قزوین

باراجین نام منطقه‌ای در شمال قزوین است که از ابتدای اتوبان قزوین‌-زنجان شروع می‌شود و تا دامنه‌های البرز مرکزی امتداد می‌یابد. این منطقه جزو مناطق گردشگری شهر قزوین به حساب می‌آید که تفرجگاه دیرینه مردم قزوین نیز هست.


حجره‌های این امامزاده از گذشته تا امروز به‌عنوان کاروانسرا یا زائرسرا استفاده ‌شده‌ و هنوز هم پابرجا هستند. در شب‌های بلند تابستان خانواده‌هایی که برای تفریح و وقت‌گذرانی به این روستای زیبا آمده‌اند، از حجره‌ها استفاده می‌کنند.

روستای باراجین در هشت‌ کیلومتری شمال شهر قزوین و در جاده الموت غربی واقع شده است. این روستا به‌سبب قرارداشتن در منطقه کوهستانی شمال شهر قزوین، همه‌روزه پذیرای تعداد زیادی از زایران و بازدیدکنندگان است. در این منطقه مناظر طبیعی، پارک جنگلی، باغ‌وحش فدک و همچنین امامزاده اسماعیل (ع) و زایرسرا قرار دارد.

روستای باراجین قزوین

انتهای منطقه روستای باراجین به مسیری کوهستانی با مناظری بسیار دیدنی و بی‌نظیر و چشم‌نواز ختم می‌شود که استان قزوین را به استان گیلان پیوند می‌دهد. این منطقه چندین و چند روستای کوچک و بزرگ را در برمی‌گیرد.

امکانات روستای باراجین قزوین

قدمت روستای باراجین

قدمت روستای باراجین بیش از ۵۰۰ سال است و وجود امامزاده اسماعیل و درختان چنار محوطه‌اش، نشانه این قدمت و تمدن هستند. البته در روستای «زرشک» که کمی بعد از روستای باراجین قرار دارد، حمامی قدیمی وجود دارد که طبق گفته مورخان به دوران قاجار یا حتی قبل از آن بازمی‌گردد.

روستای باراجین قزوین

اهالی منطقه تا حدود سال ۱۳۸۰ از این حمام استفاده می‌کردند؛ ولی متاسفانه بر اثر بی‌توجهی، درحال‌حاضر به مخروبه‌ای تبدیل شده است که نیاز به رسیدگی و مرمت و بازسازی جدی دارد. این حمام به‌نوعی شناسنامه و نشانگر قدمت این منطقه است.

جاذبه های روستای باراجین قزوین

روستای باراجین در گذشته‌ای نه‌چندان دور، در مسیر عبور کاروان‌هایی از روستاهای الموت و اشکورات و روستاهای گیلان و مازندران بوده است. کاروانیان در حجره‌های امامزاده اتراق می‌کردند که حکم کاروان‌سرا را داشتند و مردم این منطقه نیز به مهمان‌نوازی زبانزد هستند. کشاورزی هم در این روستا بسیار سابقه دارد؛ درختان تنومند داخل باغ‌ها این موضوع را به‌وضوح نشان می‌دهند. گردو، بادام، سیب و اکثر محصولات باغی در این روستا وجود دارند که مهم‌ترین ویژگی‌شان ارگانیک‌بودن آن‌هاست. البته گندم و جو کشت اصلی اهالی روستاست.

روستای باراجین قزوین

نسب امامزاده اسماعییل (ع)

طبق مستندات و روایات، نسب امامزاده اسماعیل (ع) به ابوالفضل العباس (ع)، پسر امیرالمومنین (ع) می‌رسد و در بنر نصب‌شده در ورودی امامزاده، جزییات مشخص شده است. بنای بقعه این امامزاده در روستای باراجین دوطبقه و شامل فضای اصلی حرم، چهار ایوان متصل در اطرفش و فضای جنبی ایوان‌هاست. حرم، گنبدی دارد که زیرش کاربندی و گچ‌بری شده است. محل دفن اصلی امامزاده در سرداب بقعه در زیر حرم است.

روستای باراجین قزوین

معماری امامزاده اسماعیل (ع)

همان‌طور که گفته شد، امامزاده در طبقه دوم قرار دارد و شاید برایتان جالب باشد و بپرسید چگونه در طبقه دوم قرار دارد. پس از عبور از ۱۱ پله، به شمال‌غرب مى‏رسید که علاوه‌بر صحن یک ساختمان بزرگ دوطبقه نیز در امتدادش ساخته شده است. کنار پلکان این ساختمان، چناری تنومند به چشم مى‏‌خورد که عمرش از ۵۰۰ سال هم بیشتر است.

چسبیده به این فضا، فضاى مسقف دیگرى قرار دارد. در روزهای پر ازدحام، زوار در آنجا استراحت مى‌کنند. پس از عبور از ۱۶ پله دیگر، به صحن دوم می‌رسید که روى حجره‏هاى صحن اول ساخته شده است. حجره‌های این امامزاده از گذشته تا امروز به‌عنوان کاروانسرا یا زائرسرا استفاده ‌شده‌ و هنوز هم پابرجا هستند. در شب‌های بلند تابستان خانواده‌هایی که برای تفریح و وقت‌گذرانی به این روستای زیبا آمده‌اند، از حجره‌ها استفاده می‌کنند.

جاذبه های روستای باراجین قزوین

تقریبا هشت حجره در طبقه اول و چندین حجره در طبقه دوم قرار دارد. حجره‌های طبقه بالا بزرگ‌تر هستند و امکانات بیشتری دارند. در طبقه دوم، کمی جلو‌تر از حجره‌ها، سنگ مزار شهیدی قرار دارد که پرچمی بلند بالایش نصب شده است. کمی آن‌طرف‌تر، ورودی قبرستان روستا قرار دارد که البته مزار چند شهید دیگر نیز آنجاست.

روستای باراجین قزوین

طبقه دوم حرم امامزاده باراجین

طبقه دوم صحن امامزاده روستای باراجین با پنج پله به ایوان اصلی حرم راه دارد و دو طرفش دو ورودى و کفشداری مخصوص بانوان و آقایان طراحى شده است. پس از عبور از ایوان، به شبستان مستطیل ‌شکل می‌رسید که سه ورودى به داخل حرم دارد. دو طرف این شبستان، حرم و اتاق‌هایی قرار دارند. اتاق سمت راست دفتر هیات امناست که شامل سه اتاق تودرتوست. اتاق سمت چپ هم دفتر خادم است.

تمام شبستان تا ارتفاع یک و نیم متر با سنگ مرمر پوشانده شده و بقیه دیوار آینه‌کارى و گچ‌برى است. ضریح حرم مطهر هم وسط اتاق اصلی قرار دارد. تا چند سال پیش، ضریحی چوبى و مشبک به ابعاد ۲×۳ متر در این مکان قرار داشت که به‌گفته اهالی، با چوب یکی از چنار‌های همین صحن و دست‌ساز ساخته شده بود.

امامزاده روستای باراجین قزوین

در فاصله یک‌مترى ضریح، چهار ستون آهنى تعبیه شده‌اند که گنبد بنا بر آن‌ها استوار است. این گنبد از داخل عرقچینى و از خارج به‌شکل غنچه‏اى است؛ نماى داخلى‌ آن گچ‌برى شده و نماى خارجى‌ ورق گالوانیزه است که به‌رنگ آبى نقاشى شده است.

انتهاى دیوار منتهى به سقف بنا، یک ردیف کاشى با زمینه لاجوردى قرار دارد که سوره مبارکه «اعلى» بر آن خطاطى شده است. سمت غربی اتاق مرقد، مسجدی کوچک قرار دارد که چند سال از ساخت آن می‌گذرد؛ اما همچنان امکاناتش کم است. درِ این مجموعه به حرم، چوبى است و شبکه‌بندى زیبایى دارد.

روستای باراجین قزوین

مسجد روستای باراجین حسینیه مجموعه هم محسوب می‌شود و حال‌وهوایش در شب‌های محرم و صفر وصف‌نشدنی است؛ مخصوصا ۱۰ شب اول ماه محرم که هر شب روضه برپاست.

بر سردر ایوان روى ردیفی کاشى لاجوردى، سوره مبارکه قدر طراحى و نوشته شده است. درختان چنار پیرامون، فضایی دلپذیر ایجاد کرده‌‌اند.

روستای باراجین قزوین

حال‌وهوای اطراف امامزاده روستای باراجین

وجود مبارک این امامزاده رونق بسیاری به روستای باراجین بخشیده است؛ درست روبه‌روی امامزاده، چند دکه و چای‌خانه قرار دارد که البته در فصل بهار و تابستان تعدادشان بیشتر هم می‌شود. این دکه‌ها انواع و اقسام خوراکی‌ها و آش‌ها و غذا‌ها را می‌فروشند و گاهی دستفروشان هم به این جمع اضافه می‌شوند و از پشمک و اسباب‌بازی برای بچه‌ها گرفته تا صنایع‌دستی را می‌فروشند. همین امر باعث شده این منطقه همیشه پررونق و شلوغ باشد.

روستای باراجین قزوین

شب‌های زمستان روستای باراجین هم حال‌وهوای خاص خودش را دارد. شب‌ها و عصر‌های سرد برفی، بعد از برف‌بازی همه می‌آیند اینجا تا با چای داغ قهوه‌خانه سنتی و قدیمی روستا و کنار بخاری هیزمی زیبایش گرم شوند. چند مغازه هم اول ورودی روستا قرار دارند؛ جگرکی و آشکده همیشه پررونق و شلوغ هستند و بعد از برف‌بازی روز‌های زمستان، به‌سختی جا برای نشستن پیدا می‌شود.

جاذبه های روستای باراجین قزوین

کنار امامزاده روستای باراجین چشمه‌ای وجود دارد که متاسفانه در چند سال اخیر به آن کم‌لطفی شده و به‌علت کم‌آبی و مصارف کشاورزی، دیگر مثل گذشته خروشان نیست. تا چند وقت پیش در این امامزاده به‌علت وجود پله‌های بسیار، امکان تردد معلولان عزیز و صندلی چرخدار وجود نداشت؛ اما خوشبختانه به‌تازگی راهی از پشت امامزاده و کنار آبخوری چشمه برای رفت‌وآمد این عزیزان ایجاد کرده‌اند که گرچه شیب بسیار زیادی دارد و این افراد به‌تنهایی قادر به رفت‌وآمد نیستند، با کمک دیگران به‌راحتی می‌توانند تردد کنند و این خالی از لطف نیست. در قسمت شرقی محوطه بیرونی امامزاده، سرویس بهداشتی قرار دارد. در اطراف امامزاده هم جا برای پارک‌کردن خودرو‌هاست که تردد را آسان کرده است.

اگر شما هم از روستای باراجین دیدن کرده‌اید، نظرتان را درباره آن با ما درمیان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن