طبیعت گردی

تجربه آرامش میان دو رود در روستای برغان البرز

فهرست مطالب

در این مطلب از نابرو می‌‌خواهم درباره روستای برغان از جاهای دیدنی البرز، صحبت کنم. بیایید با این جاذبه گردشگری طبیعی ایران آشنا شویم. روستاهایی هستند که در دل طبیعت جای دارند و نشانه‌هایی از تاریخ را در خود حفظ کرده‌اند. زندگی‌ ‌‌در ‌‌این سکونتگاه‌ها به شیوه‌ای خاص جریان دارد. این روستاها می‌‌توانند ما را چند لحظه‌ای از تمام‌ دغدغه‌ها دور کنند و با زیبایی‌هایشان دنیایی دیگر را نشانمان دهند.

مناظر تماشایی، جاذبه‌های تاریخی، سبک معماری و شیوه زندگی و امرار معاش مردم، ما را به خود جلب می‌کنند و برایمان جذابیتی خاص دارند. برای لذت‌بردن از حال‌وهوای این سکونتگاه‌ها سفر به برخی از آنها را تجربه‌ کردیم و آن‌ها را کامل در این مقاله معرفی کردیم.

برغان کجاست؟

روستای برغان به‌سبب داشتن طبیعت زیبا، مکانی جذاب برای برپایی پیک‌نیک خانوادگی یا دوستانه به‌شمار می‌‌رود.

همچنین جاذبه‌های تاریخی این روستا بسیار جالب‌توجه هستند و یکی از محصولات خوشمزه آن گوجه‌سبز است که در بهار و تابستان بسیاری را به‌سوی خود می‌‌کشاند.

با ورود به جاده روستای برغان چشم‌اندازها و مناظر دلپذیر سراغتان می‌‌آیند و نمایشی از زیبایی‌های منحصربه‌فرد این منطقه راه می‌اندازند؛ تنها درختان به چشم می‌خورند و صدای آب لحظه‌ای رهایتان نمی‌‌کند.

با رسیدن به اواسط جاده، کوه‌هایی به‌شکل قلعه به چشم می‌‌خورند که پیداکردن راه نفوذ به آن‌ها سخت است؛ احتمالا از مناطق راهبردی حسن صباح (بنیان‌گذار دولت اسماعیلیه در ایران) برای مقابله با مغول‌ها بوده‌اند.

پس از پشت‌سرگذاشتن دیدنی‌های جاده، نوبت روستاست که با زیبایی‌هایش شما را افسون کند.

روستای برغان البرز

افسونگری میان طبیعت

روستای برغان در استان البرز، شهرستان ساوجبلاغ، بین دو رود سنج و شاهرود قرار دارد. قرارگرفتن این روستای زیبا در مسیر کرج‌کردان باعث رونق گردشگری‌اش شده‌ است و در فصل‌های بهار و تابستان بسیاری از علاقه‌مندان طبیعت‌گردی به روستای برغان و روستای کردان سفر می‌‌کنند تا از خنکای هوا و طبیعت زیبای منطقه لذت ببرند.

این روستا به‌سبب داشتن باغ‌ها و مزارع سرسبز و رودخانه‌های خروشان، یکی از مقاصد تماشایی برای گردشگران است و از روستاهای نمونه گردشگرپذیر شده ‌است.

روستای برغان البرز

زیبایی‌های برغان

روستای برغان چندین جاذبه دیدنی را در خود جای داده است؛ در ادامه تک‌تک این جاذبه‌ها را معرفی می‌کنیم.

رودخانه

عبور دو رودخانه از نزدیکی روستا باعث شده که فضایش پرطراوت شود و پوشش گیاهی مناسبی در آن به وجود آید. این رودخانه‌ها شاهرود و سنج نام دارند و از البرز مرکزی سرچشمه می‌گیرند و پس از سیراب‌کردن طبیعت سرسبز به مسیر خود ادامه می‌‌دهند.

روستای برغان البرز

درختان کهنسال

درختان کهنسال در جای‌جای روستا هستند، اما دو چنار کهنسال مسجد جامع جایگاهی خاص دارند.

چنار ضلع شمالی حیاط مسجد، از همه درختان قطورتر و ارتفاعش تقریبا ۱۲ متر است. البته این درخت فقط قدیمی‌ و زیبا نیست و با کمی‌ دقت متوجه سوراخی روی تنه‌اش می‌‌شوید و پی می‌برید که کاملا توخالی است.


هنگام بهار در باغ‌ها شکوفه‌ها بر درختان می‌نشینند و منظره‌ای رویایی می‌آفرینند. با نزدیک‌شدن به اواخر بهار و شروع تابستان، بازار گوجه‌سبزهای خوشمزه برغان داغ می‌‌شود و بازار برغان خوشمزه‌تر از همیشه به‌نظر می‌‌رسد.

درون تنه این درخت شکل اتاقی است که بیش از ۱۰ نفر گنجایش دارد. در میان این اتاق یک حوض قرار گرفته ‌است و اطرافش سکوهایی برای نشستن وجود دارد. مردم باور دارند که با بستن دخیل به این درخت به آرزوهایشان می‌رسند.

درخت کهنسال ضلع جنوبی مسجد به گرده بینه مشهور است و محیطی ۱۰متری دارد. تنه این درخت توپر است و شاخه‌های سرسبزش در حال رشد هستند. درختان کهنی که اطراف این درخت دیده می‌‌شوند، همگی حاصل شاخه‌ها و جوانه‌هایی هستند که از کنار ریشه بسیار قطور آن روییده‌اند.

درخت دیگری به‌نام نارون داربیخ نیز در روستا وجود دارد که دسته‌های مذهبی در روز عاشورا به‌سمت آن می‌روند و سپس به‌سمت تکیه باز می‌گردند.

روستای برغان البرز

تکیه‌های روستای برغان

در برغان دو تکیه وجود دارد که هر یک ارزشی خاص نزد اهالی دارند. نام این دو تکیه «بار مله» (بالا محله) و «جیر محله» (پایین محله) است.

تکیه بارمله به حسینه اعظم شهره است و یکی از آثار ملی ایران به‌شمار می‌‌رود. هنگام ورود به این تکیه متوجه کوبه درش می‌‌شویم که به‌خاطر دخیل‌هایی که به آن بسته‌اند، فلزش دیده نمی‌‌شود.

روستای برغان البرز

این تکیه دو طبقه دارد و برای برگزاری مراسم تعزیه‌خوانی در محرم، سکویی در میان آن تعبیه شده‌ است. بالای این سکو سقفی وجود ندارد و پایینش سنگ قبری قدیمی‌ ‌به چشم می‌‌خورد که در دو طرفش محل‌هایی برای روشن‌کردن شمع دارد.

اتاقی در انتهای حسینیه قرار دارد که گفته می‌‌شود متعلق به سه زن و یک مرد بوده است که از امامزادگان بوده‌اند و یک‌باره غیب شده‌اند.

در اطراف دو طبقه حسینیه رواق‌هایی دیده می‌‌شوند که با دیوار و تیرچه‌های چوبی منبت‌کاری‌شده از هم جدا شده‌اند و یک ستون مرکزی نگه‌شان داشته است. این رواق‌ها محل استقرار عزاداران و تماشاچیان تعزیه‌ها هستند. محل مخصوص خانم‌ها در طبقه بالا است و فضای پایینی به آقایان اختصاص دارد. این اثر در تاریخ دوم بهمن ۱۳۸۲ با شماره‌ ثبت ۱۰۸۲۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است.

روستای برغان البرز
Processed with VSCO with c1 preset

مسجد جامع روستای برغان

روبه‌روی حسینیه، بنای مسجد جامع به‌چشم می‌‌خورد. این دو بنا به‌وسیله‌ طاق‌نمایی که روی معبر عمومی‌ (کوچه) ساخته شده است، به هم متصل شده‌اند. مسجد جامع حدود ۸۰۰ سال قدمت دارد و از آثار بسیار قدیمی‌ این روستاست.

پل تاریخی برغان

مقابل در ورودی حسینیه اعظم روستای برغان پلی تک‌طاق دیده می‌‌شود که روی رودخانه شاهرود قرار دارد. این پل از بناهای دوره صفویه است که در دوره‌های زندیه و قاجاریه و پهلوی مرمت شده است. نام این اثر در تاریخ دوم بهمن ۱۳۸۲ با شماره‌ی ثبت ۱۰۸۲۵ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

تپه کش کلا

«کش کلا» نام تپه‌ای به‌ارتفاع ۱۲۰ متر است که در شمال برغان و در ارتفاع ۱۶۷۰متری از سطح دریا قرار دارد. بومی‌‌های منطقه «کش کلا» را به‌معنی قلعه خشک تعبیر می‌کنند، زیرا در گذشته قلعه‌ای باستانی بر فراز آن وجود داشته است که امروزه اثری از آن دیده نمی‌‌شود.

در دامنه این تپه قطعاتی از سفال مربوط به دوران اسلامی ‌‌به‌خصوص دوران ایلخانی تا دوره قاجاریه وجود دارد که در کنار درختان کهنسال، گواه خوبی بر قدیمی‌‌‌بودن این تپه هستند.

روستای برغان البرز

درخت پیر سیبدارک

روبه‌روی تپه کش کلا و در دامنه دره شاهرود، زیارتگاهی به‌نام «چهل دختر» یا «پیر سیبدارک» قرار دارد که به‌‌خاطر وجود یک درخت سیب قدیمی ‌‌مشهور است. مردم به این درخت دخیل می‌‌بندد تا آرزوهایشان برآورده شود. دخترها شب‌های جمعه در این مکان جمع می‌‌شوند تا چراغ روشن کنند و حاجت بطلبند. قبرستان برغان نیز در نزدیکی همین درخت است و به‌عنوان قبرستانی زیبا از آن یاد می‌‌شود.

بازار برغان

بازار روستای برغان یکی از بازارهای قدیمی استان البرز است که در گذشته مرکز تجارت محصولات کشاورزی و پنبه و… بوده است. گشت‌وگذار و خرید در این بازار تجربه‌ای‌ لذت‌بخش است.

در گذشته این بازار حدود ۱۵۰ مغازه داشته است. بعضی از کاربری‌های این مغازه‌ها قهوه‌خانه، خیاطی، خراطی، رنگرزی پارچه، نعل‌بندی، پنبه‌زنی(حلاجی)، شیرینی‌پزی، نانوایی، گیوه‌دوزی، خواربارفروشی و عطاری بوده است. در این مغازه‌ها مبادله کالابه‌کالا انجام می‌شده است.

گیوه‌های این بازار بسیار معروف و از جنس موی بز بودند. این گیوه‌ها بعد از کمی‌ آب‌خوردن کاملا خم می‌‌شده‌اند و برای آنکه به حالت اول باز گردند، باید سنگی سه‌کیلویی را از شب تا صبح روی آن می‌‌گذاشتند.

روستای برغان البرز

سایر جاذبه‌های گردشگری روستا

جاذبه‌هایی در این روستا وجود دارند که از رونقشان کاسته شده و تنها ویرانه‌ای از آن‌ها مانده است.

حمام قدیمی‌

این حمام در کنار رودخانه قرار دارد. در گذشته یک آسیاب بادی نیز در کنارش قرار داشته است اما امروزه به‌جز ویرانه اثری از آن به‌چشم نمی‌‌خورد.

زرمیدان یا کاروانسرا

در میدان بالاده روستا کاروانسرایی بزرگ وجود داشته که تجار برای استراحت و تبادل کالا از آن استفاده می‌کردند. امروزه از این کاروانسرا فقط در ورودی و دیوارهای نیمه‌خراب باقی مانده ‌است که حکایت از متروکه‌شدنش دارد. دیوارها با کاهگل تزیین شده‌اند و از سفال و کاشی‌های لعاب‌دار و هر نوع سفال شکسته‌ای در ملات آن استفاده شده ‌است.

مجاور این کاروانسرا خانه کدخدا قرار داشته که قسمتی از آن را برای نگه‌داشتن افراد خلاف‌کار بازداشت‌شده اختصاص داده بودند.

قبرستان‌های قدیمی ‌‌برغان

چیزی از قبرستان‌های قدیمی‌‌ روستای برغان باقی نمانده است، چراکه بخشی از آن زیر جاده رفته و در بخش دیگر قبرهای جدید سربرآورده‌اند. این قبرستان‌ها در محل کنونی میدان برغان و مزار شهدای برغان وجود داشته‌اند.

روستای برغان البرز

بهترین زمان سفر به برغان

برغان منطقه‌ای کوهستانی است و آب‌وهوایش در بهار و تابستان معتدل و در پاییز و زمستان سرد است.

برغان در چهار فصل طبیعت زیباست، اما اوسط بهار تا اواسط پاییز بهترین زمان برای سفر به آن محسوب می‌‌شود.

هنگام بهار در باغ‌ها شکوفه‌ها بر درختان می‌نشینند و منظره‌ای رویایی می‌آفرینند. با نزدیک‌شدن به اواخر بهار و شروع تابستان، بازار گوجه‌سبزهای خوشمزه برغان داغ می‌‌شود و بازار برغان خوشمزه‌تر از همیشه به‌نظر می‌‌رسد.

با رسیدن پاییز هوا سرد می‌‌شود، اما برگ‌های رنگارنگ درختان باز هم گردشگران را به برغان می‌‌کشانند. با آغاز زمستان دمای هوا به‌شدت پایین می‌‌آید و سرمایی سخت بر منطقه حاکم می‌شود.

روستای برغان البرز

راه دسترسی

آدرس: استان البرز، ۱۰کیلومتری شهر کرج

برای رسیدن به روستای برغان می‌توانید از دو راه استفاده کنید.

پس از پشت‌سرگذاشتن پل اتوبان تهران‌قزوین و عبور از کردان، وارد جاده کردان‌برغان می‌‌شوید که در دهانه دره‌ای سرسبز قرار گرفته است و رودخانه‌ای در کنارش جریان دارد. پس از گذشتن از چندین روستا به آخری، یعنی برغان می‌رسید.

وارد جاده  بشوید و با استفاده از تابلوهای راهنما مسیر برغان را در پیش بگیرید. این جاده پرپیچ‌وخم و کوهستانی است و از میان کوه می‌گذرد.

نوشته های مشابه

‫3 نظرها

  1. تشکر فراوان بابت انتشار این گزارش
    عکس ها و مطلب بسیار دلنشین بود.
    ممنون از سایت خوب نابرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن