بازارگردی

محبوب‌ترین سوغات بندرعباس در بازارهای گرم و باصفا

فهرست مطالب

بندرعباس را یکی از مناطق ناب گردشگری می‌دانند که جاذبه‌های آن هنوز به‌دست توریست‌های بی‌ملاحظه آسیب ندیده است. اگر سفر به این منطقه در برنامه شما قرار دارد، حتما سری به چشمه آب گرم گنو، غار نمکی خرسین، عمارت کلاه فرنگی، قلعه فین و…  که از مهم‌ترین جاهای دیدنی بندرعباس هستند، بزنید. خرید سوغاتی جزء جدانشدنی هر سفر به‌حساب می‌آید که لذت آن را هم برای شما چند برابر می‌کند. با خرید سوغاتی‌های معروف بندرعباس خاطره‌ای خوش در ذهن خود و دوستانتان به‌جا بگذارید. در این مطلب از نابرو به معرفی سوغات بندرعباس می‌پردازیم.

1- ماهی و میگو

اگر به غذاهای دریای علاقه دارید، لذت خرید ماهی و میگو، سوغات بندرعباس و چشیدن طعم آن را از دست ندهید. باتوجه به آلودگی کم‌تر خلیج‌فارس نسبت به دریای شمال، ماهی و میگوی جنوب طعم بهتری دارند. ماهی و میگو به‌عنوان اولین سوغاتی بندرعباس میان گردشگران شناخته می‌شوند. هرچند در بازارهای این شهر نیز ماهی و میگو می‌فروشند؛ اما بهتر است برای خرید ماهی تازه و ارزان به ساحل بروید. انواع ماهی‌های سرخو، ساردین، میش‌ماهی، سنگ‌سر، تن، هامور و مقوا از محبوب‌ترین ماهی‌های جنوب هستند. شما می‌توانید این ماهی‌ها را با قیمتی بین 60 تا 150 هزارتومان بخرید. البته قیمت میگو کمی بیشتر از ماهی جنوب است.

بازار جنوب

2- خرما

خرمای بندرعباس با کیفیتی فوق‌العاده از بهترین خرماهای تولیدی کشورمان و محبوب‌ترین سوغاتی بندرعباس است. این خرماها که اغلب در شهرهای حاجی‌آباد، میناب و رودآب تولید می‌شوند، محصولی صادراتی به‌حساب می‌آیند. شما می‌توانید انواع خرماهای مضافتی، مرادسنگ، پیارم، خنیزی و کریته را با قیمتی ارزان‌تر از بندرعباس بخرید. دراین‌میان خرمای پیارم را به‌عنوان باکیفیت‌ترین و گران‌تران خرمای بندرعباس می‌شناسند. خوشبختانه فقط خرماهای درجه یک در بندرعباس به‌فروش می‌رسد؛ خرماهای درجه دو و سه برای تولید مشتقات خرما نظیر چیپس خرما، عسل خرما و… به کارخانه‌ها فرستاده می‌شود.

از خردادماه برداشت خرما را در بندرعباس شروع می‌کنند و تا برداشت خرمای پیارم آن را ادامه می‌دهند. بندرعباس تنها منطقه ایران است که در آن خرمای پیارم را کشت می‌کنند. اگر در سفرتان به بندرعباس خرما را به‌طور مستقیم از کشاورزان بخرید، خریدی ارزان‌تر را تجربه خواهید کرد. هر کیلو خرما در بندرعباس با قیمتی بین 20 تا 30 هزارتومان به‌فروش می‌رسد.

خرمای جنوب

3- مرکبات

اگر شانس این را داشتید که در بهار به بندرعباس سفر کنید، حتما مرکبات را به عنوان سوغات بندرعباس بخرید. در بندرعباس و شهرهای اطرافش باغ‌های سرسبز مرکبات به‌چشم می‌خورد که باکیفیت‌ترین میوه‌ها و مرکبات جنوب را در آن‌ها پرورش می‌دهند. بیشتر این مرکبات در رودان، حاجی‌آباد و میناب کشت می‌شود. کیفیت بالای مرکبات بندرعباس باعث شده تا کشورهای همسایه برای خرید آن سرودست بشکنند. بد نیست در سفر به این شهر جنوبی از باغ‌های مرکبات نیز دیدن کنید. در ارتفاعات شهر بندرعباس و دامنه کوه هماگ و گنو تماشای باغ‌های مرکبات 400 ساله شما را شگفت‌زده می‌کند. برخی از انواع مرکبات مانند نارنگی سیاهو فقط در این نقطه از جهان کشت می‌شود.

مرکبات بندرعباس

4- محصولات سفالی

هنرمندان و سفال‌کاران ماهری در بندرعباس مشغول فعالیت هستند و بهترین محصولات سفالی را می‌سازند. خاک رس لازم برای تهیه محصولات سفالی را از روستاهای اطراف بندرعباس تامین می‌کنند. به‌طورکلی این محصولات به دو گروه تقسیم می‌شوند. گروهی از این محصولات، سفال‌های ساده‌ای هستند که صرفا با ابزار سفالگری نقش‌ونگارهایی روی آن کشیده‌اند. سفال‌های گروه دوم لعاب‌کاری شده‌اند و در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف قابل دسترسی هستند. انواع قلیان، سرقلیان، نوعی کوزه آب (جهله)، اسفندسوز و… از سوغات بندرعباس هستند.

سفال خوزستان

5- صنایع‌دستی حصیری

وجود درختان سرسبز نخل در مناطق جنوبی کشور باعث شده صنایع‌دستی حصیری یکی از هنرهای موردعلاقه مردم بومی بندرعباس باشد. بیشتر محصولات حصیری بندرعباس از جنس برگ درخت خرما و گیاهی به‌نام مور هستند؛ اما در برخی مناطق و روستاهای اطراف از نی هم حصیر می‌بافند. ازاین‌رو در بندرعباس انواع دمپایی، سبد؛ کیف، کلاه و… با کیفیتی بالا تولید شده و با قیمتی ارزان به‌فروش می‌رسد. یکی از منحصربه‌فردترین سوغات بندرعباس سبدی گرد و بلند است که برای نگهداری از لباس استفاده می‌شود.

سوغات بندرعباس

6- صنایع‌دستی دریایی

اگر می‌خواهید برای افرادی با ذوق هنری سوغاتی بخرید، صنایع‌دستی دریایی بندرعباس بهترین گزینه محسوب می‌شود. هنرمندان این شهر اشیا و آثار هنری شگفت‌انگیزی با استفاده از صدف، پوسته حلزون، سنگ‌های ساحلی، گوش‌ماهی و… می‌سازند. صنایع‌دستی دریایی بندرعباس هنرهای گوناگونی مانند نقاشی روی صدف، معرق‌کاری روی صدف و… را دربر می‌گیرد. خوشبختانه صدف‌های مختلفی در ساحل بندرعباس به‌چشم می‌خورد؛ بنابراین تنوع صنایع‌دستی دریایی بندرعباس شما را شگفت‌زده می‌کند.

صنایع دستی دریایی

7- چنته‌بافی

یکی دیگر از سوغات بندرعباس چنته‌بافی است که مسافران زیادی آن را به‌عنوان سوغاتی می‌خرند. چنته یا آینه‌دان کیسه‌ای کوچک است که طرح قالی را روی آن می‌بافند. اطرافش چرم‌دوزی می‌شود و دورتادورش را با صدف و منگوله‌های رنگی تزیین می‌کنند. چنته‌بافی برای تزیین کپرها به‌کار می‌رود و آن را با استفاده از دسته نخی‌اش آویزان می‌کنند. بیشتر طرح‌های بافته‌شده روی چنته به‌شکل ذهنی و بدون نقشه قبلی هستند. هرچند نقوش مختلفی روی چنته‌های بندرعباس می‌بینید، اما نقش‌های مینیاتوری بیشترین شکل‌های روی چنته هستند.

چنته بافی

8- گلابتون‌دوزی

گلابتون‌دوزی نوعی زردوزی روی پارچه است که در آن از نخ گلابتون، نخی با روکش فلزی، استفاده می‌شود. البته امروزه ردپای نخ‌های ابریشمی و پولک‌های رنگی نیز در پارچه گلابتون‌دوزی شده به‌چشم می‌خورد. زنان بندرعباس طرح موردنظر را روی پارچه می‌کشند و با قلاب و نخ‌های گلابتون، آن را گلابتون‌دوزی می‌کنند. از گلابتون‌دوزی برای دوخت لباس‌های سنتی و لباس‌های محلی به‌ویژه نوعروس‌ها استفاده می‌شود. این هنر که آن را با نام‌های کم‌دوزی، کمان‌دوزی و برودری‌دوزی نیز می‌شناسند، بیشتر در شهر میناب رونق دارد.

9- خوس‌دوزی

خوس‌دوزی نوعی هنر تزیین پارچه است. در این هنر که قدمتش به صفویه می‌رسد، نوارهای نقره‌ای باریک را روی پارچه‌های تور و مخمل می‌دوزند. اهالی بندرعباس با استفاده از این نوارهای نقره‌ای طرح‌هایی به‌شکل برگ انجیر، ستاره چهارپر، گل فرفره‌ای و… روی پارچه می‌سازند. پارچه‌های خوس‌دوزی شده در شهرهایی از استان فارس و کردستان نیز بافته می‌شود.

خوس دوزی

10- سوزن‌دوزی

اهالی روستاهای اطراف بندرعباس با استفاده از پارچه چلوار و نخ‌ دمسه سوزن‌دوزی می‌کنند. این پارچه‌های سوزن‌دوزی شده برای تزیین قوری، آینه و حتی وسایل بزرگ‌تر مانند پشتی و… کاربرد دارد. بیشتر محصولات سوزن‌دوزی شده را در شهر بشاگرد می‌بافند. مطالعه روی آثار این صنعت نشان می‌دهد مردم بندرعباس این هنر و شیوه بافت را از زنان بلوچی الهام گرفته‌اند و حالا این هنر از زیباترین سوغات بندرعباس است.

صنایع دستی

11- گوآوا

گوآوا میوه‌ای متعلق به مناطق گرمسیری برزیل است اما از چندین سال پیش سروکله آن در مناطق جنوبی کشور ما نیز پیدا شد. این میوه که با نام زیتون محلی نیز شناخته می‌شود، ظاهری شبیه انار و اندازه‌ای شبیه گردو دارد. طعم شیرین گوآوا باعث شده مردم بندرعباس عاشق این میوه شوند و آن را به‌‌شکل خام، پخته، مربا، ژله و… مصرف کنند. خواص دارویی بسیار زیاد آن نظیر درمان سرماخوردگی، درمان بیماری‌های گوارشی، پیشگیری از آلزایمر و… گوآوا را به یک سوغاتی درجه یک تبدیل می‌کند.

سوغات بندرعباس

12- بادله‌دوزی

بادله‌دوزی همان یراق‌دارکردن پارچه است. زنان هنرمند بندرعباس چند نوار زری و شک را با عرض‌های مختلف به‌هم می‌دوزند تا به 15 سانتی‌متر برسد. شک در وسط و نوارهای زری اطراف آن قرار می‌گیرند. این تکه پارچه که به آن بادله نیز می‌گویند، به‌عنوان نوعی زینت به پارچه لباس به‌ویژه لباس‌های زنانه دوخته می‌شود. با خرید لباس‌های بادله‌دوزی شده علاوه‌بر کمک به این صنعت و حفظ آن، خاطره‌ای به‌یادماندنی از سفرتان خواهید داشت.

13- شیریکی‌پیچ

شیریکی‌پیچ نوعی زیرانداز سنتی از سوغات بندرعباس است که در بافت آن از تکنیک ریزبافت استفاده می‌کنند. بیشتر شیریکی‌پیچ‌های بندرعباس را اهالی روستای حاجی‌آباد می‌بافند. طرح‌های روی شیریکی پیچ یا همان گلیم سوزنی تنوع بالایی دارد؛ به‌عبارت بهتر هریک از اقوام محلی بندرعباس طرحی خاص را روی شیریکی‌پیچ می‌بافند. طرح و رنگ شیریکی‌پیچ به احساسات بافنده‌اش وابسته است. به‌همین علت به‌ندرت می‌توانید دو شیریکی‌پیچ پیدا کنید که کاملا شبیه هم باشند.

14- گرگورسازی

گرگور یا کلگر نوعی قفس به‌شکل نیم‌کره یا مخروط برای صید ماهی است. ماهی‌گیران از گرگور بیشتر برای صیدماهی در روزهای زمستان استفاده می‌کنند. باتوجه به شکل ظاهری گرگور ماهی مدت بیشتری در آن زنده می‌ماند؛ بنابراین اگر ماهی‌گیر دیرتر سراغ آن برود، ماهی فاسد نمی‌شود. درحال‌حاضر سیم‌های بافت گرگور را در کشور تولید نمی‌کنند و این سیم‌ها صرفا ازطریق واردات به‌دست ماهی‌گیران می‌رسد. بنابراین گرگورسازی صنعتی گران به‌حساب می‌آید و بهتر است آن را آخرین گزینه برای خرید سوغات بندرعباس درنظر بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن