بازارگردی

خرید و تفریح در بازارچه ساحلی بندرترکمن

فهرست مطالب

استان گلستان میزبان اقوام گوناگون است، از ترکمن و بلوچ گرفته تا کتولی و کرد و ترک. هر یک از این اقوام طی سالیان متمادی که در این استان ساکن بوده‌اند، فرهنگ و اصالت خود را حفظ کرده‌اند و حتی گاهی از آن فرصتی ساخته‌اند که سایر مردم نیز بتوانند از آن استفاده کنند و لذت ببرند. بازارچه ساحلی بندرترکمن یکی از همین فضاهاست، بازارچه‌ای که به همت مردان و زنان ترکمن در نزدیکی دریا ساخته شده است و به بازدیدکنندگان فرصت می‌دهد که علاوه بر لذت‌ گشت‌وگذار و خرید اجناس ترکمنی و خوردن خوراکی‌های ترکمنی، تنها با چند دقیقه پیاده‌روی خود را به بخشی از ساحل سنگی دریای خزر برسانند و از زیبایی آن نیز لذت ببرند.

پیش از رفتن به این بازار بهتر است قدری با فضایش آشنا شویم تا برنامه‌ریزی زمانی بهتری داشته باشیم. در این مطلب نابرو با هم وارد بندرترکمن خواهیم شد، قدری با حال‌وهوای شهر یکی از دیدنی های گلستان آشنا خواهیم شد، سپس خود را به بازارچه ساحلی امی‌رسانیم و در آن گردش می‌کنیم.

چگونه خود را به بازارچه ساحلی بندرترکمن برسانیم؟

در سال‌های اخیر خشکسالی‌های پیاپی باعث فاصله‌گرفتن خط دریا از این ساحل سنگی شده است، اما همچنان امکان دیدن دریای خزر از این بندر وجود دارد.

گردشگرانی هم که دوست دارند به جزیره گردشگری آشوراده بروند، می‌توانند سوار قایق‌هایی شوند که در همین حوالی هستند و پس از چند دقیقه به جزیره آشوراده برسند. برای دیدن بازارچه ساحلی بندرترکمن بهتر است حداقل سه یا چهار ساعت زمان در نظر بگیرید.

بازارچه ساحلی بندرترکمن

برای رفتن به بندرترکمن از سمت شهر گرگان، باید به‌سمت غرب شهر گرگان حرکت کنید و پس از رسیدن به شهرستان کردکوی به‌سمت شمال غربش بروید و وارد جاده کردکوی‌بندرترکمن شوید و در نهایت پس از طی ۴۵ کیلومتر به بندرترکمن خواهید رسید.

اگر فصل تابستان را برای سفر خود انتخاب کرده باشید، این فرصت را دارید که در این مسیر مزارع زیبا و نفسگیر گل‌های آفتابگردان را هم ببینید، دشت‌هایی وسیع به‌رنگ آفتاب.

تقریبا پس از یک ساعت رانندگی به بندرترکمن خواهید رسید. پس از رسیدن به این شهر از سمت خیابان آزادی باید وارد جاده قدیم اسکله شوید، اما بهتر است برای رسیدن به بازارچه ساحلی زیاد عجله نکنید؛ شاید فضای خود شهر هم برایتان جالب باشد.


یکی از فروشگاه‌های محبوب این بازار، مغازه فروش لباس‌های چرم طبیعی است که در آن دنیایی کت، پالتو، کلاه، کیف و پاپوش پیدا می‌شود که همگی از چرم طبیعی ساخته شده‌اند. این مغازه برای طرف‌داران چنین اجناسی بسیار جالب است.

در بخش‌های مختلف شهر می‌توانید مغازه‌های فروش قالی‌های ترکمن را ببینید که با رنگ قرمز درخشانشان زیبایی خاصی به شهر بخشیده‌اند. اگر قصد خرید قالی ترکمنی دارید داخل شهر از همین فروشندگان بخرید، زیرا داخل بازارچه ساحلی مغازه‌ای برای فروش قالی ترکمنی نیست. فروشندگان ترکمن اغلب فروشندگانی باانصاف هستند، بنابراین در هر کجای شهر حتی بدون شناختن مغازه‌ها و فروشند‌ها می‌توانید با اطمینان خرید کنید. در این مغازه‌ها علاوه بر قالی، انواع زیراندازهای دست‌بافت ترکمن نیز پیدا می‌شوند.

از دیگر بخش‌های جالب شهر میدان اصلی است که در مسیرتان به‌سمت بازارچه قرار دارد، میدانی که در آن رقص اصیل مردان ترکمن، یعنی رقص خنجر، در قالب مجسمه در ابعاد واقعی به تصویر کشیده شده است.

بازارچه ساحلی بندرترکمن

دیدن این مجسمه در میدان اصلی شهر برای گردشگران بسیار جالب است. پس از عبور از این میدان و گذشتن از جاده قدیم اسکله، کم‌کم به فضای بازارچه نزدیک می‌شوید، منطقه‌ای که در بخش ابتدایی کمی خلوت‌تر به‌نظر می‌رسد و حتی در قسمت‌هایی از آن شترهایی را می‌بینید که در زمین‌های بایر رها هستند.

با نزدیک‌شدن به ساحل تعدادی مجتمع گردشگری و تجاری خواهید دید که در سال‌های اخیر در این بخش ساخته شده‌اند و در صورت تمایل می‌توانید از آن‌ها نیز بازدید کنید. در همین بخش می‌توانید وارد پارکینگ روباز بازارچه شوید و پس از پارک‌کردن خودرویتان، گردش خود را در بازارچه آغاز کنید.

فضای بازارچه ساحلی بندرترکمن

بازارچه ساحلی بندرترکمن دو بخش اصلی دارد که هر دو مغازه‌هایی مشابه دارند، اما کیفیت و قیمت اجناس و برندها ممکن است قدری با هم متفاوت باشد. بهتر است پیش از خرید، از بخش‌های مختلف بازار دیدن کنید، تا خریدی رضایت‌بخش‌تر داشته باشید.

بازارچه ساحلی بندرترکمن

زیورآلات باشکوه ترکمن

از فروشگاه‌های فوق‌العاده جذاب این بازارچه، فروشگاه‌های زیورآلات ترکمن هستند. زنان ترکمن علاقه زیادی به زیورآلات دارند، از زیورآلات ساخته‌شده با طلا و سنگ‌های قیمتی گرفته تا نقره و برنج. در این فروشگاه‌ها علاوه بر زیورآلات نو و ساده، زیورآلات قدیمی و باارزش نیز پیدا می‌کنید؛ از دستبندها و بازوبندهای زیبا و تزیین‌شده با سنگ‌های قیمتی گرفته تا سینه‌ریزها و سربندهای باشکوه.

در این فروشگاه‌ها بی‌شمار زیورآلات پیدا می‌شود و اگر علاقه‌مند به خرید این‌گونه اجناس باشید، بدون شک دست خالی از این مغازه‌ها بیرون نمی‌روید. قیمت این اجناس، مانند سایر اجناس این بازار مناسب و مقرون‌به‌صرفه است و با کمی حوصله و گشتن بین مغازه‌ها قطعا جنسی با قیمت مدنظر خود خواهید یافت.

بازارچه ساحلی بندرترکمن

پوشاک زیبای ترکمنی

در این بازار بیش از هر فروشگاهی با مغازه‌های فروش پوشاک روبه‌رو خواهید شد. همه‌چیز خواهید یافت از لباس کودک گرفته تا لباس‌های تزیین‌شده با دوخت‌های ترکمنی، از روسری‌های زیبای ترکمنی گرفته تا لباس‌های راحتی و ورزشی و پالتو و کلاه. جذاب‌ترین مغازه‌های این بخش، روسری‌فروشی‌های ترکمنی هستند.

بسیاری از گردشگرانی که به بندرترکمن سفر می‌کنند، با هدف خرید این روسری‌های زیبا به بازارچه ساحلی می‌روند. سراسر بازار مغازه‌هایی است که این روسری‌ها را با جنس‌های متنوع و البته قیمت‌های متفاوت می‌فروشند. برای خرید روسری‌های ترکمنی بهتر است ابتدا در چند مغازه کیفیت و به‌خصوص قیمت اجناس را بررسی کنید و سپس تصمیم خرید بگیرید.

روسری‌های ترکمنی معمولا ابعاد بزرگی دارند و در سه جنس نخی و پشمی و ابریشمی تولید می‌شوند. روسری‌های نخی استفاده روزمره دارند و طولشان هشتاد سانتی‌متر تا بیش از یک متر است. روسری‌های پشمی مناسب روزهای سرد هستند و به‌علت جنسشان درخشندگی روسری‌های نخی و ابریشمی را ندارند.

روسری‌های ابریشمی مخصوص جشن‌ها و مهمانی‌ها هستند و اندازه‌ای بسیار بزرگ دارند. روسری‌های ترکمنی زمینه‌ای به‌رنگ سفید، مشکی، آبی، قرمز، زرد یا سبز دارند که رویش گل‌های بزرگ رنگی وجود دارد و طرحش شاد و بسیار جذاب است.

بازارچه ساحلی بندرترکمن

روسری‌های ترکمنی سوغاتی عالی برای دوستان شما و یادگاری دوست‌داشتنی برای خودتان از سفر به بندرترکمن هستند.

دنیای ظروف جذاب

فروشگاه دیگری که به‌وفور در بازارچه ساحلی بندرترکمن پیدا می‌شود، مغازه فروش ظروف است. در این فروشگاه‌ها علاوه بر ظروف معمول، می‌توانید ظروف مسی و البته ظروف خاص ترکمنی را پیدا کرد.

یکی از ظرف‌های ترکمنی، قابلمه‌ای چدنی شبیه وُک است. (مردم شرق آسیا برای تفت‌دادن سبزیجات از وک استفاده می‌کنند.) نام این قابلمه قازَن است و برای پخت غذای اصلی مردم ترکمن، یعنی چِکدِرمه، استفاده می‌شود.

البته قازن برای پخت سایر غذاها نیز قابل‌استفاده است و قابلمه‌ای کاربردی در آشپزخانه‌تان خواهد بود. ظرف‌های دیگر این فروشگاه‌ها، انواع استکان و قوری‌های کوچک است. مردم ترکمن برای پذیرایی از مهمان‌های خود چای را در قوری‌های کوچک می‌ریزند و مقابل هر یک از مهمانان خود یک قوری کوچک و یک استکان می‌گذارند.

به‌همین علت در این بازار انواع قوری‌های کوچک و جالب را پیدا می‌کنید. تنوع استکان و نعلبکی هم در این بازار زیاد است و برای علاقه‌مندان این نوع ظروف می‌تواند بسیار جالب باشد. طرف‌داران ظروف لعابی هم در این بازارچه جنس‌هایی جالب پیدا کنند، از ماگ گرفته تا قابلمه‌های کوچک و بزرگ و سینی و انواع کتری.

بازارچه ساحلی بندرترکمن

فروشگاه محبوب طرف‌داران چرم طبیعی

یکی از فروشگاه‌های محبوب این بازار، مغازه فروش لباس‌های چرم طبیعی است که در آن دنیایی کت، پالتو، کلاه، کیف و پاپوش پیدا می‌شود که همگی از چرم طبیعی ساخته شده‌اند. این مغازه برای طرف‌داران چنین اجناسی بسیار جالب است.

اکثر کت‌ها و پالتوهای این فروشگاه قیمت‌های میلیونی دارند و مناسب سردترین مناطق کشور و سردترین روزهای سال هستند. انواع کلاه روسی هم در این فروشگاه هست که برای خانم‌ها بسیار جالب است. پاپوش‌های خاص ترکمنی بچگانه و مخصوص بزرگسال را نیز در این فروشگاه پیدا می‌کنید.

بازارچه ساحلی بندرترکمن

خوراکی‌های خوشمزه ترکمنی

خوراکی‌فروشی‌های ترکمنی از مغازه‌های به‌شدت جذاب این بازارچه هستند. در جای‌جای این بازارچه مغازه‌هایی به چشم می‌خورند که در آن‌ها زنان ترکمن مشغول پخت نان‌های خوش‌عطر و خوش‌طعم ترکمنی هستند. این نان‌ها را مقابل چشم شما طبخ می‌کنند و داغ‌داغ می‌فروشند تا از چشیدن طعم و بوییدن عطر دل‌انگیزشان در هنگام گشت‌وگذار در بازارچه، خستگی‌تان در برود.

یکی از نان‌های ترکمنی خیلی معروف که در این مغازه‌ها به چشم می‌خورد، نان «پِشمه» یا «بیشمه» است. پشمه توپ خمیری کوچکی است که در روغن سرخ می‌شود و بافتی بسیار نرم دارد و به‌شدت لذیذ است.

یکی دیگر از نان‌های خوش‌عطر و طعم ترکمنی قَتلَمه است. قطر این نان دایره‌ای تقریبا بیست سانتی‌متر است و در روغن سرخ می‌شود و معمولا آن را با شکر می‌خورند. نوع دیگری از نان ترکمنی، نانی گرد و برشته است که از خمیری بسیار نازک و درهم‌پیچیده درست می‌شود و معمولا رویش خاک قند می‌پاشند.

تمام این نان‌ها جز جدانشدنی تمام مراسم‌های مردم ترکمن هستند. آن‌ها انواع نان‌های خود را در مراسم مختلفشان، مانند جشن عروسی یا عید غدیر، بر سفره‌های رنگین خود می‌گذارند و با آن‌ها از مهمانانشان پذیرایی می‌کنند. از دیگر خوراکی‌های لذیذ ترکمنی در این مغازه‌ها، بورک‌های ترکمنی است.

این بورک‌ها لایه‌های نازک خمیر هستند که با ترکیباتی مثل گوشت و سبزیجات و ادویه پر می‌شوند و از غذاهای اصیل مردم ترکمن به شمار می‌روند.

علاوه‌بر انواع این نان‌ها، می‌توانید از فروشندگان دوغ شتر نیز بخرید. دوغ شتر نوشیدنی محبوب مردم ترکمن است و در تمام خوراکی‌فروشی‌های این بازارچه پیدا می‌شود. میوه‌هایی مانند تمشک هم در فصل خودشان در این مغازه‌ها فروخته می‌شوند. پفک هندی، ذرت‌بوداده و خوراکی‌هایی از این قبیل نیز در این مغازه‌ها هست.

اجناس خارجی

تعدادی مغازه در بازارچه ساحلی بندرترکمن هستند که اجناس وارداتی را اندکی ارزان‌تر از فروشگاه‌های دیگر می‌فروشند. انواع لوازم آرایشی‌بهداشتی و شوینده، انواع قهوه و شکلات و سس بعضی از این اجناس هستند. این اجناس معمولا از برندهای شناخته‌شده هستند و در این بازارچه می‌توانید آن‌ها را با قیمتی مناسب‌تر تهیه کنید.

بازارچه ساحلی بندرترکمن

خوراکی‌فروشی‌های محوطه بازارچه

حتما پس از چند ساعت گشت‌وگذار بین فروشگاه‌های این بازار، خستگی و گرسنگی انرژی شما را گرفته است و حالا نیاز دارید جایی بنشینید و غذایی بخورید. در محوطه بیرونی بازارچه تعدادی خوراکی‌فروشی وجود دارد که در آن‌ها انواع فست‌فود و غذاهای ایرانی پیدا می‌شود.

می‌توانید غذایتان را در فضای داخلی این خوراکی‌فروشی‌ها میل کنید، یا آن را به فضای سبزی ببرید که در همان محوطه است و در هوایی تازه‌تر از غذای خود لذت ببرید. در نزدیکی این فضا یک پارک کودک هم هست که می‌توانید برای دقایقی کودک خود را در آن سرگرم کنید.

فرصت آرامش‌یافتن در ساحل سنگی دریای خزر

با کمی پرس‌وجو می‌توانید خود را به نزدیکی دریا برسانید و روی سنگ‌های بزرگ ساحل بایستید و از آرامش دریا لذت ببرید. اگر هم قصد رفتن به جزیره آشوراده را دارید، سوار قایق‌ها شوید و خود را به آنجا برسانید.

اگر امکانش را دارید حتما به بازار ماهی‌فروش‌ها سر بزنید

در نزدیکی بازارچه ساحلی بندرترکمن یک بازار فروش ماهی هست که اگر در شهرهای نزدیک بندر اقامت دارید، می‌توانید از آنجا خرید کنید تا از طعم ماهی‌های تازه دریای خزر لذت ببرید. نکته جالب درباره فروش ماهی توسط ماهیگیران ترکمن، نحوه قیمت‌گذاری ماهی‌های صیدشده از دریاست.

ماهیگیران ترکمن عقیده دارند برکتی که از دریا آمده قیمت ندارد و بنابراین آن‌ها نباید قیمت ماهی را تعیین کنند و به مشتری اجازه می‌دهند خودش قیمت را تعیین کند، یعنی در بازار ماهی‌فروشان ترکمن ماهی مزایده‌ای فروخته می‌شود تا هم فروشنده و هم مشتری از معامله راضی باشند. این اتفاق در پایان هر روز، پس از رسیدن ماهیگیران از دریا، در این بازار مشاهده می‌شود و سریع‌تر از آنچه تصور کنید اتفاق می‌افتد.

سخن آخر

بازارچه ساحلی بندرترکمن از جاهای دیدنی استان گلستان است که می‌تواند به گردشگران فرصت خرید سوغات، آشنا‌شدن با زندگی مردم ترکمن و البته یک پیاده‌روی حسابی را بدهد. در سفر خود به استان گلستان بازدید از بازارچه ساحلی بندرترکمن را فراموش نکنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن