طبیعت گردی

بندر گناوه بوشهر؛ بندری با جاذبه‌های گردشگری ناب

فهرست مطالب

اینجا هم فال است هم تماشا! بندر گناوه، بندری تجاری‌تفریحی، در شمال استان بوشهر واقع شده است. ویژگی‌‌های خاص و منحصربه‌فرد خیابان ساحلی بندر گناوه باعث شده این شهر خود به‌تنهایی سالانه بیش از پنج میلیون مسافر را از نزدیک به تماشای خود وادارد. با من در نابرو همراه باشید تا در ساحل زیبای بندر گناوه که یکی از بهترین دیدنی های بوشهر است، گشتی بزنیم.

موقعیت جغرافیایی بندر گناوه

بندر گناوه در جنوب‌غرب ایران و در شمال استان بوشهر واقع شده است. این شهر به فاصله 130کیلومتری از بندر بوشهر، مرکز استان بوشهر، قرار گرفته است. بندر گناوه دو ورودی در شمال و جنوب خود دارد. ورودی شمالی راهی برای تردد به استان‌‌های کهگیلویه ‌و بویراحمد و خوزستان است، و ورودی جنوبی راهی برای تردد به شهرهای جنوبی استان بوشهر، استان‌‌های جنوبی و استان فارس.

بندر گناوه بوشهر

موقعیت راهبردی ساحل بندر گناوه

ساحل بکر بندر گناوه، که موقعیت‌های شغلی بسیاری را نیز برای مردم این شهر فراهم کرده، دارای شش ورودی است که از هر ورودی می‌توان به آن وارد شد. بندر گناوه از طریق دریا به کشورهایی همچون امارات، قطر و کویت متصل است که همین امر باعث به‌وجودآمدن تجارت‌های زیادی برای این شهر شده و عمده درآمد این شهر را تامین می‌کند. همچنین قرار گرفتن در کنار خلیج فارس موقعیت‌‌های بسیار زیادی را برای سرمایه‌گذاری گردشگری در این شهر فراهم آورده که سرمایه‌گذاران از آن کمی بی‌خبرند.

بندر گناوه بوشهر

ویژگی‌‌های ساحل بندر گناوه

ساحل بندر گناوه ساحلی ماسه‌‌ای است که در کنار آن خیابان ساحلی این شهر قرار گرفته که غروب‌های زیبا و دل‌نشینی را به چهره خود می‌گیرد. ماسه‌ای‌بودن ساحل بندر گناوه و داشتن ساحل ماسه‌ای به جذابیت‌های آن می‌افزاید. بر خلاف دیگر شهرها، در ساحل این بندر، شما در کنار ساحل به خیابان اصلی دسترسی دارید و همه نوع امکانات رفاهی، بهداشتی و تفریحی در اختیارتان قرار دارد.


اما برای سفر به بندر گناوه شما باید مقوله‌ای را در نظر داشته باشید: بندر گناوه همواره یکی از بنادر بزرگ تجاری ایران است که سالانه مسافران میلیونی را برای خرید از بازار این شهر به خود می‌بیند.

امکانات تفریحی‌ ساحل بندر گناوه

در کنار ساحل‌بودن، ساده‌ترین امکان تفریحی را که برای اشخاص فراهم می‌کند ساختن مجسمه‌های ماسه‌ای است. در ساحل بندر گناوه شما می‌‌توانید بدون دغدغه آب‌‌تنی کنید، زیرا دریای این منطقه صخره‌‌ای نیست که سنگ‌های کف دریا به پاهای شما آسیب برساند و یا زیر پای شما را خالی کند. موتورهای چهارچرخی که در این ساحل وجود دارند نیز با هزینه‌ای بسیار پایین زیر ده هزار تومان این امکان را برای شما فراهم می‌کنند تا هیجان خود را به صد برسانید. تفریح‌های آبی ازجمله جت‌اسکی و قایق‌سواری نیز از تفریح‌هایی است که شما می‌توانید در این ساحل تجربه کنید.

فضای باز موجود در این ساحل این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا شما بتوانید به‌راحتی بازی‌های توپی ازجمله فوتبال ساحلی، والیبال، ساحلی و… یا حتی بازی‌های غیرتوپی ازجمله فریزبی، وسطی، کبدی و… انجام دهید. از تفریح‌‌های منحصربه‌فرد این منطقه هم می‌توان به از ماهیگیری اشاره کرد.

بندر گناوه بوشهر

شما می‌توانید با مراجعه به یک فروشگاه تجهیزات صیادی، مقداری ریسمان ماهیگیری و کمی طعمه تهیه کنید و بر روی اسکله سنگی در پشت پایانه مسافربری دریایی مشغول به ماهیگیری شوید. برای مشتاقان به عکاسی نیز ساحل بندر گناوه ساحلی با جاذبه‌ها و سوژه‌های عکاسی زیادی است و شما می‌توانید عکس‌های گوناگونی با سبک‌های گوناگون بیندازید. این پایان تفریح‌های گناوه نیست. لنج گشت دریایی واقع در پارک خور می‌تواند با یک گشت دریایی همراه با موسیقی محلی شما را شگفت‌زده کند.

امکانات رفاهی در این مکان چگونه‌اند؟

در این مکان چند هتل وجود دارد. یکی هتل ستاره خلیج فارس که معروف‌‌ترین هتل این شهر یعنی بندر گناوه است و با جلوه‌‌ای زیبا روبه‌روی ساحل قرار گرفته تا چشم‌‌اندازی زیبا را برای کسانی که در آن ساکن می‌شوند محیا کند.

بندر گناوه بوشهر

هتل‌ها و مسافرخانه‌های متعدد دیگری نیز در سطح شهر وجود دارند، ازجمله هتل خور، هتل ساحل، هتل دهدشتی و… که شما می‌توانید برای ماندن در شهر به آن‌ها مراجعه کنید. اما برای کسانی که می‌خواهند چادر بزنند نیز امکانات خوبی فراهم شده است.

کمپ شهرداری در ساحل شهر، آلاچیق‌‌هایی را فراهم آورده‌اند. در این کمپ شما دسترسی مستقیم به سرویس‌های بهداشتی دارید. سوپرمارکت‌هایی نیز در این کمپ واقع شده‌اند تا به آنچه نیاز دارید دسترسی داشته باشید.

همچنین در کنار هر یک از این آلاچیق‌‌ها منقل‌هایی بنا شده تا بتوانید غذاهای کبابی نیز در کنار ساحل در چشم‌اندازی زیبا بپزید و میل کنید. به‌غیراز این کمپ تجهیزشده شهرداری، در بقیه نقاط ساحل نیز آلاچیق‌‌هایی بنا شده‌‌اند که می‌‌توانند مورد استفاده شما عزیزان قرار بگیرند.

بندر گناوه بوشهر

غذا با سلیقه خودتان و متناسب با جیبتان

برای صرف ناهار در ساحل، رستوران‌های سلطانیه و شبستان و همچنین کافه‌رستوران شن را به شما پیشنهاد می‌دهم که به‌نوبه خود در ارایه غذاهای خاص و بی‌نظیر حرف اول را می‌زنند. اما برای صرف شام شما گزینه‌های بسیار بیشتری را در اختیار دارید.

فست‌‌فود شب‌های صدف: این فست‌فودی در نوع خود غذاهای باکیفیتی دارد و به شما انواع فست‌فودها ازجمله پیتزاهای مختلف را ارائه می‌دهد. طعم خوب یک فست‌فود از نوع جنوبی را می‌توانید در این غذای فوری بچشید. ازلحاظ قیمت نیز این فست‌فودی از گران‌ترین‌های ساحل است. فضای این فست‌فودی رو به ساحل است و شما هم داخل این فست‌فودی و هم بیرون آن می‌توانید غذای خود را با آرامش میل کنید.

بندر گناوه بوشهر

فستفود فانوس: این فست‌فودی در مرکز ساحل قرار دارد و فضایی شیشه‌ای دارد. در این فست‌فود شما با قیمت‌های کمی مناسب‌تر ساندویچ‌های بسیار با کیفیتی را پیدا می‌کنید که طعمی دلپذیر دارند.

فستفود آکواریوم: این فست‌فودی در نوع خود خاص است و مسلما کمتر فست‌فودی‌ای را همانند آن پیدا خواهید کرد. در این مجموعه که وارد می‌شوید فضای دورتادور آن آکواریومی است از ماهی‌های گوناگون که توجه شما را به‌کلی جلب خود می‌کند. این فست‌فودی کاملا فضایی بسته دارد و محیطی بزرگ‌تر از دیگر فست‌فودی‌های ساحل دارد. در منوی آن شما انواع پیتزا، ساندویچ و دیگر فست‌فودها می‌بینید که قیمتی متوسط رو به بالا دارند.

بندر گناوه بوشهر

رستوران آلنوش: این رستوران، که یکی از قدیمی‌ترین‌های ساحل است، شبیه‌ساز یک کشتی بسیار بزرگ در کنار ساحل است که محیطی منحصربه‌فرد دارد. این رستوران برای کسانی که به‌دنبال یک غذای خوب و مکانی دنج با سرویس‌دهی مناسب می‌گردند گزینه‌ای بسیار مناسب است.

اما این فست‌فودی‌ها همه آنچه از فست‌فودی جنوبی می‌دانید، نیستند. کنار بازار روز گناوه شما می‌توانید مغازه‌های فلافل و سمبوسه‌فروشی را پیدا کنید که به‌نوبه خود فلافل‌های باکیفیت و با قیمت‌هایی بسیار ارزان می‌فروشند. از معروف‌ترین‌های آن‌ها می‌‌توان به فلافلی لبنان اشاره کرد.

بندر گناوه بوشهر

پیشنهاد من برای زمان سفر به بندر گناوه

بهترین زمان سفر به این منطقه و البته جنوب ایران، اوایل آبان‌ماه تا اوایل فروردین است که هوایی فوق‌العاده عالی دارد. اما برای سفر به بندر گناوه شما باید مقوله‌ای را در نظر داشته باشید: بندر گناوه همواره یکی از بنادر بزرگ تجاری ایران است که سالانه مسافران میلیونی را برای خرید از بازار این شهر به خود می‌بیند.

پس شما برای آن که بتوانید ساحل این شهر را با تمام زیبایی‌اش ببینید، زمان نسبتا خلوتی را باید برای سفر خود انتخاب کنید. با این استدلال فروردین زمانی مناسب نیست، چراکه شهر چهره‌ای بسیار شلوغ دارد و بهترین زمان سفر آذرماه، دی‌ماه، بهمن‌ماه و اوایل اسفندماه است تا یک سفر خاطره‌انگیز را برای شما رقم بزند.

اگر طبیعت‌گرد هستید…

طبیعت‌گردها معمولا از جاهای شلوغ و پررفت‌وآمد دوری می‌کنند و جایی را انتخاب می‌کنند که کمی از دست دیگر انسان‌ها دور باشد. بندر گناوه اطراف خود ساحل‌‌های ماسه‌ای و صخره‌‌ای بسیار زیبا و بکری دارد که موردتوجه طبیعت‌‌گردان است. ساحل زیبای مال قاید و چاهَک سواحلی صخره‌ای و ماسه‌ای هستند که از شهر کمی دورند و محیط بسیار آرامی دارند.

بندر گناوه بوشهر

ساحل روستای مال قاید در پنج‌کیلومتری بندر گناوه به‌سمت بندر دیلم، دارای امکانات رفاهی و بهداشتی است که گردشگران می‌توانند از آن‌ها بهره ببرند. اما ساحل روستای چاهک، که تقریبا در 15کیلومتری بندر گناوه به‌دور از دست سازه‌‌های انسانی است و بکر باقی مانده است، مکانی عالی برای کمپ‌زدن و شب‌مانی است.

اگر می‌خواهید با فرهنگ منطقه بیشتر آشنا شوید و طعم غذاهای بومی بندر گناوه را نیز بچشید من به شما اقامتگاه بوم‌گردی صفوی واقع در روستای بینَک را، که در 20کیلومتری این شهر به سمت دیلم قرار دارد، پیشنهاد می‌دهم. این اقامتگاه دارای امکانات عالی رفاهی است و در نزدیکی ساحل این روستا قرار دارد.

اگر شما هم به بندر گناوه رفته‌اید، تجربه حضور خود را با نابرویی‌ها درمیان بگذارید.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن