بازارگردی

آشنایی با محبوب‌ترین سوغات بوشهر

فهرست مطالب

یکی از قسمت‌های شیرین هر سفر گردشگری، خرید سوغات و به یادگار بردن آن از منطقه‌ای است که به آنجا سفرکرده‌ایم. در این مطلب از نابرو می‌خواهم برایتان از سوغات بوشهر که سرزمین دلیران تنگستان و نخل‌های سر به فلک کشیده است، بگویم. باوجود اینکه بیشتر سوغات بوشهر به‌نوعی با درخت نخل پیوند خورده‌اند و بخشی دیگر از آن‌ها از دل خلیج‌فارس استخراج می‌گردند، صنایع‌دستی نیز بخش بزرگی از این ره‌آوردها است.

جاهای دیدنی بوشهر یکی از جذاب‌ترین مناطق جنوبی برای گشت‌وگذار و یک ایران‌گردی ایده­‌آل است. این استان از یک‌طرف در جای‌جای خود میزبان نخلستان‌هایی بزرگ، آباد و کم‌نظیر است و از طرفی دیگر به‌واسطه هم‌مرزی با خلیج‌فارس، یکی از تامین‌کنندگان اصلی کشور درزمینه محصولات دریایی همانند ماهی و میگو است.

همچنین پایبندی مردمان این خطه به آداب و سنت‌های قدیمی سبب شده است، صنایع‌دستی نیز در این استان رونق خوبی داشته باشد. تنوع بالای کالاهایی که به‌عنوان سوغات بوشهر معرفی می‌شوند، سبب می­گردد انتخاب یک ره‌آورد منحصربه‌فرد از این استان بسیار سخت شود. برای انتخاب ساده‌تر و خرید یک ره‌آورد ویژه از این استان، با نابرو همراه باشید تا با بهترین و منحصربه‌فردترین سوغات بوشهر آشنا شوید.

1- ماهی و میگو

ماهی و میگو در سر لیست سوغات بوشهر قرار دارد. تازه بودن ماهی‌ها و میگوهای صیدشده، تنوع بالا و قیمت بسیار مناسب این آبزیان دریایی، از مهم‌ترین علت‌های انتخاب ماهی و میگو به‌عنوان سوغات است. درواقع نمی‌توان به بوشهر سفر کرد و غذاهای اصیل این منطقه که با ماهی و میگو پخته می‌شود را تست نکرد. مطمئنا با چشیدن مزه‌ی غذاهای دریایی این منطقه، برای خریدن میگو و ماهی از بوشهر، بیش از گذشته ترغیب خواهید شد.

شما در طی سفر خود به بوشهر می‌توانید انواع گوناگون ماهی و میگو را از این استان به سوغات ببرید. درواقع ماهی‌ها و میگوهای تازه صیدشده از خلیج‌فارس و مناطق پرورشی نزدیک به خلیج‌فارس یکی از بهترین ره‌آوردهای بوشهر است. علاوه بر بوشهر چندین شهرستان بزرگ دیگر استان زیبای بوشهر ازجمله دیر، کنگان، گناوه و… چسبیده به سواحل زیبای خلیج‌فارس هستند که صیادی در آن‌ها رونق بسیار خوبی دارد. علاوه بر این در امتداد شرق تا غرب این استان نیز چند مرکز فوق‌العاده بزرگ پرورش میگو احداث شده است.

مهم‌ترین اسکله صیادی بوشهر، جفره نام دارد و سایت پرورش میگو مند نیز از بزرگ‌ترین این مراکز جهت پرورش میگوهای بومی خلیج‌فارس است. ماهی‌های بوشهر معمولا به‌صورت کامل یا در قالب استیک فروخته می‌شوند. میگوها نیز با توجه نژاد، اندازه، نوع تمیز شده یا نوع دست‌نخورده آن، دارای سر یا بدون سر آن‌ها تقسیم‌بندی می‌شوند.

انواع ماهی‌هایی که از بوشهر می‌توانید بخرید عبارت‌اند از شیر، شوریده، شوم، سرخو، هامور، سکن، خارو، کفشک ماهی، قباد، شعری، کخو، کخو قرمز، بیاح، همام، حلوا سیاه، جش، چنگو، زمین کن، خنو، سلطان ابراهیم و…. همچنین میگوهای بوشهر انواع کوچک، متوسط و بزرگ دارند و نژادهای آن‌ها نیز از انواع شاه‌میگو، میگو موزی، ببری، سفید هندی و… است.

2- ارده

ارده دیگر ماده غذایی است که می‌توانید از بوشهر به‌عنوان ره‌آورد خریداری کرده و با خود ببرید. این سوغات بوشهر در بخش‌هایی از استان بانام طحینه نیز معرفی می‌شود. ارده به‌تنهایی یک ماده غذایی کامل است، بااین‌حال مشتقاتی نیز از آن در بازار بوشهر وجود دارد. ارده‌شیره، مهم‌ترین و شناخته‌شده‌ترین آن‌هاست. این ماده غذایی به‌قدری مقوی است که با سرو آن در وعده صبحانه، روزی پرنشاط و پرانرژی را آغاز خواهید کرد.

در بوشهر معمولا ارده را با خرما مصرف می‌کنند، بااین‌حال غذاهایی در استان بوشهر (اشکنه ارده) پیدا می‌شود که در دستور پخت آن‌ها، ارده نیز وجود دارد. ارده یک ماده غذایی کاملاً ارگانیک است، چراکه برای تهیه آن فقط از کنجد استفاده می‌شود. درواقع ابتدا مقداری کنجد را تفت می‌دهند و با کوبیدن آن، ارده به دست می‌آید. در هنگام خرید ارده به‌عنوان سوغات بوشهر به چند نکته دقت داشته باشید.

اولین نکته اینکه همه‌ی ارده‌ها کیفیت یکسانی ندارند، همان‌گونه که نوع کنجدها متفاوت است، ارده‌های تهیه‌شده از آن‌ها نیز طعم و مزه‌ای متفاوت دارند. معمولاً ارده‌های گران‌تر کیفیت بالاتری نیز دارند. دوم به غلظت ارده توجه کنید. به‌صورت کلی ارده‌های با غلظت بالا، به‌اصطلاح گرانروی بالاتری دارند. خیلی خودمانی‌تر، ارده‌های آبکی را نخرید.

ارده بوشهر

3- خرما

یکی از مهم‌ترین سوغاتی‌های جنوب خرماست. اگر برای خرید سوغات بوشهر، خرما را انتخاب کردید، بهتر است ابتدا با انواع خرما آشنا شوید. درخت نخل انواع و نژادهای گوناگونی دارد به‌تناسب نیز خرماها متفاوت است. در خرید خرما دقت داشته باشید که آن را با رطب اشتباه نگیرید. رطب مرحله قبل از تبدیل‌شدن میوه درخت نخل به خرماست. رطب معمولا آبدار، نرم‌تر و در بعضی مواقع شیرین‌تر از خرماست و برای نگهداری از آن به یک محیط سرد احتیاج است.

خرما در نوع معمولی و خشک عرضه می‌گردد. خرما خشک‌ها نیز چند نمونه دارند، خرماهایی که پس از پخته شدن در آب خشک‌شده‌اند و خرماهایی که بر سر نخل به‌صورت طبیعی به این شکل درآمده‌اند. پیارم لاکچری­ترین خرمای جنوب است.

از معرف‌ترین خرماهایی که به‌عنوان سوغات می‌توانید از بوشهر خریداری کنید می‌توان به خرمای لشت، سمهرون، مضافتی، گنتار، استعمران، کبکاب، شاهانی، زاهدی، ربی، برهی، آل مهتری، خضراوی، خاصویی، مرداسنگ، عجوه، انبارار، صفوی، ساغای، خدری، شکری، مدژول، خلاص و … اشاره کرد. در نزدیکی اهرم، امام حسن، برازجان و تقریبا هرجایی از بوشهر نخلستان‌های بسیار بزرگی وجود دارد. برای خرید یک سوغات خوب از بوشهر، خرمای خاصویی را پیشنهاد می‌کنم.

خرما بوشهر

4- خارک

خارک دیگر سوغات بوشهر است که قبل از خرید آن باید به چند نکته دقت کنید. خارک که در بعضی از مناطق بوشهر با اسم خَرک نیز شناخته می‌شود، به یکی از مراحل رسیدن میوه درخت نخل اطلاق می‌گردد. برای رسیدن خرما، این میوه مرحله‌های پسوک، پهک، خارک و رطب بودن را تجربه می‌کند (البته مراحل قبل از رطب در هرجایی از بوشهر نام‌های متفاوتی دارد). خارک، میوه‌ای ترد و شیرین است و به‌صورت کلی دو نوع دارد.

خارک معمولی و نوع دُمباد که دومی بخشی خارک و بخشی رطب است. بیشتر نژادهای درخت نخل معرفی‌شده در بالا، از مرحله خارک عبور می‌کنند ولی لزوماً خارک خوشمزه‌ای ندارند. به عبارت دیگر خارک بعضی از آن‌ها، طعم و مزه‌ای زننده نیز دارد. بااین‌حال شاهانی، خاصویی و چند نوع دیگر درختان نخل، خارک‌های خوشمزه‌ای دارند که می‌توانید با خرید آن‌ها یک سوغات بی‌نظیر از بوشهر با خود ببرید.

نکته بعد در مورد خارک اینکه، خارک را از روی رنگ قضاوت نکنید. خارک‌ها به‌طورمعمول زردرنگ و قرمزرنگ هستند، ولی آنچه کیفیتشان را تعیین می‌کند، نژادشان است.

سوغات بوشهر

5- پنیر نخل

درخت نخل شامل یک سر یا تاج است که بر روی تنه‌ آن قرار دارد. مغز سفیدرنگی که با جدا کردن لایه به لایه برگ‌های درخت نخل از تاج آن پدیدار می‌شود، پنیر نخل نامیده می‌شود. این سوغات بوشهر به‌واسطه خواص شگفت‌انگیز درمانی نیز اهمیت فراوانی دارد. پنیر نخل به‌صورت کلی ترد و شیرین است و از آن دست خوراکی‌هایی است که با خوردن آن حس تازگی و انرژی فراوان به انسان منتقل می‌شود.

جدا کردن پنیر نخل، کار آن‌چنان آسانی نیست و متخصصی ماهر می‌خواهد. در خرید پنیر نخل دقت داشته باشید که بازهم نژاد نخل و جنسیت آن (نر یا ماده بودن نخل) نقش تعیین‌کننده در کیفیت و مزه آن دارد. علاوه بر این کیفیت پنیر نخلی که به‌عنوان نخل مادر شناخته می‌شود با پنیر حاصل از نخل دختر کاملا متفاوت است. سطح بیرونی پنیر نخل خیلی زود اکسید می‌شود و مزه تلخی به خود می‌گیرد. حتما از فروشنده این سوغات بوشهر، نحوه نگهداری از آن را بیاموزید.

سوغات بوشهر

6- حلوا راشی

در سفر به دیار دلیران تنگستان می‌توانید حلوا راشی را به‌عنوان سوغات بوشهر خریداری کنید. حلوا راشی به‌صورت ساده یا مخلوط شده با مغزهایی همانند پسته به فروش می‌رسد. نام‌آشناتر حلوا راشی، حلواارده است. این ماده غذایی که به معنای واقعی یک بمب انرژی است، دستور پخت بسیار آسانی دارد.

در ظرف مخصوص آن‌قدر شیره خرما را با حرارت کم می‌پزند تا به رنگ شیری‌رنگ یا سفیدکرم دربیایید. سپس به مقدار کافی ارده به شیره حرارت داده‌شده اضافه می‌کنند. حرارت دادن به مخلوط تا رسیدن به فرم حلوا ادامه پیدا می‌کند. پیشنهاد می‌کنم حتما طعم حلوا راشی اصیل بوشهری را بچشید.

حلوا راشی

7- نان­ سنتی

بوشهر نیز همانند دیگر نقاط کشور، مناطقی در دل خود دارد که مردمان آنجا هنوز به سبک سنتی نان تهیه می‌کنند. نشستن در کنار تنور و خوردن نان‌های تازه با پنیر و سبزی به همراه چای شیرین لذتی است که اگر یک‌بار امتحان کنید تا مدت‌ها به یادتان خواهد ماند. مشهورترین سوغات بوشهر در زمینه نان‌های سنتی، گرده بوشهری است.

بااین‌حال در بوشهر نان کماج مخصوص به خودشان، نان تیری، نان نازک یا خشک و… را نیز پخت می‌کنند. نان‌های سنتی بوشهر با توجه به قطر و ضخامت نان، تنور مورداستفاده برای پخت، نوع خمیر مورداستفاده و… انواع گوناگونی دارد. در پخت بعضی از آن‌ها با استفاده از شکر، نان شیرین تولید می‌شود و در دستور پخت بعضی از آن‌ها معیاوه (معجونی گرفته‌شده از ماهی نمک‌سود شده و شور مزه) وجود دارد. همچنین در دستور پخت بعضی از نان­‌ها کنجد، تخم مرغ و روغن محلی نیز می توان یافت.

نان گرده

8- ترشی

ترشی دیگر محصولی است که به‌عنوان سوغات بوشهر می‌توان خرید. خاص‌ترین ترشی بوشهری، ترشی بادمجان آن است. بااین‌حال تنوع ترشی‌های این منطقه از کشور آن‌قدر بالاست که برای نام بردن از آن‌ها باید یک متن جداگانه تهیه گردد. بهترین ‌ترشی­های انبه، ترشی بندری، ترشی مخلوط و… را می‌توانید در بوشهر بیابید و خریداری کنید.

بااین‌حال اگر طبع شما با تندی فلفل سازگاری ندارد، در خرید خود دقت کنید. کلا بندرنشینان جنوب، ادویه فلفل را در تهیه هر ماده غذایی حتی ترشیجات، بیش‌ازاندازه معمول استفاده می‌کنند.

سوغات بوشهر

9- حصیربافی

به‌واسطه وجود نخل‌های فراوان در استان بوشهر، حصیربافی در جای‌جای آن رونقی عجیب دارد. محصولات ساخته‌شده با حرفه و هنر حصیربافی، از محبوب‌ترین سوغات بوشهر است. در حصیربافی بوشهری، برگ درخت نخل نقش اساسی را بازی می‌کند و از آن برای ساخت زیرانداز، انواع سبد، کلاه و ظروف استفاده می‌شود.

در ساخت ابزارها و وسایل حصیربافی شده، از پارچه‌ها و مهره‌های رنگی نیز برای زیباسازی آن‌ها کمک می‌گیرند. در بوشهر به حصیربافی همانند یک صنعت نگاه می‌کنند و این استان معمولاً میزبان نمایشگاه‌های بسیاری در این زمینه بوده است.

حصیربافی

10- عبابافی

عبا ساخته‌شده از پشم گوسفند، کرک شتر و… از اجزای پوششی مرمان قدیم بوشهر و دیگر ساکنان جنوب کشور بوده است. هنوز هم این عبا طرفدارانی دارد و در گوشه‌کنار بازارهای بوشهر، عباهای معمولاً کرم و قهوه‌ای‌رنگ از این نوع برای خریداری وجود دارد. این سوغات بوشهر، با استفاده از حرفه‌ای بانام عبابافی تولید می‌شود؛ یکی از صنایع‌دستی پرزحمت ولی جذاب که متاسفانه در بوشهر رو به فراموشی رفته است.

روزگاری در بوشهر عبابافی آن‌قدر متداول بود که این نقطه از کشور به‌عنوان صادرکننده عبا به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس شناخته می‌شد. بااین‌حال امروزه به‌زحمت در روستاهایی از توابع شهرستان دشتی می‌توان کارگاه‌های تخصصی آن را یافت.

عبابافی

11- گبه و گلیم

گبه و گلیم از صنایع‌دستی مردمان خونگرم این خطه از جنوب کشور است که می‌توانند گزینه‌های خوبی برای انتخاب سوغات بوشهر باشند. گبه­‌بافی سر لیست صنایع‌دستی مشهور بوشهر است و حتی در دنیا طرفداران بسیاری دارد. ماده اولیه مورداستفاده برای تولید گبه، پشم گوسفند است.

با توجه به رنگ طبیعی یا مصنوعی نخ‌های مورداستفاده، نقش و نگارهایی که برای تولید گبه استفاده می‌شود و… قیمت این محصول در بازارهای مختلف نوسان زیادی دارد. بااین‌حال در گلیم‌بافی علاوه بر پشم گوسفند از ابریشم و موی بز نیز استفاده می‌شود.

اگر علاقه‌مند هستید نحوه تولید گبه و گلیم در بوشهر را ببینید، می‌توانید در شهرستان‌های دشتستان، گناوه و دشتی روستاهایی را بیابید که این صنایع‌دستی در آنجا فعال هستند.

سوغات بوشهر

12- سفال­گری

سفال­گری دیگر هنر دستی استان بوشهر است که هنوز در بعضی از نقاط آن حیات دارد و به فراموشی سپرده نشده است. محصولات سفالی از کوزه، کاسه و دیگر ظروف گرفته تا گلدان­ها و… دیگر سوغات بوشهر است که علاقه‌مندان به خرید صنایع‌دستی می‌توانند از این استان خریداری کنند.

کارگاه‌های سفال‌گری در استان بوشهر، بیشتر در قسمت شرقی آن و حوالی شهرستان کنگان طرفداران بسیاری داشته است و هنوز نیز دارد. آثار باستانی بندر باستانی سیراف، خود گویای قدمت این هنر در استان بوشهر است.

قلیان با مخزن سفال، حبانه یا همان سفالی که برای خنک نگه‌داشتن آب مورداستفاده است، کروه یا همان ظروف کوچک سفالی و… از محبوب‌ترین سوغات بوشهر سفالی در نزد گردشگران این استان زیبای کشورمان است.

سفالگری

فهرستی که در بالا معرفی شد، تنها سوغات بوشهر نیستند. به‌طور مثال وسایل تزیینی ساخته‌شده از صدف‌های دریا، حلوا پسکی، حلوا سنگک، رنگینک و… نیز می‌توانند در این لیست قرار بگیرند. به نظر شما بهترین سوغات بوشهر چیست؟ نظرات خود را با نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن