تاریخ و تمدنطبیعت گردی

آشنایی با جاهای دیدنی بوشهر؛ گشت‌وگذار حوالی خلیج‌فارس

فهرست مطالب

در این مطلب از نابرو قصد دارم جاهای دیدنی بوشهر، سومین شهر پرجمعیت مناطق جنوبی و یکی از قدیمی‌ترین بندرهای کشورمان، را به شما معرفی کنم. بوشهر از گذشته تاکنون که بانام‌هایی چون رام اردشیر، ابوشهر، لیان و… شناخته می‌شد، ازجمله قطب‌های مهم اقتصادی و گردشگری جنوب بوده است. ساختار منحصربه‌فرد شبه‌جزیره‌ای آن، آب‌وهوای به نسبت مطبوع این خطه نسبت به دیگر شهرهای مهم جنوب کشور ازجمله اهواز و بندرعباس کنار مردمان باصفا و زیبایی خاص این بندر، ازجمله مهم‌ترین دلایل انتخاب جاهای دیدنی بوشهر برای یک گردشگری خاطره‌انگیز است.

در فصول سرد سال، سر زدن به جاهای دیدنی بوشهر می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای یک ایران‌گردی بی‌نظیر باشد. بوشهر از زمان تولدش یعنی زمان حکومت ساسانیان تاکنون، در دل تاریخ بارها و بارها دستخوش حوادث گوناگونی شده است. ازجمله مهم‌ترین حوادث آن، اشغال شهر توسط انگلیسی‌ها آن‌هم طی دو بار است. بافت قدیم بوشهر که در زمره آثار ثبت‌شده ملی به‌حساب می‌آید، بوستان‌ها و پارک‌های ساحلی زیبا، بازار قدیمی و بناها و عمارت­های تاریخی و مذهبی بوشهر ازجمله جاذبه‌های بوشهر است. همچنین با سفر به بوشهر می‌توانید از سواحل زیبای خلیج‌فارس لذت ببرید. با من در این مطلب از نابرو همراه باشید تا سری به این بندر زیبای کنار خلیج‌فارس بزنیم.

1- جزیره نگین

در قسمت شمالی شهر بوشهر چندین جزیره کوچک و بزرگ نزدیک به ساحل قرار دارد که شیف بزرگ‌ترین آن‌هاست. صدف، عباسک، صدرا و نگین دیگر جزایری هستند که در این حوالی قرار دارند. اکثر این جزیره‌ها به‌صورت یک پهنه خاکی در دریا قرارگرفته‌اند به صورتی که بعضی از آن‌ها همانند شیف دارای سکنه است. بااین‌حال جزیره‌ای همانند عباسک خالی از سکنه است و مسئولین بوشهر قرار است در محل این جزیره یک موزه دریانوردی احداث کنند.

اما داستان جزیره نگین کاملا با جزیره‌های دیگر و جاهای دیدنی بوشهر متفاوت است. جزیره نگین در فاصله‌ای کمتر از نیم کیلومتر از ساحل گمرک بوشهر فاصله دارد و در این جزیره یک اسکله کانتینری بزرگ در دست احداث است. در زمان نگارش این مقاله بخش عمده‌ای از این اسکله ساخته‌شده بود و به بهره‌برداری رسیده است و بازدیدکنندگانی نیز دارد. جزیره نگین با توجه به محدودیت مساحت بوشهر و عدم توانایی در گسترش آن موردتوجه قرار گرفت، چراکه امکان توسعه مساحت آن وجود داشت.

در برنامه‌های آتی قرار است در این جزیره برنامه‌های زیادی برای گردشگری اجرا شود. توصیه می‌کنم تماشای یکی از بزرگ‌ترین اسکله‌های کشور در جزیره نگین بوشهر را از دست ندهید. درواقع شما با یک دریانوردی کوتاه با قایق‌های کوچک کنار ساحل می‌توانید به این جزیره بروید. قبل از رفتن به جزیره نگین، مطمئن شوید بازدید از آن برای عموم آزاد است.

جاهای دیدنی بوشهر

آدرس: بوشهر، ضلع شمالی شبه‌جزیره، جزیره نگین.


نشان دادن مکان روی نقشه

2- عمارت کازرونی

سر زدن به خانه‌های قدیمی و بازدید از آن‌ها یکی از علایق امروزی گردشگران طی سفر به شهرهای مختلف کشور است. بوشهر نیز در این زمینه حرف‌هایی برای گفتن دارد. عمارت کازرونی با آن ساختمان منحصربه‌فرد و زیبایش یکی از این مکان‌هاست. نام این عمارت از مالک قبلی آن‌که یکی از تجار بزرگ بوشهری بود (محمدرضا کازرونی) گرفته‌شده و قدمتی مربوط به دوران حکومت قاجاریان دارد.

این ساختمان چندطبقه نسبتا مرتفع معماری خاصی دارد و در بخش‌های مختلف آن مصالح گوناگونی مورداستفاده قرارگرفته است. ورودی بنا با کاشی‌کاری زیبایی تزیین شده است و دو ستون بزرگ در ورودی آن وجود دارد. رنگ سفید حاصل از گچ کاری و رنگ زرد مربوط به آجرها بخش عمده‌ای از این بنا را پوشش داده و با دقت در معماری آن می‌توان رگه‌هایی از معماری پاکستانی و هندی را در آن دید. آنچه بیش از همه در این عمارت دیده می‌شود در و پنجره‌های بزرگ متعددی است که با توجه به وضعیت آب و هوایی بوشهر و رهایی از گرما تعبیه‌شده‌اند.

حیاط عمارت کازرونی نیز زیبایی خاصی دارد، درخت نخل و گل‌های زیبایی محوطه آن را پوشش داده‌اند. این عمارت زیبا در محله بهبهانی بوشهر قرار دارد و امروزه مقر سازمان میراث فرهنگی شده است؛ لذا برای بازدید از آن باید هماهنگی‌هایی انجام شود.

جاهای دیدنی بوشهر

آدرس: بوشهر، بعد از میدان آتش‌نشانی، بلوار خلیج‌فارس.

3- موزه دریا و دریانوردی خلیج‌فارس

این موزه که در گذشته محل کنسولگری انگلیسی‌ها بوده است در محله سبز آباد شهر بوشهر قرار دارد. بخش دیگر این موزه به نام عمارت کلاه‌فرنگی در میان جاهای دیدنی بوشهر شناخته می‌شود. ازجمله جاذبه‌های این موزه تماشای چندین و چند شناور دریایی مربوط به دوره‌های گذشته است. مهم‌ترین این شناورهای دریایی، کشتی آلمانی الاصل پرسپولیس یا همان جهاز پرسپولیس دوران ناصرالدین‌شاه قاجار است که به‌عنوان اولین ناو مدرن جنگی در خلیج‌فارس مورداستفاده قرار گرفت.

در قسمت دیگر موزه یعنی عمارت کلاه‌فرنگی نیز ادوات و تجهیزات دریایی ازجمله انواع مخابراتی، مکان‌یابی و جنگی آن‌ها به همراه اشیاء تاریخی کشف‌شده از بندر بوشهر شامل ظروف نقره‌ای و ظروف سفالی نگهداری می‌شود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در محل این موزه علاوه بر پارکینگ چندین زمین ورزشی با کاربردهای مختلف نیز وجود دارد.

موزه دریانوردی

آدرس: بوشهر، محله بهمنی، جاده سبز آباد.


نشان دادن مکان روی نقشه

4- عمارت ملک

بنای غول‌پیکر عمارت ملک در محله ماهینی بوشهر قرار دارد و از زمان قاجاریان در اینجا جا خوش کرده است. این بنای بزرگ رو به تخریب که در گذشته خانه‌ای اعیانی و متعلق به ملک التجار بوشهر بوده است چندین بخش دارد. محوطه بزرگ جلوی ورودی، پلکان و سر در باشکوه، عمارت اصلی و قسمت باغ‌های تودرتو، تشکیل‌دهنده عمارت ملک هستند. مساحت تقریبی بنا نیز چیزی نزدیک به چهار هزار مترمربع است.

در تاریخچه این بنا نوشته‌اند که به اقتباس از کاخی در فرانسه و توسط معماران فرانسوی بنا گردیده است. همچنین در طول اشغال بوشهر توسط انگلیسی‌ها و سربازان رضاشاه پهلوی مورداستفاده نظامی جهت استقرار و خوابگاه آن‌ها قرارگرفته است. طبقه زیرین این ساختمان برای کاربردهای اداری-تجاری ملک التجار ساخته‌شده بود و در طبقه دوم نیز زندگی خصوصی ملک در جریان بوده است.

بااین‌حال امروزه از جاهای دیدنی بوشهر است که محلی برای پناه گرفتن بی‌خانمان‌های مهاجر در بوشهر شده است و تقریبا دیگر چیزی از آن‌همه شکوه باقی نمانده. لذا در هنگام بازدید از این مجموعه باشکوه حواستان باشد وارد حریم خصوصی این افراد نشوید.

جاهای دیدنی بوشهر

آدرس: بوشهر، خیابان ماهینی، کوچه ملک.


نشان دادن مکان روی نقشه

5- عمارت دهدشتی

دیگر بازمانده دوران قاجار و از جاهای دیدنی بوشهر در محله کوتی این بندر زیبا و تاریخی قرار دارد. ساختمان چهار طبقه‌ای که در نوع خود از اولین‌ها در بندر بوشهر بود. عمارت روغنی نام دیگر این عمارت است که به‌واسطه شغل صاحب اصلی آن یعنی اسماعیل (در بعضی منابع غلامحسین یا حاج عباس) دهدشتی که تاجر روغن بود به این نام معروف گردید.

این بنای عمدتا سفیدرنگ با ساختار حیاط مرکزی و حوض میانی دارای معماری سنتی اسلامی است و امروزه به‌عنوان موزه معماری کاربرد دارد. از بخش‌های دیدنی این عمارت گچ‌بری زیبا و کلکسیون تمبرهای بین‌المللی آن است.

دهدشتی

آدرس: بوشهر، خیابان انقلاب، ضلع شمال غربی مسجد امام، پشت شعبه مرکزی بانک مسکن.


نشان دادن مکان روی نقشه

6- گورستان لنج های بوشهر

برای بازدید از گورستان لنج های بوشهر باید اندکی از بوشهر خارج شد و دل به جاده زد. این گورستان در فاصله 50 کیلومتری بوشهر و در بندر عامری واقع شده و از زیباترین جاهای دیدنی بوشهر است. اگر در زمان مناسبی به این محل رسیده باشید و جزر و مد دریا اجازه دهد، تا پای لنج های به‌گل‌نشسته می‌توانید با ماشین خود بروید.

تماشای یکی از هنرهای مردمان بوشهری در این نقطه یعنی لنج سازی لذت خاصی دارد. برای اینکه بیشتر از گورستان لنج‌های بوشهر به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی بوشهر بدانید می‌توانید مقاله «گورستان لنج‌های بوشهر؛ خاموش ولی زیبا» در نابرو را مطالعه کنید. بوشهر، دهستان دلوار، بندر عامری.

جاهای دیدنی بوشهر

7- پارک شغاب

پارک یا بوستان شغاب از دیگر جاهای دیدنی بوشهر است که معمولا در ایام تعطیل سال جهت خدمات‌دهی به مسافران تجهیز می‌شود. درواقع برای شب‌مانی در بوشهر در ایام عید نوروز می‌توانید کانکس‌های این پارک را اجاره کنید یا در محیط امن آن چادر برپا کنید. این بوستان بر روی خرابه‌های دوران ایلامیان ساخته‌شده و امروزه یکی از زیباترین پارک‌های کنار ساحل بوشهر به‌حساب می‌آید.

نزدیکی به دانشگاه خلیج‌فارس بوشهر باعث شده است، اینجا جایی برای گشت‌وگذار دانشجویان باشد. ازجمله امکانات این پارک علاوه بر فضاسازی زیبا، زمین و محوطه ورزشی و دسترسی آسان به ساحل خلیج‌فارس است.

شغاب

آدرس: بوشهر، خیابان بهمنی، خیابان ساحلی، روبه‌ روی بیمارستان نیروی هوایی.


نشان دادن مکان روی نقشه

8- قبر جنرال انگلیسی

مقبره جنرال انگلیس که هویت فرد مدفون‌شده در آن مجهول است، با ساختار هرم سنگ (ابلیسک) در دل یک پارک قرار دارد و ازجمله جاهای دیدنی بوشهر به‌حساب می‌آید. در محل این پارک قبلا یک باغ وجود داشت که در اوایل دهه 1390 شمسی تغییر کاربری داده شد. برای بازدید از این مقبره باید به محله سنگی بوشهر بروید. قبلا گفتم که بوشهر دو بار توسط انگلیسی‌ها اشغال شد و این جنرال یا به قول بوشهری‌ها ژنرال از فرماندهان اشغال گر انگلیس است. پ

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد، جنرال به‌تنهایی در این محل دفن‌نشده و حدود 35 نفر از سربازان انگلیسی نیز در محوطه کناری او دفن شده‌اند. آدرس: بوشهر، خیابان شهدای سنگی، نرسیده به خیابان توحید، حدفاصل میانی کوچه‌های شهدای سنگی 16 و 18.

جنرال

9- دهکده گردشگری بوشهر

یکی از جاهای دیدنی بوشهر، دهکده گردشگری آن است. دهکده گردشگری بوشهر به‌منظور انجام ورزش‌ها و تفریحات دریایی احداث شد و مدتی است فازهایی از آن به بهره‌برداری رسیده است. برای اینکه به این دهکده بروید قبل از ورود به بوشهر و قبل از ایستگاه پمپ گاز به سمت راست برانید.

محوطه بزرگ این دهکده به نحوی زیبا با سنگ‌فرش‌های موازی هم، گل‌کاری و درخت‌کاری تزیین شده است. قایق‌سواری و وسایل بادی شناور بر روی دریا از تفریحات فعال این دهکده است. باید توجه داشت که دهکده گردشگری بوشهر را با دیگر دهکده بزرگ و کاملا تجهیز شده استان بوشهر یعنی دهکده گردشگری دریایی پازارلند واقع در شهرستان عسلویه که کیلومترها دورتر از بوشهر است اشتباه نگیرید.

اگر قصد یک ساحل‌گردی جذاب در آرامش، همراه با تفریح را دارید به دهکده گردشگری بوشهر سر بزنید. کافه عقیل و بوستان ولایت نیز در نزدیکی این دهکده قرار دارند.

جاهای دیدنی بوشهر

آدرس: بوشهر، بزرگراه امام علی، نرسیده به بلوار نیایش و بوستان ولایت.


نشان دادن مکان روی نقشه

10- امامزاده عبدالمهیمن

اگر در سفر به استان نخل‌های سر به فک کشیده قصد سر زدن به اماکن مذهبی را دارید، آستان امامزاده عبدالمهیمن یکی از جاهای دیدنی بوشهر در این زمینه است. گذشته امامزاده عبدالمهیمن به حضرت عباس بن علی (ع) برمی‌گردد. درواقع او را از نوادگان حضرت علی (ع) می‌شناسند.

برای بازدید از این بقعه باید به محله امامزاده بوشهر بروید، گنبد فیروزه‌ای این بنا از دور پیداست. ساختمان کنونی این بنا در زمان حکومت قاجاریان در بوشهر احداث شد و از آن زمان تاکنون چندین بار مرمت و نوسازی شده است. نخل تنهایی در گوشه حیاط امامزاده قرار دارد که در اطراف آن مقبره‌های زیادی مشاهده می‌شود.

این امامزاده در مراسم‌های مذهبی میزبان دوستداران اهل‌بیت (ع) است و بوشهری‌های زیادی به این مکان می‌روند. اگر به این آستان مقدس سفر کردید، خادمان امامزاده محلی برای استراحت زائران بانام هشتی تدارک دیده‌اند که می‌توانید از آن استفاده کنید.

عبدالمهیمن

آدرس: خیابان شهید ماهینی، خیابان یاسینی، بلوار سبز آباد، نریسیده به ریشهر جاده امامزاده عبدالمهیمن.


نشان دادن مکان روی نقشه

11- عمارت حاج رییس

عمارت حاج رییس یکی از خانه‌های قدیمی بوشهر است که امروزه تغییر کاربری داده و به‌عنوان یک هتل سنتی خدمات‌دهی می‌کند و دیگر تنها به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی بوشهر شناخته نمی‌شود. ساختمان سفیدرنگ و عظیم این بنا مشرف‌به دریاست و پس از بازسازی شامل هفت اتاق برای خدمات‌دهی شده است. اصلیت ساختمان متعلق به حاج عبدالرسول طالبی است و در ساختمان قدیمی آن نه بخش مجزا وجود داشت.

این بنای چندطبقه نیز ازلحاظ معماری ساخت، بیشتر موردتوجه گردشگران و بازدیدکنندگان است. در این مکان که قبلاً مجموعه حاج رئیس نامیده شد، چندین بخش قدیمی وجود داشت که تقریباً بخش اعظمی از آن‌ها نابود شده است. عمده فعالیت اصلی‌ای که در این مکان صورت می‌گرفت تجارت دریایی بود. ظاهر ساختمان شباهت مشابهی به عمارت کازرونی دارد در درب و پنجره‌های زیادی برای آن تعبیه شده است.

آدرس: بوشهر، بافت قدیمی بوشهر، خیابان گمرک شنبدی، جنب مسجد.

جاهای دیدنی بوشهر

12- بوستان سیادت

بوستان ساحلی سیادت که بانام‌هایی مختلفی همانند پارک ششم بهمن و تلویزیون (تی وی) در نزد بوشهری‌ها شناخته می‌شود، ازجمله بوستان‌های شلوغ این بندر تاریخی زیباست. برای رفتن به بوستان سیادت باید به قسمت شمالی شبه‌جزیره بعد از گمرک بوشهر بروید.

امکان شنا و قایق‌سواری، ساحل کم‌عمق و وجود رستوران‌های بزرگی همانند خلیج‌فارس در این حوالی از دلایل مهم انتخاب بوستان سعادت جهت گردش در بوشهر است. در این بوستان می‌توانید درون آلاچیق‌ها روبه‌دریا نشسته و یک پیکنیک خاطره‌انگیز برای خود بسازید. اندکی دورتر از بوستان سعادت، پارک‌های ساحلی شورا و خلیج‌فارس نیز امکانات خوبی برای یک گردشگری ناب در ساحل خلیج‌فارس دارند.

جاهای دیدنی بوشهر

آدرس: بوشهر، خیابان خلیج‌فارس.


نشان دادن مکان روی نقشه

13- موزه رییسعلی دلواری

کسانی که اندکی در مورد تاریخ کشور عزیزمان تحقیقات کرده باشند یا مجموعه تلویزیونی دلیران تنگستان را دیده باشند، رییسعلی دلواری را می‌شناسند. مجسمه‌ای از رییسعلی سوار بر اسب، در کنار ساحل و نزدیک به هتل بزرگ جهانگردی دلوار بوشهر قرار دارد. رییسعلی همراه با همراهان خود همانند خالو حسین دشتی کسانی بودند که در مقابل تجاوز انگلیسی‌ها ایستادند و در این راه شهید شدند.

هم‌اکنون محل زندگی رییسعلی به‌صورت یک موزه درآمده و از جاهای دیدنی بوشهر است. برای دیدن موزه رییسعلی دلواری باید حدود ۴۵ کیلومتر از بوشهر خارج‌شده و به دلوار رفت. ابزارآلات جنگی دلیران تنگستان، لباس‌ها و پوشش‌های مخصوص آنان و اسناد تاریخی آن دوره از مهم‌ترین اجزا نگهداری شده در این موزه است.

رییسعلی

آدرس: بوشهر، شهرستان تنگستان، بخش دلوار، موزه رییسعلی دلواری.


نشان دادن مکان روی نقشه

14- بازار قدیم بوشهر

نمی‌شود به این منطقه سفر کرد و پس از بازدید از جاهای دیدنی بوشهر دست‌خالی به شهر خود بازگشت. بازار قدیم بوشهر بهترین مکان برای خرید سوغاتی‌های بوشهری است. برای رفتن به این بازار باید به محله دهدشتی­های بوشهر بروید. این سازه سرپوشیده و پر رفت‌وآمد تنها مختص خریدوفروش اجناس سنتی نیست و در راسته‌های مختلف آن می‌توان اجناس به‌روز را نیز خرید.

راسته اصلی بازار قدیم بوشهر شمالی جنوبی با چندین فرعی شرقی – غربی است که در بخش‌های مختلف آن همانند دیگر بازارهای قدیمی ایران مثل بازار وکیل شیراز صنف خاصی مشغول دادوستد هستند و نام‌های مخصوص به خود را دارند. این مکان نیز متعلق به دوران قاجار در بوشهر است.

چند خیابان آن‌طرف تر از بازار قدیم، مکانی قرار دارد که بانام اختصاری پاساژ در بوشهر شناخته می‌شود و در آنجا مراکز فروش نوین ساخته شده است. اگر قصد خرید از مراکز فروش با ساختار امروزی را دارید می‌توانید به این مکان بروید.

bazar

آدرس: خیابان خلیج‌فارس، بعد از مسجد دهدشتی، بازار قدیم بوشهر.


نشان دادن مکان روی نقشه

15- سواحل بوشهر

ساحل‌گردی در سواحل زیبای خلیج‌فارس از تفریحات موردعلاقه گردشگران بوشهر است. شناخته‌شده‌ترین جاهای دیدنی بوشهر در این زمینه، ساحل باستانی ریشهر اندکی بیرون از منطقه مسکونی بوشهر هست که علاوه بر ساحل زیبا و آب زلال جایی عالی برای شنا و یک ساحل‌گردی بی‌نظیر است. بااین‌حال از نزدیکی بوستان سعادت تا پارک شغاب در امتداد خیابان خلیج‌فارس هرجایی از ساحل که آزاد بوده است، مسئولان بوشهر با بهسازی و تجهیز ساحل مکان‌های زیبایی برای گردشگران ساخته‌اند.

علاوه بر پارک‌هایی که در بالا معرفی شدند می‌توانید از زیبایی‌های پارک‌های ساحلی کودک، مخصوص دوچرخه‌سواری، باد، مرجان، ساحل و شهر لذت ببرید. رستوران‌ها و فست فود روبه‌دریا ازجمله قوام و رافائل نیز در این امتداد مشغول به خدمات‌دهی هستند. این مکان بهشتی برای شکم گردان عاشق غذای دریایی هستند. علاوه بر این روبروی دانشگاه خلیج‌فارس (اندکی شرق پارک شغاب) چسبیده به پارک دانشجو، یک پلاژ اختصاصی برای بانوان احداث‌شده که علاقه‌مندان بسیاری دارد.

پارک دانشجو نیز جای مناسبی برای شنا در خلیج‌فارس است. در بخش‌های مختلف این سواحل می‌توانید از تفریحات دریایی متنوع لذت ببرید و خاطره‌ای خوب از بوشهر برای خود بسازید.

آدرس: بوشهر، ضلع شمالی تا شرقی شبه‌جزیره امتداد جاده ساحلی.

جاهای دیدنی بوشهر

به نظر شما بهترین جاهای دیدنی بوشهر کدام‌اند؟ تجربه‌های سفر خود به بندر زیبای بوشهر را با نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن