طبیعت گردی

راهنمای سفر به بندرعباس و جاهایی که باید ببینید

فهرست مطالب

بندر عباس با نام پیشین بندر گمبرون یکی از قدیمی‌ترین بنادر ایران و مرکز استان هرمزگان است. این شهر در طول تاریخ داستان‌های زیادی به خود دیده و در تمام ادوار موقعیت مهم و خاصی در منطقه داشته است. فضای چند فرهنگی این بندر که به دلیل رفت و آمد و تجارت با کشورهای دیگر به وجود آمده از جاذبه‌های گردشگری و زیبایی‌های سفر به بندرعباس است.

کافی است چند روزی مهمان این شهر باشید. از رنگ و بوی افریقا، تا فرهنگ و غذاهای هند، لباس‌های متاثر از اعراب خلیج فارس و هویت ایرانی همه و همه در کنار هم این بزرگ‌ترین بندر ایران را ساخته‌اند.

در سال مسافران زیادی به بندرعباس سفر می‌کنند. این سفرها گاهی به دلیل موقعیت سیاسی و اقتصادی بندر برای کار و گاهی به دلیل زیبایی‌های آن برای تفریح است. به هر هدفی که قصد رفتن به گمبرون را دارید می‌توانید این راهنمای سفر را مطالعه و سفرتان را برنامه‌ریزی کنید.

آب و هوا و موقعیت جغرافیایی بندر عباس

بندر عباس در جنوب ایران و استان هرمزگان واقع شده است. این بندر از جنوب به خلیج فارس و تنگه استراتژیک هرمز متصل است. نزدیکی به آبهای آزاد و ارتفاع کم از سطح دریا آب و هوای این شهر را گرم و مرطوب کرده است.

گرما و رطوبت زیاد باعث شده است که مسافران برای برنامه ریزی سفر خود با محدودیتهایی مواجه باشند. بهترین زمان برای سفر تفریحی و توریستی به بندرعباس ماه‌های دی و بهمن است. در آبان، آذر، اسفند و اوایل فروردین هم آب و هوا بهاری و نسبتا معتدل است. اما سراسر تابستان و اردیبهشت و خرداد گرما و رطوبت گشت و گذارتان در این بندر زیبا را مختل می‌کند.

البته اگر برای کار به بندرعباس سفر می‌کنید و قصد گشتن و پیاده‌روی در شهر ندارید و ساعت‌های کمی را در فضاهای باز خواهید گذراند، می‌توانید تابستان را هم برای سفرتان انتخاب کنید. معمولا تمام پاساژها، ادارات، خانه‌ها و فضاهای بسته شهر به انواع وسایل گرمایشی مجهزند و در این صورت گرما اذیتتان نخواهد کرد.

بندرعباس

راهنمای سفر و راه دسترسی به بندر عباس

اگر اهل سفرهای هوایی باشید کارتان ساده است. چون از شهرهای زیادی به بندر عباس پروازهای منظم روزانه و هفتگی وجود دارد. کافی است ساکن تهران، اصفهان، شیراز، یزد، تبریز، کرمان، کرمانشاه، ساری، رشت، مشهد، آبادان و بوشهر باشید. اگر هم نه می‌توانید از شهرهای اطراف خودتان را به یکی از این شهرها برسانید و به سادگی تا بندرعباس یک سفر هوایی را تجربه کنید.

اگر قطار را ترجیح می‌دهید مسیرهای ریلی از تهران، مشهد و یزد برای بندرعباس وجود دارند. هرچند این قطارها چندان لوکس نیستند اما بعضی‌هایشان شب‌رو هستند و فرصت یک خواب نسبتا راحت تا رسیدن به مقصد را فراهم می‌کنند.

برای ساکنین جزایر خلیج فارس مانند قشم، کیش، هرمز و لارک مسیرهای دریایی با شناور و اتوبوس دریایی به بندر عباس بسیار ساده و پر ترددند. فقط لازم است قبل از رفتن به اسکله ساعت‌ها و برنامه زمانی حرکت شناورها را چک کنید.

به دلیل موقعیت استراتژیک بندرعباس از اغلب شهرها و مراکز استان اتوبوس‌های زیادی به سمتش حرکت می‌کنند. در صورتی که به سفرهای جاده‌ای علاقه دارید این اتوبوسها می‌توانند مناسب شما باشند.

راهنمای سفر به بندرعباس

اقامت در بندر عباس

بندر عباس با وجود اینکه شهری مهم و پر تردد است اما گزینه‌های متنوع و زیادی برای اقامت به گردشگران ارایه نمی‌دهد. با این وجود همان معدود واحدهای اقامتی شهر هم می‌توانند هر نوع سلیقه‌ای را تا حدودی پوشش دهند. دقت کنید که حتما پیش از سفر برای رزرو اقامتگاه اقدام کنید. مخصوصا اگر زمستان و فصل پر گردشگر را برای سفر انتخاب کرده‌اید.

هتل‌های پنج ستاره بندعباس

هتل هرمز

آدرس: بندرعباس، ضلع جنوبی میدان انقلاب/ تلفن: ۰۳۲۷۶۳۲۱۰۹۸

هتل هما

آدرس: بندرعباس، حسین آباد، خیابان معراج/ تلفن: ۰۷۶۳۳۵۵۳۰۸۰

هتل های بندرعباس

هتل‌های چهار و سه ستاره بندرعباس

هتل آتیلار

آدرس: بندرعباس، بلوار امام، میدان ۱۷ شهریور، خیابان اداره پست/ تلفن: ۰۷۶۳۲۲۲۷۴۲۵

هتل قدس

آدرس: بندرعباس، بلوار امام خمینی، بین میدان ۱۷ شهریور و ابوذر/ تلفن: ۰۹۱۵۵۴۷۸۴۴۹

هتل ایران

آدرس: بندرعباس، خیابان شهربانی/ تلفن: ۰۷۶۳۲۲۱۰۰۰۱

هتل‌های اقتصادی بندرعباس

هتل آپادانا

آدرس: بندرعباس، چهارباغ/ تلفن: ۰۷۶۳۲۲۵۱۵۰۳

هتل نقش جهان

آدرس: بندرعباس، تاسیسات بندری باهنر/ تلفن: ۰۷۶۳۳۵۱۳۲۸۲

راهنمای سفر به بندرعباس

شکم گردی در سفر به بندر عباس

اگر به بندرعباس سفر کرده باشید حتما از تعداد زیاد رستوران‌ها در این شهر تعجب کرده‌اید. در هر کوچه و خیابانی از بندرعباس چندین و چند رستوران به چشم می‌خورد. برای پیروز بیرون آمدن از این رقابت سنگین هم که شده اغلب این رستوران‌ها کیفیت خیلی خوبی دارند.

غذاهای بندر عباسی به تند و تیز بودنشان معروفند. در عین حال این شهر یکی از مراکز مهم شکم گردی در حوزه غذاهای دریایی است. کافی است عاشق غذاهای دریایی باشید. آن وقت بندرعباس برایتان بهشت برین خواهد بود. انواع آبزیان به شیوه‌های مختلفی در غذاهای بندری طبخ می‌شوند.

خورشت‌هایی مانند قلیه ماهی و میگو، کلمبا، زیبون، هواری و … غذاهایی هستند که حتما باید در رستوران‌های این شهر امتحانشان کنید. البته غذاهای خیابانی بندرعباس هم یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر هستند. فلافل، سمبوسه، نان تموشی با پنیر و سوراغ از غذاهایی هستند که اگر در میان دستفروشان امتحانشان کنید بهتر و خوشمزه‌ترند. در ادامه لیستی از بهترین رستوران‌ها و مراکز غذاهای خیابانی بندر عباس مشاهده می‌کنید.

رستوران بادگیران

آدرس: بندرعباس، ابتدای جاده میناب، جنب بنیاد بتن، ۴۰۰ متر داخل کوچه/ تلفن:۰۷۶۳۳۶۸۵۸۴۲

رستوران های بندرعباس

رستوران فانوس

آدرس: بندرعباس، میدان ١٧ شهریور، روبه‌روی سیتی‌سنتر/ تلفن: ۰۷۶۳۲۲۵۴۵۰۱

رستوران بندر

آدرس: بندرعباس، فلکه یادبود، جنب بازار ماهی‌فروش‌ها

رستوران ستاره جنوب

آدرس: بندرعباس، بلوار طالقانی، مجتمع تجاری تفریحی ستاره جنوب، طبقه سوم/ تلفن: ۰۷۶۳۲۲۳۵۰۳۱

رستوران سامکو

آدرس: بندرعباس، بلوار امام حسین، الهیه جنوبی

رستوران داریوش

آدرس: بندرعباس، بزرگراه شهید رجایی/ تلفن: ۰۷۶۳۳۵۹۲۰۷۶

راهنمای سفر به بندرعباس

مراکز خرید بندر عباس

در سفر به یک شهر بندری و مجاور با آبهای آزاد اولین چیزی به ذهن خیلی‌ها متبادر می‌شود خرید کردن است. بندرعباس به دلیل اینکه یکی از ورودی‌های ایران است می‌تواند مقصد ارزانی برای خرید باشد. اگر اهل خرید هستید می‌توانید بندر عباس را برای خرید پارچه، لباس، کالای خواب، لوازم برقی، انواع ماهی و آبزیان، میوه‌های استوایی، لوازم لوکس و تزیینی و … انتخاب کنید.

البته بهتر است پیش از خرید به وسیله نقلیه‌ای که برای برگشت در نظر دارید دقت کنید. مثلا اگر با هواپیما سفر می‌کنید، برای خریدن ماهی باید روزهای آخر را انتخاب کنید. لازم است حتما ماهی‌ها فریز شوند و هرگونه آبی در مخزن حملش موجب رد شدن بارتان در فرودگاه خواهد بود. اگر میزان خریدتان زیاد است بهتر است پرواز بیزینس کلاس را انتخاب کنید. در این صورت بیش از میزان معمول اجازه حمل بار دارید.

در ادامه لیستی از مراکز خرید در بندرعباس را مشاهده می‌کنید.

مرکز خرید سیتی سنتر

آدرس: بندرعباس، میدان ۱۷شهریور

راهنمای سفر به بندرعباس

مرکز خرید مجتمع تجاری جنوب

آدرس: بندرعباس، بلوار طالقانی

مجتمع تجاری ستاره شهر

آدرس: بندرعباس، میدان ۱۷شهریور

بازار سنتی لاری‌ها

آدرس: بندرعباس، بلوار امام خمینی

بازار سنتی اوزی‌ها

آدرس: بندرعباس، بلوار امام خمینی

بازار سنتی بندرعباس

آدرس: بندرعباس، بلوار طالقانی

بازار ماهی‌فروشان

آدرس: بندرعباس، بلوار طالقانی، انتهای بازار سنتی، بازار ماهی بندرعباس

بازار ماهی فروشان

مرکز خرید نخیل سنتر

آدرس: بندرعباس، چهارراه نخل ناخدا، روبه‌روی جهاد دانشگاهی، مجموعه‌ی نخیل سنتر

مرکز خرید ملکه آسمان‌ها

آدرس: بندرعباس، بلوار امام خمینی

مرکز خرید سحر

آدرس: بندرعباس، بلوار شهدای مهراب، مجتمع تجاری مسکونی سحر

جاهای دیدنی بندر عباس

هرچند بندرعباس کمتر به خاطر جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی‌اش مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد و بیشتر مسافران این شهر برای کار یا خرید و یا ترانزیت به جزایر اطراف به بندر می‌آیند اما این شهر هم مثل بسیاری دیگر از شهرهای ایران جاذبه‌های گردشگری مغفول مانده و شناخته نشده زیادی دارد.

اگر هفته‌ها هم در این شهر بگردید همچنان جاهایی برای دیدن پیدا می‌شود. مخصوصا اگر کمی از مرکز دور شوید و به خارج از شهر بروید. در این صورت جاذبه‌های طبیعی هم شگفت‌زده‌تان خواهند کرد. اگر سفرتان کوتاه است نگران نباشید. شما در یک سفر یک یا دو روزه هم می‌توانید بخشی از این زیبایی‌ها را ببینید و لذت ببرید. در ادامه بخشی از مهمترین دیدنی‌های بندر عباس را آورده‌ایم.

پل لاتیدان

اگر به پنجاه کیلومتری شهر در مسیر لار بروید به این پل تاریخی می‌رسید. این پل بزرگترین پل تاریخی ایران و سه برابر سی و سه پل است. البته تا دهه هفتاد هیچ کس از وجودش خبر نداشت. تا اینکه با آمدن سیلاب پل از زیر خاک خارج شد. این بنای تاریخی متعلق به دوران صفویه است.

معبد هندوها

این معبد به معبد بت گوران هم معروف است. شاید وجود یک معبد متعلق به هندوان در ایران کمی عجیب باشد. اما اگر بدانیم بندر عباس از دیرباز محل عبور کاروان‌ها و تجار از سراسر جهان بوده از وجود آن تعجب نخواهید کرد. این معبد در زمان مظفرالدین شاه و به دست هندوانی که ساکن بندر بودند ساخته شده است. بعد از اینکه هندی‌ها از شهر رفتند تعداد زیادی از مجسمه‌ها را با خودشان بردند تا در معبد متروک مورد هتک حرمت قرار نگیرند. با این حال هنوز معماری و کچبری‌های معبد می‌تواند هر بیننده‌ای را مجذوب خود کند.

در کنار معبد هندوان یک بازارچه صنایع دستی هم وجود دارد که برای کسانی که به زدن نقش حنا روی دستشان علاقه دارند می‌تواند محل مناسبی برای سر زدن باشد.

معبد هندوها

چشمه آب گرم گنو

این چشمه آب گرم در کوه گنو و در ۳۰ کیلومتری شمال بندرعباس قرار داد. اگر در تابستان‌های داغ بندر از گرما به تنگ آمده‌اید بهترین جا برای تجربه یک هوای خنک ارتفاعات گنو و اطراف چشمه است. این منطقه مرتفع‌ترین قسمت بندرعباس است. اصلا دلیل گرما و رطوبت بندر همین مرتفع بودن گنو است. چون جریان هوای گرم و رطوبت با وزش بادها به کوه برخورد و هرگز از شهر خارج نمی‌شوند.

آب گرم گنو

حمام گله‌داری

اگر به دنبال دیدن یک بنای تاریخی در سفر به بندرعباس هستید می‌توانید این حمام را به عنوان تنها حمام سنتی و تاریخی باقی‌مانده در بندر عباس انتخاب کنید. حمام گله‌داری متعلق به دوران قاجار است. مانند تمام حمام‌های ایرانی اصول ساخت و محوطه‌های موجود در آن بر اساس طب سنتی ایران تعبیه شده‌اند. به دلیل رطوبت بالای بندر عباس مصالح به کار رفته در حمام گله‌داری از سنگ‌های دریایی است. این سنگ‌ها می‌توانند در طول زمان رطوبت را جذب و آسیب نبینند.

عمارت کلاه فرنگی

این عمارت قدیمی‌ترین بنای شهر بندرعباس است و قدمتش به دوران صفوی بازمی‌گردد. این بنا در ابتدا به عنوان تجارت‌خانه‌های دولت‌های خارجی مورد استفاده بود. پس از اینکه هلندی‌ها این شهر را ترک کردند برای همیشه تغییر کاربری داد و تا مدتی به عنوان دار‌الحکومه مورد استفاده بود. بعد از انقلاب بنا تبدیل به بازار میوه و تره‌بار شد. بعد‌ها در آن حوزه علمیه برپا شد و در نهایت بعد از انتقال حوزه به محلی دیگر به عنوان یک بنای تاریخی برای بازدید عموم آماده شد.

برکه‌های باران

برکه‌های باران یا آب انبارها به دوران صفویه برمی‌گردند و در محله ۲۲ بهمن قرار دارند که در سفر به بندرعباس آن را می‌بینید. این بناهای زیبا با گنبدهای دوارشان تا مدت‌ها وظیفه سنگین تامین و نگهداری آب شیرین شهر را به عهده داشتند. امروزه تغییر کاربری داده‌اند و به عنوان سالن تئاتر و موزه آب مورد استفاده‌اند.

ساحل سورو

اگر عاشق تماشای دریا و موج‌های زیبایش هستید این ساحل یکی از بهترین و زیباترین سواحل بندر است. در کنار این ساحل بافت تاریخی سورو قرار دارد که می‌تواند دیدی کلی از فضای تاریخی و سنتی شهر برایتان ایجاد کند. برای کسانی که به بودن در بین مردم محلی علاقه دارند سورو می‌تواند جایی برای تماشای مردم هم باشد. معمولا عصرها و یا روزهای تعطیل سورو محلی تفریحی برای بندری‌ها است.

راهنمای سفر به بندرعباس

سوغات بندر عباس

بندرعباس پر از طرح و رنگ و طعم است. هر کدام این‌ها در یکی از سوغاتی‌های شهر نهفته و می‌توانید آنها را از این سفر خاطره‌انگیز به خانه ببرید. در ادامه تعدادی از این سوغات را نام می‌بریم.

چادر بندری و لیسی

لباس‌های گلابتون دوزی

برقع

انواع ترشی و سس انبه

سوغات بندرعباس

خرما

میوه گواوا

ماهی و میگو

سس سوراغ

پودر میوه کنار

ادویه‌های بندری

راهنمای سفر به بندرعباس

مراکز درمانی بندر عباس

بیمارستان امام رضا(ع)

آدرس: بندرعباس، بلوار امام خمینی پشت امامزاده سیدمظفر/ تلفن: ۰۷۶۳۳۳۳۳۳۸

بیمارستان ام لیلا

آدرس: بندر عباس، بلوار امام خمینی، پشت امامزاده سید مظفر/ تلفن: ۰۷۶۳۳۳۱۵۸۷

کلینیک تخصصی فوق تخصصی هرمز

آدرس: بندرعباس، بلوار جمهوری اسلامی/ تلفن: ۲۱۲۵۰۱۵۰۳۳

کلینیک تخصصی و فوق تخصصی مشیردوانی بندرعباس
آدرس: بندرعباس، میدان قدس/ تلفن: ۱۸۲۴

نوشته های مشابه

یک نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن