خیابان گردی

گذری بر بافت اصیل تهران از میدان بهارستان تا باغ سپه‌سالار

فهرست مطالب

امروز یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های گردشگری پیاده‌روی و گشت در خیابان‌هاست. تهران‌گردی با پای پیاده واقعا لذت خاصی دارد. هم کم‌هزینه است و هم یک ورزش محسوب می‌شود. در این گزارش با نابرو همراه باشید تا از میدان بهارستان تا خیابان سپه سالار از جاهای دیدنی تهران قدم بزنیم.

گذشته میدان بهارستان

میدان بهارستان تا اواخر سلطنت رضاشاه میدان نگارستان نام داشت که از نام و کاخ نگارستان گرفته شده بود. این میدان یکی از قدیمی‌ترین میدان‌های تهران محسوب می‌شود. بهارستان فضایی فرهنگی تاریخی با ارزش‌های معماری و نفوذی فراتر از محله و حتی تهران است.

پیش درآمد شکل‌گیری این میدان از زمان ظهور جلوخانی برای باغ نگارستان، باغی سلطنتی بیرون از شهر تهران تا پایان دوره ناصرالدین شاه را در برمی‌گیرد. اینجا تفرجگاه اعیان و اشراف و سرراه ییلاقات شمال تهران شناخته می‌شد.

میدان بهارستان تا باغ سپه‌سالار

باغ نگارستان زمان فتحعلی شاه تاسیس شده و یکی از سه باغ مهم دوره قاجاری است. با آغاز گسترش شهر تهران در 1253 شمسی این باغ به‌تدریج درون حصار ناصری قرار می‌گیرد و دیگر باغی برون شهری و تفریحی محسوب نمی‌شود.

در این دوره میدان، جلوخان نگارستان نام داشت. خیابان سیف‌الملک (شاه‌آباد بعدی و جمهوری فعلی) خیابانی باریک و شنی بود که سفارت‌خانه‌های روسیه، انگلیس و عثمانی را به بهارستان متصل می‌کرد. بناها و فضاهای این میدان راوی بخش بزرگی از تاریخ معاصر ایران‌ هستند.

میدان بهارستان تا باغ سپه‌سالار

تاریخ در میدان بهارستان

در این میدان هفت شبانه‌روز عروسی و پایکوبی ناصرالدین شاه برپا بود. خانه دو صدر اعظم بزرگ ایران، میرزا حسین‌خان سپهسالار و میرزا آقاخان نوری نیز در همین میدان قرار داشت. همه‌ساله مراسم عید قربان با نهر شتر جشن عمومی برگزار می‌شد و نخستین حضور مطالبه‌گرایانه ملت ایران برای تعیین سرنوشتشان در همین میدان رقم خورد. در دوره سلطنت مظفرالدین شاه کارکردهای باغ نگارستان رنگ باخت.


خیابان جمهوری در محدوده طرح ترافیک قرار دارد؛ پس با خودروی شخصی در ساعات مقررشده برای طرح به این مکان نیایید. در ساعت بعد از طرح و حداکثر تا ساعت 22 به‌شرط پیداکردن جای پارک یا خالی بودن پارکینگ عمومی نزدیکی خیابان صف می‌توانید از خرید لذت ببرید.

در عوض عمارت بهارستان و مسجد سپه‌سالار در شرق میدان، اهمیت پیدا کردند. در این زمان باغ و عمارت بهارستان محل اقامت ولیعهد در ایامی بود که به تهران می‌آمد. همچنین محل اقامت سفرای فوق‌العاده‌ای چون سفیر عثمانی بود. اکنون کتابخانه و موزه مجلس، مسجد سپه‌سالار و مدرسه شهید مطهری، موزه هنرهای ملی، موزه ابوالحسن صبا، عمارت مسعودیه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و باغ موزه نگارستان در میدان بهارستان قرار دارد.

میدان بهارستان تا باغ سپه‌سالار

امروز میدان بهارستان

از متروی بهارستان واقع‌در خط دو پیاده شوید. دقیقا در میدان بهارستان قرار می‌گیرید. این میدان امروزه کارکردهای متفاوتی پیدا کرده است. ضلع شمال‌غربی این میدان را بورس فروش ساز در تهران می‌دانند. کمی که جلوتر می‌روید، به مغازه‌های متعدد چاپ و کارت‌های عروسی می‌رسید.

همچنین مغازه‌های مختلف لباس، کیف، کفش‌ و کافه و رستوران‌های کوچک و بزرگ نیز نام این میدان را بیش‌ازپیش سر زبان‌ها انداخته است. این محله از جنوب به محله سرچشمه ( پس از آن چهارراه سیروس و میدان شوش)، از شمال به خیابان بهارستان، خیابان فخرآباد و محله دروازه شمیران (سپس پل چوبی)، از غرب به خیابان جمهوری اسلامی، باغ سپه‌سالار و چهارراه سیدعلی و از شرق به خیابان مجاهدین اسلام (ژاله سابق) و خیابان ایران محدود می‌شود.

میدان بهارستان تا باغ سپه‌سالار

باغ سپه‌سالار

کمی که در میدان بهارستان قدم بزنید و پیش بروید، به باغ سپه‌سالار می‌رسید. خیابان صف همان خیابان معروف و قدیمی است که بزرگ‌ترها آن را به اسم باغ سپه‌سالار می‌شناسند. خیابانی که در آن می‌توانید هر نوع کفش برای هر سن و هر سلیقه‌ای پیدا کنید. به باغ سپه‌سالار می‌توان بهشت عاشقان کیف و کفش لقب داد.

این باغ در اصل به میرزاحسن‌خان سپه‌سالار قزوینی (صدراعظم ناصرالدین شاه قاجار) تعلق داشت. پیش از رایج‌شدن کفش‌فروشی در این محل فقط دو مغازه مربوط به این کار در این محل بود و باقی مغازه‌ها مانند دیگر محله‌ها مایحتاج مردم را تامین می‌کردند.

خانه‌های مسکونی نیز در این مکان ساخته شده بود. تا اینکه بانکی در این محله ملک خود را فروخت و صاحب جدید نیز ملک خود را به یک کفش‌فروشی بزرگ تبدیل کرد. آوازه این کفش‌فروشی آنقدر همه جا پیچید که افراد زیادی برای خرید کفش به این مغازه آمدند.

میدان بهارستان تا باغ سپه‌سالار

به‌این‌ترتیب باقی مردم نیز مغازه‌های خود را به کفش‌فروشی تبدیل کردند. خانه‌های مسکونی نیز چون این محل به‌دلیل رفت‌وآمد زیاد جای مناسبی برای زندگی نبود، خالی از سکنه و تبدیل به انبار و کارگاه تولید کفش شد. تا پیش از سال 85 در این منطقه ماشین‌ها هم اجازه عبور داشتند، اما از سال 85 به بعد پیاده‌راهی در آن ساخته شد. قدم‌زدن در این پیاده‌راه لذت‌بخش‌ است و درصورت خستگی چندین نیمکت سنگی برای استراحت و نشستن در این مکان وجود دارد.

میدان بهارستان تا باغ سپه‌سالار

عطر خوراکی و چرم در باغ سپه‌سالار

ابتدای این مکان شعبه‌ای از نان سحر وجود دارد که همیشه شلوغ است. می‌توانید پیراشکی یا نان‌های خوشمزه آن را امتحان کنید. کمی که جلوتر می‌روید به مرکز خرید سپه‌سالار می‌رسید. این مرکز خرید از طبقه دوم شروع می‌شود و به زیرزمین می‌رسد. طبقه دوم مغازه‌های تجاری فعالیت می‌کنند.

میدان بهارستان تا باغ سپه‌سالار

طبقه اول مغازه‌های تجاری، دفتر فروش و رستوران، طبقه همکف مغازه‌های تجاری، طبقه زیرزمین اول مغازه‌های تجاری و کافه روجا مشغول به‌کار هستند. طبقه زیرزمین دوم هم به سرویس‌بهداشتی و نمازخانه تعلق دارد. سفره‌خانه سنتی بازارچه و یک غرفه بزرگ ذرت و آبمیوه‌فروشی در همین پیاده‌راه دیده می‌شود. چلوکبابی جوان نیز که یکی از قدیمی‌ترین چلوکبابی‌های تهران بود، بعد از نزدیک به 40 سال کار تبدیل به مغازه کفش‌فروشی شده است.

میدان بهارستان تا باغ سپه‌سالار

دیگر ویژگی‌ها

در پایان فصل مغازه‌ها حراج دارند و با تخفیف‌های جذابی می‌توانید کیف و کفش موردنظر خود را تهیه کنید. در بعضی از روزها هم هنرمندان خیابانی در این مکان حضور دارند که می‌‌توانید از هنرشان لذت ببرید.

مرکز خرید شهبازخان نیز مخصوص کوچولوها است و می‌توانید برای آن‌ها کفش تهیه کنید. به‌تازگی در یکی از کوچه‌های این پیاده‌راه سنگفرش شده، ریسمان نوری زیبایی نصب کرده‌اند که برای عکاسی هم می‌توانید سری به آنجا بزنید.

خیابان جمهوری در محدوده طرح ترافیک قرار دارد؛ پس با خودروی شخصی در ساعات مقررشده برای طرح به این مکان نیایید. در ساعت بعد از طرح و حداکثر تا ساعت 22 به‌شرط پیداکردن جای پارک یا خالی بودن پارکینگ عمومی نزدیکی خیابان صف می‌توانید از خرید لذت ببرید. البته پیشنهاد ما به شما استفاده از مترو به‌دلیل راحتی رفت‌وآمد است. اگر خیابان‌گردی را در میدان بهارستان و باغ سپه‌سالار تجربه کرده‌اید، نظراتتان را با ما در نابرو به‌اشتراک بگذارید.

(دوست دارید در مورد درکه تهران نیز بدانید؟؟!!)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن