تاریخ و تمدن

قلعه باقرآباد یزد؛ استوار در قلب کویر

فهرست مطالب

یزد در مرکز ایران یکی از شهرهایی است که بی‌شمار کویر و نواحی بیابانی در اطراف خود دارد و در هر گوشه و کنارش می‌توان رخ‌نمایی زیبا از تصویرگری خالق هستی را بر بوم نقاشی طبیعت دید و با دیدنش غرق در لذت و شگفتی شد. در نابرو همراهمان باشید تا با قلعه باقرآباد از جاذبه های دیدنی یزد بیشتر آشنا شویم.

معرفی بافق و باقرآباد

بافق شهری است که نخلستان و کویر به هم می‌رسند. بافق در فاصله ۱۲۶کیلومتری از مرکز یزد، در میانه راهی فرعی در جاده یزد-کرمان واقع شده است. از بافق و جاذبه‌‌های بی‌نظیرش مانند برج و حمام و آب‌انبار حاجی‌آباد، خانه وحشی بافقی و… که بگذریم، در مسیر روستای باقرآباد و صادق‌آباد می‌توانیم به دو اردوگاه بی‌نظیر کویری دسترسی داشته باشیم که پوشش گیاهی و جانوری منحصربه‌فرد دارند. کویرهای نمکی و جانورانی که میانشان پلنگ کاراکال شهرتی جهانی دارد و بی‌دلیل نیست که کویر این منطقه را کویر کاراکال نامیده‌اند.

در گوشه‌وکنار بافق و نواحی اطرافش نخل‌های زیبایی می‌بینید، درختی عجیب و یکتا. درختی که اهالی جنوب ایران زندگی خود را به آن پیوند زده‌اند.معماری خانه‌های روستای باقرآباد خیلی شبیه به نواحی جنوبی ایران و سرزمین سیستان و بلوچستان است، ترکیبی عجیب از خانه‌هایی با سقف‌های کوتاه و تخت و استفاده از اجزا و قسمت‌های مختلف درخت نخل در ساختشان.

قلعه باقرآباد یزد

تاریخچه قلعه باقرآباد

حدود ۲۴۰ سال پیش زمانی که اهالی امروزی برای کار و زندگی به روستای باقرآباد وارد می‌شوند، در گام نخست قناتی حفر می‌کنند که حدود ۴۰ کیلومتر با روستا فاصله داشته است. آن‌ها بعد از آمدن آب به روستا شروع به کشت و زرع می‌کنند.


فاصله قلعه باقرآباد تا اردوگاه کویری صادق‌آباد بسیار کم و در حدود ۱۰ کیلومتر است. می‌توانید بعد از یک شب‌مانی خاطره‌انگیز در اقامتگاه، تجربه کویرپیمایی و کویرگردی را نیز داشته باشید.

نیاز به سرپناه و جایی برای زندگی اهالی را بر آن می‌دارد که با ملات بومی همان منطقه یعنی خشت و گل و کاه، اتاق‌هایی برای زندگی بسازند تا همان اتاق نقش خانه‌ای تمام و کمال را برایشان ایفا کند. از آنجاکه هرکدام از اهالی روستا با سلیقه خودش اتاق مخصوص به خود را ساخته، اتاق‌هایی با شکل و اندازه‌های متفاوت نزدیک قلعه باقرآباد وجود دارد که معماری هرکدام باعث شگفتی است.

کم‌کم با کنار هم قرارگرفتن اتاق‌ها، روستا شکل می‌گیرد و ساکنان این محله که هسته اولیه روستای باقرآباد را تشکیل می‌دادند، احساس نیاز به امنیت داشتند. به همین دلیل دورتادور محله را دیوار، برج و بارو ساختند و قلعه باقرآباد شکل گرفت.

قلعه باقرآباد یزد

نحوه ساخت قلعه باقرآباد

قلعه باقرآباد در واقع در سه مرحله ساخته شده است. ابتدا برج شمالی قلعه ساخته شده و ۱۰ سال بعد برج جنوبی ایجاد شده است. درنهایت در حدود سال ۱۲۹۸ به‌سبب ناآرامی و هرج‌ومرج در کشور، مردم روستا دیوارهایی برای قلعه ساخته‌ و برای آن حصار کشیدند تا از خطرات احتمالی در امان بمانند. در واقع از اواخر دوارن زندیه تا زمان قاجار به مرور پیکره قلعه باقرآباد شکل امروزی به خود می‌گیرد.

قلعه ۴۵ اتاق، راهروهای متعدد و دو برج نگهبانی دارد. برج شمالی قلعه باقرآباد هشت متر ارتفاع و دو طبقه دارد. این برج سه جایگاه برای سنگ‌انداز و ۱۰ جایگاه برای تیراندازها دارد. برج جنوبی قلعه که برجی هشت‌ضلعی است، ارتفاعی بیشتر در حدود ۱۱ متر دارد. این برج نیز مانند برج شمالی دو طبقه دارد و شامل ۱۶ جایگاه برای تیراندازان و چهار جایگاه برای سنگ‌اندازان است. درآخر راهرویی برج جنوبی را به برج شمالی متصل می‌کند.

قلعه باقرآباد یزد

بازسازی و تغییر کاربری قلعه باقرآباد

قلعه باقرآباد به‌همت و تلاش بی‌وقفه دکتر اکبرپور که در رشته گردشگری تحصیل کرده و دلسوز و حامی طبیعت و معماری ایران است، در مدت حدود سه سال مرمت و بازسازی شد. در بازسازی قلعه سعی شده تا جای ممکن از منطق معماری و اقلیمی خود قلعه و معماری خاص این نقطه برای احیای آن استفاده شود و هیچ نقطه‌ای از قلعه بدون استفاده نماند.

اتاق‌هایی که هر یک چیدمان و آرایش متفاوت و خاص خود را دارند، به‌زیبایی نورپردازی شده‌ و همگی با صنایع‌دستی و حصیربافی افراد بومی همین محل تزیین شده‌اند. اتاق‌ها با محیط هماهنگی و همراهی کامل  دارند. اتاقی در قلعه به‌نام گالری، تصاویر نام‌گذاری شده را ارائه می‌کند که از حیوانات کویری این منطقه، کویر صادق‌آباد، قلعه و محیط پیرامون قلعه هستند.

قلعه باقرآباد یزد

محیط قلعه باقرآباد

کارکنان اقامتگاه بسیار خوش‌برخورد و اغلب از اهالی بومی منطقه هستند و امکان شب‌مانی و لذت دیدن آسمان پرستاره و زیبای کویری وجود دارد. خوردن غذایی لذیذ در شب‌های تابستانی کویر بر بلندای برج و باروی قلعه و خوابیدن در اتاق شاه‌نشنین که در قسمت پشت‌بام واقع شده است، در کنار اشراف بام قلعه بر نخلستان‌های اطراف می‌تواند به‌راستی سرشار از آرامش و زیبایی باشد. امکان نشستن دور آتش در شب‌ها بر بام قلعه در محیطی کوچک فراهم شده است.

جاذبه های قلعه باقرآباد یزد

فاصله قلعه باقرآباد تا اردوگاه کویری صادق‌آباد بسیار کم و در حدود ۱۰ کیلومتر است. می‌توانید بعد از یک شب‌مانی خاطره‌انگیز در اقامتگاه، تجربه کویرپیمایی و کویرگردی را نیز داشته باشید.

علاوه‌بر زیبایی  قلعه باقرآباد تجربه قدم‌زدن میان نخلستان‌های اطراف و گپ‌وگفت با اهالی بومی می‌تواند خاص و منحصربه‌فرد باشد. اهالی روستا حدود ۱۵ خانواده و در مجموع ۵۰ نفر هستند و گویشی متفاوت و خاص دارند که به آن لهجه بافقی می‌گویند. این لهجه ترکیبی از لهجه‌های یزدی و اصفهانی است. به باور مردم محلی قدم‌زدن کنار نخل حس حضور موجودی را برمی‌انگیزد که نفس می‌کشد و با شما همراه و هم‌قدم است.

خرید محصولات محلی که اغلب ساخته و پرداخته از درخت نخل هستند، به بقای این جوامع روستایی و اهالی بومی آن کمک می‌کند و یادگاری ارزشمندی از سفر به این خطه خاص و متفاوت خواهد بود.

آدرس: یزد، ۱۱کیلومتری شهر بافق، روستای باقرآباد، قلعه باقر آباد

جاذبه های قلعه باقرآباد یزد

تلفن هماهنگی

۰۵۱-۹۱۰۰۵۱۰۵

۰۹۱۳۸۵۰۱۳۴۵

آدرس اینستاگرام و سایت

Arizrcocastle

www.arizeco.ir

قلعه باقرآباد یزد

ملاحظات

با هدف حفظ معماری سنتی و القا حسی نوستالژیک، اتاق‌های اقامتگاه بوم‌گردی قلعه آریز فاقد تخت، یخچال، تلویزیون، حمام و سرویس بهداشتی هستند و برای آسایش میهمانان حمام و سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی مشترک در محوطه اقامتگاه تعبیه شده‌اند.

همچنین یخچال عمومی در آشپزخانه اقامتگاه وجود دارد که امکان استفاده از آن برای گردشگران فراهم شده است. افراد سالمند و خانواده‌هایی که کودک خردسال همراه دارند، توجه کنند که اقامتگاه بوم‌گردی قلعه بافق در بخش ورودی به اتاق‌های روی پشت‌بام تعدادی پله دارد. اتاق‌های اقامتگاه بوم‌گردی قلعه آریز به‌جای پنجره، نورگیر دارند.

بازدید از قلعه باقرآباد هزینه ورودی دارد. لازم به ذکر است پیش از حضور در قلعه برای شب‌مانی و اقامت، باید هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن