طبیعت گردی

باغ گل نرگس آزادشهر؛ بوی خوش نرگس در گلستان

فهرست مطالب

حتما برای شما هم پیش آمده هنگامی که پشت چراغ‌قرمز مانده‌اید، دختر یا پسر گل‌فروشی را در کنار ماشین دیده باشید که از شما می‌خواهد شیشه پنجره ماشین را پایین بدهید و تعدادی از گل‌هایش را بخرید. احتمالاً این گل‌ها در فصل پاییز و به‌خصوص زمستان، بیشتر گل نرگس هستند. گل نرگس با آن بوی خوشش را همه دوست دارند. زمستان، وقتی گل نرگس باشد، دیگر چیزی از بهار کم ندارد. با من در نابرو همراه شوید تا شما را به بزرگ‌ترین باغ گل نرگس در شهرستان «آزادشهر» که یکی از دیدنی های گلستان است، ببرم.

آشنایی با باغ گل نرگس

خانم کبری انصاری و آقای چینیان‌پور 18 سال است که نرگس می‌کارند. آن‌ها در ابتدا گل نرگس را کاشتند تا باغشان زیباتر شود. اما کم‌کم متوجه شدند که می‌توانند آن را برای فروش نیز پرورش دهند.

باغ گل نرگس آزادشهر

حالا این باغ گل نرگس به یک منطقه گردشگری تبدیل شده است. این روزها تعداد زیادی گردشگر به آزادشهر می‌روند تا این باغ گل زیبا را از نزدیک ببینند. برای رسیدن به این باغ می‌بایست از شهرستان آزادشهر حدود سه کیلومتر به‌سمت مینودشت بروید. بعداز سه کیلومتر وارد یک جاده فرعی می‌شوید که شما را به مزرعه و باغ گل نرگس می‌برد.

وقتی ماشینتان را پارک کردید، ابتدا منزل خانم و آقای چینیان‌پور را می‌بینید که در ابتدای مزرعه واقع شده است. آن‌ها همین‌جا زندگی می‌کنند و همین‌جا هم گل نرگس و زیتون پرورش می‌دهند. محل زندگی آن‌ها همان محل کارشان است.

باغ گل نرگس آزادشهر

منظره زیبای باغ گل نرگس

کمی جلوتر مزرعه مشخص است. داخل مزرعه پر است از گل‌های نرگس. گل‌های نرگس در اینجا در ردیف‌های منظم زیر درختان زیتون و هلو کاشته شده‌اند. در فصل زمستان که درخت‌های زیتون و هلو برگ و میوه ندارند، گل نرگس وظیفه زیبایی این باغ را بر عهده گرفته است.

باغ گل نرگس آزادشهر

گل‌های نرگس روی ساقه به‌سمت پایین خم می‌شوند. به همین علت انتظار یک مزرعه پر از رنگ‌های سفید و زرد را نداشته باشید. از دور گل‌ها چندان هم به چشم نمی‌آیند.


گردشگرانی که در قالب تورهای گردشگری یا با خانواده می‌آمدند تا از «بزرگ‌ترین باغ گل نرگس کشور» در شهرستان «آزادشهر» دیدن کنند و دسته‌دسته گل بخرند و از عطر خوش گل نرگس مست شوند.

اما اگر نزدیک‌تر بروید و دقت کنید، روی تمام ساقه‌ها گل نرگس وجود دارد. روی هر ساقه هم گل‌های بازشده می‌بینید و هم غنچه‌های تازه‌روییده که هنوز باز نشده‌اند.

تعدادی کارگر دائما در مزرعه مشغول کار و در حال جمع‌آوری گل‌ها هستند. آن‌ها گل‌ها را دسته‌دسته می‌کنند و برای فروش به غرفه‌ای که در ابتدای مزرعه ساخته‌اند، می‌برند. غرفه مزرعه گل نرگس با آن‌همه دسته‌گل‌های بزرگ که روی هم قرار گرفته‌اند، بسیار هیجان‌انگیز است.

باغ گل نرگس آزادشهر

در زمستان‌ها مجالس مردم در اینجا آمیخته با گل نرگس است. مهمانی‌ها، مراسم تولد، سفره‌های عقد و ماشین‌های عروس همگی با نرگس تزئین می‌شوند. برای همین نرگس فروش زیادی دارد.

دسته‌های بزرگ گل نرگس بسیار زیبا هستند. آن‌ها ترکیب زیبایی از رنگ‌های سفید و زرد را می‌سازند که با فاصله از هم قرار گرفته‌اند. کمی سفید، کمی زرد. دوباره سفید و دوباره زرد.

جاذبه های باغ گل نرگس آزادشهر

گل نرگس؛ از شیراز تا آزادشهر

قیمت هر شاخه گل نرگس در اینجا 800 تومان است. نرگسی که در آزادشهر کاشته می‌شود، همان نرگس معروف شیراز است. با همان عطر و بو. شاید وقتی در مزرعه هستید، مشامتان به بوی گل عادت کند و بو را استشمام نکنید. اما اگر دسته‌ای از آن را بخرید و با خود ببرید، حتماً از بوی خوش آن که در ماشین و بعد هم در منزلتان می‌پیچد، مست می‌شوید.

باغ گل نرگس آزادشهر

خاصیت درمانی گل نرگس

گل نرگس و حتی بوی گل نرگس خاصیت درمانی دارند. در فصل زمستان اگر گل نرگس را بو کنی، دیگر سرما نمی‌خوری. گل نرگس در ترکیب با عسل در درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌شود.

پیاز گل نرگس را ابتدای شهریور می‌کارند و در زمستان فقط گل برداشت می‌کنند. این نوع نرگس، از نوع شهلاست که مرغوب‌ترین نرگس موجود در ایران است.

این باغ از سال 1390 به بهره‌برداری رسیده است و هرساله به مقدار گل‌هایش افزوده است. این روزها خانواده چینیان‌پور مساحتی در حدود هشت‌هکتار گل نرگس دارند. اکنون باغ گل نرگس آزادشهر ظرفیت تولید 100،000 شاخه گل را دارد که آن‌ها را به شهرهای مشهد، تهران و اصفهان می‌فرستد. از اهمیت باغ گل نرگس آزادشهر می‌توان به موضوع اشتغال‌زایی آن اشاره کرد و تعداد زیاد کارگرانی که در آن مشغول به فعالیت شده‌اند.

باغ گل نرگس آزادشهر

گردشگران، مهمانان باغ گل نرگس

اما بیشتر فروش این باغ از راه گردشگری است. در فصل زمستان هر هفته مینی‌بوس‌های گردشگری برای بازدید به این مزرعه می‌آیند. آن‌ها در مزرعه زیبای نرگس تفریح می‌کنند و گل‌ها را می‌خرند و با دسته‌های بزرگ گل عکس‌های زیبایی می‌گیرند. حتی اگر اهل خرید هم نباشید، دیدن باغ گل نرگس و چرخیدن در آن حال‌و‌هوایتان را عوض می‌کند.

جاذبه های باغ گل نرگس آزادشهر

امسال زمستان این باغ گل میزبان گردشگران زیادی بود. گردشگرانی که در قالب تورهای گردشگری یا با خانواده می‌آمدند تا از «بزرگ‌ترین باغ گل نرگس کشور» در شهرستان «آزادشهر» دیدن کنند و دسته‌دسته گل بخرند و از عطر خوش گل نرگس مست شوند. شما هم درنگ نکنید و برای بازدید از بزرگ‌ترین باغ گل نرگسی که تابه‌حال دیده‌اید، به آزادشهر بیایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن