خیابان گردی

کارخانه نوآوری آزادی تهران؛ خلاقیت و آبادی

فهرست مطالب

اگر فردی خلاق و صاحب ایده هستید و برای انجامش نیاز به فضایی برای شروع کار دارید، با نابرو همراه باشید تا با یک مرکز نوآوری از مکان های دیدنی تهران به نام کارخانه نوآوری آزادی آشنا شوید.

معرفی کارخانه نوآوری آزادی

کارخانه‌ نوآوری محل تجمع شرکت‌های نوپا یا همان استارتاپ‌هاست و در این مکان خدمات موردنیازشان به‌صورت متمرکز فراهم می‌شود. قرار است در محیط کارخانه، نوآوری بجوشد و راهکارهایی جدید برای حل مسائل ارائه شود.

کارخانه نوآوری آزادی تهران

در فضاهای کاری اشتراکی ایجادشده در کارخانه نوآوری، ظرفیت هم‌جواری صاحبان ایده و کارآفرینان و متخصصان حوزه‌های مختلف وجود دارد و امکانی مناسب برای شبکه‌سازی برای متقاضیان فراهم شده است. فرصت هم‌افزایی استارتاپ‌ها، استفاده از خدمات مربیان مجرب، ارتباط با شبکه سرمایه‌گذاران، صندوق‌ها و سرمایه‌گذاری‌های جسورانه، بخشی از حمایت‌های این کارخانه از استارتاپ‌هاست.


وجود رستوران، کافه، باشگاه ورزشی و اتاق‌های آموزش و جلسه، از دیگر خدمات قابل‌عرضه به استارتاپ‌ها هستند. همچنین دسترسی به شبکه حمل‌ونقل عمومی شهری (مترو و اتوبوس) و بین‌شهری (پایانه مسافربری و فرودگاه) نیز از جمله مزایای کارخانه نوآوری آزادی محسوب می‌شود.

هم‌جواری سه عنصر مهم رویدادهای کارآفرینی، مراکز شکل‌گیری (فضاهای کاری اشتراکی) و  شتابدهنده‌ها، نقشی موثر در تکمیل زنجیره کارآفرینی پایدار داشته است و اجتماع این سه عنصر می‌تواند هم‌افزایی گروه‌ها و استارتاپ‌ها، کاهش هزینه‌های تجاری‌سازی و پشتیبانی و همچنین برندسازی و تقویت هویت اعضا را در پی داشته باشد. لذا حضور این سه بخش در کنار هم، مفهومی جدید تحت‌عنوان کارخانه‌های نوآوری ایجاد کرده است.

جاذبه های کارخانه نوآوری آزادی تهران

همچنین ضرورت ارتباط گروه‌ها و استارتاپ‌ها که اکثرشان دانشجویی هستند با دانشگاه‌ها، پارک را بر ‌آن داشت تا برای خدمت‌رسانی به گروه‌ها و صاحبان ایده، شعبی را در سطح شهر تهران راه‌اندازی کند.

این کارخانه، اولین شعبه پارک فناوری پردیس است که با مساحت ۱۸۵۰۰ مترمربع در غرب تهران ایجاد شده است. تا کنون بیش از ۳۰۰ نفر از فعالان زیست‌بوم کارآفرینی ایران در ۴۰ گروه در محل کارخانه نوآوری مشغول فعالیت هستند. این کارخانه با حضور رییس جمهور در تاریخ ۱۴/۰۸/۹۸ افتتاح رسمی شده است.

کارخانه نوآوری آزادی تهران

تاریخچه کارخانه

کارخانه مذکور در محل سابق کارخانه الکترودسازی آما واقع شده است. کارخانه آما از ۱۰ سوله و یک بخش مرکزی به‌نام ساختمان U تشکیل شده است. هرکدام از ۱۰ سوله‌ این کارخانه نوآوری توسط شرکت‌های بخش خصوصی تبدیل به یک شتابدهنده یا مرکز نوآوری شده‌اند.

علت انتخاب این مکان

موقعیت خاص این کارخانه نزدیک مترو بیمه و فرودگاه مهرآباد و میدان آزادی، آن را از هر مکان دیگری متمایز کرده است و با وجود گزینه‌های متعدد، اصرار بر انجام این پروژه در کارخانه الکتروسازی آما بسیار زیاد بود و مالک آن نیز یکی از شناخته‌شده‌ترین و فعال‌ترین کارخانه‌دارهای ایرانی، آقای اکبر علیزاده است.

جاذبه های کارخانه نوآوری آزادی تهران

بازیگران کارخانه نوآوری آزادی

شتابدهنده‌های زیادی در این مرکز فعالیت می‌کنند، مانند وی کست، آواگیمز، هم‌آوا، دیجی‌کالا نکست، هفت و هشت و زاویه که در ادامه درباره آن‌ها توضیح می‌دهیم.

کارگاه هفت و هشت

یکی از بخش‌های کارخانه نوآوری آزادی کارگاه نوآوری هفت و هشت است که کارگاهی نوآورانه در حوزه معماری، طراحی شهری، شهرسازی، طراحی منظر، طراحی صنعتی و صنعت ساختمان به افراد فعال در این زمینه خدمات می‏‌دهد. هفت و هشت قصد دارد با فراهم‌کردن بستر مناسب برای عملی‌کردن ایده‏‌های نوآورانه گروه‌‏های استارت‏‌آپی در حوزه معماری، طراحی شهری، شهرسازی، طراحی منظر، طراحی صنعتی و صنعت ساختمان، ضمن افزایش خودباوری در جوانان، دنیای آکادمیک را به صنعت پیوند بدهد و با نگاهی امروزی به حوزه کسب‌وکار به شکوفایی اقتصادی کشور کمک کند.

کارخانه نوآوری آزادی تهران

برای دستیابی به این هدف، هفت و هشت از متخصصان فعال در این حوزه به‌عنوان مرشد بهره می‌‏برد و با فراهم‌کردن امکانات لازم برای محک‌زدن ایده‌‏ها، مزیتی منحصربه‌‏فرد را برای استارت‌‏آپ‏‌های فعال در این شتاب‏دهنده به ارمغان می‏‌آورد.

چشم‌انداز مجموعه، تبدیل‌شدن به مرکز اصلی نوآوری در حوزه معماری، طراحی شهری، شهرسازی، طراحی منظر، طراحی صنعتی و صنعت ساختمان است. در این مجموعه میزهای اشتراکی اتاق شیشه‌ای وجود دارد که این میزها که در اتاق شیشه‏‌ای و در مجاورت دفاتر اختصاصی کارگاه نوآوری هفت و هشت واقع شده‌‏اند و در اختیار کاربران قرار می‏‌گیرند. کاربران می‌‏توانند تک‌نفره یا گروهی از میزهای کارخانه نوآوری آزادی استفاده کنند.

کارخانه نوآوری آزادی تهران

زاویه در کارخانه نوآوری آزادی

زاویه یک فضای کاری مشترک برای کارآفرینان و افراد خلاق در کارخانه نوآوری آزادی است، فضایی به‌وسعت ۱۰۰۰ مترمربع با بیش از ۲۰۰ عضو فعال و ده‌ها رویداد متنوع. در زاویه دسترسی ارزشمندی به منابع مختلف در گوشه‌ای آرام و پویا برای کارآفرینان فراهم شده است. در زاویه شما می‌توانید با استفاده از فضای کاری حرفه‌ای، روی پروژه‌ها و کسب‌و‌کار خود تمرکز داشته باشید و به شبکه‌ای ارزشمندی از افراد و کسب‌و‌کار‌ها دسترسی داشته باشید.

کارخانه نوآوری آزادی تهران

امکانات کارخانه نوآوری آزادی

فضای کاری مناسب، خدمات حرفه‌ای کسب‌وکار و آموزش‌های تخصصی، زیرساخت‌های فنی مطمئن، راهنمایی و مشاوره مربیان مجرب، ارتباط با سرمایه‌گذاران و فرشتگان کسب‌وکار، تامین سرمایه نقدی موردنیاز و تداوم هم‌افزایی و یادگیری پس از دوره شتابدهی در یک مکان جغرافیایی متمرکز، از جمله کارکردهای اصلی کارخانه نوآوری آزادی هستند.

وجود رستوران، کافه، باشگاه ورزشی و اتاق‌های آموزش و جلسه، از دیگر خدمات قابل‌عرضه به استارتاپ‌ها هستند. همچنین دسترسی به شبکه حمل‌ونقل عمومی شهری (مترو و اتوبوس) و بین‌شهری (پایانه مسافربری و فرودگاه) نیز از جمله مزایای کارخانه نوآوری آزادی محسوب می‌شود.

کارخانه نوآوری آزادی تهران

تیم‌های استارتاپی پس از طی‌کردن فرآیند عضویت و استقرار در کارخانه، مشمول بخشی از مزایای عضویت در پارک می‌شوند و از حمایت‌های لازم بهره‌مند خواهند شد. بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته و همچنین برنامه‌های ارایه‌شده توسط شتابدهنده‌های مستقر در کارخانه، امکان حضور بیش از ۲۵۰۰ نفر در فضاهای کارخانه فراهم خواهد بود.

آدرس

میدان آزادی،‌ ابتدای بزرگراه شهید لشکری، نبش ایستگاه مترو بیمه،‌ کارخانه نوآوری آزادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن