تاریخ و تمدنطبیعت گردی

تجلی تاریخ و طبیعت با تماشای جاهای دیدنی سمنان

فهرست مطالب

شب‌های پر ستاره سمنان و گویش‌های متنوع آن در میان گردشگران داخلی و خارجی شهرت فراوانی دارند. اگر شما هم مانند من برای نخستین بار به این بخش از ایران زمین سفر می‌کنید، بهتر است جاذبه‌های گردشگری سمنان را با چشمانی باز و با دقتی فراوان بنگرید. سمنان شما را شگفت زده خواهد کرد. در این مقاله، قصد دارم تا شما را نیز در این سفر با خود همراه کنم و تعدادی از جاهای دیدنی سمنان را معرفی کنم.

1- بازار بزرگ سمنان

بازار بزرگ، از جمله بناهای تاریخی به یادگار مانده از دوران سلطنت قاجار و از محبوب‌ترین جاهای دیدنی سمنان است. ساختمان بازار در حدود 180 سال قدمت دارد. معماری این بازار برگرفته از الگوهای سنتی ایرانی بوده و دارای سقف طاق ضربی از جنس خشت و آجر است. این نوع معماری با شرایط آب و هوایی منطقه کویری تناسب دارد.

بازار بالا، اصطلاحی است که به بخش شمالی بازار سمنان اطلاق می‌شود. این بخش بیش از 250 دکان را در خود دارد. بقایای مساجد، حمام و کاروانسراهای قدیمی نیز در این قسمت از بازار مشهود است. بخش جنوبی این سازه با نام بازار کوچک یا بازار پائین شناخته می‌شود. این قسمت، همان طور که از نامش پیدا است، کوچک‌تر از بخش شمالی و به طور تقریبی دارای 50 دکان است.

جاهای دیدنی سمنان

بازار شیخ علاءالدوله در امتداد بازار پایین و به جا مانده از دوران ایلخانی بوده و تنها بخش‌های کوچکی از آن به یادگار مانده است. اگر شما هم مثل من علاقه دارید که علاوه بر خرید سوغات و کالاهای رنگارنگ محلی از بازارهای سنتی هم دیدن کنید، پیشنهاد می‌کنم به بازار بزرگ سری بزنید.


نشان دادن مکان روی نقشه

2- جنگل ابر

جنگل ابر یکی از کهنسال‌ترین و باشکوه‌ترین بخش‌های جنگل‌های هیرکانی به جا مانده از دوران سوم زمین شناسی و دارای گونه‌هایی نادر از گیاهان و جانوران است. این جنگل در منطقه البرز شرقی، شهرستان شاهرود، بخش بسطام و دهستان خرقان قرار دارد و از زیباترین جاهای دیدنی سمنان به شمار می‌رود. برای دستیابی به این مکان لازم است از شاهرود به سمت بسطام حرکت کنید و در 18 کیلومتری مسیر جاده شاهرود-آزاد شهر به روستای ابر و در نهایت به جنگل ابر خواهید رسید.

این جنگل با وسعتی معادل 35 هزار هکتار در ادامه جنگل‌های سرسبز شمال ایران قرار دارد و به جرأت، نگین برجسته گردشگری سمنان به شمار می‌رود. فضای جنگل مذکور در اغلب مواقع با اقیانوسی از ابرهای معلق در لابه‌لای درختان پوشانده شده است. تا جایی که گمان می‌رود درختان بر بستری از ابر روییده باشند. به همین دلیل هم آن را جنگل ابر می‌نامند.

جاهای دیدنی سمنان

این جنگل از جمله آثار طبیعی ایران است که در بهمن ماه سال 1389 به همت سازمان میراث فرهنگی در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت. از جمله ویژگی‌های منحصربه‌فرد این جنگل آن است که حد فاصل دو اکوسیستم منطقه نیمه بیابانی و جنگلی به شمار می‌رود. قرار گرفتن در چنین فضاهایی برای شخص من تجربه‌ای روحانی به حساب می‌آید که با کم‌تر تجربه‌ای قابل قیاس است.


نشان دادن مکان روی نقشه

3- شهمیرزاد

شهمیرزاد از جاهای دیدنی سمنان است که آن را بهشت گمشده ایران لقب داده‌اند. با توجه به شرایط آب و هوایی استان سمنان و قرار گرفتن آن در فهرست گرم‌ترین استان‌های کشور، به احتمال قوی شما هم درست مانند من هرگز انتظار نخواهید داشت که در قسمتی از این استان با آب و هوایی تا این اندازه متفاوت روبرو شوید!

شهمیرزاد دارای زمستان‌هایی سرد و تابستان‌هایی معتدل بوده و از نظر پوشش گیاهی بسیار سرسبز است. بزرگ‌ترین باغ گردوی جهان هم در همین بخش از استان سمنان قرار دارد. مردمان این ناحیه هنوز هم با گویشی برگرفته از زبان طبری سخن می‌گویند.

شهمیرزاد در گذشته بخشی از حکومت طبرستان به شمار می‌آمد. حاکمان این خطه از اواخر عصر هخامنشی در محدوده‌ای حکم می‌راندند که از آمل تا شمال سمنان گسترش یافته بود. دهخدا در لغت نامه خود نام شهمیرزاد را برگرفته از واژه «شمرزاد» به معنای سرزمینی با حوضچه‌ها و آبگیرهای فراوان می‌داند.

جاهای دیدنی سمنان

بنا بر روایات تاریخی، این منطقه از قدمتی سه هزار ساله برخوردار است. شاید برای شما هم جالب باشد بدانید که این قسمت از ایران حتی پیش از مهاجرت اقوام آریایی هم آباد و خرم بوده است. تعدادی از چشمه ساران موجود در این ناحیه هنوز هم با اسامی به یادگار مانده از دوران اشکانی همچون، ارشک و اشکش نامیده می‌شوند.


نشان دادن مکان روی نقشه

4- شیر قلعه

شیرقلعه در نزدیکی شهمیرزاد قرار دارد. این جاذبه گردشگری در اصل، قلعه‌ای به جامانده از زمان فرمانروایی اشکانیان است. با این حال، در دوران استیلای اسلام هم این قلعه به عنوان یکی از استحکامات نظامی اسماعیلیان به شمار می‌رفت. این دژ در نزدیکی شهر و در فاصله دو کیلومتری آن، یعنی در شمال محل سرچشمه و هفت چشمه قرار دارد.

جاهای دیدنی سمنان

اگر شما هم مثل من به پیاده‌روی علاقه دارید، می‌توانید با صرف 30 دقیقه از وقت خود فاصله کوهپایه تا قلعه را پیاده طی کنید. اطمینان دارم که طبیعت زیبای منطقه، شما را هم شگفت‌زده خواهد کرد. مردم این ناحیه باور دارند که در گذشته آب مورد نیاز از طریق احداث پلکانی مارپیچی از چشمه موجود در پای کوه به قلعه می‌رسیده است. وجود چشمه‌هایی از قبیل، سرچشمه و هفت چشمه سرسبزی این منطقه را دوچندان کرده  و آن را به یکی از ناب‌ترین جاهای دیدنی سمنان تبدیل کرده است.


نشان دادن مکان روی نقشه

5- منطقه کالپوش

کالپوش یکی از نواحی بسیار زیبا و خوش آب و هوا از جاهای دیدنی سمنان است که با دشت‌هایی سرشار از گل‌های آفتابگردان و شقایق پوشیده شده. این ناحیه در مجاورت شهرستان شاهرود قرار دارد. در فصل بهار، از اواسط اردیبهشت تا اواخر خرداد، دشت‌های شقایق کالپوش همچون یاقوتی در زیر پرتو خورشید می‌درخشند.

من از تماشای این‌ همه شکوه و زیبایی مبهوت می‌شوم. امیدوارم شما هم از دیدن این منطقه لذت ببرید.

دشت‌های کالپوش به واسطه زیبایی منحصربه‌فرد خود، هر سال محل برگزاری فستیوال‌های بهاره است. از طرف دیگر، گل‌های آفتابگردان از اواسط مرداد تا اواخر شهریور در منطقه کالپوش و به ویژه در دشت دانیال، چشم به خورشید دوخته و با دلربایی هر چه تمام‌تر خودنمایی می‌کنند.

دشت کالپوش

6- آبشار طبیعی تنگه داستان (مجن)

آبشار بسیار زیبای تنگه داستان در انتهای شهر مجن و در 35 کیلومتری شمال غربی شاهرود قرار دارد. این آبشار از جمله جاهای سمنان است که با مناظری منحصر‌به‌فرد احاطه شده است. دره‌ای تماشایی با چشم انداز بدیعی از کوه و دشت و رود در انتهای مجن خودنمایی می‌کند.

آبشار تنگه داستان تا کنون چندان شناخته شده نیست. این منطقه در بهاران با بوی خوش گل‌های وحشی عطرآگین می‌شود. زبان من از توصیف این همه شکوه قاصر است. باید به این منطقه سفر کنید و همه جلوه‌های آن را با چشم خود ببینید. در زمستان، دسته‌های پر شمار کبک‌ها در این ناحیه سکنی می‌گزینند و چهره دیگری از زیبایی‌های طبیعت را در مقابل چشمان شما ترسیم می‌کنند.

صخره‌های عمودی مجاور آبشار برای صخره‌نوردی مناسب هستند. این مکان، به واسطه جریان آب پر شتاب و خنک رود مجن، آب و هوایی دلپذیر دارد. پیشنهاد می‌کنم در هنگام بازدید از این منطقه، لباس گرم به همراه داشته باشید.

آبشار مجن

7- قلعه بالا

قلعه بالا یک روستای کوهپایه‌ای زیبا است که در شهر بیارجمند در مسیر شاهرود-میامی-سبزوار قرار دارد. استقرار روستا و باغات در منطقه کوهپایه‌ای و بهره‌گیری از مصالح بومی منظره‌ای پلکانی و تماشایی را خلق کرده. این چشم‌انداز، نگاه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. اگر شما هم مثل من به عکاسی علاقه‌مند هستید، این فرصت را خواهید داشت تا تصاویر کم نظیری را از این منطقه ثبت کنید.

پارک ملی توران نیز که از جاهای دیدنی سمنان است در مجاورت این روستا قرار دارد. حضور حیواناتی از قبیل، یوزپلنگ و گورخر آسیایی، زاغ بور و بسیاری گونه‌های کمیاب جانوری دیگر در پارک توران، سالیانه شمار زیادی از علاقه مندان به طبیعت را به این منطقه رهسپار می‌کند. اختلاف سطح روستای قلعه بالا با سایر روستاهای مجاور موجب شده که ساکنان آن تمام دشت بیارجمند را در دیدرس خود داشته باشند.

جاهای دیدنی سمنان

ناحیه جنوب غربی این منطقه پوشیده از زمین‌های نمکی و نواحی شرقی و شمال شرقی آن، دارای تپه‌های ماسه‌ای بوده و در بعضی مناطق هم گچ‌زارهایی به صورت پراکنده وجود دارند. این بسترهای گوناگون، تنوع گیاهی خاصی را در این ناحیه ایجاد کرده‌اند.


نشان دادن مکان روی نقشه

8- جنگل رودبارک

جنگل رودبارک هم یکی از جاهای دیدنی سمنان است که در مهدی‌شهر سمنان قرار دارد. طبیعت زیبا و چشم اندازهای بی‌همتای این جنگل، پیوسته علاقه مندان به طبیعت را به خود جلب می‌کند. این جنگل، در اصل یکی از بخش‌های منطقه حفاظت شده پرور است. این جا یک منطقه جنگلی-کوهستانی است که در مسیر خود، جریان دائمی رودخانه رودبارک را به همراه دارد.

رودبارک از نوع جنگل‌های پهن برگ و دارای تنوع گیاهی و جانوری شگفت انگیزی است. حیواناتی نظیر آهو، گوزن قرمز، گراز، قوچ و بسیاری دیگر از جمله ساکنان آن به شمار می‌روند. آب و هوای این ناحیه در شش ماهه نخستین سال بسیار دلپذیر و مطبوع و در شش ماهه دوم سرد و برفی است. حضور در این جنگل، احساسی خاص و عجیب را در من ایجاد کرده است. به شما هم توصیه می‌کنم از مناظر بدیع رودبارک دیدن کنید.

جاهای دیدنی سمنان

9- چشمه علی دامغان

چشمه علی در 35 کیلومتری شمال دامغان و در مسیر جاده دامغان-کیاسر-ساری قرار دارد. این چشمه بین روستاهای کلاته رودبار و آستانه واقع شده است. آب مصرفی شهر دامغان به طور عمده از همین چشمه تأمین می‌شود.

شواهد تاریخی نشان می‌دهند که پیش‌تر مجاری آب متعددی در این زمین‌ها وجود داشته‌اند. به همین دلیل هم این ناحیه به عالی بولاغ یا هزار چشمه معروف بوده است. این منطقه به واسطه شرایط آب و هوایی و ویژگی‌های اقلیمی، از شاخص‌ترین تفرجگاه‌های سمنان به شمار می‌آید.

چشمه علی دامغان

پادشاهان قاجار هم به این اقلیم علاقه خاصی داشته و در فصل تابستان برای تفریح و سرگرمی در این ناحیه اقامت می‌گزیدند. آغا محمد خان و فتحعلی شاه قاجار کاخی را در آن بنا کرده‌اند که به عمارت چشمه علی معروف شده است. البته، فتحعلی شاه قاجار در شهر دامغان و به عبارت بهتر در مولود خانه متولد شده و دلبستگی او به این مکان هم از همین جا ناشی می‌شود. بازدید از چنین مکان‌هایی همیشه من را به وجد می‌آورد. امیدوارم شما نیز از دیدن آن لذت ببرید.


نشان دادن مکان روی نقشه

10- چشمه قل قل

چشمه قل قل در روستای دشتبو 60 کیلومتری شمال غربی دامغان و در میان یک تنگه کوچک و با صفا قرار دارد و آن را از زیباترین جاهای دیدنی سمنان می‌دانند. آب این چشمه از شکافی در دل یک کوه سنگی جریان می‌یابد. قرار گرفتن این چشمه در بلندی‌های تویه دروار موجب شده که بازدیدکنندگان با چشم اندازی زیبا و تماشایی مواجه شوند.

روستای دشتبو در مقایسه با سایر همسایگان خود از باغاتی به مراتب بیش‌تر برخوردار است. مواجه شدن با بقایای قلعه‌ای که در بخش شرقی این روستا قرار دارد، من را به شدت متعجب کرده است. جالب‌تر این که اطراف این قلعه با باغات انگور و آبشار احاطه شده است. بازدید از این مکان را به دوستداران طبیعت و علاقه‌مندان به اماکن تاریخی توصیه می‌کنم.

چشمه قل قل

همان طور که دیدید، شرایط اقلیمی ویژه سمنان موجب شده تا مجموعه‌ای از تفرجگاه‌های کوهستانی، کویری، جنگلی و بیابانی را به صورت هم‌زمان در خود داشته باشد. امیدوارم شما نیز همچون من از دیدن جاهای دیدنی سمنان لذت ببرید.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن