آیین و زیارت

امامزاده اسیری بم؛ میعادگاه عاشقان حسینی

فهرست مطالب

امامزاده‌ها و اماکن متبرکه یکی از قطب‌های مذهبی و گردشگری هستند که هرساله تعداد زیادی از زایران برای زیارتشان می‌روند. امروز در نابرو به یکی از امامزاده‌ها به‌نام امامزاده اسیری از جاهای دیدنی بم سر می‌زنیم. همراهمان باشید.

تاریخچه امامزاده اسیری

یکی از امامزادگان معروف در شهر بم قرار دارد که او را به‌نام امامزاده اسیری»می‌شناسند. نسب امامزاده علی بن الحسن المثنی از یک سو به امام حسن مجتبی (ع) و از سوی دیگر به امام حسین (ع) می‌رسد.

حیاط زیبای امازاده

حاکم بم که از طرف عباسیان منصوب شده بود، با آگاهی از هویت اصلی امامزاده علی بن احسن المثنی با دسیسه خوارج دستور قتل وی را صادر کرد. بعد از به شهادت رسیدن وی، جسدش را به دار آویختند.

بدن مطهر امامزاده اسیری مدتی بالای دار بود تا اینکه طایفه‌ای به‌نام چیت‌ساز، شبانه پایینش آوردند و در همان محل دفن کردند. آن مکان محل نگهداری اسیران بود و همین سبب به این سید حسنی، امامزاده اسیری نیز می‌گویند.

امامزاده اسیری بم

معماری بنای امامزاده اسیری

این امامزاده در مرکز شهر بم قرار دارد و مشخصه‌اش چهار درب آهنی بزرگ و نرده‌دار است. حرم وسط محوطه بیرونی قرار گرفته و گنبدی نارنجی‌رنگ بین چهار گنبد فیروزه‌ای وجود دارد که هرکدام از این گنبدها مربوط به یکی از چهار رواق یا به عبارت دیگر شبستان‌ها هستند.

امامزاده اسیری بم

حرم مطهر امامزاده اسیری سه در ورودی دارد. جلوی در اصلی راه‌پله‌ها قرار دارند و این در همیشه باز است. راه‌پله‌ها و دو سطح شیب‌دار که بینشان باغچه‌هایی کوچک تعبیه شده، از زیبایی‌های محوطه هستند.


این امامزاده در وسط شهر و در نزدیکی میدان اصلی (میدان امام) قرار دارد و بعد از مراسم عاشورا و تاسوعا مکانی برای گردهمایی و استراحت سینه‌زنان سیدالشهدا (ع) می‌شود.

زیبایی‌های فضای بیرون امامزاده اسیری

بنای بیرونی حرم امامزاده اسیری کاشی‌کاری‌هایی بسیار زیبایی دارد که تا روی گنبدها ادامه پیدا می‌کند. ورودی برادران و خواهران جداست. بعد از ورود به صحن، یک اتاق سمت راست و یکی سمت چپ قرار دارد. اتاق اول اتاق مدیر مجموعه و دومی آبدارخانه است.

ضریح زیبا و کار شده

ضریح امامزاده اسیری ابتدا چوبی بود اما بعد از زلزله با کمک مردم بازسازی و ضریحی طلایی بر تربت ایشان گذاشته شد. در سقف حرم گچ‌بری‌هایی زیبا وجود دارد که کار گروهی از مردم استان‌های شمال‌ غربی است. یک زره زنجیری نیز در دفتر امامزاده نگهداری می‌شود که متعلق به همان دوران قدیم است. این زره هنگام زلزله دزدیده شده بود اما با کمک مردم پیدا شد و دوباره به دفتر امامزاده تحویل داده شد.

سمت راست محوطه بیرونی امامزاده قسمتی هست که گاهی هیات‌ها آنجا مستقر می‌شوند. یک در خروجی هم وجود دارد که وارد مسجد می‌شود؛ اما هنوز کامل نشده است. زیر این مسجد پارکینگ هم قرار دارد.

امامزاده اسیری بم

کانکس‌های انباری و آشپزخانه و آبسردکن‌های حرم سمت چپ امامزاده قرار دارند. کنار آشپزخانه کشتارگاهی وجود دارد که برای ذبح گوسفندان نذری و شتر و گاو استفاده می‌شود.

امامزاده یک ناحیه مقاومت بسیج نیز دارد که در آن فعالیت‌های فرهنگی‌هنری و… انجام می‌دهند.

مزار مبارک

مراسم و تشریفات

این امامزاده دومین امامزاده معروف شهرستان بم است و در مراسم و سوگواری امام حسین (ع) میزبان زایران است. هیات‌های مذهبی از سایر حسینیه‌ها و مسجد‌ها بعد از اتمام مراسم تاسوعا و عاشورا به اینجا می‌آیند و به صرف چای و شیرینی میهمان امامزاده هستند. از دیگر پذیرایی‌های امامزاده اسیری دیگ‌های آبگوشت و آش است. هرساله در مناسبت‌ها بیش از دوسه دیگ بار گذاشته می‌شوند.

خیمه‌های معرفت نیز هرساله هنگام عید برپا می‌شوند تا سایه‌ای روی سر گردشگران و زایران نوروزی باشد. این امامزاده در وسط شهر و در نزدیکی میدان اصلی (میدان امام) قرار دارد و بعد از مراسم عاشورا و تاسوعا مکانی برای گردهمایی و استراحت سینه‌زنان سیدالشهدا (ع) می‌شود. در روز اربعین حسینی نیز مردم عزادار از خواجه عسگر تا امامزاده اسیری پیاده‌روی می‌کنند.

برگزاری مراسم در فضای داخلی حرم

یکی از پزشکان معروف شهر بم به‌نام دکتر افلاطونیان، در دهه آخر صفر در همین امامزاده زیارت عاشورا برگزار می‌کند.

داخل حرم آرامگاه عده‌ای از افراد قدیمی هست که قبرشان پس از بازسازی دیگر مشخص نیست، از جمله آیت الله حسن قاضی، از قاضی‌های قدیم شهر، و مادر دکتر افلاطونیان و عده‌ای از خادمان. همچنین اگر در بم به گشت‌وگذار مشغول هستید، می‌توانید از کارخانه حناسایی در بم دیدن کنید.

آدرس: چهارراه بوعلی، خیابان طباطبایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن