آیین و زیارت

عاشورا در سمنان؛ گرامی‌داشت سالارشهیدارن در فاصله 1400 کیلومتری از کربلا

فهرست مطالب

حتما می‌دانید سمنان شهری است کویری که در بزرگ‌ترین کویر ایران (دشت‌کویر) واقع شده ‌است. ولی این‌ روزها سمنان را باید با جغرافیایی خاص بشناسیم؛ شهری در 1400کیلومتری کربلا. سمنان با میدانی مزین به‌نام سید‌الشهدا که رو به جاده کربلا قرار دارد، با نماد یک دست به‌نشانه لبیک یاحسین میان آن، هر صبح و شب ادای احترام می‌کند. از این میدان تا مرز مهران با اتوبوس کم‌تر از یک‌ روز در راه خواهید بود. با من در این مطلب از نابرو همراه شوید تا از مراسم عاشورا در سمنان و مکان‌های دیدنی‌ سمنان بیشتر بدانید.

حال‌وهوای عاشورا در سمنان

این روزها مردم سمنان هم مراسم‌ و آیین‌های باشکوهی به‌یاد مظلومیت و پیام‌رسانی امام حسین(ع) بر پا می‌کنند. از موکب‌های بزرگ و کوچک در سطح شهر که با خشت و گل و نی و پرچم‌های سرخ و سبز و سیاه آذین‌بندی شده‌اند تا دسته‌های سینه‌زنی و نخل‌گردانی جهادیه‌ها، همه حال‌وهوای عاشورایی این‌ شهر را نشان می‌دهند. اما مراسمی بزرگ و معنوی هرساله در میدان ورودی سمنان برگزار می‌شود که برای مردم سمنان از جایگاه  ویژه‌ای برخوردار ‌است و آن برافراشتن پرچم متبرک‌شده به تربت ضریحین کربلا و مشهدالرضا در ظهر عاشورا است. این مراسم از سال‌ها پیش به‌نام بزرگ‌ترین تجمع مذهبی شهر سمنان ثبت شده ‌است و شنیدنش خالی از لطف نیست.

. ویدئو از ندا سروش

عاشورا در سمنان

پیام مردم سمنان با برافراشتن پرچم سرخ حسینی

این مراسم جزو بزرگ‌ترین تجمع‌های مذهبی سمنان است که هرساله در ظهر عاشورا برگزار می‌شود. برافراشته‌شدن پرچم سرخ حسینی در ورودی شهر، درحقیقت به‌‌معنای ابراز ارادت به اهل‌بیت و پیروی مردم سمنان از فرهنگ جهاد و شهادت است. این فرهنگ برگرفته از فرهنگ حسینی، فاطمی و علوی است و مردم تا زمانی که زیر این پرچم‌اند زیر ‌بار ظلم و ذلت نخواهند رفت.

زمان و مکان برگزاری مراسم اهتزاز پرچم امام حسین(ع)

اگر می‌خواهید این مراسم با‌شکوه و روحانی را از نزدیک ببینید، ساعت 10 صبح روز عاشورا در میدان امام حسین(ع) سمنان باشید.

حال‌وهوای بزرگ‌ترین تجمع عزاداران عاشورا در سمنان

در اطراف این‌ میدان، موکب‌های بزرگ و کوچکی را می‌بینید که با اسپند و گلاب‌پاشی عزاداران را معطر می‌کنند و از آن‌ها با شربت و آب خنک پذیرایی می‌کنند و این‌گونه سلام بر حسین گفتن را به آن‌ها یادآور می‌شوند. بزرگ‌ترین نخل‌های شهر که هر‌کدام قدمت بسیاری دارند، به این میدان می‌آیند و با زینت‌های محرمی و سیب‌هایی که برای شفای بیماران از این نخل‌ها آویزان‌اند، حال‌وهوا و فضای این میدان را متفاوت از سایر نقاط شهر سمنان می‌کنند. این مراسم با قرایت قرآن، خواندن زیارت ‌عاشورا، سخنرانی، مداحی، سینه‌زنی و سرود‌های محرمی شروع می‌شود و تا ظهر ادامه دارد تا به لحظه اذان و اهتزاز پرچم نزدیک می‌شویم.

عاشورا در سمنان

مراسم تعویض پرچم میدان امام حسین(ع) در ظهر عاشورا

هرساله پرچمی مزین به نام امام حسین(ع)، قبل از محرم به کربلا و مشهد‌الرضا برده می‌شود تا متبرک شود و تکه‌ای از آسمان ضریحین امامان معصوم را  با خودش به شهر سمنان بیاورد. این مراسم در کمال ارادت و احترام برپا می‌شود. اگر به میدان نزدیک‌تر شوید، خواهید دید این پرچم مقدس، محترمانه و با آدابی مخصوص در بین پارچه‌ای تمیز به‌همراه عطر و گلاب به ‌دستان یکی از اعضای خانواده‌های شهدا داده می‌شود تا آن را به محل نصب پرچم ببرند و سپس آن را با کمال معرفت و دلدادگی به ‌اهتزاز درآورند.


جالب است بدانید این میدان روبه‌روی بزرگ‌راهی که منتهی به کربلا است، قرار دارد. اگر از سمت این بزرگ‌راه نماد زیبای میدان را مشاهده کنید، دستی را خواهید دید که رو به کربلا لبیک می‌گوید.

قبل از این لحظه، گروه سنج و دمام‌زنی به‌سبک مردمان خوب جنوب کشورمان با نوای حزن‌انگیزشان همه را متوجه این لحظه بزرگ می‌کنند تا به مرکز میدان آمده و این لحظه عشق و ارادت را نظاره‌ کنند. امسال افتخار این عرض ارادت به خانواده شهید مدافع حرم، محمد‌حسین حمزه رسید.

عاشورا در سمنان

در ظهر عاشورا در سمنان چه می‌گذرد؟

وقت اذان به اطراف که نگاه می‌کنید، در چشمان همه اشک می‌بینید. ذکر یاحسین یاحسین از لب عزاداران نمی‌افتد و هر‌کس زیر لب ذکری و حاجتی می‌خواند. لحظه اهتزاز پرچم مطهر می‌رسد. طبق عقاید مردم سمنان، نخل‌های بزرگ شهر اطراف ستون پرچم قرار می‌گیرند و مردان نخل‌ها را با بی‌قراری به بالا و پایین حرکت می‌دهند. این حرکت به‌معنای فرارسیدن لحظه شهادت سالار ‌شهیدان است. در این لحظه حزن و اندوه، تعداد زیادی کبوتر سفید را به‌نشانه آزادی و شهادت سیدالشهدا آزاد می‌کنند.

پرچم در بالاترین نقطه میدان به ‌اهتزاز درمی‌آید و همه نام امام ‌شهید را با چشمانی اشک‌بار نظاره‌گرند و لبیک می‌گویند. این پرچم تا ظهر عاشورای سال آینده بر ‌فراز میدان برافراشته باقی می‌ماند. خوب است بدانید چند روز قبل از مراسم، با برداشتن پرچم قدیمی، آن را تقسیم و به خانواده‌های شهدا اهدا می‌کنند.

عاشورا در سمنان

نماد میدان امام حسین(ع) سمنان چیست؟

جالب است بدانید این میدان روبه‌روی بزرگ‌راهی که منتهی به کربلا است، قرار دارد. اگر از سمت این بزرگ‌راه نماد زیبای میدان را مشاهده کنید، دستی را خواهید دید که رو به کربلا لبیک می‌گوید. در انتهای مراسم عاشورا در سمنان نماز‌ جماعت ظهر عاشورا همراه با ذکر لبیک یا‌حسین خوانده می‌شود و مراسم پایان می‌یابد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن