آیین و زیارت

روستای اراضی مبارکه و باغ ملک؛ میزبان 400 ساله تاسوعا و عاشورا

فهرست مطالب

یکی از زیباترین جلوه‌های واقعه عاشورا، نفوذ عمیق این دادخواهی در ذهن و روان اقشار توده‌های مردم در طی قرن‌هاست. حادثه‌ای که با خون‌خواهی سالار شهیدان از زمان قیام مختار شروع شد و تا به امروز چون فرهنگی پویا و جاری، به تمام ابعاد زندگی ما در ایران و دیگر کشورهای اسلامی رنگ و بویی تازه بخشیده است. یکی از ویژگی‌های شاخص دهه محرم، برگزاری مراسمات سوگواری در اقصی نقاط دنیا و ایران است. این مراسم‌ها به‌ویژه در روستاهای ایران شکل خاصی دارند. حال‌وهوای ماه محرم در روستاها بسیار خاص است و اساسا عزاداری‌ها در این مناطق، بکرتر و دارای اِلمان‌ها و نمادهای مذهبی، عرفانی و انسانی خاصی هستند. مراسم ویژه عزاداری در دو روستای باغ‌ملک و روستای اراضی مبارکه در استان اصفهان ویژگی‌های خاص خود را در طول ایام سوگواری محرم و به‌ویژه در روزهای تاسوعا و عاشورا دارند.

تاسوعا در روستای اراضی مبارکه

در این مطلب از نابرو با من همراه باشید تا با مراسم عاشورا در روستای باغ ملک و روستای اراضی مبارکه بیشتر آشنا شوید.

کمی درباره روستاها

وقتی به این روستاها از دیدنی های اصفهان می‌رسید، رنگ‌وبوی عزاداری را به‌خوبی احساس خواهید کرد. این مراسم در رسم‌ورسومات و عرف مردم روستا آمیخته شده و جنس عزاداری در آن‌ها، ابدا شبیه شهرها نیست.

دو روستای همجوار باغ‌ملک و اراضی، در فاصله 10 کیلومتری شهر مبارکه، مشرف به اتوبان اصفهان-مبارکه قرار دارند و جزو دهستان نورآباد، در بخش گرکن جنوبی محسوب می‌شوند. در گذشته، روستای باغ‌ملک هشت کبوترخانه و یک مسجد قدیمی داشت که متاسفانه تخریب شده‌اند و امروز از آنها اثری نیست.

تاسوعا در روستای اراضی مبارکه

اهالی این دو روستا از دیرباز به حرفه‌هایی چون فرش‌بافی و کرباس‌بافی، حلاجی و نساجی مشغول بوده‌اند و به برکت وجود آب زاینده‌رود، کشاورزی در این روستا و دیگر روستاهای همجوارش رونق بسیاری داشته است.

محصول عمده کشاورزی هردو روستا، برنج است که خود غذای اصلی و قالب مراسمات عزاداری امام حسین را تشکیل می‌دهد. جمعیت این دو روستا تقریبا یکسان و کمتر از ۲۰۰۰ نفر تخمین زده شده است.

تاسوعا در روستای اراضی مبارکه

مراسم عاشورا و تاسوعا در روستای اراضی مبارکه

با شروع ماه محرم و به‌ویژه در دهه اول محرم، در این دو روستا نیز مانند تمام شهرها و روستاهای ایران، آیین خاص عزاداری و تزیینات ویژه ماه محرم اعم از پارچه‌های مشکی، ادعیه، نوشته‌ها و آیات قرآنی و تمام نمادهای نهضت حسینی نصب و برقرار است.

تاسوعا در روستای اراضی مبارکه

از ابتدای دهه تا پایان آن، روستا عطر و بوی ویژه‌ای دارد، اما آنچه که این دو روستا را شهرتی عالم گیر داده است، نوع خاص برگزاری مراسم روز تاسوعا و عاشوراست.

از مدت‌ها پیش رسم پخت نذری در این روستا پابرجاست. با طلوع روز تاسوعا، تمام اهالی روستای اراضی مبارکه در خانه‌شان و با صرف هزینه شخصی درحد توان مالی خانواده به پخت غذای نذری می‌پردازند. این کار همزمان با برگزاری مراسم دعا و شب زنده‌داری انجام می‌شود. این افراد پس از پخت غذا، آن را با بهترین تزیین ممکن و سینی‌آرایی، در نهایت سادگی و خلوص در سینی‌های بزرگ، بر سر نهاده و راهی حسینیه بزرگ روستای اراضی می‌شوند.

تاسوعا در روستای اراضی مبارکه

نکته قابل‌توجه از رسم به سر گرفتن غذای نذری در این روستا این است که اهالی روستا تقدس و تکریم ویژه‌ای برای نذری امام حسین(ع) قائل هستند. همه افراد بدون استثنا غذای نذری‌شان را در سینی‌های بزرگ قرار می‌دهند و برای ادای احترام، آن‌ها را روی سر حمل می‌کنند. این مساله برای بسیاری از گردشگران و تماشاگران غیربومی خاص و جالب جلوه پیدا می‌کند.

تاسوعا در روستای اراضی مبارکه

در روز تاسوعا مردم روستای اراضی میزبان مردم روستای باغ‌ملک، در حسینیه‌ روستای خود خواهند بود. بعد از دور هم آمدن دسته‌های عزاداری و برگزاری رسم سینه‌زنی کنار برپایی نماز روز تاسوعا، تمامی میهمانان اعم از اهالی روستای باغ‌ملک و سایر عزاداران و بازدیدکنندگان از شهرهای دیگر، در حسینیه روستای اراضی که قدمتی نزدیک‌ به ۴۰۰ سال برای آن برآورد شده، جمع و مشغول صرف نهار می‌شوند.

تاسوعا در روستای اراضی مبارکه

این رسم روز عاشورا، گاهی هم در حسینیه روستای باغ‌ملک تکرار می‌شود و اهالی روستای اراضی میهمان اهالی روستای باغ‌ملک خواهند بود. در این مراسم هم مانند حالت پیش، ناهار ظهر عاشورا پس از برنامه عزاداری هیئت و دسته‌های عزادار و اقامه‌ نماز، صرف می‌شود.

تاسوعا در روستای اراضی مبارکه

بنابر آمار محلی‌ها و منابع خبری، هرسال این دو روستا میزبان بیش از 50 هزار بازدیدکننده غیربومی هستند. این بازدیدکنندگان و گردشگران فرهنگی در حسینیه‌های پرقدمت دو روستا ناهار می‌خورند و بعد از ظهر همان روز، مراسمات تعزیه را تماشا می‌کنند.

تفاوت توان مالی خانوارها در نوع غذاها و شکل و شمایل آن مشخص است. این مسیاه گواه آن است که هر عضو روستا به فراخور توان خود، بی ریا و صادقانه، غذای نذری تدارک دیده و به خیل عظیم عزاداران پیشکش کرده است.

تاسوعا در روستای اراضی مبارکه

نکاتی برای شرکت در مراسم

نکته خاص و قابل‌ملاحظه درباره عزاداری این دو روستا این است که اگر قصد دارید در دهه محرم و خاصا دو روز تاسوعا و عاشورا در مراسم معنوی این دو روستا شرکت کنید، حتما به موقع به محل دو روستا بروید.

فراموش نکنید ورودی دو روستا، به‌دلیل ازدحام جمعیت و خیل عظیم شرکت‌کنندگان، برای حرکت خودرو در این دو روز بسته است. بنابراین باید خودروی خود را حوالی و ابتدای روستا پارک کنید؛ به‌دلیل حضور جمعیت زیاد در این ایام، باید در منظم پارک کردن خودرو با مسئولان اجرای مراسم همکاری کنید.

تاسوعا در روستای اراضی مبارکه

ازآنجاکه لازم است برای رسیدن به محل حسینه پیاده‌روی کنید، حضور در این مراسم‌ معنوی را بدون تجهیزات به عزیزان معلول پیشنهاد نمی‌کنم. درضمن چنانچه دیر به مراسم برسید، ممکن است موفق به صرف غذا نشوید.

تاسوعا در روستای اراضی مبارکه تاسوعا در روستای اراضی مبارکه تاسوعا در روستای اراضی مبارکه تاسوعا در روستای اراضی مبارکه تاسوعا در روستای اراضی مبارکه

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن