خیابان گردی

خیابان ارتش اردبیل؛ خیابان خاطرات و شکوفه‌ها

فهرست مطالب

اردبیل در ‌شمال‌غرب کشور ‌وا‌قع شده است. این استان به‌سبب داشتن جاذبه‌های گردشگری یکی از استان‌های گردشگرپذیر کشور است و هرساله طراحان شهری با طراحی‌هایی بهتر توانسته‌اند فضاهایی مناسب را برای پاسخگویی به نیازهای مسافران ایجاد کنند. یکی از دیدنی های اردبیل خیابان ارتش است. با ما در نابرو همراه شوید تا با این خیابان بیشتر آشنا شوید.

معرفی خیابان ارتش اردبیل

از طرف چهارراه ایستگاه سرعین که به‌طرف جاده سرعین حرکت کنیم، به خیابان ارتش وارد می‌شویم. این خیابان حدفاصل بین ایستگاه سرعین و میدان بسیج است و ویژگی‌هایی خاص دارد.

خیابان ارتش اردبیل

نام‌گذاری این خیابان به قرارگیری یگان ارتش مربوط می‌شود که سالیان دراز در این محدوده قرار گرفته است. به همین علت این خیابان از قدیم‌الایام به خیابان ارتش معروف بود و همین نام نیز رویش ماند.


در طرف دیگر این خیابان دنیایی دیگر نهفته است. هر لحظه‌اش زیبایی خاص خود را دارد. سراسر این قسمت از خیابان را باغ فرا گرفته است که شاخه‌های سرک‌کشیده در پیاده‌رو برای رهگذران ‌حسی متفاوت خلق می‌کند.

این خیابان روزها و خاطرات به‌یادماندنی زیادی را در تاریخچه خود جای داده است. صحنه‌های رژه سربازان سبزپوش ارتش که در روزهای خاص رژه می‌روند و مهم‌ترین آن رژه روز ارتش است، مشتاقان را دورتادور خیابان برای تماشا به خود جذب می‌کند.

عکاسی و فیلم‌برداری از محدوده زمین ارتش ممنوع است. یک طرف خیابان از ایستگاه سرعین تا میدان ارتش کلا محدوده ارتش است و سمت دیگر را انواع مغازه‌ها پر کرده‌اند، از فروشگاه‌های مواد غذایی گرفته تا تعمیرگاه و فروشگاه‌های خودرو و پوشاک. به میدان ارتش که می‌رسید، مدرسه ابتدایی معلم سال‌هاست که در ورودی این میدان جا خوش کرده است.

خیابان ارتش اردبیل

میدان ارتش

این میدان بیضی‌شکل بزرگ و زیبا وسط خیابان ارتش قرار گرفته است و در وسط این میدان حوضی بزرگ و بیضی‌شکل قرار دارد که در همه ماه‌های سال پر از آب است و با فواره‌هایش در تابستان زیبایی خاصی به خود می‌گیرد.

خیابان ارتش اردبیل

این حوض با دو قوی بزرگ و زیبا که وسطش شناور هستند، در مقایسه با دیگر حوض‌های شهری  زیبایی خاصی را به خود اختصاص داده است. فواره‌های حوض در تابستان خنکایی دلچسب را برایتان به ارمغان می‌آورند.

همچنین تندیسی از امیر سرلشکر قاسمعلی ظهیر نژاد برای یادبود این سرلشکر بزرگ و دلاوری‌هایش برای این مرز و بوم، در آنجا قرار داده شده است. همه‌ساله در کنار این حوض سفره هفت سینی برای شروع سال نو بر پا می‌شود. در ورودی این میدان گلخانه بزرگی قرار دارد که به گلستان علی مشهور است و در آن هر گلی که بخواهید می‌توانید پیدا کنید.

جاذبه های خیابان ارتش اردبیل

زیبایی داخل گلخانه وصف‌ناپذیر ‌است. هر فصلی که فرا می‌رسد، این میدان را با گل‌های مناسب همان فصل گل‌آرایی می‌کنند. گل‌های زیبا کنار زیبایی حوض برای بازدیدکنندگان خودنمایی می‌کنند. از کنار آن میدان خیابانی به شهرک آزادی شروع می‌شود که این شهرک هم جاذبه‌هایی خاص دارد.

خیابان ارتش اردبیل

ایستگاه‌های خوشمزه برای شکم

از میدان ارتش که بگذرید، در یک ضلع خیابان انبوهی از فروشگاه‌‌ها و اداره‌ها و بانک‌ها دیده می‌شود؛ بیشترشان رستوران‌ و فست‌فود‌ی و کافه هستند چون ایستگاه‌‌‌های شکم‌گردی در این منطقه طرفداران خاص خود را دارد. در این خیابان شعب خیلی از بانک‌ها  قرار گرفته است. همچنین محدوده مسکونی این منطقه از لحاظ قیمت ارزشمندتر از مناطق دیگر است.

اگر اهل شکم‌گردی هستید، حتما به رستوران‌ها و فست‌فودی‌های این منطقه سر بزنید. در این ناحیه از رستوران‌های سنتی غذای شمالی و خود غذای سنتی اردبیل گرفته تا انواع کباب‌سراها وجود دارد که در مقابل بوی وسوسه‌انگیز کبابشان نمی‌توانید مقاومت کنید.

جاذبه های خیابان ارتش اردبیل

می‌توانید خودتان را ناهار میهمان یکی از این رستورا‌ن‌ها بکنید و اگر اهل غذاهای فست‌فودی و امروزی هستید، انواع فست‌فودهای معتبر ‌و خوب شهر ‌را در اینجا پیدا کنید. از فست‌فودهای پر‌طرف‌دار این خیابان می‌توان به فست‌فود سارا و پالیز و پانی اشاره کرد.

اگر در تابستان ‌مسافر و رهگذر این خیابان باشید، حتما فروشگاه‌ها و کافه‌هایی را خواهید دید که بساط بستنی را ‌در پیاده‌رو‌ها  راه انداخته‌اند. ‌حتما بستنی نوش جان کنید، در گرمای تابستان تنهای چیزی که می‌تواند حسی خوب به شما بدهد، همین بستنی‌های خوشمزه اردبیل است.

خیابان ارتش اردبیل

طبیعت زیبای خیابان ارتش

در طرف دیگر این خیابان دنیایی دیگر نهفته است. هر لحظه‌اش زیبایی خاص خود را دارد. سراسر این قسمت از خیابان را باغ فرا گرفته است که شاخه‌های سرک‌کشیده در پیاده‌رو برای رهگذران ‌حسی متفاوت خلق می‌کند. به‌علت نزدیکی این ‌خیابان به‌ میدان بسیج و دانشگاه، دانشجویان معمولا بعد از تعطیل‌شدن کلاس‌هایشان حتما این مسیر را برای رسیدن به مقصد انتخاب می‌کنند.

در بهار شکوفه‌های درختان آلبالو و سیب تمام این باغ را ‌می‌پوشاند. این باغ شخصی است و خوشبختانه تا کنون توانسته از دست ساخت‌وسازهای بی‌رویه ‌جان سالم به در ببرد و صاحبش همچنان آن را حفظ کرده است.

جاذبه های خیابان ارتش اردبیل

پیاده‌روی کنار این باغ حس زیبایی را برا‌ی شما به ارمغان می‌آورد. در تابستان ‌‌سایه‌های درختان پناهگاه شماست. پاییزش تابلوی هزاررنگ‌ بر پیاده‌رو نقاشی می‌کند. برای فرار از حواشی روزانه می‌توانید این مسیر را پیاده‌روی کنید؛ صدای خش‌خش برگ‌ها و گرمی رنگشان در هوای سرد پاییز حتما آرامتان می‌کند‌.

زمستانش هم قصه‌ای دیگر دارد. با بارش برف افراد اهل شوق، گهگاهی آدم‌برفی‌هایی را در میانه پیاده‌رو می‌سازند. در سال‌های اخیر طرح بازسازی این پیاده‌رو اجرا شده و ‌ساخت یک آب‌نمای زیبا همراه با  تابلوی معرفی مشاهیر در‌ این مسیر به جذابیت این پیاده‌رو ‌افزوده است. همچنین نورپردازی‌های زیبایی که در این مسیر انجام شده است، شب‌های این ‌خیابان را زیباتر کرده ‌و ‌معمولا ‌در تابستان محل همنشینی خانواده‌ها و یا گروه دوستان است.

خیابان ارتش اردبیل

انتهای این خیابان به میدان بسیج ختم می‌شود که این میدان را‌ مسافران زیادی‌ که برای رفتن به آبگرم‌های سرعین وارد این شهر می‌شوند، می‌بینند. این میدان هم از اهمیت زیادی برخوردار است.

اگر به پیاده‌روی در مسیرهای زیبای شهری علاوه‌مند هستید، پیشنهاد می‌کنم حتمل در خیابان ارتش گردش کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن