شکم گردی

رستوران عروس لبنان؛ فضایی برای آشنایی با فرهنگ غذایی مردم لبنان

فهرست مطالب

یکی از این رستوران‌های عربی برتر تهران، مجموعه عروس لبنان است. در قنادی این مجموعه انواع شیرینی‌های عربی به‌دست شیرینی‌پزی لبنانی تهیه می‌شود. رستوران مجموعه نیز با فهرستی بلندبالا از انواع غذاهای لبنانی و کارکنان ایرانی و لبنانی خونگرم و دوست‌داشتنی پذیرای شماست. در این مطلب نابرو سراغ این مجموعه از دیدنی های تهران می‌رویم و با فضا و انواع غذاها و شیرینی‌های آن آشنا می‌شویم.

فضای رستوران عروس لبنان

رستوران عروس لبنان در طبقه همکف مجموعه واقع شده است و فضایی تقریبا بزرگ با میز و صندلی‌های ساده چوبی دارد. آشپزخانه رستوران را درست مقابل در ورودی می‌بینید. آشپزخانه به‌شکلی طراحی شده است که مشتریان می‌توانند به‌راحتی مراحل پخت نان‌های خوش‌عطر و خوش‌طعم لبنانی را از نزدیک ببینند. نانوایی باحوصله در کنار تنور و دستگاه‌های فرم‌دهی خمیر ایستاده است و انواع نان‌های کوچک و بزرگ لبنانی را آماده می‌کند.

بیشتر که وارد فضای رستوران می‌شوید، چیزی توجهتان را جلب می‌کند؛ صدای صحبت‌های پرشور و حرارت به‌زبان عربی است که از مشتریان دور میزها به‌گوش می‌رسد. شاید جالب‌ترین ویژگی این رستوران همین باشد، فضایی زنده و پرشور که نشات‌گرفته از فرهنگ مشتریان لبنانی این رستوران است.

این مشتری‌ها معمولا با تعداد زیادی از دوستان، همکاران یا اعضای خانواده خود به «عروس لبنان» می‌آیند، مقدار زیادی غذا سفارش می‌دهند و دور هم می‌نشینند و درحالی‌که با حرارت با یکدیگر صحبت می‌کنند، از غذاها لذت می‌برند. این غذاها شاید برای بسیاری از آن‌ها نوستالژیک و یادآور سرزمینشان لبنان، عروس خاورمیانه، باشد.

به این تصویر، موسیقی عربی را نیز اضافه کنید که با صدایی ملایم در پس‌زمینه می‌پیچد و فضا را بسیار شبیه تصور شما از رستوران‌های عربی می‌کند.

از تعداد زیاد مشتریان ثابت و وفادار مشخص است که این رستوران غذاهایی باکیفیت و فضایی مناسب دارد. این مساله نشان می‌دهد که استانداردهای رعایت‌شده در این رستوران عالی هستند زیرا مردمی که کاملا با غذاهای لبنانی آشنایند، حالا در کشوری دیگر فضایی پیدا کرده‌اند که در آن از طعم غذاهای کشورشان و دستپخت سرآشپز هم‌وطنشان لذت ببرند.

حتی اگر تنها به این رستوران بروید، باز هم خیلی احساس تنهایی نخواهید کرد؛ در فضایی چنین زنده و پرشور، حتی اگر هم‌صحبتی نداشته باشید، می‌توانید حس‌وحالی خوب پیدا کنید.

یک سمت رستوران پنجره‌هایی بزرگ دارد و یکی از دیوارهای رستوران سراسر پنجره است. این یعنی شما در هنگام میل‌کردن غذایتان می‌توانید از پشت پنجره به منظره خیابانی نگاه کنید که آنچنان شلوغ نیست و می‌تواند برای شما سرگرم‌کننده باشد.

کارکنان رستوران افرادی مهربان و باحوصله و در کار خود ماهر هستند. سفارش‌ها و درخواست‌های شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن و به بهترین شکل انجام می‌شوند و همه‌چیز زیبا و هنرمندانه روی میز چیده می‌شود.

روی تمام میزهای رستوران عروس لبنان مقداری باقلوا به‌عنوان نمونه قرار داده شده است که در قنادی مجموعه تهیه شده‌اند. اگر مایل بودید باقلوا‌ها را امتحان کنید، هزینه‌اش به فاکتور شما اضافه خواهد شد. اگر از طعم باقلواهای روی میز لذت بردید، می‌توانید به قنادی مجموعه بروید و از بین انواع باقلواها انتخاب و خرید کنید.

رستوران عروس لبنان

انواع غذاهای رستوران عروس لبنان

در فرهنگ غذایی لبنان ترکیب‌هایی مانند بادمجان، ارده، بلغور، روغن زیتون و گردو به وفور به چشم می‌خورد و بیشتر غذاها در کنار انواع نان‌های لبنانی سرو می‌شوند.

فهرست غذاهای رستوران عروس لبنان مفصل است و ده‌ها نوع پیش‌غذا و غذای اصلی دارد که هر کدامشان شما را وسوسه می‌کنند و انتخاب را دشوار. در منو مقابل نام هر غذا، محتویات و قیمت و عکسی از آن قرار دارد که به شما در انتخاب غذا کمک خواهد کرد.

بخش اول منو، پیش‌غذاهای لبنانی است که شاید شناخته‌شده‌ترین آن‌ها برای ایرانی‌ها حُمُص باشد! در کل پنج نوع حمص در منو هست. حمص معمولی از پوره نخود، ارده، آبلیمو و روغن زیتون لبنانی درست شده است. حمص با گوشت بره، همان حمص معمولی است که با برش‌های گوشت بره و رب انار سرو می‌شود.

ترکیب حمص محمره نه نخود و ارده، بلکه پوره گوجه فرنگی، تخم گشنیز، کنجد، سیاه‌دانه و روغن زیتون است. حمص بیروتی حمصی است که علاوه بر پوره نخود و ارده، جعفری و سیر و روغن زیتون نیز دارد. حمص بیروتی هم با گوشت بره و رب انار سرو می‌شود. تمام انواع حمص، با سبدی از نان‌های کوچک و جذاب و تازه‌ازتنوردرآمده لبنانی سرو می‌شوند.


قنادی مجموعه عروس لبنان بهشتی برای عاشقان شیرینی‌های عربی است. در قنادی یا در رستوران (به‌عنوان دسر) می‌توانید انواع این شیرینی‌ها را سفارش دهید.

حمص به‌علت وجود روغن زیتون و ارده در ترکیباتش، غذایی بسیار سیرکننده است. شاید بشقابی کوچک حمص برای دو یا سه نفر کافی باشد و در کنار آن می‌توانید غذاهای دیگر این منوی جذاب را هم امتحان کنید. از دیگر پیش‌غذاهای این رستوران متبل است که از ترکیب پوره بادمجان، ارده، ماست، سیر، روغن زیتون لبنانی و آبلیمو درست می‌شود. متبل نیز با همان نان‌های گرد کوچک و گرم لبنانی سرو می‌شود.

باباغنوج پیش‌غذای دیگر منو عروس لبنان است مواد تشکیل‌دهنده‌اش بادمجان کبابی، ارده، گوجه فرنگی، رب انار، فلفل دلمه‌ای و گردو است. انواع سالادهای لبنانی نیز در این بخش منو قرار گرفته‌اند، سالادهایی که بعضی‌هایشان زیادی سبز هستند و شاید برای افرادی مناسب باشند که عاشق غذاهای سالم و سبک هستند.

تبوله یکی از همین سالادهاست که با ترکیب جعفری، گوجه فرنگی، بلغور لبنانی، پیازچه، کاهو، قدری سبزی خشک، روغن زیتون و آبلیمو تهیه می‌شود. فتوش نیز از ترکیب خیار، کاهو، گوجه، سماق، سیب، رب انار، روغن زیتون لبنانی و فلفل دلمه تهیه می‌شود.

چند نوع سالاد دیگر هم هستند که از سبزیجاتی مثل گوجه و خیار و کلم تهیه شده‌اند و از این نظر ترکیبی آشنا برای ما دارند. در کنار این‌ها چند نوع سوپ، دلمه و انواع ماست نیز در بخش پیش‌غذا منو وجود دارد.

شاورما یکی از غذاهای اصلی این رستوران است. شاورما در اصل غذایی ترکی است (چَویرما) که به فرهنگ غذایی دیگر کشورها همچون لبنان و ارمنستان نیز راه یافته است. این غذا که در حقیقت شکلی از کباب ترکی است، در این رستوران با ادویه‌های لبنانی طبخ می‌شود و رول‌شده در نان‌های لبنانی و برش‌خورده سرو می‌شود.

یکی از بخش‌های جذاب و البته طولانی منو، بخش انواع فطایر است. فطایر نانی است که در آن موادی نظیر پنیر، سبزیجات، گوشت و انواع ادویه قرار می‌دهند و ظاهری شبیه به خاچاپوری گرجستانی‌ها دارد. فطایر پنیر نانی است که به‌شکل لوزی باز شده و در آن پنیر و تخم‌مرغ و جعفری گذاشته شده است.

فطایر پنیر با زعتر نیز با نوعی ادویه خاص لبنانی به همین نام تهیه می‌شود. انواع دیگر فطایر شامل محمره تند شامل گوجه فرنگی و کنجد و ادویه، فطایر اسفناج، فطایر مادربزرگ شامل گوشت بره چرخ‌شده، فطایر بعلبک شامل چند نوع فطایر مختلف و فطایر سجق شامل گوشت بره می‌شود. همان طور که می‌بینید، تنوع فطایر در منو عروس لبنان چنان زیاد است که هر رژیم غذایی و ذایقه‌ای داشته باشید، می‌توانید یک یا چند نوع از آن را امتحان کنید.

یکی دیگر از غذاهای اصلی عروس لبنان انواع مفرکه است، نوعی خوراک که از انواع گوشت تهیه می‌شود. در عروس لبنان دو نوع مفرکه، یکی تهیه‌شده از گوشت بره و دیگری تهیه‌شده از گوشت مرغ است.

گبه نوع دیگری از غذاهای لبنانی است که از بلغور لبنانی تهیه می‌شود. در بلغور پخته‌شده، گوشت چرخ‌کرده‌ای قرار می‌دهند که با ادویه طعم‌دار شده است. بعد بلغور را با دست گرد می‌کنند و توپک‌هایی جالب درست می‌کنند.

بُرِک، مانند بسیاری از کشورها، در فرهنگ غذایی لبنان نیز وجود دارد. در منو عروس لبنان سه نوع بورک تهیه‌شده از گوشت بره، مرغ و پنیر وجود دارد.

کباب، بخشی مهم از غذای لبنانی‌ها را تشکیل می‌دهد. در منو این رستوران فهرستی بلندبالا از انواع کباب‌های تهیه‌شده از گوشت قرمز و گوشت مرغ وجود دارد که با ادویه‌های لبنانی طبخ شده‌اند و برخلاف کباب ایرانی، بدون برنج و با نان‌های لبنانی سرو می‌شوند.

در منو عروس لبنان انواع پیتزا هم هست که برخی از آن‌ها براساس دستور‌‌های پخت معمول و شناخته‌شده تهیه شده‌اند و برخی دیگر حال‌وهوای لبنانی دارند، مثل پیتزا چهارفصل عربی که در حقیقت از چهار نوع فطایر مختلف تشکیل شده است.

در کنار غذاهای خود می‌توانید از بین نوشیدنی‌های منو نیز انتخاب کنید. شاید معروف‌ترین نوشیدنی‌های این رستوران دوغ لبنانی و نوشیدنی تمر هندی باشند. نوشیدنی تمر هندی بین مشتریان لبنانی این رستوران طرف‌داران زیادی دارد.

قنادی عروس لبنان

قنادی مجموعه عروس لبنان بهشتی برای عاشقان شیرینی‌های عربی است. در قنادی یا در رستوران (به‌عنوان دسر) می‌توانید انواع این شیرینی‌ها را سفارش دهید. پیشنهاد می‌شود حتما سری به خود قنادی در طبقه زیرین مجموعه نیز بزنید تا علاوه بر دیدن این شیرینی‌ها از نزدیک، از دکوراسیون زیبای این بخش مجموعه نیز دیدن کرده باشید.

شیرینی‌های عروس لبنان شامل انواع باقلوای عربی و کنوفه و برخی دیگر از انواع شیرینی‌هاست. همه این شیرینی‌ها چنان جذاب هستند که امکان ندارد از آنجا دست خالی بازگردید.

چگونه به عروس لبنان برویم؟

برای رفتن به مجموعه عروس لبنان باید به خیابان بهشتی بروید و بین خیابان اندیشه و سهروردی، ابتدای خیابان داریوش وارد این مجموعه شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن